Több okból valószerűtlen Trumpék sztorija az 50 millió dolláros gázai óvszercsomagról
Az új amerikai kormány semmiféle bizonyítékkal nem támasztotta alá, hogy a Biden-adminisztráció ennyi pénzért készült óvszereket küldeni Gázába. 50 millió dollárból nagyjából egymilliárd óvszert lehetne venni, miközben a gázai övezet lakossága 2,1 millió fő.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház új sajtótitkára január 28-án tartott első hivatalos sajtótájékoztatóján Donald Trump azon intézkedése mellett érvelt, amellyel az elnök befagyasztotta a külföldi segélyek finanszírozását.
Példaként arra, hogy ez miért volt szükséges, elmondta, hogy az Elon Musk által vezetett Kormányzati Hatékonysági Osztály, valamint a Vezetési és Költségvetési Hivatal „megállapította, hogy körülbelül 50 millió adófizetői dollár ment volna ki az ajtón arra, hogy óvszereket finanszírozzanak Gázában. Ez az adófizetők pénzének elképesztő pazarlása. Szóval ez az, amire ez a finanszírozási stop összpontosít: hogy az adófizetői dollárok jó kezelői legyünk”.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára kérdésekre válaszol a washingtoni Brady Tájékoztatóteremben 2025. január 28-án. (Fotó: ROBERTO SCHMIDT / AFP)
Trump január 29-én megismételte Leavitt állítását: „Azonosítottuk és megakadályoztuk, hogy 50 millió dollárt küldjenek Gázába arra a célra, hogy óvszert vásároljanak a Hamásznak” – mondta. Hozzátette, hogy az óvszereket a Hamász bombák készítésére használja fel. (2020-ban valóban születtek sajtóbeszámolók arról, hogy a gázai övezetből lufikra vagy héliummal töltött óvszerekre erősített kisméretű robbanóeszközöket reptettek Izraelbe.)
A Trumpék által útjára indított történet Magyarországon is terjedni kezdett:
- a PestiSrácok (archív) oldalán „Abszurd célra költött rengeteg pénzt Joe Biden: óvszerre különítettek el ötvenmillió dollárt!” címmel jelent meg egy cikk,
- a Hetek (archív) és a Neokohn (archív) oldalán is megjelent az állítás,
- és a Megafon egyik influenszere, Korondy Tamás is készített egy videót a témában.
Képernyőfotó Korondy Tamás videójából
Több külföldi tényellenőrzés is született az állításról (többek között a Washington Post, a Factcheck.org, a CNN és a Guardian oldalain). Ezek rendre azt találták, hogy
Nincs rá bizonyíték
A sajtótájékoztató után a Washington Post külön megkereste Karoline Leavittet, aki nem mondott konkrétumokat az 50 millió dolláros óvszercsomagról, csupán egy Fox News-cikket küldött válaszul. A cikkben lényegében a saját nyilatkozatát idézik, illetve egy névtelen fehér házi tisztviselőt szólaltatnak meg, aki azt mondja, hogy „a Külügyminisztérium múlt hétvégén leállított több millió dollárt, ami óvszerekre ment volna Gázában”. Itt már nem 50 millió dollárról, hanem több millió dollár óvszerre szánt segélyről volt szó.
A Külügyminisztérium szóvivője, Tammy Bruce arról posztolt az X-en, hogy „a tengerentúlon elköltött amerikai adófizetői dollárokat bölcsen és az amerikaiak javára kell költeni. A külföldi segítségnyújtás szüneteltetése lehetővé tette a Külügyminisztérium számára, hogy megakadályozza az indokolatlan és nem sürgős kiadásokat”.
Példákat is hozott az indokolatlan kiadásokra, az egyik az volt, hogy „Óvszerek. Megakadályoztuk egy gázai vállalkozó 102 millió dolláros indokolatlan finanszírozását, beleértve a fogamzásgátlásra szánt pénzt is”. Később egy újságíróknak küldött e-mailben Bruce azt mondta, hogy a szervezet, amely 102 millió dollárt kapott volna, az International Medical Corps (IMC) volt – közölte a CNN.
Az International Medical Corps Los Angeles-i székhelyű nonprofit szervezet közleményben reagált a kormányzati állításokra. Azt írták, hogy a szervezet az Izrael-Hamász háború 2023. október 7-i kezdete óta több mint 68 millió dollárt kapott az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségétől (USAID) a gázai orvosi műveleteinek támogatására Mindez két terepkórház működését támogatta, amelyek havonta mintegy 33 ezer beteget látnak el.
„Óvszerek beszerzésére vagy kiosztására, illetve más családtervezési szolgáltatásra sem használtunk amerikai kormányzati finanszírozást”
– írták a közleményben.
Azt kifejezetten nem állították, hogy a tervezett további kormányzati támogatásból sem vettek volna óvszert, de megjegyezték, hogy ha az amerikai támogatás szüneteltetése miatt az IMC munkája a gázai kórházakban leállna, akkor nem tudnák tovább biztosítani a veszélyeztetett újszülöttek gondozását, az alultáplált gyermekeknek nyújtott segítséget, a műtéteket és a sürgősségi ellátást.
