Az ukránellenes dezinformáció jól bejáratott fegyvere a hamisított Charlie Hebdo-címlapok terjesztése

Barczikai Fanni

2025. április 23. 10:40


Az orosz-ukrán háború kezdete óta oroszpárti források a Charlie Hebdo logóját és grafikai megoldásait felhasználva legalább kilenc alkalommal keltették azt a látszatot, hogy a nyugat élesen kritizálja Ukrajna vezetését. A legújabb hamisított címlap koporsóban ábrázolja Zelenszkijt.

A francia Charlie Hebdo szatirikus magazin címlapjára montázsolva terjedt el március végén egy karikatúra az interneten, amely Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt holtan, egy koporsóban ábrázolja. A szájából induló szövegbuborékban az áll franciául, hogy „Ukrajna független állam”, a karikatúrához tartozó felirat pedig úgy kommentálja a jelenetet, hogy „a politikai hulla kibocsátja utolsó gázait.”

A képet több nemzetközi és hazai platformon is megosztották: szerepelt például egy magyar TikTok-felhasználó videójában, több magyar nyelvű Facebook-posztban és az Orosz Hírek Telegram-csatornáján.

A közösségimédia-posztok egyértelműen úgy mutatják be a rajzot, mint ami ténylegesen megjelent a Charlie Hebdo címoldalán. Az orosz propaganda terjesztéséről ismertté vált Világ Helyzete nevű substack-oldal is külön bejegyzést szentelt az állítólagos Charlie Hebdo-karikatúrának.

Forrás: Világ Helyzete

A magát alternatív hírforrásként aposztrofáló Világ Helyzete rendszeresen közöl orosz állami médiumoktól, például a Russia Today-től átvett alaptalan állításokat. A félrevezető tartalmak miatt a Google 2022. február 28-án törölte a Világ Helyzete blogoldalát, az anonim üzemeltető azonban másik oldalán, az Alternatív Híreken továbbra is aktív maradt. Később a Világ Helyzetét is újraindította substack (előfizetéses hírlevélküldő platform) formájában, és oldalain továbbra is rendszeresen terjeszt oroszbarát tartalmakat és összeesküvés-elméleteket.

A most terjedő karikatúra egy három éve zajló, összesen legalább kilenc hamisított Charlie Hebdo-címlapot felvonultató dezinformációs trendbe illeszkedik, amelynek célja Zelenszkij és az ukrán hadviselés lejáratása.

Ahogy a korábbi esetekben, úgy ezúttal sem jelent meg a Charlie Hebdo címlapján az interneten terjedő rajz. A Zelenszkijt koporsóban ábrázoló képnek nincs nyoma a hetilap hivatalos felületein, és a címlapon feltüntetett dátum sem stimmel.

A most terjedő kép

Az állítólagos címlap a Charlie Hebdo jellegzetes grafikai stílusát és betűtípusát utánozza, és azt állítja, hogy a koporsós karikatúra a 2025. március 20-i, 1705-ös lapszám címoldalán jelent meg.

A grúz Myth Detector ellenőrizte a magazin hivatalos weboldalát, de nem talált olyan címlapot, amelyen Zelenszkij koporsóban szerepelne. A március 20-hoz legközelebbi tényleges Charlie Hebdo-lapszám 2025. március 19-én jelent meg. Ekkor az 1704-es számot tették közzé, amelynek címlapja ugyan reflektál az orosz-ukrán háborúra, de nem Zelenszkijt ábrázolja. A címlapon egy Emmanuel Macronra hasonlító megsebesült francia katona látható, aki szemfedőt visel és mankón áll. A felirat magyarul így hangzik: „Macron: Jó háborúra lenne szüksége”.

A március 19-i címlap és az interneten terjedő hamis címlap egyéb elemei is különböznek egymástól.

A hiteles március 19-i borító tetején a Harmadik Birodalom iránti nosztalgiáról, az online prostitúcióról, Louis Sarkozy-ről és a klímatervről szóló cikkek címeit emelik ki.

Ezzel szemben a Zelenszkijt ábrázoló hamisított címlapon olyan feliratok láthatóak, mint „fundamentalisták és az összeesküvés-elméletek hívei támadják az iskolákat”, “a semmit sem jelentő számok mérge”, és „düh a biztosítási kapzsiság ellen”. Ezek a feliratok a Charlie Hebdo valóban létező, azonban korábbi lapszámokban megjelenő cikkeire utalnak.

Balra: a hamisított címlapi, jobbra: a valódi Charlie Hebdo címlap

1705-ös számmal egyébként a március 26-i Charlie Hebdo jelent meg. Ennek címlapján a karikatúra Francois Bayrou francia miniszterelnököt ábrázolja meztelenül. Az 1705-ös számon kívül nincsen más egyezés a március 26-i lapszám és az interneten terjedő kép között.

A hamisításról a Charlie Hebdo szóvivője is beszélt a Logically Facts-nek:

„Megerősíthetem, hogy ez nem a Charlie Hebdo címlapja. Az újság szerdánként jelenik meg az újságos standokon, nem csütörtökönként. Legújabb címlapjainkat weboldalunkon itt tekintheti meg.”

