Iskolai feladatként készült a videó, a kormánymédiába már úgy került be, hogy Wales 12 éves lányokkal „csábítja a migránsokat”

Pálos Máté

2025. január 22. 11:54


Az Origo és a Mandiner átvett egy kontextusából kiragadott, diáklányokat szerepeltető videót, amit mások mellett Elon Musk is terjesztett a saját közösségi platformján. A Walesi Menekültügyi Tanács szociális munkásai azóta sorban kapják a fenyegetéseket.

  • „ A Walesi Menekültügyi Tanács 12 éves lányokat használt fel hirdetésekben, amelyekkel migráns férfiakat akarnak Walesbe csábítani.”
  • „ A tanács legtöbb tagja nem az Egyesült Királyságból származik, hanem (más külföldi országok mellett) a Közel-Keletről, Indiából és Pakisztánból.”

A kormány médiagépezetének részét képező Origo és Mandiner január 12-én írta a fenti mondatokat egy-egy cikkben. Egy közösségi médiában terjedő videó alapján állították azt, hogy a Walesi Menekültügyi Tanács (Wales Refugee Council, WRC) migránsokat akar Walesbe csábítani a felvételen szereplő iskolás lányokkal.

A történet azonban ebben a formában nem igaz, a bizonyítékként prezentált videófelvételt kiemelték az eredeti kontextusából.

A Walesi Menekültügyi Tanács nem sokkal a magyar nyelvű cikkek megjelenése után közölte : a videó elkészítésében nem vettek részt, nem adtak rá senkinek megbízást. A videót egy iskola töltötte fel, a WRC csak megosztotta, mert pozitív példát láttak abban, hogy fiatalok kiállnak az együttérzés és befogadás elvei mellett. A videó nem azzal a szándékkal készült, hogy bemutassák más országokban, vagy hogy bárkit arra biztassanak, hogy Walesbe meneküljön.

A felvételt egyébként még 2023-ban eltávolították saját felületeikről a negatív reakciók miatt, az iskola védelmében.

Kétes források, ellenőrzés nélkül

Az Origo és a Mandiner cikkei „ a közösségi médiában terjedő” videóra és egy Dane nevű felhasználó bejegyzésére hivatkoznak. A profilképe alapján Trump-támogatónak látszó Dane kommentárja azt állítja, hogy a Walesi Menekültügyi Tanács és annak „ iraki vezetője csaliként használja férfiak odacsábítására” a videóban szereplő diáklányokat.

A szóban forgó videót január 12-én Elon Musk is megosztotta, de egy másik, Cillian nevű felhasználótól, aki hasonló kommentárral látta el.

Mindkét felhasználó gyakran oszt meg az amerikai jobboldal politikai narratívájába illő, forrás nélküli híreket és hamis információkat. Ezt a kontextusából kiragadott videót csak ezen a két csatornán összesen több mint 6 milliószor indították el január 14. délutánig.

Elon Musk közel 213 millió követővel rendelkezik az X-en (előző nevén Twitter), aminek ő a tulajdonosa is. A videót az X saját, hamis információk terjedését fékező rendszere megjelölte, és ellátta egy úgynevezett közösségi megjegyzéssel (Community Note). Erről készítettünk egy képet január 12-én. A megjegyzés közölte: a videó nem hirdetés, hanem egy iskolai feladat eredménye, és ukrán menekülteknek szól. Később ez a megjelölés lekerült a videóról.

Diákprojekt, elferdítve

A videón walesi iskolás lányok arról beszélnek, hogy a menekülteknek, akik nehézségek és traumatikus élmények után érkeznek, Wales és a Walesi Menekültügyi Tanács többféle segítséget nyújt.

Első ránézésre is amatőr diákmunkának látszik a videó, nem profi hirdetésnek.

A WRC közlése szerint a videót egy iskola töltötte fel, a jelenleg már nem aktív Community Note alapján egy 2022. decemberi, ukrán menekültekre fókuszáló esemény keretei között készülhetett a walesi Brynteg Schoolban. Az iskola által feltöltött eredeti felvétel már nem elérhető, azt viszont a közösségi médiában terjedő változat néhány részlete is megerősíti (iskolai egyenruha, az épület ablakai alatti piros számok ), hogy a Brynteg School diákjai készítették.

A „ menekültek napja” nevű iskolai eseményen –az eseményről szóló oldal archivált változata itt elérhető – a WRC beszélt a szervezet munkájáról, az iskola diákjai pedig ukrán menekülteknek gyűjtöttek adományokat, illetve videókat készítettek ‘Isten hozott Walesben’ munkacímmel. Maga az iskola is posztolt a közösségimédia-oldalára az eseményről, az egyik képen például az ukrán zászló és az összegyűjtött adományok láthatók.

Az is igazolható, hogy már 2023 végén voltak online támadások a WRC által továbbosztott iskolai videó miatt , azonban ezek még nem produkáltak akkora elérést, mint a mostani hullám, amire Elon Musk is ráerősített. A videót mégis eltávolították a szervezet és az iskola felületeiről.

