A kormány ábráján ránézésre jobban nőtt a minimálbér, mint a valóságban
Ezt a cikket 2021
decemberében írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
A valós, 200 ezer forintos összeget írták az ábrára, de olyan oszlopot szerkesztettek hozzá, ami jóval magasabb összeget jelöl.
2022 január elsejétől 200 000 forintra emelkedik a minimálbér – jelentette be a kormány november elején, hozzátéve, hogy 2010-ben csak 73 500 forint volt ez az összeg.
A minimálbér emelése az egyik fontos, pozitív üzenete a kormány “Magyarország előre megy, nem hátra!” kampányának. Ez az ábra 2021 decemberében jelent meg a Magyarország Kormánya Facebook-oldalon:
A képen az adatok megfelelnek a valóságnak: a 2010-es minimálbérhez képest 2022 januárjától valóban 173 százalékos emelkedés tapasztalható. Ám az ábra megtévesztő, ugyanis a 73 500 forintos minimálbért 2 fekvő hasábbal érzékelteti a grafika, míg a 200 ezer forintot 7 ugyanilyen hasábbal.
A ténylegesen megemelt, 200 000 forintos minimálbér az ábrán 5,44 hasábbal lenne érzékeltethető. Valahogy így:
Nem ez az egyetlen alkalom, amikor vizuálisan félrevezető ábrák jelennek meg a kormányzati kommunikációban.
Szintén a Magyarország Kormánya Facebook-oldalon jelent meg 2021. december 29-én egy kép, amely a társasági adó csökkenését mutatja be.
Az ábrán szembetűnő, hogy nincsenek mértékegységek. Az viszont ezek nélkül is látható, hogy a 19 százalékot és a 9 százalékot jelölő pontok között túl nagy a különbség: valamivel több mint a felére csökkent az adó mértéke, ehhez képest az ábrán mindez úgy néz ki, mintha ennek a sokszorosa lenne.
Az ábra emellett a nyíl hatására fokozatos csökkenést sugall. Ezzel szemben 2010 és 2016 között a társasági adó kulcsa 19 százalék volt, bár nem mindenkinek: 500 millió forint adóalap alatt lehetett kedvezményes, 10 százalékos kulcsot alkalmazni, de csak 2017-től csökkent egységesen 9 százalékra a társasági adó kulcsa.
Emlékezetes eset volt korábban az egészségügyi szakdolgozói és az ápolói bérek emeléséről szóló Facebook-poszt (amiről a 24.hu számolt be) is, még 2020 januárjában:
A közmédia pedig még 2017-ben a bevándorlók számának érzékeltetése közben nem találta el az arányokat.
A grafikonnal kapcsolatban megkerestük a Miniszterelnöki Kabinetirodát és Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkárt is. Arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen módszerrel készült a grafikon, miért döntöttek emellett az ábrázolási mód mellett, és tervezik-e, hogy változtatnak a grafikán, az összegeket megfelelő mennyiségű hasábbal érzékeltetve. Cikkünk megjelenéséig megkeresésünkre nem reagáltak, amennyiben megérkeznek a válaszok, frissítjük azt.
A szerzőről
Diószegi-Horváth Nóra
Ajánlott cikkeink

A magyar kormány ukrán vendégmunkások tömegeivel riogat, miközben azok már inkább továbbállnak Nyugatra

Miért keresnek a magyar nők évi 1,5 millió forinttal kevesebbet, mint a férfiak?
