Hamisított interjú alapján jelent meg a kormányközeli lapban, hogy az ukrán hadsereg már 14 éves fiatalokat is nyilvántartásba venne
Egy kijevi portál lehozott egy ukrán képviselőt megnevező kamu interjút, ami az orosz állami média közvetítésével a Magyar Hírlapig is eljutott. Az álhírt eredetileg közlő főszerkesztő orosz információs műveletet sejt a háttérben.
„Az Ukrán Fegyveres Erők 14 éves korra viszi le a katonai szolgálatra való jelentkezést” – ezzel a címmel jelent meg egy cikk március 5-én a Magyar Hírlapban.
A kormányközeli lap az uniós szankciók alá helyezett, orosz állami Ria Novosztyira hivatkozva írt arról, hogy az ukrán parlament a hadsereg „tartalékosainak létrehozása érdekében törvénytervezetet készített elő a fiatal férfiak 14 éves kortól történő katonai nyilvántartásba vételéről”. Ezt a Magyar Hírlap cikke szerint Maxim Szavrasov ukrán parlamenti képviselő közölte a nyilvánossággal.
Szavrasovot idézve megjegyezték, hogy a törvénytervezet értelmében az iskolák kötelesek lesznek segíteni a diákok katonai regisztrációjában.
A Ria Novosztyi cikkét megtaláltuk, a katonai regisztráció korhatárát 14 éves korra leszállító törvénytervezet azonban nem létezik.
Az interjút eredetileg közlő kijevi lap főszerkesztője elismerte, hogy a Szavrasovnak tulajdonított kijelentések nem felelnek meg a valóságnak, és így álhírt terjesztettek. Ezt azzal magyarázta, hogy egy orosz dezinformációs és pszichológiai művelet áldozataivá váltak.
Fizetett politikai hirdetésként érkezett az interjú
Több tényellenőrző oldal – a spanyol EFE Verifica, a görög Ellinika Hoaxes és a Greece Fact Check – is beszámolt arról, hogy nem igaz a hír, ami szerint az ukrán parlament a katonai regisztráció korhatárának 14 éves korra csökkentését készíti elő.
Az információ a 44.ua kijevi portál március 3-i cikkében jelent meg először. Ebben egy állítólag Maxim Szavrasov ukrán parlamenti képviselővel folytatott beszélgetés alapján írtak arról, hogy az ukrán képviselők a regisztrációs korhatár csökkentésén dolgoznak.
A cikk ma már nem elérhető, és archivált verzió sem készült róla, a Google keresőjében azonban ott maradt a nyoma annak, hogy valóban megjelent.
A Google keresőjében fennmaradt bevezető fordítása: „Azt tervezzük, hogy megváltoztatjuk az ukrán fiatalokra vonatkozó adatgyűjtés módszerét, hogy már 14 éves koruktól regisztrálhassanak katonai szolgálatra.”
A 44.ua cikkét átvette egy másik ukrán portál, az Antikor is, az ő honlapjukon jelenleg is olvasható a szöveg. Az Antikorra hivatkozott később az orosz állami Ria Novosztyi.
Maxim Szavrasov, az érintett parlamenti képviselő március 5-én – néhány órával azután, hogy az álhír a Magyar Hírlapig is eljutott – Facebook-posztban közölte, hogy hamisított interjút hozott le vele a 44.ua, és ennek nyomán számos médium és Telegram-csatorna. „Ez a beszélgetés sosem zajlott le” – írta.
Szavrasov egyébként nem Volodimir Zelenszkij elnök kormányzó pártjához tartozik, hanem Petro Porosenko összesen 27 képviselővel rendelkező ellenzéki frakciójához, az Európai Szolidaritáshoz.
A 44.ua törölte az eredeti cikket, és március 6-án megjelentetett egy Katerina Okhotnyik főszerkesztő által jegyzett magyarázatot.
A cikk törlése mellett a hirdetésből befolyt összeget egy alapítványnak ajánlották fel, és belső vizsgálatot rendeltek el annak érdekében, hogy hasonló eset ne történhessen meg a jövőben.
Okhotnyik szerint „Oroszország információs és pszichológiai műveletekkel próbálja destabilizálni Ukrajnát. Az egyik módszerük az álhírek terjesztése. Sajnálatos módon szerkesztőségünk is egy ilyen művelet részévé vált.”
A Magyar Hírlap azóta sem helyesbítette a cikkét.
Hogy történik valójában a katonai regisztráció?
Ukrajnában a katonai regisztráció és a besorozás két külön folyamat.
A hadkötelezettség alsó korhatárát 2024 áprilisában módosították 27 évről 25 évre, így jelenleg a 25 és 60 év közötti férfiak kaphatnak behívót.
Regisztrálni a katonaságnál a legfrissebb törvénymódosítás szerint abban az évben kell, amelyikben a férfiak betöltik a 17-et. A 18 és 25 év közöttieknek azonban csak kiképzésen kell részt venniük, illetve önkéntesen jelentkezhetnek a seregbe.
A fent említett tényellenőrző cikkek az ukrán parlament honlapján is megnézték, van-e bármi nyoma a regisztrációs korhatár csökkentését célzó törvénymódosításnak, de nem találtak ilyet.
Az ukrán médiában a parlament nemzetbiztonsági bizottságának egy tagja is megerősítette, hogy a bizottság nem foglalkozik olyan törvényjavaslattal, ami 14 évre szállítaná le a regisztrációs korhatárt.
(Címlapi kép: AFP/65th Mechanized Brigade of Ukrainian Armed Forces)
A szerzőről

Teczár Szilárd
2025 márciusától a Lakmusz főszerkesztője. 2022 októberében csatlakozott a Lakmuszhoz, előtte 10 évig a Magyar Narancs újságírója volt. A European University Institute Global Executive Master programjának hallgatója.
Ajánlott cikkeink

Hamis „bizonyíték” alapján írta meg a Magyar Hírlap, hogy Zelenszkij dubaji luxuslakást vett az édesanyja születésnapjára

Az ukránellenes dezinformáció jól bejáratott fegyvere a hamisított Charlie Hebdo-címlapok terjesztése