A Washington Post cikkének megjelenése után egy fehér házi tisztviselő azt állította a lapnak – bármiféle dokumentum bemutatása nélkül -, hogy az IMC által a gázai övezetben megvalósított két 50 millió dolláros segélycsomagot állítottak le, amelyeknek része lett volna egy családtervezési program is. „Az USAID hagyományosan mindig is óvszert használt a családtervezéshez a fejlődő országokban” – tette hozzá a névtelen tisztviselő.
A Washington Post mindenesetre nem talált az IMC szerződései között fogamzásgátlásra vagy családtervezésre elkülönített pénzeszközöket. Több másik, Amerikából finanszírozott gázai segélyprogram kivitelezője is arról tájékoztatta a lapot, hogy nem foglalkoznak óvszerekkel.
Az amerikai Külügyminisztérium tavaly elindított egy 5 éves, 50 millió dolláros programot a gázai lakosok egészségügyi ellátására. A program megvalósítója, az Anera nevű nonprofit szervezet azt mondta a Washington Postnak, hogy nem szállítanak óvszert Gázába a kormányzati finanszírozású segélyezés keretében.
„Egyértelműen nem vásárolunk óvszert a programunkban, és a Gázai Egészségügy Helyreállítási Programnak (GHRA) nincsenek családtervezési elemei”
– mondta Steve Fake, az Anera szóvivője.
Az ENSZ Népesedési Alapja is kapott 2024-ben 45 millió dollárt az amerikai Külügyminisztériumtól a gázai „szexuális és reproduktív egészségügy támogatására”. Az ügynökség szóvivője azt mondta a Washington Postnak, hogy a pénzt hat szülészeti egység, három császármetszéses egység, 40 a szexuális erőszak áldozatai számára kialakított biztonságos helyiség, valamint 520 000 anyáknak és csecsemőknek összeállított csomag vásárlására fordították, nem pedig óvszerekre.
Mindemellett a a palesztin területek családtervezési ügyeivel eredetileg az ENSZ Közel-Keleti Palesztin Menekülteket Segélyező és Munkaközvetítő Hivatala (UNRWA) foglalkozott. Az UNRWA amerikai finanszírozását azonban Joe Biden már 2023 márciusában beszüntette, miután Izrael azt állította, hogy az ügynökség 33 ezer alkalmazottja közül 12-en részt vettek a Hamász 2023-as, Izrael elleni támadásában.
Nem életszerű
A Biden-kormány egy korábbi magas rangú tisztviselője, aki gázai segélyezési ügyekkel foglalkozott, azt mondta a CNN-nek, hogy Leavitt története a Gázának szánt 50 millió dolláros óvszersegélyről kitaláció. Úgy fogalmazotta, hogy „ez hazugság, csak kitalálták”.
Az Egyesült Államok alapvetően az AIDS terjedése ellen szállít óvszereket a világ számos országába. Az Amerikai Elnöki AIDS-Segélyezési Sürgősségi Tervet (PEPFAR) még George W. Bush korábbi republikánus elnök hozta létre, és azóta a kormány közlése szerint 26 millió élet megmentésében játszott szerepet.
Az elnöki programtól függetlenül a USAID is szállít óvszereket, szintén a nemi úton terjedő betegségek megelőzése érdekében, különösen alacsony jövedelmű országokba. A 2023-as fogamzásgátló és óvszer-szállítmányokról szóló jelentésükben kimutatták, hogy
A jelentés szerint 2023-ban a fogamzásgátló eszközökre szánt támogatás 89 százaléka Afrikába, 9 százaléka Ázsiába, 2 százaléka latin-amerikai országokba került.
Képernyőfotó a USAID 2023-as A fogamzásgátló és óvszer-szállítmányok áttekintése című tanulmányából
Egy korábbi USAID jelentés alapján ez volt az első amerikai óvszerszállítmány a Közel-Keletre 2018 óta, amikor az előző Trump-elnökség alatt Jemenbe küldtek óvszereket.
A 2023-as évről szóló jelentés szerint egyébként abban az évben a USAID világszinten összesen 60,8 millió dollárt költött fogamzásgátlásra. Férfi óvszerekre 7,1, női óvszerekre 1,1 millió dollárt fordítottak.
2023-ban 7,1 millió dollárból 137 790 000 darab férfi óvszert finanszíroztak, vagyis egy óvszer nagyjából 0,05 dollárba került. Ezen az árszínvonalon 50 millió dollárból egymilliárd darab férfi óvszert lehetne finanszírozni, amiből a 2,1 millió lakosú gázai övezet minden lakójára közel 500 darab jutna.
Képernyőfotó a USAID 2023-as A fogamzásgátló és óvszer-szállítmányok áttekintése című tanulmányából
Ezeket a számokat ismertetve Jeremy Konyndyk, a USAID korábbi tisztviselője azt írta az X-en, hogy Musk Kormányzati Hatékonysági Osztályán „látszólag nem tudnak Excel-táblákat olvasni”.
(Címlapi kép: Said Kathib/AFP)
A szerzőről

Dezső Annamari
2024-től a Lakmusz gyakornoka, majd újságírója. Egyetemi tanulmányait az ELTE szociológia alapszakán, majd az ELTE kommunikáció- és médiatudomány mesterszakán végezte. Az Achilles Data nemzetközi oknyomozó újságíró program nyertes csapatának tagja.
Ajánlott cikkeink

A magyar kormány ukrán vendégmunkások tömegeivel riogat, miközben azok már inkább továbbállnak Nyugatra

Miért keresnek a magyar nők évi 1,5 millió forinttal kevesebbet, mint a férfiak?