Martin Lom, a Charlie Hebdo újságírója pedig azt is hozzátette, hogy ez a fajta hamisítás az ukrajnai háború kezdete óta gyakori.

Begyakorolt propagandamódszer

A mostani, Zelenszkijt koporsóban ábrázoló hamisítvány csak a legfrissebb epizódja a több mint három éve tartó címlaphamisítási trendnek. Az orosz–ukrán háború 2022-es kitörése óta rengeteg hamis Charlie Hebdo-címlap bukkant fel oroszbarát vagy kifejezetten dezinformációs csatornákon.

Nemzetközi tényellenőrző oldalak az elmúlt három évben legalább nyolc (a koporsós karikatúrával együtt kilenc) ukránellenes üzenettel ellátott, hamisított Charlie Hebdo-címlapot azonosítottak:

  • 2022. szeptember: A hamis címlap Zelenszkijt kutyaként ábrázolta II. Erzsébet sírja előtt, a brit–ukrán diplomáciai kapcsolatokra utalva (Grass FactCheck);
  • 2022. november: Ukrán szurkolók szerepeltek a kamu címlapon, amint a katari labdarúgó-világbajnokságon náci jelképekkel rongálnak meg plakátokat (Reuters);
  • 2022. december: Zelenszkijt úgy ábrázolták a hamisított címlapon, mintha ajándékokat lopna a csecsemő Jézustól (The Dispatch);
  • 2023. április: Putyin és Jézus szerepelt a hamisított címlapon, ahogyan Zelenszkijjel vitatkoznak (Grass FactCheck);
  • 2023. július: A Charlie Hebdónak tulajdonított karikatúra szerint Zelenszkij a Titán merülőhajó-baleset egyik áldozatának holttestével próbált segélyeket szerezni Ukrajnának (Ukrinform);
  • 2023. augusztus: Az ukrán vívót, Olga Kharlant parodizálta ki a hamisítvány, ahogy nem hajlandó kezet fogni orosz ellenfelével (Reuters);
  • 2024. október: Egy ukrán holttestekből formálódó békejel jelent meg a hamisított képen (Ukrinform);
  • 2025. január: A Macron-Trump tárgyalásra utalt a hamisított címlap, Zelenszkijt Quasimodóként ábrázolva (Euronews).

A hamisított Charlie Hebdo címlapok

A hamisított címlapképek egytől-egyig a Charlie Hebdo logóját és vizuális világát másolják, és azt a látszatot keltik, mintha a híresen szabadszájú francia lap élesen kritizálná Ukrajnát és az ukrán vezetést.

A Charlie Hebdo valójában

A francia hetilap szatirikus hangvételű, gyakran vallási és politikai tabukat döntögető karikatúráiról ismert, így Zelenszkij megjelenítése sem példa nélküli a Charlie Hebdóban. A március 5-i lapszámban például a Zelenszkij-Trump találkozót dolgozták fel, benne egy olyan rajzzal, amelyen Donald Trump hullazsákban cipeli az ukrán elnököt, arra reflektálva, hogy az amerikaiak tiszteletlenségnek érezték, hogy Zelenszkij nem öltönyben jelent meg a Fehér Házban. Ez a rajz nem Zelenszkijt, hanem inkább Trumpot figurázta ki, ahogy a hozzá kapcsolódó cikk is az amerikai elnök béketervét kritizálta.

Forrás: Charlie Hebdo

Az 1970 óta működő szerkesztőség megosztó tevékenysége több jogi vitát és bírósági eljárást eredményezett. 2006-ban a Charlie Hebdo Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrái heves reakciókat váltottak ki a muszlim közösségekben. Franciaországban több iszlám szervezet pert indított a lap ellen „vallási csoport elleni nyilvános sértés” vádjával. A párizsi bíróság azonban 2007-ben felmentette a Charlie Hebdót, megállapítva, hogy a karikatúrák a szólásszabadság keretein belül maradtak.

A szerkesztőség 2015. január 7-én került a nemzetközi figyelem középpontjába, amikor iszlamista terroristák megtámadták a lap párizsi irodáját a Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrák miatt. A támadást a francia állampolgárságú, algériai származású Kouachi testvérek követték el, akik az al-Kaida szervezetéhez tartoztak. A merénylet során tizenkét ember vesztette életét, köztük a lap főszerkesztője és nyolc szerkesztőségi tag.

A merényletet követően Franciaországban és világszerte milliók vonultak utcára a szólásszabadság védelmében, a „Je suis Charlie” (Én is Charlie vagyok) jelszó jegyében. Az akkori köztársasági elnök, François Holland nemzeti gyászt hirdetett, és a támadást a véleményszabadság elleni barbár cselekedetként ítélte el, hangsúlyozva, hogy a köztársaság nem hajol meg meg az erőszak előtt.

A merényletet követő első lapszám, amelynek címlapján ismét Mohamed-karikatúra szerepelt, hárommillió példányban jelent meg, és percek alatt elfogyott. A példányszámot végül több mint ötmillióra kellett emelni.

(Címlapi kép: Barczikai Fanni)

A szerzőről

Barczikai Fanni

Barczikai Fanni