Durván eltúlozza Trump az USA Európa felé fennálló kereskedelmi deficitjét
Az elnök kedvenc pénzösszege a 350 milliárd dollár lehet. Korábban azt állította, ennyivel támogatták Ukrajnát, most pedig azt, hogy ekkora az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje az EU-val szemben. A 350 milliárdos szám azonban egyik esetben sem fedi a valóságot.
A kereskedelmi háborúról és a közelmúltban bejelentett új amerikai vámokról is beszélt Donald Trump április 7-i, Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Trump többek között azt mondta, hogy az Európai Uniónak 350 milliárd dollár értékű amerikai energia megvásárlása mellett kell elköteleznie magát, hogy haladékot kapjon a 20 százalékos új amerikai vám alól.
„350 milliárd dolláros [kereskedelmi] deficitünk van az Európai Unióval, de ez gyorsan el fog tűnni. Az egyik mód arra, hogy könnyen és gyorsan eltűnjön, az az, hogy energiát vásárolnak tőlünk. Szükségük van rá, és tőlünk kell majd megvenniük” – mondta az elnök (az NBC News videóján 20:20-tól).
Bár az európai és az amerikai statisztikákban nem ugyanaz az összeg szerepel, még a nagyobb deficitet mutató amerikai adat (161 milliárd dollár) is messze van a Trump által közölt 350 milliárdtól.
Az EU szerint
Az Európai Unió Tanácsának honlapján szereplő összefoglaló szerint 2023-ban az EU-nak 48 milliárd euró kereskedelmi többlete volt az USA-val szemben. Ez megfordítva azt jelenti, hogy az Egyesült Államoknak 48 milliárd euró deficitje volt az EU-val folytatott kereskedelemben.
Árukból az EU jóval többet exportált Amerikába, mint amennyit behozott onnan, így csak az árukereskedelmet nézve 157 milliárd euró volt az amerikai deficit. Szolgáltatáskereskedelemben viszont az USA-nak volt 109 milliárdos többlete, a kettő együtteseként jön ki az összesen 48 milliárd eurós amerikai deficit.
2024-ből még csak az árukereskedelemről van európai adat: e szerint tavaly 198 milliárd euróra nőtt az amerikai árukereskedelmi deficit. Mivel azonban a szolgáltatások terén évek óta jelentős többlete van az Egyesült Államoknak, az összesített deficit valószínűleg a tavalyi évre is jóval alacsonyabb lesz ennél.
A Tanács által hivatkozott adatokat az Eurostat adatbázisában is megtaláltuk. Az EU és az USA közötti árukereskedelem egyenlegéről itt, a szolgáltatáskereskedelem adatairól pedig itt lehet tájékozódni.
Az amerikaiak szerint
Trump 350 milliárd dolláros deficitről szóló állításának ellentmondanak a hivatalos amerikai adatok is.
A Census Bureau és a Bureau of Economic Analysis legfrissebb, április 3-án kiadott jelentése szerint 2024-ben az USA-nak összesen 161 milliárd dolláros kereskedelmi deficitje volt az EU-val szemben.
Az Egyesült Államok kereskedelmi egyenlege különböző partnerekkel. Forrás: US Census Bureau and the US Bureau of Economic Analysis.
Ez úgy jön ki, hogy a 237 milliárdos árukereskedelmi deficitből levonjuk a 76 milliárd dolláros szolgáltatáskereskedelmi többletet.
Az Egyesült Államok árukereskedelmi egyenlege különböző partnerekkel. Forrás: US Census Bureau and the US Bureau of Economic Analysis.
Az Egyesült Államok szolgáltatáskereskedelmi egyenlege különböző partnerekkel. Forrás: US Census Bureau and the US Bureau of Economic Analysis.
Az európai és az amerikai számok közötti különbség nem csak az eltérő valutákból fakad. A 2024-ben az Eurostat által közölt 198 milliárd eurós árukereskedelmi deficit dollárban – az Európai Központi Bank 2024-re átlagosan megadott euró/dollár árfolyamával számolva – 214 milliárd lenne, miközben a hivatalos amerikai statisztika 237 milliárd dolláros árukereskedelmi deficitet mutat.
Ha az árukereskedelmet és a szolgáltatáskereskedelmet együttesen nézzük, akkor Trump több mint kétszeresen eltúlozta az EU felé fennálló kereskedelmi deficitet (161 milliárd dollár). Ha csak az árukereskedelemre koncentrálunk, akkor a valós adatnál (237 milliárd dollár) körülbelül 50 százalékkal magasabb számot mondott be.
A hivatalos amerikai adatokból az is kiderül, hogy a kereskedelmi deficit ellenére az EU az Egyesült Államok legfontosabb exportpiaca. 2024-ben az USA közel 650 milliárd dollár értékben exportált árukat és szolgáltatásokat az EU-ba, ami jelentősen meghaladja a kanadai, a mexikói, a kínai vagy a brit export értékét.
Trump-matek és a bűvös 350 milliárd
A Trump-adminisztráció saját bevallása szerint a Census Bureau adatait használta fel az április elején bejelentett új importvámok kiszámításához.
Donald Trump bejelenti az új importvámokat, köztük az EU-ra érvényes 20 százalékos vámot. Fotó: Chip Somodevilla/AFP
Az EU esetében a 20 százalékos vám úgy jött ki, hogy vették a 237 milliárd dolláros árukereskedelmi deficitet, ezt elosztották az EU-ból érkező teljes amerikai áruimporttal, 609 milliárd dollárral, majd megszorozták százzal. Az így kapott 39 százalék az, amivel Trumpék szerint az EU „vámként” sújtja az amerikai termékeket, de mivel „kedvesek”, ezt elosztották kettővel, így kapták meg a 20 százalékos vámot.
A 350 milliárd dolláros összeg egyébként valamiért be lehet akadva az elnöknek. Korábban már írtunk róla a Lakmuszon, hogy Trump az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatás összegét is 350 milliárd dollárra tette. Tévesen: valójában az amerikai védelmi minisztérium és a Kiel Intézet számításai szerint is jóval kevesebbet költött az USA Ukrajna gazdasági, katonai és humanitárius támogatására.
(Címlapi kép forrása: Chip Somodevilla/AFP)
A szerzőről

Teczár Szilárd
2025 márciusától a Lakmusz főszerkesztője. 2022 októberében csatlakozott a Lakmuszhoz, előtte 10 évig a Magyar Narancs újságírója volt. A European University Institute Global Executive Master programjának hallgatója.