A Menekültügyi Tanács

Az X-felhasználók kísérőszövegeiben és a magyar kormánymédia híradásaiban is megjelenő állítással ellentétben a videó és a WRC egyáltalán nem céloz specifikus országból érkező menekült férfiakat.

Az évente durván egymillió fontból (jelenlegi árfolyamon mintegy 490 millió forint), főként állami forrásokból működő szervezet a honlapja, éves jelentései és tájékoztatói szerint menekült nőknek, gyerekeknek, férfiaknak nyújt segítséget hivatalos ügyintézésben, nyelvtanulásban, orvosi ellátás elérésében, lakhatásban, gyerekek ellátásában Wales egész területén. Külön projektben foglalkoznak az Ukrajnából érkező menekültekkel és integrációjukkal, a háború kezdete óta 1369 ukrán menekültnek segítettek.

A kormánymédia cikkei azt az állítást sem támasztják alá, mely szerint a WRC igazgatóságának legtöbb tagja „ nem az Egyesült Királyságból származik, hanem (más külföldi országok mellett) a Közel-Keletről, Indiából és Pakisztánból.”

Bár mostanra – feltehetően éppen a személyüket érő fenyegetések nagy száma miatt – az igazgatósági tagok személyes adatai nem elérhetők a honlapon, a Wayback Machine által elmentett korábbi változat alapján kijelenthetjük:

az 5 férfiból és 4 nőből álló igazgatósági testületben 1 fő ír a bemutatkozásában arról, hogy menekültként/bevándorlóként érkezett az Egyesült Királyságba, ő is 10 éves korában a családjával, Irakból.

Ő 2006 óta dolgozik a tanácsnál, brit egyetemen diplomázott, phd-végzettségét az Exeter Egyetemen szerezte meg, és jelenleg a walesi kormánynak dolgozik kutatóként.

Egy másik igazgatósági tag a származási ország megjelölése nélkül arról ír, hogy személyes tapasztalata van a menekülésről, a többi vezető származásáról és élettörténetéről nincs további információ a honlapon.

Az igazgatósági tagok bemutatásánál csak vállalásként szerepel, hogy a bevándorló örökséggel rendelkező tagok arányát szeretnék 50 százalékra feltornászni. A szervezet alapelve ugyanis, hogy a munkavállalóikon keresztül is szeretnének sikeres integrációs példákat felmutatni.

Ezek az információk felkereshetők voltak már akkor is, amikor a kormánymédia idézett cikkei megjelentek. Az Origo és a Mandiner mégis a közösségimédia-felhasználók hamis információit és szóhasználatát vette át tényként.

Emellett össze is kapcsolták a videót egy 2010-re visszanyúló, de a brit közéletet újra és újra foglalkoztató üggyel: a kiskorú lányok ellen szexuális visszaélést elkövető pakisztáni hátterű bandák elégtelen hatósági kezelésével. A botrány kapcsán nemrég Elon Musk ment neki a brit kormánynak , és a támadásra a konzervatív ellenzékből is rácsatlakoztak. A mostani Musk-üzenet ebbe a nyomásgyakorlásba és felfokozott hangulatba illeszkedett, a videóval kapcsolatos részinformációkat úgy ferdítették el, hogy azok összecsengjenek a bevándorló hátterűekhez kapcsolódó szexuáliserőszak-botránnyal.

Ez magyarázza, hogy a videót szexuális konnotációjú fogalmakkal („ csali”, „ csábítás”) kommentálják, bevándorló férfiak és a Walesi Menekültügyi Tanács (vagy akár a walesi kormány) közötti titkos összeesküvést sejtetve.

Halálos fenyegetések

A videóról terjedő félrevezető állításokra hivatalosan reagált a WRC és a walesi kormány, a BBC pedig arról írt, hogy a menekültügyi tanács munkatársai halálos fenyegetéseket is kaptak. Az ügyet a walesi rendőrség is vizsgálja. A BBC-nek az X-től senki nem kommentálta az esetet.

A WRC aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy befolyásos pozícióban lévő emberek hamis információkat terjesztenek, és arra biztatnak mindenkit: megosztás előtt ellenőrizzék a tényeket, és helyesbítsék a félrevezető állításokat.

A walesi kormány teljességgel alaptalannak, igazságtalannak és felelőtlennek nevezte a videóról tett állításokat.

A BBC-nek névtelenül nyilatkozó WRC-munkatárs a kollégáit érő online zaklatásokat látva fizikailag rosszul lett, más arról nyilatkozott, hogy a rasszista kommentek hulláma felzaklatta. Az ügyet és fenyegetéseket komolyan veszik, emellett a munkát a kiszolgáltatott csoportok segítéséért és integrációjáért folytatják.

A szervezet valódi reklámja egyébként így néz ki:

__

Címlapi képünk illusztráció. Fotó: Ben Stansall/AFP

A szerzőről

Pálos Máté

Pálos Máté

Az ELTE BTK-n végzett, szerkesztett folyóiratot, írt kritikákat. 2014 óta teljes állásban újságíró. Dolgozott a régi Origónál, a Magyar Narancs hetilapnál és a G7.hu gazdasági portálnál. 2024-ben csatlakozott a Lakmuszhoz, 2025 márciusa óta szerkeszt is.