Szajhának bélyegzés és AI-manipuláció: így támadják dezinformációval a nőket és az LMBTQ-közösséget Grúziában
Míg korábban főként orosz forrásokból terjedt a nemi alapú dezinformáció Grúziában, 2024-ben felerősödött a helyi kormányközeli média szerepe. Az első számú célpontok nyugati politikusok és kormányellenes tüntetők, aktivisták voltak.
Mi a közös Kamala Harrisben, Brigitte Macronban és a putyini úton járó grúz kormány ellen küzdő aktivistákban és politikusokban? 2024-ben mindannyiukról terjesztettek a nemi vagy szexuális identitásukkal összefüggő hamis információkat kormányközeli szereplők a grúz nyilvánosságban.
A Media Development Foundation (MDF) Gender- and Identity-Based Disinformation című jelentése a Myth Detector tényellenőrző oldal által összegyűjtött tartalmak mentén vizsgálta a 2024-ben Grúziában terjedő nemi- és identitásalapú dezinformáció témáit, célpontjait, módszereit és terjesztőit. (A Myth Detector főszerkesztőjével – aki egyben a jelentés szerzője is – áprilisban interjúztunk.)
A vizuális manipuláció mellett jellemző eszköz volt még a kitalált idézetek és a hamis kontextusba helyezett, félrevezető tartalmak terjesztése.
Nők esetében a leggyakrabban alkalmazott technika az úgynevezett „slut-shaming”, vagyis szajhának bélyegzés volt. Ez alatt azt értjük, amikor egy nőt vélelmezett szexuális szabadossága miatt szégyenítenek meg – ha dezinformációs támadásról van szó, akkor természetesen hamis vagy félrevezető tartalmak alapján. A férfi közszereplőket ezzel szemben leginkább homoszexuálisnak bélyegezték – megint csak manipulált képek és videók segítségével.
A Myth Detector által összegyűjtött példák azt mutatják, hogy 2024-ben két fő célpontja volt a nemi- és identitásalapú dezinformációnak Grúziában:
- a nyugati politikusok és közszereplők,
- illetve a grúz kormány ellen fellépő tüntetők, aktivisták és ellenzéki politikusok.
A jelentés megjegyzi, hogy míg a korábbi években a nemi és szexuális identitással kapcsolatos támadások elsősorban orosz forrásokat használó Kreml-párti és szélsőjobboldali szereplőktől érkeztek, addig 2024-ben felerősödött a grúz kormányt támogató mainstream médiumok szerepe a dezinformáció terjesztésében.
Nyugatellenes dezinformáció
A 2024-es amerikai elnökválasztással a demokrata elnökjelölt, Kamala Harris az egész világon a dezinformáció célpontjává vált, és Grúziában is többen az ő támadásával próbálták megtámogatni a nyugatellenes narratívákat.
Kiemeltek például egy AI-generált képet, ami Harrist prostituáltként ábrázolja. A manipulált képet Irakli Zakareishvili grúz ügyvéd – aki a Myth Detector cikke szerint álhírek terjesztéséről ismert – és Ramaz Gagnidze, a genderellenes Georgian Mission mozgalom tagja is közzétette Facebook-oldalán.

A Myth Detector oldalán emellett született tényellenőrzés például arról, hogy Harrist hamisan hozták összefüggésbe a letartóztatott rapper P. Diddyvel, vagy egy grúz nyelvű Facebook‑profil bejegyzéséről, amelyben a poszt szerzője azt állította, hogy a politikus korábban szexuális szolgáltatásokat nyújtott elitköröknek. Ezt egy olyan fotóval próbálta alátámasztani, amelyen valójában nem is Harris szerepelt.

Annalena Baerbockot, Németország ma már csak volt, de 2024-ben még hivatalban lévő külügyminiszterét hasonló dezinformációs támadások érték. Frissen létrehozott kamuoldalak állították róla hiteles bizonyíték nélkül, hogy afrikai útján escort szolgáltatást vett igénybe, orosz és grúz Facebook-felhasználók pedig még 2023-ban egy meztelen orosz pornómodell manipulált képével próbálták bizonyítani, hogy Baerbock korábban prostituáltként tevékenykedett.
Emmanuel Macron felesége, Brigitte Macron esetében nemi identitásának megkérdőjelezése volt a róla terjedő dezinformáció célja.
Irakli Zakareishvili közzétett egy bejegyzést Facebook-oldalán, amelyben egy manipulált fotóval igyekszik transzneműként ábrázolni a francia first ladyt.

A közzétett kép eredetileg egy fiatal férfiról készült, Brigitte Macron fiatalkori arcát utólag photoshopolták rá. (A Brigitte Macron nemi identitását firtató teória Magyarországon is terjedt).
A nemi identitás megkérdőjelezése más közéleti szereplőknél is felmerült. Magyarországon is botrányt okozott Iman Helif algériai bokszoló részvétele a párizsi olimpia női versenyén. Helifet a magyar nyilvánosságban is nevezték interszexuálisnak, transzneműnek, genetikai betegségben szenvedőnek, biológiai férfinak, magát nőnek képzelő férfinak vagy egyszerűen csak férfinak.
Grúziában Facebook‑, illetve X-felhasználók manipulált fotókat terjesztettek Helifről: egy AI-generált képen férfi nemi szervvel ábrázolták a bokszolót, hogy ezzel bizonygassák transzneműségét.

