Vita a köztévén, óriás rakéta Budapesten és a Megafon-képzések szövevényes világa – Ilyen volt a Lakmusz májusa
Ezt a cikket 2024
júniusában írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
Májusban nemcsak a köztévét néztük, hanem a Patrióta Youtube-csatornáját is, jártunk egy újpalotai airsoft pályán, és megkérdeztük Manfred Webert a sorkatonaságról.
Íme, a Top5 májusi cikkünk:
5. helyezett: 5 félrevezető kampányszöveg az Orbán-Bohár interjúból
Orbán Viktor miniszterelnökkel készített interjút Bohár Dániel, a Megafon kormányközeli influenszerközpont egyik alapembere a Patrióta Youtube-csatornán. A május 26-án élőben közvetített, valamivel több mint 40 perces interjúban kritikus kérdések híján Orbán akadály nélkül mondhatta el a Fidesz EP-választási kampányának már jól ismert üzeneteit háború- és békepártiságról, átalakuló világrendről és a Fidesz-kormány szabadságharcáról az Európai Bizottság jelenlegi – szerinte leváltandó – vezetésével szemben.
Közben azonban több olyan félrevezető állítást is tett a miniszterelnök, amelyek már korábban is elhangzottak a kampányban, és amelyekről a Lakmusz vagy más hazai tényellenőrzéssel is foglalkozó portálok megírták, hogy nem, vagy nem teljesen felelnek meg a valóságnak. Ebben a cikkünkben ezeket vettük sorra, és az interjút készítő Bohár egyik állítását is ellenőriztük.
4. helyezett: Óriás rakéta Budapest belvárosában? Valójában csak egy film forgatási kelléke
A rakétának kinéző tárgyat egy TikTok-videóban és pár cikk címében úgy állították be, mintha ténylegesen egy hadászati eszközről lenne szó. A felvételt Kulifai Máté, a Hetek főszerkesztő-helyettese publikálta közösségi média oldalán.
Maga a videó azt sugallja, hogy katonai tevékenységre használták a rakétát, például a hadászati eszköz szóhasználaton, illetve a háború és honvédség hashtagen keresztül.
A Budapest belvárosán átszállított rakétáról a TikTok videó készítője később a Hetekre is írt erről cikket, de foglalkozott a témával a Szeretlek Magyarország és a Daily News Hungary is. Ezekben a beszámolókban közös, hogy kattintásvadász, akár félelelemkeltésre is alkalmas címet adtak, és csak a cikk szövegéből derül ki:
Cikkünkben megjegyeztük, hogy május közepétől egy hónapon át Budapesten forgatják a Mayday című hidegháborús akciófilmet. A Zed Films Kft. közleményéből az is kiderült, hogy május 25-én és 26-án a Hősök terén filmforgatás volt katonai járművek felhasználásával. Amikor ott jártunk, a tér valóban tele volt hadászati eszközökkel.
3. helyezett: A köztévés vita legszembetűnőbb csúsztatásai
Május 30-án olyasmi történt Magyarországon, amire már nagyon régen nem volt példa: rendeztek egy országos jelentőségű politikai vitát, amin a Fidesz és az ellenzék is részt vett.
Összesen 11 párt EP-listavezetője csapott össze az M1 képernyőjén, de mivel a közmédia által megszabott szabályok nem igazán serkentették a vitát, inkább párhuzamos politikusi monológokat hallgathattunk.
Az 1 óra 48 perces műsorban több hamis vagy félrevezető állítás is elhangzott. Ezek egy részéről már korábban is írtunk a Lakmuszon, másokat pedig a vita után ellenőriztünk.
Ebben a cikkünkben a hat legszembetűnőbb csúsztatásról írtunk Deutsch Tamástól, Dobrev Klárától, Magyar Pétertől és Márki-Zay Pétertől.
2. helyezett: Közel 70 fideszes jelölt járt a Megafon képzésein, mielőtt elindult az önkormányzati választáson
Országszerte több mint 430 ember vett részt a Megafon képzésein, mi pedig beazonosítottuk, hogy kik voltak ők. A kutatáshoz a Megafon-tanfolyamok résztvevőit dokumentáló, 2022. február és 2024. márciusa között készült csoportképeket vettük alapul, amelyek a központ hivatalos Facebook-oldalán nyilvánosan elérhetők. A képen látható arcok, a névtáblákon kivehető nevek és a szereplők egyéb internetes tevékenysége (cikkek, sajtófotók, nyilvános közösségi médiás posztok) segítségével azonosítottuk a képzés résztvevőit.
