Bencsik András egy mém alapján állítja, hogy az EU nem engedte Fico gépét Moszkvába repülni

Német Szilvi

2025. május 9. 10:54


A szlovák kormánygép valójában csak a lett és a litván légteret nem használhatta, de még így sem kellett nyugat felé megkerülnie egész Európát, hogy eljusson Moszkvába. A kacskaringós kerülőútról szóló félrevezető tartalmat már több mint ezren megosztották a Facebookon, és angolul az X-en is pörög.

“Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke ezen az útvonalon repült Moszkvába, miután az európai uniós partnerországok folyamatosan lezárták a légteret és megtiltották neki, hogy átrepüljön. Jól nézzék meg! A bűne: a szlovák miniszterelnök úgy döntött, részt vesz Oroszország győzelem napi ünnepségein Moszkvában, május 9-én, pedig Zelenszkij még meg is fenyegette. Ön így képzelte el 2004-ben az Európai Uniót? A szabad döntéshez való jog és az utazás szabadsága (a személyek szabad áramlása) már nem európai érték!”

– írta május 8-i Facebook-posztjában Bencsik András, a kormányközeli Demokrata főszerkesztője, a Békemenet egyik szervezője. A bejegyzéshez egy Európa-térképet is mellékelt, amelyen szabad kézzel húzott vörös vonal jelzi Fico repülési útvonalát. Eszerint a gép Pozsonyból indult, majd egy jókora vargabetűvel, a Boszporuszon és a Gibraltári-szoroson át, Európát nyugatról megkerülve érkezett meg Moszkvába. A bejegyzés futótűzként terjed a neten, a cikk írásáig már több mint ezren megosztották.

Forrás: Bencsik András, Facebook

Az útvonal azonban nem felel meg a valóságnak, és eredetileg szatirikus tartalomként kezdett terjedni X-en. A szlovák kormánygép a rendelkezésre álló információk alapján valójában más útvonalon érte el Moszkvát.

Bár Fico moszkvai útját valóban nehezítette, hogy két balti ország, Litvánia és Lettország lezárta légterét a Győzelem napjára tartó gépek előtt, a szlovák kormányfő végül Magyarországon és Románián keresztül, a Fekete-tenger fölött repülve jutott el előbb az oroszországi Dagesztánba, majd onnan Moszkvába.

A szlovák kormánygép útvonalát az AirNav Radar repülőkövető szolgáltatás adatai is megerősítik – ezek alapján a gép jóval ésszerűbb és gazdaságosabb ívben repült Pozsony és Moszkva között. A Reuters szintén ezt a felszálláskor tervezett útvonalat erősíti meg.

Forrás: AirNav.Radar

A Bencsik által megosztott, kacskaringós térkép eredetileg az X-en kezdett terjedni, még azelőtt, hogy a szlovák államfőt szállító gép felszállt volna május 8-án délután 3 órakor. Az X-en több felhasználó jelezte, hogy a kép valójában egy szatirikus mém, a rajta látható útvonal több tízezer kilométeres és irreális üzemanyagigénnyel is járna.

A képet Igor Matovič, Szlovákia volt miniszterelnöke is megosztotta egy ironikus üzenettel: „Jó utat – és soha ne gyere vissza!”

Balti légtérzárak, de Lengyelország engedett

Robert Fico szlovák miniszterelnök egyedüli uniós vezetőként érkezett tegnap Moszkvába, hogy Vlagyimir Putyin meghívására részt vegyen a második világháború befejezésének 80. évfordulójára szervezett megemlékezésen. Az utazást már előző nap megnehezítette, hogy a litván elnök, Gitanas Nausėda bejelentette : Litvánia nem engedi át légterén a Moszkvába tartó járatokat, a térségben tapasztalt GPS-zavarokra hivatkozva. Pedig a balti ország légtere kulcsfontosságú a régióban, mivel 2021 óta ez az egyik fő útvonal az orosz és európai légiforgalom számára, miután a légitársaságokat arra utasították, hogy a belarusz légtér elkerülésével repüljenek. Ez válasz volt arra, hogy a belarusz kormány vadászgéppel kényszerített földre egy Ryanair-járatot, hogy elfogjanak egy ellenzéki aktivistát.

Az ukrán légtér, amely szintén logikus útvonal lenne, 2022 óta zárva van az orosz invázió miatt. L ettország szintén közölte, hogy nem enged át egyetlen járatot sem a moszkvai parádéra, bár Fico nevét nem említették. A Reuters szerint Észtország nem is kapott hivatalos átrepülési kérelmet Szlovákiától, írja a Reuters.

A szlovák NewsNow szerint a lengyel hatóságokhoz viszont megérkezett a szlovák kormánygép átrepülésére vonatkozó hivatalos diplomáciai kérelem, amelyet a varsói szlovák nagykövetség nyújtott be. Mivel jogi akadálya nem volt, a lengyel külügyminisztérium engedélyezte az áthaladást. Ugyanakkor a tárca élesen bírálta Fico részvételét a moszkvai eseményen.

„Nehéz megértenünk, hogyan dönthetnek úgy olyan országok vezetői, akik békepártinak vallják magukat, hogy elfogadják Vlagyimir Putyin meghívását – miközben ő támadást indított egy szomszédos állam ellen, provokáció nélkül háborút robbantott ki, szenvedést, menekülést, több ezer halálos áldozatot, és civilek, köztük gyerekek elrablását okozva” – fogalmazott a minisztérium.

Radosław Sikorski külügyminiszter már az engedély kiadása előtt néhány órával is jelezte, mit gondol az egészről: „Nem hisszük, hogy jó ötlet támogatni Putyin narratíváját Moszkvában.”

Mindezek ellenére Fico az indulása előtti nap közzétett Facebook-videójában kizárólag az észt vezetést okolta a nehézségekért, a légtérhasználat megtagadását pedig „szándékos kísérletnek” nevezte moszkvai útjának meghiúsítására.

Frissítés (2025. május 9. 16:35-kor): Cikkünk megjelenése után Bencsik András törölte bejegyzését a Facebookról.

A szerzőről

Német Szilvi

Német Szilvi

Újságíró, médiakutató. Az álhírek és a dezinformáció terjedését vizsgálja a közösségimédia-kutatás eszközeivel, valamint a technológiai platformok és a rejtőzködő médiaorgánumok szerepével foglalkozik.