Tényleg megsemmisítheti az EU a német választás eredményét, ha az AfD nyer?

Teczár Szilárd

2025. január 29. 14:35


A Mandiner egy volt uniós biztos félreérthető nyilatkozata után írt erről, de az EU-nak valójában nincs hatásköre választási eredmények érvénytelenítésére. Romániában is a helyi alkotmánybíróság döntött az elnökválasztás megismétléséről, az Európai Bizottság csak a TikTok ellen indított eljárást.

„Rettegés az AfD-től: a volt cenzúraügyi EU-biztos megfenyegette a németeket, hogy úgy járnak, mint a románok” – ezzel a címmel jelent meg egy cikk a Mandineren január 10-én.

A cikkben Thierry Breton korábbi belső piaci uniós biztos interjújára hivatkoznak. Amikor Elon Musk AfD melletti kiállásáról kérdezték, Breton a Mandiner szerint azt mondta, hogy az EU törvényei kellő visszatartó erővel bírnak Musk számára, ha pedig mégis megsértené ezeket, akkor „úgy kell eljárni, mint Romániában, ahol a TikTok-vírusvideók által befolyásolt első forduló után törölték az elnökválasztás eredményeit”.

Január 11-én még egy cikket közölt a témában a Mandiner, ebben azt írják, hogy Breton kijelentette, az EU-nak vannak mechanizmusai arra, hogy semmissé tegye az AfD esetleges választási győzelmét a február 23-i előrehozott választáson.

Thierry Breton. Fotó: Patrick Pleul/AFP

Végighallgattuk Thierry Breton idézett interjúját, de a beszélgetés során francia politikus ebben a formában nem mondta el a Mandiner-cikkekben szereplő mondatokat. Ugyanakkor Breton az interjú egy pontján valóban arról beszélt, hogy egy EU-s jogszabály alkalmazása vezetett a román elnökválasztás eredményének megsemmisítéséhez.

Ezt tévesen állította a korábbi biztos. Romániában az elnökválasztás eredményének megsemmisítéséről az alkotmánybíróság döntött. Az Európai Bizottság a választással összefüggésben a TikTok ellen indított eljárást, de ez elméletben sem eredményezhetné a választás érvénytelenítését.

Az EU-nak valójában nincs hatásköre arra, hogy tagállami választási eredményeket írjon felül, sem Romániában, sem Németországban. Erre egy X-posztjában később Thierry Breton is rámutatott.

A Breton-interjú

A Mandiner valószínűleg a Visegrád 24 nevű X-fiók bejegyzése után figyelt fel Thierry Breton RMC rádiónak adott interjújára.

A bejegyzésben egy 19 másodperces részletet osztottak meg a beszélgetésből. Breton ebben a következőket mondja:

„Várjuk meg, mi történik. Egyelőre őrizzük meg a hidegvérünket, és szerezzünk érvényt a törvényeinknek Európában, amikor az a veszély fenyeget, hogy megkerülik azokat, és ha nem alkalmazzuk őket, az gyakorlatilag [külföldi] beavatkozásokhoz vezethet. Ezt tettük Romániában, és természetesen, ha szükséges, ezt kell majd tenni Németországban is.”

A teljes, 8 perces interjú ezen a linken hallgatható vissza. A beszélgetés január 9-én ment le az RMC Le choix d’Apolline című műsorában, nem sokkal azelőtt, hogy Elon Musk élőben interjúvolta meg Alice Weidelt, az AfD társelnökét és kancellárjelöltjét az X-en.

A műsorvezető arról kérdezte Bretont, mit tehet az EU az ellen, hogy Musk saját platformján kampányol az AfD mellett.

Breton azt válaszolta, hogy Elon Musknak is joga van a szabad véleménynyilvánításhoz, azonban ha ezt az EU-ban szabályozott közösségi platformokon teszi, „ahhoz Európának is van szava”.

Visszatérően egy online platformokat szabályozó uniós jogszabályról beszélt, amiért biztosként ő maga volt felelős. Nem nevezte meg a jogszabályt, de egyszerű felismerni, hogy a digitális szolgáltatásokról szóló EU-s rendeletre utalt (Digital Services Act, DSA), ami többek között az óriásplatformok működését szabályozza, így a TikTok és az X is a hatálya alá tartozik.

Breton szerint a DSA-nak abban van szerepe, hogy kontrollálja a közösségimédia-tartalmak terjedését mesterségesen felerősítő algoritmusokat, hogy azok segítségével ne lehessen beavatkozni a választásokba és a demokratikus folyamatokba.

