Hamis „bizonyíték” alapján írta meg a Magyar Hírlap, hogy Zelenszkij dubaji luxuslakást vett az édesanyja születésnapjára
A kormányközeli lap egy szaúd-arábiai tévécsatorna állítólagos riportjára hivatkozott. A neten keringő videót azonban nem a szaúdi tévé készítette, és a benne bemutatott ingatlanszerződés sem tűnik valódinak.
Június eleje óta számos nyelven terjed az interneten, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tavaly szeptemberben egy dubaji luxuslakást vásárolt az édesanyja 74. születésnapjára. Az erről szóló közösségimédia-posztok gyakran megosztanak egy a szaúd-arábiai Al Arabiya tévécsatornának tulajdonított videót, amiben az állítólagos ingatlanszerződést is bemutatják.
A videót például Jim Ferguson, a brit Reform Párt politikusa is megosztotta egy kétmillió felhasználót elérő X-posztban, és a Pravda orosz dezinformációs hálózat oldalai is írtak róla, például az angol nyelvű lapjuk.
Magyarországon a kormányközeli Magyar Hírlap írt arról június 5-én, hogy a világ legmagasabb épülete, a dubaji Burj Khalifa felhőkarcoló ingatlannyilvántartása szerint az épületben található 3,2 millió dollárt érő lakás „ Rimma Zelenszka tulajdonában van, 2024. szeptember 16., 74. életévének betöltése óta.” Azt is hozzátették, hogy a lakás az Armani Residences Dubai lakópark része, amelyet Giorgio Armani, a híres divattervező tervezett.
A cikkben a „ Voice of Mordor” nevű Kremlin-párti Telegram-csatornára és az orosz propagandát terjesztő, az Európai Unió által szankcionált Eadaily oldalára hivatkoztak közvetlenül, de elsődleges forrásként az Al Arabiya állítólagos riportját is megemlítették.
Továbbá a Facebookon is terjedtek magyar nyelvű posztok a témában, amik szintén az Al Arabiya értesüléseit hozták fel Zelenszkij luxusajándékának bizonyítékaként.
- A 80 ezer követővel rendelkező Világhelyzete nevű oldal főként külpolitikai témájú hírekről posztol, sok esetben megbízhatatlan forrásokra hivatkozva. Június 12-én arról tett közzé egy azóta több mint 400 reakciót és 145 megosztást begyűjtő bejegyzést, hogy „ Zelenszkij anyukája egy lakást kapott a Burj Khalifában”.
- A másik magyar nyelven elterjedt posztot egy magánszemély tette közzé, és ahhoz képest sokan, eddig 440-en osztották meg, hogy a falán található többi bejegyzés nem szokott ennyi interakciót generálni.
Egy nem létező riport és egy gyanús ingatlanszerződés
A híresztelések az Al Arabiya szaúd-arábiai állami tévécsatornára hivatkoznak, és gyakran be is mutatnak egy a csatornának tulajdonított másfél perces videót, amihez angol hangalámondás, illetve angol (vagy más verziókban orosz) felirat is tartozik.
Az Al Arabiya weboldala azonban arab és angol keresőszavakra sem ad ki olyan cikket vagy videót, ami Zelenszkij luxusajándékáról szólna. A Maldita spanyol tényellenőrző oldal megkérdezte az Al Arabiya egyik újságíróját és közösségimédia-vezetőjét, Amjad Samhant az interneten terjedő videóról.
A görög Factchecker tényellenőrző oldal megtalálta a Zelenszkijről szóló virális információ kiindulópontját. Lefordították arab nyelvre azt a mondatot, hogy „Zelenszkij luxuslakást ajándékoz édesanyjának a Burj Khalifában”, így vissza tudták vezetni, hogy először június 2-án a tunéziai Alchourouk oldalán, majd egy egyiptomi híroldalon írtak erről. Az Al Arabiyát ezek a cikkek még nem említették, csak a dubaji ingatlanügyi hatóság nyilvántartására hivatkoztak.
Ezt a nyilvántartást a hamisan az Al Arabiyának tulajdonított videó is említi, egy képpel társítva, ami állítólag a vásárlásról szóló szerződést mutatja, és Rimma Zelenszka, az ukrán elnök édesanyjának neve olvasható rajta vásárlóként. Az ingatlannyilvántartás oldalán található mintával összehasonlítva az állítólagos szerződés valóban úgy néz ki, mint egy dubaji ingatlanszerződés.
A dokumentumon a 76421/2024 szerződésszám látható, ami egy létező dubaji ingatlanszerződés kódja a Dubaji Ingatlanügyi Hatóság keresője alapján.
- A szerződésszámra rákeresve kiderül, hogy az valójában nem egy lakáshoz tartozik, hanem egy telekhez.
- A szerződésszámhoz tartozó ingatlan a Hadaeq Sheikh Mohammed Bin Rashid nevű területfejlesztés része, ami lakórészekből, rekreációs és üzleti helyiségekből áll. A Burj Khalifa épülete ezzel szemben a Sheikh Mohammed Bin Rashid körúton található, ami a névazonosság ellenére nem tartozik ehhez a területhez: a Google Maps nem jelöli pontosan, de például a Mapcarta és a 2gis térképein látszik, hogy a felhőkarcoló és az érintett terület több mint 10 kilométer távolságra vannak egymástól.
- Ráadásul az ingatlannyilvántartás nem teszi közzé a szerződések egészét, így a Zelenszkijről szóló információ terjesztői, állításukkal ellentétben, nem tudták volna nyilvános forrásokból megszerezni azt. A Maldita egyébként felvette a kapcsolatot a dubaji ingatlanügyi osztállyal, akik azt írták, hogy nem oszthatnak meg információkat a tulajdonosokról.
Visszatérő mintázat
Nem ez volt az első alkalom, amikor Volodimir Zeleszkijt hamisan vádolták „ eltitkolt luxuséletmódjával”. 2024 márciusában például szintén a Magyar Hírlap terjesztette alaptalanul, hogy az ukrán elnök megvásárolta III. Károly király kastélyát. Arról az álhírről pedig még az Index is beszámolt, ami azt állította, hogy Zelenszkij felesége több millió eurós Bugatti luxusautót vásárolt.
(Címlapi illusztráció: Dezső Annamari)
A szerzőről

Dezső Annamari
2024-től a Lakmusz gyakornoka, majd újságírója. Egyetemi tanulmányait az ELTE szociológia alapszakán, majd az ELTE kommunikáció- és médiatudomány mesterszakán végezte. Az Achilles Data nemzetközi oknyomozó újságíró program nyertes csapatának tagja.
Ajánlott cikkeink

Az ukránellenes dezinformáció jól bejáratott fegyvere a hamisított Charlie Hebdo-címlapok terjesztése

Hamisított interjú alapján jelent meg a kormányközeli lapban, hogy az ukrán hadsereg már 14 éves fiatalokat is nyilvántartásba venne
