A republikánusok még Musk platformjának önkéntes tényellenőrei szerint is több dezinformációt terjesztenek, mint a demokraták
Az újságírók és a kutatók nem azért beszélnek többet a jobboldali dezinformációról, mert politikailag elfogultak. A konzervatívok egyszerűen több félrevezető tartalmat osztanak meg – erre jutott egy friss kutatás.
A republikánus felhasználók X-posztjai kétszer olyan gyakran tartalmaznak félrevezető információkat, mint a demokraták bejegyzései – erre jutott egy, az Oxfordi Egyetemen végzett kutatás, ami az X saját, félretájékoztatás elleni közösségi értékelő rendszerét vizsgálta.
„Eredményeink erős bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a hamis vagy félrevezető információk megosztása pártpolitikai beállítottság szerint aszimmetrikus, és ez az értékelés nem tulajdonítható a tényellenőrző újságírók vagy a kutatók politikai elfogultságának”
– összegezte tanulmányuk eredményét az Oxfordi Internet Intézet professzora, Mohsen Mosleh.
A közösség szerint
A kutatók az X (korábban Twitter) „közösségi megjegyzés” (Community Notes) nevű, a hamis információk terjedését fékező belső értékelési rendszerét elemezték. Ez arra jó, hogy a problémásnak ítélt tartalom mellett megjelenjen egy kiigazító, tisztázó megjegyzés, figyelmeztetés. A közösségi megjegyzéseket felhasználók írják és felhasználók értékelik: egy megjegyzés csak akkor jelenik meg nyilvánosan egy poszt alatt, ha elegendő számú és eltérő nézőpontokat képviselő felhasználó ítélte hasznosnak.
Az oxfordi kutatás elsősorban arra a kérdésre kereste a választ, hogy a politikai oldalak szerint van-e különbség a félrevezető információk megosztásának gyakoriságában. Közel 220 ezer közösségi jegyzet átnézése után arra jutottak, hogy
A kutatók az összes, 2023 januárja és 2024 júniusa között létrehozott, angol nyelvű közösségi megjegyzést megvizsgálták. Azokat is, amelyek feltüntetését a közösség nem szavazta meg, és azokat is, amelyek a szavazás után végül bekerültek minden felhasználó számára látható figyelmeztető megjegyzésként az adott tartalom alá.
A tanulmányban a felhasználók politikai beállítottságára az X-en megfigyelt kapcsolataik és interakcióik alapján következtettek. Ehhez értékelték, hogy melyik párt politikusait követik, és egy -2,5 (erősen liberális) és 2,5 (erősen konzervatív) közötti skálára is besorolták őket. Amennyiben az elsődleges módszerek eredménye eltért, mesterséges intelligencia segítségével elemezték a felhasználó 500 legújabb bejegyzését. A felhasználók csak akkor szerepelnek a konzervatívok vagy a liberálisok között az elemzésben, ha a három módszer közül legalább kettő eredménye konzisztens.
A kutatás végleges adatállománya 218 382 közösségi megjegyzést tartalmazott, amelyek 39 140 egyedi felhasználó 162 228 posztját fedték le. (A kutatás alapján írt tanulmány elsősorban az amerikai közéletre vonatkozó tartalmakra koncentrál, de a módszertan szerint az eredmény az X angol nyelvű tartalmaira általánosan vonatkozik. Ezért a cikkben a republikánus/konzervatív/jobboldali, és a demokrata/baloldali/liberális kifejezéseket azonos értelemben használjuk.)
Hogyan működik a közösségi megjegyzés, vagyis a Community Notes?
A Community Notes az X közösségi média platformon bevezetett módszer arra, hogy kiszűrjék a hamis vagy félrevezető információkat. Nem a hivatásos tényellenőrző újságírók értékeléseit, hanem a felhasználók visszajelzéseit használja arra, hogy megjelölje a platformon megjelenő félrevezető tartalmakat, dezinformációt. A dolog úgy működik, hogy az erre a feladatra külön regisztrált felhasználók megjelölhetik a problémásnak gondolt posztot, és megjegyzésben odaírhatják, hogy miért tartják hamisnak vagy félrevezetőnek. Ezután a többi, szintén erre a tevékenységre külön beregisztrált felhasználó szavazhat, hogy egyetért-e az értékeléssel vagy sem.
A szavazást az algoritmus akkor tekinti érvényesnek, ha különböző nézőpontú felhasználók is együtt szavazzák meg, hogy hasznos az adott közösségi megjegyzés. A rendszer csak ezek után jelöli meg félrevezetőnek a tartalmat, és látja el helyesbítő megjegyzéssel. Az algoritmus nem demográfiai vagy más nyilvános tevékenység alapján következtet az egyéni nézőpontra, hanem azt nézi, hogy egyetértenek-e azok, akik korábban nem mindig értettek egyet.

