Orbán Facebook-oldalán egy 2017-es dokumentummal bizonygatják, hogy Brüsszel elvenné a 13. havi nyugdíjat
Az Európai Bizottság 2017-es nyugdíjtájékoztatójában valójában nincs szó ilyesmiről, ami logikus is, hiszen 2017-ben épp nem volt 13. havi nyugdíj Magyarországon.
„Üzenjük Brüsszelnek: el a kezekkel a 13. havi nyugdíjtól!” – ezzel a felirattal jelent meg egy Reels-videó Orbán Viktor Facebook-oldalán február 1-jén.
A videóban egy részlet látható Orbán múlt pénteki (január 31-i) rádióinterjújából, amiben arról beszél, hogy Brüsszel eltörölné a 13. havi nyugdíjat.
A következőket mondja a miniszterelnök: „A 13. havi nyugdíjat a brüsszeliek el akarják venni. Minden fűtési szezon előtt jönnek ezek a tanulmányok, ajánlások, és ezt vissza kell utasítani, és ezt meg kell védeni. Arra számítok, hogy lesz ilyen csata. (…) Én csak azt tudom mondani, el a kezekkel a nyugdíjaktól, el a kezekkel a 13. havi nyugdíjtól!”
Orbán – konkrétumok említése nélkül – a mai (február 7-i) rádióinterjújában is arról beszélt, hogy Brüsszel évek óta a 13. havi nyugdíj eltörlését kéri Magyarországtól különböző ajánlásokban.
A Facebook-oldalára február 1-jén feltöltött videóban azonban egy konkrét „brüsszeli” dokumentumot is bemutatnak. Közvetlenül az után a kijelentés után, hogy „a 13. havi nyugdíjat a brüsszeliek el akarják venni”, bevágják az Európai Bizottság egy tájékoztatóját. A dokumentum címe jól kivehetően „A nyugdíjak megfelelősége és fenntarthatósága”. A szövegre is ráközelítenek, és fenyegető zenei aláfestéssel kiemelnek néhány mondatot az anyagból.
Forrás: Orbán Viktor Facebook-oldala
Az Európai Bizottság évekkel azelőtt adta ki a szöveget, hogy Magyarországon visszavezették volna a 13. havi nyugdíjat, és az anyagban nincs szó arról, hogy bármilyen formában csökkenteni kellene a nyugdíjak összegét.
Mi ez a dokumentum?
Már Orbán videójából gyanús lehet, hogy a bemutatott dokumentum nem a 13. havi nyugdíj eltörléséről szól, a kiemelt részek ugyanis egyáltalán nem említik a 13. havi nyugdíjat.
A videóban bevágott szövegben a nyugdíjban töltött átlagos idő csökkentéséről és/vagy növekedésének megelőzéséről, illetve a férfiakra és nőkre vonatkozó azonos nyugdíjkorhatárról olvashatunk.
Forrás: Orbán Viktor Facebook-oldala
Azonosítottuk az eredeti dokumentumot, ami a tagállami szakpolitikák értékelésére és koordinációjára szolgáló Európai Szemeszter tematikus tájékoztatója a nyugdíjrendszerről.
A 13. havi nyugdíjat 2009-ben vezették ki, és 2021-től vezette vissza a kormány, több részletben.
A Bizottság 2017-es, Orbán videójában szereplő tájékoztatója egyébként nem is Magyarországról szólt, általában értékelte az európai nyugdíjrendszerek kihívásait és a lehetséges szakpolitikai megoldásokat. A Bizottság nem javasolta benne a nyugdíjak értékének csökkentését. Sőt leszögezte, hogy a nyugdíjpolitikák fő célja a megfelelő jövedelem biztosítása időskorban, a pénzügyi fenntarthatóság biztosítása és a foglalkoztatás maximalizálása mellett.
A Bizottság a lehetséges nyugdíjreformok négy irányát vázolta fel:
- a nyugdíjkorhatár emelését,
- a korai nyugdíjazási lehetőségek csökkentését,
- a kiegészítő megtakarítások előmozdítását
- és a nyugdíjkorhatárhoz közeledő férfiak és nők foglalkoztatásának támogatását.
Nyugdíj és brüsszelezés
Az az állítás, hogy „Brüsszel azt követeli a magyar kormánytól, hogy szüntesse meg a tizenharmadik havi nyugdíjat”, már a kormány október végén indított nemzeti konzultációjában szerepelt.
Az Európai Bizottság a Népszava kérdésére novemberben azt közölte, „egyszerűen nem igaz, hogy az EU-s intézmények azt kérték a kormánytól, hogy töröljék el a tizenharmadik havi nyugdíjat”.
Később Hidvéghi Balázs államtitkár és Rogán Antal Kabinetirodát vezető miniszter is úgy magyarázta a konzultációban szereplő állítást, hogy Brüsszel kérésére valójában nyugdíjszakértőket kellett alkalmaznia a magyar kormánynak, és ők javasolták a 13. havi nyugdíj megszüntetését.
Konkrétan az OECD szakértőinek a magyar nyugdíjrendszerről készített tavaly nyári jelentésére hivatkoztak.
Az OECD szakértői 10 szakpolitikai opciót vázoltak fel a magyar nyugdíjrendszer fenntarthatóságának javítására. Ezek közül kettőnek van köze a 13. havi nyugdíjhoz, de ezek sem a 13. havi juttatás eltörléséről szólnak, csupán egy felső plafont vezetnének be a 13. havi nyugdíjra. A plafont az átlagnyugdíj szintjénél húznák meg ebben a két lehetséges forgatókönyvben.
(A címlapi kép a 2021-es Békemeneten készült. Fotó: Bankó Gábor/444)
A szerzőről

Teczár Szilárd
2025 márciusától a Lakmusz főszerkesztője. 2022 októberében csatlakozott a Lakmuszhoz, előtte 10 évig a Magyar Narancs újságírója volt. A European University Institute Global Executive Master programjának hallgatója.
Ajánlott cikkeink

A magyar kormány ukrán vendégmunkások tömegeivel riogat, miközben azok már inkább továbbállnak Nyugatra

Miért keresnek a magyar nők évi 1,5 millió forinttal kevesebbet, mint a férfiak?
