Egy hét a „titokzatos” szíriai géppel – ami valójában sosem járt Budapesten
Ezt a cikket 2024
decemberében írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
Hogy lett egy hamis sajtóértesülésből (legalábbis Orbán szerint) a hét legfontosabb ügye? Sorra vesszük, ki, mit és mikor cáfolt, Magyar Péter mit sejtetett rendületlenül, miközben a Megafon több mint 50 posztban kelt ki az „álhírcunami” ellen.
December 8-án, múlt vasárnap hajnalban a Magyar Hang reptéri forrásokra hivatkozva arról a feltételezésről írt, hogy a bukott szíriai elnök, Bassár el-Aszad az előző éjszaka titokban Budapestre érkezett. Bár a hírt pár óra alatt cáfolták, a téma az egész hetet végigkísérte: Magyar Péter ezután is napirenden tartotta a feltételezést, miközben a kormánysajtó, kormánypárti politikusok és a Megafon Magyarország biztonságát veszélyeztető álhírterjesztés miatt kritizálták a Tisza párt elnökét.
Orbán Viktor a szokásos péntek reggeli interjújában erre ráerősített, a hét „legfontosabb, legfájóbb, és legtöbb körültekintést igénylő” ügyének nevezte, hogy „valakik egy álhírrel bele akarták keverni Magyarországot egy tűzforró konfliktusba”. Hozzátette, hogy nem hiszi, hogy véletlen lett volna a híresztelés, és a titkosszolgálatok dolga, hogy kiderítsék, „ki áll emögött”.
Ebben a cikkben sorra vesszük, hogy mikor mit lehetett tudni erről az ügyről, és milyen állítások hangzottak el a témában.
Az eredeti cikk az információs vákuumban
Vasárnap hajnali 5 órakor a Magyar Hang „reptéri forrásokra” hivatkozva arról írt, hogy szombat este egy szíriai gép szállt le a Liszt Ferenc repülőtéren, Budapesten. A cikk – egy fotó kíséretében – azt is feltételezte, hogy a SyrianAir gépén a megbukott szír elnök, Bassár al-Aszad és kísérete érkezhetett titokban, szigorú biztonsági intézkedések mellett.
Forrás: WaybackMachine
A Magyar Hang meg nem erősített információit a hazai sajtó egy része átvette. Az átvételek ugyanakkor rámutattak a cikkben közölt feltételezés és más forrásokból származó információ között feszülő ellentmondásokra is (például, hogy a gép már szombat este megérkezett Budapestre, miközben Aszad Damaszkuszt csak vasárnap hajnalban hagyta el).
A Magyar Hang később tévesnek bizonyuló értesüléseit nemcsak a magyar sajtó egy része, hanem Magyar Péter, a Tisza-párt elnöke is felerősítette közösségi csatornáin.
Reggel 8.13-kor publikált, eredeti Facebook-posztjában tényként közölte, hogy „a Terrorelhárítási Központ biztosítása mellett, egy szír utasszállító gép landolt a Liszt Ferenc Repülőtéren, miután Aszad elhagyta Szíriát”, majd azt írta, hogy „követeli, hozzák nyilvánosságra, hogy kik érkeztek Szíriából Budapestre a titkos repülőgépen tegnap este”.
Ez utóbbi feltételezésnek a Bloomberg december 7-i cikke is megágyazhatott, amely arról számolt be, hogy a szorongató helyzetben Aszad Budapest közvetítésével kívánta felvenni a diplomácia kapcsolatokat Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel. Emellett egy magas rangú keresztény vezető, II. Efrém Ignác szír ortodox pátriárka december 2-án valóban Magyarországra érkezett, akit Orbán Viktor miniszterelnök fogadott a Karmelita kolostorban.
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
A találgatásoknak december 8-án este fél nyolckor a Kreml bejelentése vetett véget, amikor a TASZSZ orosz állami hírügynökségen keresztül nyilvánosságra hozták, hogy Aszad Oroszországban van, ahol menedékjogot kapott családjával együtt.
A sajtó korrigált, Magyar módosítgatott, de nem állt el
A Magyar Hang hajnali cikke után a Telex 10:22-kor írta meg, hogy a Magyar Hang által közölt fotó a cikk állításával ellentétben nem szombat este készült Ferihegyen, hanem több mint 10 évvel korábban, 2012. októberében. A fotón valójában egy Damaszkuszból Moszkvába tartó utasszállítóról látható, amely Törökországban kényszerleszállást hajtott végre.