Ebben a kontextusban hozta szóba a román elnökválasztást, és ezen a ponton – mint arra a Les Surligneurs és a Libération cikkei rámutattak – valóban úgy beszélt a DSA-ról, mintha az vezetett volna a választási eredmény megsemmisítéséhez.

„Nincs kétségem afelől, hogy a törvényt alkalmazni fogják. Ez egyébként megtörtént a TikTok esetében, amikor azt gyanítottuk, hogy a kínai platformot manipulálták és arra használták, hogy beavatkozzanak a romániai választásokba. Ez elment egészen a választások érvénytelenítéséig, éppen azért, mert alkalmaztuk a törvényt”

– mondta Breton.

Ezt a mondatot azzal a másikkal együtt, hogy Németországban ugyanazt kell majd tenni, mint Romániában, könnyen lehetett úgy értelmezni, hogy Breton a német választási eredmény esetleges megsemmisítését lengette be.

A DSA azonban nem ad lehetőséget egy tagállami választás eredményének megsemmisítésére. A műsorban néhány másodperccel a fenti rész után (4:51-től) már Breton is arról beszélt, hogy Musknak az AfD esetében is be kell tartania az EU-s szabályokat, ha pedig nem tartja be őket, abból bírság vagy akár az X betiltása is következhet. A választási eredmény megsemmisítéséről itt már nem esett szó, ahogy az interjúban később sem.

Azt, hogy Németországban szükség esetén ugyanazt kell tenni, mint Romániában, a beszélgetés legvégén mondta a volt uniós biztos, de ezen a ponton nem említette a választás érvénytelenítését, csak az európai szabályok alkalmazása mellett érvelt.

Elon Musknak válaszolva Breton az X-en is azt írta, hogy az EU-nak nincs eszköze választások érvénytelenítésére, és hogy az interjúban csupán a DSA alkalmazására utalt. Azt nem magyarázta meg, hogy az interjú egy pontján miért beszélt mégis úgy a DSA-ról, mintha annak köze lett volna az elnökválasztási eredmény megsemmisítéséhez Romániában.

A román elnökválasztás és az EU

A román elnökválasztás első fordulóját tavaly november 24-én a populista szélsőjobboldali Calin Georgescu nyerte.

A román alkotmánybíróság december 6-án, nem sokkal a tervezett második forduló előtt megsemmisítette az eredményt, és az első forduló megismétlését rendelte el. A döntés azután született meg, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanács nyilvánosságra hozott több, a választási folyamatot vizsgáló titkosszolgálati jelentést. Ezek a TikTokot kihasználó külföldi (valószínűleg orosz) beavatkozási műveletekről írtak, amikben kiterjedt kamuprofil-hálózatot és illegális kampánypénzeket is megmozgattak Georgescu mellett.

Az Európai Bizottság 11 nappal ezután, december 17-én jelentette be, hogy hivatalos eljárást indít a TikTok ellen a román választással összefüggésben, a DSA szabályainak vélt megsértése miatt. A Bizottság szerint a TikTok nem kezelte megfelelően a platform működéséből fakadó, választásokat érintő kockázatokat. Különösen a TikTok tartalomajánló rendszerét és a politikai hirdetésekre vonatkozó szabályait célozza a Bizottság eljárása.

Ha a Bizottság azt állapítja meg, hogy a TikTok megsértette a DSA-t, akkor alkalmazhat bizonyos szankciókat, de ezek között nem szerepel a választási eredmény megsemmisítése. A DSA értelmében a Bizottság a digitális szolgáltató éves forgalmának legfeljebb 6 százalékát kitevő pénzbírságot vethet ki, vagy végső megoldásként kezdeményezheti az érintett digitális szolgáltatáshoz való hozzáférés korlátozását.

Az EU-nak általában sincs hatásköre arra, hogy nemzeti választási eredményeket semmisítsen meg.

Ezt egy bizottsági szóvivő is megerősítette a Libérationnak. Az uniós alapszerződések csupán annyiban érintik a tagállami választásokat, hogy a helyhatósági választásokon választójogot adnak az adott országban élő uniós állampolgároknak is.

(Címlapi kép forrása: Frederick Florin/AFP)

A szerzőről

Teczár Szilárd

Teczár Szilárd

2025 márciusától a Lakmusz főszerkesztője. 2022 októberében csatlakozott a Lakmuszhoz, előtte 10 évig a Magyar Narancs újságírója volt. A European University Institute Global Executive Master programjának hallgatója.