Egyfajta slut-shamingnek még a nemzetközi nőnap is áldozatul esett Grúziában. Ermile Nemsadze volt grúz katonatiszt és a szélsőjobboldali The Georgian March mozgalom tagja közzétett egy bejegyzést, amelyben hamisan állította, hogy az ünnep eredetileg dániai szexmunkások tiltakozásából alakult ki.
Az LMBTQ-közösséget támadó dezinformációnak visszatérő támája volt nyugati országok jogszabályainak félrevezető bemutatása és férfi közszereplők melegként való ábrázolása.
A Myth Detector gyűjtése szerint a grúz kormányközeli médiumok hamisan kezdték terjeszteni, hogy több nyugat-európai országban és az Egyesült Államokban a kiskorúak szülői beleegyezés nélkül kérhetnek nemátalakító műtétet. De egyes grúz Facebook-felhasználók azt is terjesztették, hogy Ukrajnában a nemi és szexuális hovatartozással kapcsolatos témákat harmadik osztályos kisiskolásoknak tanítják.
A vizuális manipuláció, például deepfake-videók alkalmazása az LMBTQ-ellenes dezinformációnak is kedvelt módszere, az így készült félrevezető tartalmak gyakran homofób megjegyzésekkel együtt válnak virálissá.
Emmanuel Macronnal szemben is bevetették ezt az eszközt, egy olyan AI-generált videó kezdett terjedni róla, amiben egy másik férfit csókol meg.

A videó eredetileg az orosz médiában, valamint közösségi média felületeken jelent meg, de grúz Facebook-felhasználók is továbbosztották az erről szóló posztokat.
Grúz belpolitkai dezinformáció
A szándékosan terjesztett dezinformáció áldozatai Grúziában ellenzéki politikusok, női aktivisták és újságírók, valamint a grúz kormány intézkedései (például a külföldiügynök-törvény) ellen szervezett politikai és civil tüntetések résztvevői voltak. A tartalmakat ebben az esetben is zömében kormányközeli médiumok, valamint grúz Facebook-felhasználók terjesztették.
Például egy olyan deepfake videó jelent meg az interneten a 2024-es grúz parlamenti választás előtt, amelyben Nika Gvaramia, az Ahali grúz ellenzéki párt vezetője megcsókol egy másik férfit, Giorgi Gabunia újságírót.
A videót a választások előtti napon tette közzé egy Polit Ologi nevű, Facebook-oldal, „Korábban nem látott felvétel Gvaramiáról és Gabuniáról” szöveggel.

Bár a videót azóta eltávolították, a Myth Detector cikke szerint az oldal többször tesz közzé az ellenzéki politikusok lejáratását szolgáló bejegyzéseket.
A kormányellenes tüntetésekkel szembeni dezinformációnak szintén az volt a célja, hogy összemossa a megmozdulásokat az LMBTQ-közösséggel, fotó- és videómanipuláció segítségével.
- Kormánypárti újságírók több esetben terjesztettek olyan képeket, amelyen a tüntetés transzparenseinek szövegét átszerkesztették, például úgy, hogy az az azonos neműek házasságát követelje;
- de több grúz kormányközeli médium (mint például a POSTV, Digest, NewsHub, Exclusive News) terjeszteni kezdett egy olyan AI-generált képet is, amelyen két tüntető férfit látunk csókolózni.

A női szervezetek által szervezett tüntetéseket is dezinformációs kampányok segítségével igyekeztek kigúnyolni vagy hitelteleníteni. Itt is előfordult, hogy transzparensek szövegét hamisították meg, de az is, hogy kitalált, hamisan nekik tulajdonított idézetekkel járattak le aktivistákat.
Az egyik leggyakoribb célpont Baia Pataraia, a Sapari nőjogi szervezet vezetője volt. Grúz Facebook-felhasználók több álbejegyzést tulajdonítottak Pataraiának, amelyek közül az egyikben magyarra fordítva a következő szöveg szerepelt:
„Azt szeretném, ha szexuálisan zaklatnál, hogy igazi nőnek érezhessem magam.”
Ezt a mondatot Pataraia állítólagos bejegyzéseiről készített hamis képernyőképekkel próbálták az aktivistához kötni.
A szajhának bélyegzés sem csak a nyugati női politikusok esetében volt bevett eszköz, például Tina Bokuchava, a grúz UNM párt vezetője is ennek a manipulációs technikának lett az áldozata.
Terjedt róla például egy olyan manipulált videó, amelyben úgy hangzik, mintha egyszerre vallana szerelmet férjének és Miheil Szaakasvili volt elnöknek. Az eredeti videót, amelyben Bokuchava kérdésekre válaszol, a politikus Tiktok-oldalán tették közzé. Míg az eredeti felvétel egyik kérdésében két étel közül kell választania, a szerkesztett verzióban az a kérdés szerepel, hogy „Misha, vagy a férjed?” mire Bokuchava azt válaszolja, hogy mindkettőt nagyon szereti.
A politikusról olyan photoshoppolt képek is terjedtek, amelyek fehérneműben ábrázolták. A Myth Detector egy szexuális szolgáltatásokat hirdető oldalon megtalálta a fotó eredetijét, ami egyértelműen nem a politikusról készült.

(Címlapi illusztráció: Barczikai Fanni - Dezső Annamari)
A szerzőről

Balogh Boglárka
Egyetemi tanulmányait a BGE kommunikáció- és médiatudomány alapszakán végezte. 2024 júliusától három hónapon át a Lakmusz gyakornoka, novembertől a Thomson Alapítvány nemzetközi gyakornoki programjának résztvevőjeként dolgozik a Lakmusznál.
Ajánlott cikkeink

Sosem látott mértékben árasztották el félrevezető háborús AI-képek a netet az izraeli–iráni konfliktus alatt

Egészen sajátos trükkel hozta ki a Századvég, hogy a szankciók miatt 65 millió európai csúszott bele az energiaszegénységbe