Délelőtt a Kormányzati Tájékoztatási Központ és a Budapest Airport is cáfolta, hogy Aszad Budapestre érkezett volna.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ fél 11 után pár perccel tömör közleményében jelezte: „Fakenews, hogy Magyarországra érkezett Bassár el-Aszad. A Magyar Hang fakenewsához használt fotó egy 2012-es cikkből való.”
Röviddel ezután, 10:56-kor a Liszt Ferenc repteret fenntartó Budapest Airport is küldött az MTI-nek egy valamivel bővebb közleményt: ebben azt írták, hogy „a repülőtér nem fogadott és nem is szolgált ki szír felségjelzésű gépet” – tehát nemcsak a Magyar Hang fotóján szereplő gép, hanem semmilyen szír gép nem szállt le a reptéren.
A Magyar Hang elismerte: téves feltételezés volt, hogy Aszad Budapestre érkezhetett, közleményben kértek elnézést olvasóiktól, és az eredeti cikket átvevő orgánumok is javították a cikkeket.
Forrás: hang.hu
A fentiek fényében Magyar Péter is módosította az eredeti Facebook-posztját, egészen pontosan 10:54-kor. Az eredeti posztot nem törölte, hanem frissítésként csak zárójelben írta hozzá, hogy „a hírt azóta cáfolták”, valamint a bejegyzés végére azt írta: „ már sűrűn cáfolja a szír gép érkezését az Orbánék által megvásárolt Budapest Airport”.
A bejegyzés utolsó (12:50-kor módosított) verziójában már nem a szír gép utaslistájának nyilvánosságra hozását követeli, hanem azt a kérdést veti fel, hogy „mit kért Aszad nevében a szír pátriárka Orbán Viktortól december 2-án a Karmelita Palotában…vagy esetleg most már ezt a találkozót is cáfolják? A TISZA Párt tudni akarja továbbá, hogy hány Aszad körüli üzletember vett részt Rogán Antal letelepedésikötvény-programjában. (Még 2018-ban a 444 és a Direkt36 tárta fel , hogy a programon keresztül magyar papírokat kapott az Aszad pénzemberének tartott Atiya Khoury, aki 2016 nyara óta szerepelt az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának szankciós listáján.)
A Tisza párt elnöke két nappal később, december 10-én egy újabb Facebook-posztban , majd december 11-én, szerdán az ATV Egyenes beszéd című adásában is megismételte kérdéseit. A bejegyzésben és Rónai Egon műsorában újfent felszólította a miniszterelnököt, hogy válaszoljon, „járt-e Magyarországon vasárnap a bukott szír diktátor, vagy csak a postás szerepét tölti be a valódi nagyfiúk játékában.”
Magyar azt is mondta, hogy:
„Annyi volt a cáfolat az állami tulajdonú Budapest Airport részéről, hogy szíriai… vagy az a gép nem szállt le, az egy korábbi felvétel.” Ehhez Magyar azt is hozzáfűzte, hogy a kormány részéről Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetőjét kivéve
“egy szóval sem cáfolta senki, hogy itt jártak-e itt szíriai kormánytisztviselők, vagy akár Aszad elnök”. Majd némileg finomított álláspontján azzal, hogy hozzátette, „aznap nem cáfolták.”
Magyar Péter állításai arról, hogy a kormányzat részéről egészen szerdáig ne érkezett volna cáfolat, nem igazak.
Hogy a szír elnök Magyarországra érkezett-e, a kormány nevében a Kormányzati Tájékoztatási Központ vasárnap óta több alkalommal is cáfolta. Azóta pedig a Nemzetbiztonsági Bizottságot is vezető Kocsis Máté mellett Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter is megszólalt az eset kapcsán már december 10-én, kedden, a Facebookon közzétett videóüzenetében .
A három perces felvételen Szijjártó önmérsékletre intette a „hatalmas fake news cunamit” kreáló újságírókat és politikusokat, majd Magyar Péter nevének említése nélkül arról beszélt, hogy Magyarországon „egyes politikusok” belpolitikai haszonszerzésre használták a közel-keleten kialakult állapotot. A külügyminiszter ezután megismételte a kormányzati álláspontot, miszerint az ilyen álhírek alkalmasak arra, hogy veszélybe sodorják az „egész nemzetet”, a szíriai magyarokat, a magyar-szír nagykövetségeket, valamint a világ különböző pontjain fellelhető „magyar érdekeltségeket”, mivel céltáblává teszik ezeket a nemzetközi terrorizmus szereplői előtt.
