Azzal vádolják Magyar Pétert, hogy szelfiző diáklányokat photoshoppolt maga mellé

Teczár Szilárd

2024. szeptember 6. 09:05


Ezt a cikket 2024 szeptemberében írtuk.
A benne lévő információk azóta elavulhattak.

Pedig a gyanúba kevert kép nem manipulált, a 444 fotósa készítette a Madách leváltott igazgatója melletti tüntetésen.

„Mutáns diákokkal támad Mentelmijog Péter! (…) De most tényleg képes volt oda montázsolni a csajt?”

Ezzel a szöveggel tett közzé egy bejegyzést szeptember 2-án a ’Jobbra Át’ nevű Facebook-oldal.

A poszthoz mellékelt képen Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke két fiatal lány között látható. A poszt szerzője a Magyar és a tőle balra álló lány közötti terület miatt gyanakszik montázsra. A kérdéses részletet be is karikázta és az „ez meg mi a szar?” kérdést írta mellé.

Az eredeti bejegyzést megosztotta többek között a ’Kacsavadász’ Facebook-oldal , a ’Demokratikus Mémek’ Facebook-profil és az ugyanezen név alatt futó Twitter-fiók is.

Mindhárom megosztásnál ugyanazt a megjegyzést fűzték a ’Jobbra Át’ posztjához: „Szarospeti digitális kollégáinak volt egy kis dolga.”

Egy gyors ellenőrzés után ugyanakkor arra jutottunk, hogy a kép nem digitális manipuláció eredménye.

A közösségi médiában terjedő képrészletet egy sajtófotóból vágták ki, ami a Madách Imre Gimnázium leváltott igazgatója melletti tüntetésen készült szeptember 2-án, a Belügyminisztérium előtt.

A fotó eredete

Bár Magyar Péter egy Instagram-sztoriban valóban felhasználta a képet, azt nem saját kollégái készítették, hanem Bankó Gábor, a 444 fotósa. (A Lakmusz és a 444 közös kiadó, a Magyar Jeti Zrt. kiadványai.)

Az eredeti kép a 444 madáchos tüntetésről szóló beszámolójában jelent meg, és az látható rajta, ahogy két demonstráló közös szelfit készít Magyar Péterrel.

Fotó: Bankó Gábor/444

Egy ebből a képből kivágott részletre alapozva vádolták a politikust digitális manipulációval az idézett posztok szerzői.

Azonban, ha jobban megnézzük az eredeti képet, láthatóvá válik, hogy a Magyar és a tőle balra álló lány közötti – első ránézésre talán valóban furcsának ható – területet a mögöttük elhelyezkedő személyek töltik ki.

A lány jobb kézfeje fölött két ember könyöke vehető ki, egyikük zöld, másikuk sötétkék vagy fekete felsőt visel. E két szereplő mögött egy harmadik személy fehér felsője is látszik, sőt egy mobiltelefon sarka is belóg a képbe.

Bankó Gábor a Lakmusznak megerősítette, hogy ő készítette a képet, és hogy a képen látható jelenet valóban lezajlott a hétfői tüntetésen.

A fotón végzett némi utómunkát, de csak a sajtófotózás bevett és etikus eljárásait használta (szín, kontraszt, clarity, crop). Elküldte nekünk a fotó utómunka nélküli, nyers változatát is. Ez így nézett ki:

Fotó: Bankó Gábor/444

Bankó néhány másodperc alatt összesen 12 képet készített ugyanerről az epizódról, így némileg más szögből is meg tudjuk mutatni a jelenetet.

Fotó: Bankó Gábor/444

Bár a kérdéses szelfi pillanatát más beszámolókban nem találtuk meg, Magyar Pétert számos hírportál lefotózta a Madách-gimnázium leváltott igazgatója melletti tüntetésen, a Telex videójában interjút is adott .

A Magyar Hang képének előterében az egyik lány is látható, aki a 444 fotóján Magyarral szelfizett.

Magyar Pétert nem először vádolják a Photoshop manipulatív használatával.

Korábban a Pesti Srácok állította azt , hogy a politikus március 15-i rendezvényén összegyűlt tömeget mutató fotó digitális szerkesztés eredménye. Az állítás alapjául szolgáló képelemző programok azonban – mint akkor megírtuk – önmagukban nem alkalmasak a digitális képmanipuláció megbízható kimutatására.

(Címlapi kép: Bankó Gábor/444)

A szerzőről

Teczár Szilárd

Teczár Szilárd

2025 márciusától a Lakmusz főszerkesztője. 2022 októberében csatlakozott a Lakmuszhoz, előtte 10 évig a Magyar Narancs újságírója volt. A European University Institute Global Executive Master programjának hallgatója.