Ezek alapján azt találtuk, hogy a tanfolyamok látogatói korántsem kizárólag „hétköznapi emberek”. A tréningeken nagy számban vettek részt olyanok, akik vagy eleve aktív politikusként kerültek a kurzusra, vagy azt követően léptek politikai pályára.
1. helyezett: Hétköznapi facebookozóknak tűnnek, valójában a Megafon képezte ki őket
Több mint 30 olyan politikai véleményoldalt azonosítottunk, amelyek tartalomkészítői a saját véleményüket megosztó, autentikus szereplőkként tűnnek fel az interneten, valójában azonban a kormánypárti influenszerképőhöz kötődnek, üzemeltetőiket ugyanis megtaláltuk a Megafon-képzések csoportképein.
Ezeket a kreátorokat az különbözteti meg a kormánypárti influenszerek első vonalától, hogy a Megafon honlapján nem szerepelnek a támogatott partnerek között, a központ eddig nem növelte posztjaik elérését fizetett hirdetésekkel sem. Direkt szponzoráció helyett kommunikációs támogatásra azonban számíthatnak az önálló oldalak üzemeltetői: egyrészt speciális képzések és külön mentorprogram keretében foglalkoznak velük, másrészt tevékenységükre olykor a Megafon hivatalos Facebook-oldalán is felhívják a figyelmet.
Ebben a cikkünkben a politikai akcióközösség „hétköznapibb” tagjaival foglalkoztunk: akik civil foglalkozásuk mellett véleményvezéri szerepben tűnnek fel az interneten, anonim vagy félanonim oldalakat üzemeltetnek, a Megafonhoz való kötődésük azonban a nyilvánosság számára jórészt rejtve marad.
Amit ajánlunk még:
Megírtuk azt is, hogy egy újpalotai airsoftpályát használt romos háttérnek Bohár Dániel a harmadik világháborút vizionáló videójában. Cikkünkben azt mutattuk be, hogyan találtuk meg a videóban szereplő épületet, milyen funkciót látott el a múltban és mire használják jelenleg.
Foglalkoztunk azzal is, hogy bár Gulyás Gergely és a teljes kormánypárti média azt állítja, hogy Manfred Weber, az Európai Néppárt elnök-frakcióvezetője európai szintű sorkatonaságról beszélt, ez nem igaz: Weber abban a nyilatkozatában, amire az állítások hivatkoznak csak azt mondta, hogy Németországban támogatja annak bevezetését, más európai országokra vagy az egész EU-ra vonatkozóan nem beszélt erről. Ezzel kapcsolatban meg is kerestük Weber európai parlamenti és néppárti irodáját is. Kérdéseinkre Udo Zolleis, az EPP-frakció stratégiai divíziójának vezetője válaszolt. A következőket írta:
A Medián és a 21 Kutatóközpont legfrissebb, május 27-én publikált közvélemény-kutatása szerint Karácsony Gergely vezeti a főpolgármester-jelöltek versenyét. A választani tudó budapestiek 46 százaléka szavazna rá, míg Szentkirályi Alexandrának, a Fidesz-KDNP jelöltjének 26, Vitézy Dávidnak, az LMP és a Vitézy Dáviddal Budapestért Egyesület jelöltjének 24 százalékos a támogatottsága. Egyik májusi cikkünkben megvizsgáltuk, hogy a főpolgármester-jelöltek a felmérésekben látott támogatottságukhoz képest milyen gyakorisággal és milyen kontextusban jelentek meg áprilisban a közmédia és a Magyar Nemzet portáljain, a hirado.hu-n és a magyarnemzet.hu-n.
Korábbi toplistáink itt érhetők el.
A szerzőről

Fülöp Zsófia
2023 májusától a Lakmusz újságírója, korábban 9 évig a Magyar Narancsnál dolgozott, főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. Az oxfordi Reuters Institute ösztöndíjasaként a romák médiareprezentációját kutatta.
Ajánlott cikkeink

A magyar kormány ukrán vendégmunkások tömegeivel riogat, miközben azok már inkább továbbállnak Nyugatra

Miért keresnek a magyar nők évi 1,5 millió forinttal kevesebbet, mint a férfiak?
