Orbán butatelefonján a Telenor felirat tényleg azt bizonyítja, hogy egy régi fotóval illusztrálták Trump hívását?

Teczár Szilárd

2024. november 18. 13:28


Ezt a cikket 2024 novemberében írtuk.
A benne lévő információk azóta elavulhattak.

A 2022 óta Yettel néven futó szolgáltató szerint előfordulhat, hogy egyes telefonok továbbra is Telenort írnak ki. Azonban egyéb jelek is utalhatnak arra, hogy az Orbán posztjaiban felbukkanó Nokiát nem a Trumppal folytatott választás utáni hívása közben fotózták le.

„Mar-a-Lago hívja Budapestet. Megvolt a választások utáni első telefonbeszélgetés Trump elnökkel. Nagy terveink vannak!”

Ezt posztolta Orbán Viktor Facebook-oldalára november 6-án este 23:20-kor, majd egy perccel később az X-en is közzétett egy azonos tartalmú bejegyzést.

A Trump választási győzelme utáni telefonbeszélgetésről november 10-én, a TV2 Tények című műsorában beszélt bővebben a miniszterelnök.

„A dolog úgy megy, legutóbb, ahogy ültem a feleségemmel a konyhában, és teáztunk, és akkor a kis Nokiám megcsörrent, fölvettem, és mondták, hogy Donald Trump szeretne velem beszélni. Mondtam, hogy itt vagyok. Mondta a másik oldalon az elnök, hogy »Jó estét, Viktor, hogy vagytok?« Így körülbelül”

– válaszolta Orbán arra a kérdésre, hogy miként jött össze a beszélgetés.

A TV2-s interjú ezen részletét Orbán Facebookon és TikTokon is megosztotta egy-egy videóban. Rövid időre mindkét videóban feltűnik egy régi Nokia telefon, a kijelzőn Donald Trump nevével. Orbán korábbi bejegyzéseiből is tudható, hogy a miniszterelnök ezt a 2009-ben piacra dobott Nokia 6700 Classic modellt használja.

A videókból nem derül ki, hogy a telefont csak illusztrációs céllal vágták be, vagy valóban megörökítették az Orbán-Trump beszélgetést. Telefoncsörgést is hallani a videókban, ami nyilván csak illusztratív hangeffekt lehet, hiszen közben a telefon kijelzője már megkezdett hívást mutat.

A telefon kijelzőjén a Facebook-videóban a ’Telenor HU’ felirat is olvasható.

Fotó: Orbán Viktor/Facebook

Mivel a Telenor mobilszolgáltatót 2022 márciusa óta már Yettelnek hívják, ebből többen arra következtettek, hogy a telefont mutató kép nem készülhetett a mostani Orbán-Trump hívás alatt.

Az ’Egymillióan a magyar sajtószabadságért’ oldal egy Facebook-kommentelőre hivatkozva posztolt erről, a Magyar Narancs és a Nyugati Fény szerint pedig egy 2020-as képpel illusztrálhatta Orbán a Trumppal folytatott friss beszélgetését, mivel 2020-ban is beszélt Trumppal.

Több kommentelő viszont azt állította, hogy a 2022-es névváltás ellenére egyes régebbi telefonokon továbbra is a Telenor jelenik meg hálózatként.

Az egymásnak ellentmondó állítások feloldása érdekében megkerestük a Yettel Magyarország Zrt.-t, akik a következő választ adták:

„Előfordulhat, hogy a szolgáltatói névváltás ellenére bizonyos esetekben továbbra is a Telenor HU megjelölés jelenik meg a telefonon az operátor logó mezőben, jellemzően olyan esetekben, amikor egy hosszú ideje használt (és nem cserélt), régi típusú SIM kártya található a készülékben. SIM csere esetén már a Yettel operátor logó látható a készüléken, és új kártya használatával jobb felhasználói élményt tudunk biztosítani ügyfeleinknek.”

Vagyis a cég közlése alapján a Telenor felirat nem bizonyítja, hogy Orbán egy régi képet használt fel a hívás illusztrálására.

Ugyanakkor több más jel valóban arra utal, hogy a videókban látható kép Orbán telefonjáról nem a november 6-i Trump-hívás közben készülhetett.

  • A telefon képernyője jól kivehetően a hívás első másodpercét mutatja. Elég nehéz elképzelni, hogy valaki egyetlen másodperc alatt ilyen képet tudott volna csinálni a telefonról, különösen úgy, hogy Orbán szavai szerint a hívást és annak időpontját nem egyeztették előre.
  • A kijelzőn Donald Trump neve olvasható, ami nem igazán vág egybe azzal, amit Orbán a hívás körülményeiről elmondott. A miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy csörgött a Nokiája, és a vonal másik oldalán valaki (vélhetően Trump egy munkatársa) azt mondta, hogy az elnök szeretne vele beszélni. Ez arra utal, hogy amikor csörgött a telefon, Orbán még nem tudta, hogy Trump hívja, például azért, mert a mobil ismeretlen számot jelzett ki.
  • A videókban Orbán Nokiájának órája 19:02-t mutat. Ha tényleg ekkor történt a hívás, akkor Orbán több mint négy órát várt a posztolással, ami persze nem elképzelhetetlen, főleg úgy, hogy nyilván nem maga kezeli a közösségimédia-oldalait. Másnap ugyanakkor már úgy emlékezett a miniszterelnök, hogy Trump „késő este” hívta Mar-a-Lagoból, ami inkább az este 11 körüli időpontot valószínűsíti, nem az este 7 utánit.

Forrás: Orbán Viktor/TikTok

A Nokiáról közzétett kép továbbá kísértetiesen hasonlít arra, amit Orbán még 2020 áprilisában posztolt a Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével folytatott tárgyalásáról.

Bár a képek némileg más szögből készültek, és a 2020-asba belóg egy kéz is, a telefon mindkét képen ugyanazon az asztalon, ugyanazon növény mellett van, és még a töltöttségi fokok is egyezőnek tűnnek. A 2020-as kép a hívás harmadik másodpercében, 19:02 helyett 09:02-kor mutatja a telefont.

Balra a Charels Michellel, jobbra a Donald Trumppal folytatott beszélgetés illusztrálására használt kép. Forrás: Orbán Viktor/Facebook

Megkérdeztük Havasi Bertalantól, hogy a Trump-beszélgetéshez felhasznált kép Orbán Nokiájáról a beszélgetés alatt készült-e vagy csak illusztráció, de a miniszterelnök sajtófőnöke cikkünk megjelenéséig nem reagált a megkeresésünkre.

Frissítés (11.19.): Egy olvasónk hívta fel a figyelmünket arra, hogy az Orbán mostani videóiban szereplő kép a Nokiájáról pontosan megegyezik azzal, ami a Blikk 2020-as cikkében szerepelt. Az a cikk is egy Trump-Orbán beszélgetésről szólt, azonban a fotó minden bizonnyal nem a beszélgetés közben készült, mivel a Blikk képaláírásában az szerepel, hogy „fotónk egy montázs”.

Mindenesetre ezen információ birtokában már teljes bizonyossággal állíthatjuk, hogy az Orbán telefonjáról bevágott kép nem a 2024-es Trump-Orbán hívás közben készült, csak illusztrációként tűnt fel a miniszterelnök videóiban.

Címlapi kép forrása: Orbán Viktor/Facebook

A szerzőről

Teczár Szilárd

Teczár Szilárd

2025 márciusától a Lakmusz főszerkesztője. 2022 októberében csatlakozott a Lakmuszhoz, előtte 10 évig a Magyar Narancs újságírója volt. A European University Institute Global Executive Master programjának hallgatója.