Orbán az ukránozás közben túlzó kijelentést tett az európai országok adósságáról

Teczár Szilárd

2025. június 17. 14:09


Pénteki rádióinterjújában a miniszterelnök azt mondta, az uniós tagállamok tekintélyes része az éves gazdasági teljesítményénél jobban el van adósodva. Ez valójában öt országra igaz, miközben 18 tagállamban alacsonyabb a GDP-hez viszonyított államadósság, mint Magyarországon.

„Az európai tagállamok tekintélyes része a nemzeti gazdasági éves teljesítményüknél nagyobb arányban el van adósodva Franciaországtól Olaszországon keresztül. A német gazdaság is köhög, beteg” – mondta Orbán Viktor június 13-án, szokásos pénteki rádióinterjújában, amiben a 444 számítása szerint megdöntötte saját ukránozásrekordját.

A miniszterelnök arra a kérdésre válaszolt, hogy miből fedezné az Európai Unió Ukrajna támogatását. Azt mondta, hogy hitelből, „hiszen nekünk magunknak sincs pénzünk, hiszen az egész európai gazdaság stagnál”; az európai államok pedig el vannak adósodva, így a további hitelfelvétel azt jelentené, „hogy haladunk előre azon a lejtőn, ami egyébként Európa pénzügyi összeomlásához vezet, egyre nagyobb gigahitelek nyomják a vállunkat”.

Orbán az interjúban túlzott az európai országok eladósodottságáról.

Azt mondta, az uniós tagállamok „tekintélyes része” az éves nemzetgazdasági teljesítményénél nagyobb arányban van eladósodva. Azonban a legfrissebb adatok szerint ez csak öt tagállamra igaz a 27-ből.

Mit mutatnak az államadósság-adatok?

Orbánnak azt a kijelentését, hogy tagállamok „a nemzeti gazdasági éves teljesítményüknél nagyobb arányban” vannak eladósodva, úgy lehet ellenőrizni, ha az államadósságot a gazdasági teljesítményhez, azaz a GDP-hez viszonyítjuk.

Ez egyébként bevett eljárás, a GDP-arányos államadósság többet mond egy ország eladósodottsági fokáról, mint az államadósság nemzeti valutában vagy euróban kifejezett összege. Az EU úgynevezett maastrichti kritériumai a GDP-arányos államadósságot veszik alapul, és túlzottdeficit-eljárást helyeznek kilátásba arra az esetre, ha ez túllépi a 60 százalékot.

Az Eurostat rendszeresen publikál adatokat nemcsak a tagállamok euróban kifejezett államadósságáról, hanem a GDP-arányos államadósságról is.

A legfrissebb, 2024-es adatok alapján a 27-ből mindössze öt tagállamra igaz, hogy államadóssága meghaladta az éves gazdasági teljesítményét, azaz GDP-arányos államadóssága nagyobb volt, mint 100 százalék.

Ez az öt ország Görögország, Olaszország, Franciaország, Belgium és Spanyolország.

A teljes EU szintjén a GDP-arányos államadósság bőven 100 százalék alatt, 81 százalékon állt, Magyarországon pedig 73,5 százalékot ért el. Az Orbán által külön említett Németországban 62,5 százalék volt a GDP-arányos adósság.

Bár Magyarország a nagy országok erősebb eladósodottsága miatt lefelé húzza az uniós átlagot, a tagállamok többségében, 18 országban alacsonyabb volt az államadósság szintje, mint nálunk.

Még a Covid-válsággal terhelt 2020-ban is, amikor az elmúlt években a legmagasabb volt az államadósság Európában, csak hét tagállamban kúszott 100 százalék fölé a GDP-arányos adósság – a fent említett öt ország mellett Portugáliában és Cipruson. Magyarországon abban az évben 78,7 százalékon állt az államadósság.

Hitelt felvenni egyébként nemcsak az egyes országok tudnak, hanem az Európai Bizottságon keresztül maga az EU is, és az így keletkezett adósság nem mindig számít bele a tagállamok államadósságába. Például a helyreállítási alap 359 milliárd eurós támogatási komponensét a Bizottság hitelből finanszírozza, de ez nem növeli a tagállamok adósságát, hiszen visszafizetni is az uniós büdzséből kell majd.

(Címlapi kép forrása: MTI/Miniszterelnöki Kabinetiroda)

A szerzőről

Teczár Szilárd

Teczár Szilárd

2025 márciusától a Lakmusz főszerkesztője. 2022 októberében csatlakozott a Lakmuszhoz, előtte 10 évig a Magyar Narancs újságírója volt. A European University Institute Global Executive Master programjának hallgatója.