Hazai indulásakor mi is kipróbáltuk ezt a rendszert. Több problémát is észleltünk:
- Egy közösségi megjegyzés akkor is megjelenhet, ha az alaptartalom valójában nem tartalmaz hamis információt, de a felhasználók mégis hasznosnak ítélték a megjegyzést.
- Anonim felhasználók írják a megjegyzéseket, így megtörténhet, hogy nemcsak a posztban, hanem a közösségi megjegyzésben is szerepelnek hibák.
- A felhasználók nem minden esetben tényalapú állításokat kommentálnak, előfordul, hogy véleményeket látnak el közösségi megjegyzéssel.
Nem az újságírók elfogultak
A közösségi tényellenőrzés vizsgálata azért különösen érdekes, mert az X után a Facebookot és az Instagramot tulajdonló Meta is átáll a Community Notes értékelőrendszerre a külső tényellenőrző újságírók alkalmazása helyett – az Egyesült Államokban már fel is számolta partnerségi szerződéseit a tényellenőrző szerkesztőségekkel. Ezt azzal indokolta, hogy a tényellenőrző újságírók elfogultak a jobboldali politikusokkal szemben, ezért korlátozzák a véleményszabadságot.
„A republikánusok még akkor is több helyesbítést kapnak, mint a demokraták, ha a platformok a hivatásos tényellenőrzésről a közösségi jegyzetekre térnek át” – jegyezte meg Thomas Renault, a párizsi Panthéon-Sorbonne Egyetem adjunktusa, a tanulmány társszerzője.
A kutatók kiemelték: az eredmény nem a republikánus felhasználók felülreprezentáltságából adódik, ugyanis közel azonos arányban oszlanak meg a konzervatív és liberális X-felhasználók. Ezt úgy tesztelték, hogy az X Pro egyik funkciójának segítségével kinyerték az angol nyelvű, „the” szót tartalmazó X-posztok véletlenszerű mintáját (474 394 tweet 2014. január 1. és 2024. november 1. között), majd az előbb ismertetett módszer egyik részével, a posztoló fiókok követéseit figyelve meghatározták a posztok készítőinek politikai beállítottságát. Arra jutottak, hogy Musk hatalomátvétele óta jelentősen megnőtt a republikánus felhasználók aránya, de a demokraták aránya még mindig valamivel magasabb.
Egészségügyi dezinformációban tarolnak
A vizsgált időszakban készült 218 382 javasolt közösségi megjegyzésből szignifikánsan több érkezett republikánusok (60,05 százalék), mint demokraták (39,95 százalék) posztjaira. A javaslat önmagában nem jelenti azt, hogy az adott poszt valóban félrevezető lenne: ez csak akkor „igazolódik be” a rendszer logikája szerint, ha különböző csoportokhoz tartozó felhasználók is megszavazzák. Például Joe Biden X-fiókjára (@JoeBiden) a vizsgált időszakban 1011 alkalommal javasoltak Community Note-ot, de csak 13 lett megszavazva, azaz 1,2 százalék ment át a szűrőn.
De a végül feltüntetett megjegyzéseknél is megvan a különbség: a megjegyzéseket a demokratáknál az esetek 6,78 százalékában, a republikánusoknál 10,41 százalékban ítélte hasznosnak megfelelő számú és összetételú felhasználó a nyilvános feltüntetéshez.
A két párt közötti különbség az elfogadott javaslatoknál érzékelhető igazán, hiszen itt már azt látjuk, hogy mennyi széles körben hamisnak vagy félrevezetőnek ítélt állítást tettek a felhasználók a közösség értékelése alapján. A hasznosnak ítélt közösségi megjegyzések 70 százaléka a republikánusok bejegyzéseire vonatkozott, 30 százalék pedig a demokraták posztjaira.
Az elfogadott Community Note-oknál egyes témákban kimagaslóan sok félretájékoztatás kapcsolódott a republikánus fiókokhoz, ráadásul az összes témakörnél náluk van a többség:
- Egészségügyre vonatkozó félretájékoztatásban 81,9 százalék,
- Politikai témákban 73,3 százalék,
- A tudomány témakörében 68,8 százalék tartozott hozzájuk.
- Gazdasági témáknál teljesítettek a legjobban: a posztok 63,7 százalékával.
- A ‘más témák’ kategóriához, minden egyéb, a négy nagy témakörbe nem besorolható posztot társították, a republikánusok az ilyen bejegyzések 66,9 százalékát írták jobboldaliként kategorizált felhasználók.
(Címlapi illusztráció: Dezső Annamari)
A szerzőről

Dezső Annamari
2024-től a Lakmusz gyakornoka, majd újságírója. Egyetemi tanulmányait az ELTE szociológia alapszakán, majd az ELTE kommunikáció- és médiatudomány mesterszakán végezte. Az Achilles Data nemzetközi oknyomozó újságíró program nyertes csapatának tagja.
Ajánlott cikkeink

Nagyot zuhant és nemzetközi összevetésben sereghajtó a magyarok közmédiába vetett bizalma

Változtatott a Google a legújabb Magyar Péter-ellenes kampány besorolásán, így már látszik, mennyiért tolják az arcunkba