Forrás: Facebook
A bukott szír elnök budapesti utazásával kapcsolatos, „minden alapot nélkülöző álhír” Magyar ATV-s szereplése után egy nappal, a december 12-i kormányinfón is téma volt. Gulyás Gergely, miniszterelnökséget vezető miniszter leszögezte , Aszad nem lépett kapcsolatba Orbán Viktorral a bukása előtt. Az ekörül kialakult médiaeseményről pedig már mint „összehangolt titkosszolgálati akcióról” beszélt, és arra utalt, hogy külföldi államok, vagy azok eszközül használt „hasznos idióták” terjeszthették a magyar sajtóban megjelent fabrikációkat.
Ki tartja napirenden?
A kormány az általa ellenőrzött médián és a megafonos véleményvezéreken keresztül is célba vette a Tisza párt elnökét „felelőtlen állításaiért”. A Facebookon a Mediaworks kiadványai – a Magyar Nemzettől a Mandineren át a HírTV -ig – fizetett hirdetésben, nemzetközi kockázat hashtag alatt reklámozzák, hogy „Magyar Péter álhírt terjesztett”. A bulvárosabb hármas, a Metropol , Ripost és Borsonline egészen odáig mentek, hogy a Tisza elnökét nevezték a „szír álhír-botrány ősforrásának”, illetve a portálok már nem pusztán álhírről, hanem „ brutális rémhírről” cikkeztek. (A megfogalmazásbeli különbség azért lényeges, mert a rémhírterjesztés a koronavírus miatt életbe lépett vészhelyzet óta büntetőjogi kategória ).
Forrás: Meta, Ad Library
A témára a kormányközeli influenszerképző, a Megafon tartalomgyártói is hamar ráugrottak, számonkérő-élcelődő bejegyzéseik nagyobb láthatóságára azonban egyelőre nem költöttek pénzt. (Ebben a cikkünkben írtunk arról, hogy a választások után lejjebb csavarták a Központ költéseit, ismertebb arcai pedig csak Magyar Péter lejáratására léptek azóta a ringbe, nagyságrendileg jóval alacsonyabb összegeket költve mint az év első felében).
Magyar Péter téves feltételezésének a héten
Facebook-posztot szenteltek.
Orbán a szokásos péntek reggeli interjújában erre ráerősített, a hét legfontosabb eseményének nevezte a szír eseményeket. A miniszterelnök arról beszélt, hogy a titkosszolgálatok dolga lesz, hogy kinyomozzák, „kik akartak vadászterületet csinálni Magyarországból, mert Aszad elnökre most fegyveres és félterrorista szervezetek vadásznak.” Magyar Pétert – Szijjártó Péter korábbi nyilatkozatához hasonlóan – nem említette.
Forrás: Facebook
Az Alkotmányvédelmi Hivatal december 9-én, hétfő reggel indított nemzetbiztonsági vizsgálatot, hogy kiderítse, kinek és miért állt érdekében a bukott szíriai vezető vélt magyar tartózkodásáról szóló hír terjesztése. Az átvilágítást a Kormányzati Tájékoztatási Központ a Mandiner kérdésére azzal kommentálta, hogy „a magyar sajtóban, illetve a Magyar Péter által is közölt álhír – mely a mai napig kint van a Tisza Párt elnökének oldalán – alkalmas Magyarország biztonságát veszélyeztetni”, valamint alkalmas arra, hogy „növelje a terrorveszélyt hazánkban”.
Címlapi fotó: Rami al SAYED / AFP
A szerzőről

Német Szilvi
Újságíró, médiakutató. Az álhírek és a dezinformáció terjedését vizsgálja a közösségimédia-kutatás eszközeivel, valamint a technológiai platformok és a rejtőzködő médiaorgánumok szerepével foglalkozik.
Ajánlott cikkeink

Miért keresnek a magyar nők évi 1,5 millió forinttal kevesebbet, mint a férfiak?

GDP-csökkenés, élelmiszer-drágulás: tényleg nálunk a legrosszabbak a számok egész Európában, ahogy Magyar Péter állítja?
