Magyar Péter nem azért vett részt egy zaklatás elleni tanfolyamon, mert viselkedési problémái vannak, hanem mert kötelező volt

Fülöp Zsófia

2025. január 23. 17:07


Bohár Dániel posztjai és a kormánymédia cikkei azt sugallják, a Tisza Párt elnökének botrányai miatt kellett elvégeznie egy, az Európai Parlament által szervezett tréninget. A képzésen valójában minden EP-képviselőnek kötelező megjelennie.

„Zaklatás elleni tanfolyamra küldték Magyar Pétert! A Tisza Párt elnökének azért kellett elmennie a képzésre, mert viselkedési problémái vannak. A tanfolyamot az Európai Parlament szervezte”

– írta január 16-i Facebook-bejegyzésében a megafonos Bohár Dániel. Két nappal később újabb posztot szentelt a témának, január 18-án Bohár már arról írt , hogy:

„A Tisza Párt elnökének kötelezően részt kellett venni egy zaklatás elleni képzésen, az Európai Parlament szervezésében”

– majd hozzátette, úgy hallotta, hogy Magyar „végtelenül érdektelen volt a képzés alatt, nem hatotta meg az oktató mondandója. Különféle szituációs feladatok voltak, de ezekben is közömbös volt.”

Bohár bejegyzései mellett a hír végigfutott a kormánymédián is: a Magyar Nemzet információi szerint a politikusnak a „Tisztelet és méltóság a munkahelyen” nevet viselő tréningen kellett részt vennie. A lap megemlíti, hogy a tanfolyamot azért hívta életre az Európai Parlament, hogy ezzel is segítse a zaklatás, a nem megfelelő viselkedés, a pszichológiai és szexuális zaklatás elleni fellépést. Azt is hozzáteszik, hogy európai parlamenti képviselőknek ilyen tréninget „rendszeresen tartanak”.

Ezek után a cikkben felsorolják Magyar Péter olyan „botrányait, amikor erőszakosan viselkedett”, és azt írják, arról nincsenek információik, hogy vajon felmerült-e a tréningen „Magyar Péter belvárosi szórakozóhelyen tanúsított viselkedése, valamint az, hogy zsarolta és lehallgatta a saját feleségét.”

A cikket átvette az Origo és a Demokrata is, a HírTV pedig azt a kérdést boncolgatja , hogy vajon milyen ismereteket szerezhetett a tanfolyamon Magyar.

A cikkekben és bejegyzésekben közös, hogy úgy állítják be Magyar Péter részvételét a szóban forgó tanfolyamon, mintha az saját viselkedési problémái miatt lett volna kötelező. Egyedül a HírTV írt arról – Dömötör Csabát, a Fidesz EP-képviselőjét idézve –, hogy az EP-képviselőknek a képzésen kötelező részt vennie.

Az állítás ellenőrzésekor mi is ezt találtuk:

az Európai Parlament tanfolyamán 2024 júliusától kötelező részt vennie minden egyes képviselőnek. Aki ezt nem teszi meg a hivatalba lépésétől számított első hat hónapban, az büntetést kap és nem választható meg tisztségviselőnek sem.

Az Európai Parlament ezzel a képzéssel is igyekszik hozzájárulni a munkahelyi konfliktusok és zaklatás megelőzéséhez. Vagyis a tréning elvégzésének semmi köze Magyar Péter viselkedéséhez.

Megkérdeztük Magyart, hogy pontosan mikor vett részt a tréningen és milyen tapasztalatokat szerzett, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk tőle választ.

Magyar Péter az Európai Parlamentben. Forrás: Facebook/Magyar Péter

Mi ez a képzés?

A kötelező zaklatás elleni tréning iránti igény először 2021-ben jelent meg az Európai Parlamentben: a „MeToo és zaklatás – következmények az EU-s intézményekre nézve” című parlamenti állásfoglalás 2021. december 16-án jelent meg. Ebben a dokumentumban a döntéshozók többek között azt javasolják, hogy az Európai Parlament vezessen be egy kötelező zaklatás elleni képzést, amin a képviselőknek a mandátumuk átvétele utáni lehető leghamarabbi időpontban részt kell venniük. A kötelezővé tételre azért van szükség, mert az eddigi önkéntes részvételi lehetőség „elégtelennek bizonyult”.

Az állásfoglalásban felhívják az Európai Parlamentet, hogy

  • vezessen be szankciókat azokkal a képviselőkkel szemben, akik nem vesznek részt a tréningen, és
  • a honlapján vezessen egy nyilvános listát azokról a képviselőkről, akik részt vettek a képzésen, mintegy jó példaként szolgálva a többiek számára.

Ilyen listát azonban egyelőre nem találtunk az Európai Parlament honlapján.

Forrás: Európai Parlament

2023 júliusában Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke bejelentette , hogy a Parlament megerősíti zaklatásellenes politikáját, aminek egyik eleme lesz az öt különböző modulból álló, „Hogyan hozzunk létre egy jó és jól működő csapatot?” nevet viselő tréning. A kötelező tanfolyamon szó lesz többek között

a konfliktusok kezeléséről és megelőzéséről, a munkahelyi zaklatás megelőzéséről és arról, hogy lehet sikeresen irányítani egy csapatot.

Metsola azt is elmondta, hogy a tanfolyamot 2024 tavaszától vezetik be, mellette pedig továbbra is elérhető lesz a már meglévő zaklatás elleni tréning.

2024 márciusában a quaestorok tanácskozásának jegyzőkönyvéből kiderül, hogy ugyan az Elnökség megállapodott abban, hogy a képzés legyen kötelező, a végső döntést erről a képviselők fogják meghozni, a plenáris ülésen.

A szavazásra végül 2024. április 24-én került sor Strasbourgban, ahol a Parlament eljárási szabályzatát módosították „a munkahelyi konfliktusok és zaklatás megelőzéséről, valamint a megfelelő irodai igazgatásról szóló képzés tekintetében”.

Az elfogadott szöveg szerint, mely 2024. július 16-án lépett hatályba:

  • a képzés minden EP-képviselőnek kötelező (kivéve azoknak, akik már korábban önként részt vettek az Európai Parlament zaklatás elleni tanfolyamán),
  • a képzést a „a képviselő megbízatásának első hat hónapjában kell elvégezni”,
  • amennyiben ez nem történik meg, a képviselő „nem választható meg a Parlament vagy annak bármely szerve valamely tisztségére, nem nevezhető ki előadónak, és nem vehet részt hivatalos küldöttségben vagy intézményközi tárgyalásokon”.

A képzés tartalmáról az eddigieknél többet ez a dokumentum sem árul el.

A szavazási jegyzőkönyv szerint a 21 magyar EP-képviselőből 16-an vettek részt a szavazáson (a szavazás idején Magyar Péter még nem volt EP-képviselő): 9 fideszes, 1 KDNP-s, 4 DK-s, 1 MSZP-s és 1 momentumos. A jelenlévő ellenzéki képviselők közül mindenki megszavazta a kötelező képzés bevezetését, a KDNP-s képviselő tartózkodott, a 9 fideszes képviselő pedig nemmel voksolt.

Címlapi kép: Facebook/Magyar Péter

A szerzőről

Fülöp Zsófia

Fülöp Zsófia

2023 májusától a Lakmusz újságírója, korábban 9 évig a Magyar Narancsnál dolgozott, főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. Az oxfordi Reuters Institute ösztöndíjasaként a romák médiareprezentációját kutatta.