Divat lett Európában az iskolai mobilozás tiltása, de vannak erre a magyar kormányénál szofisztikáltabb megoldások is
Ezt a cikket 2024
szeptemberében írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
Megnéztük, hogyan tiltják vagy korlátozzák a mobiltelefonok iskolai használatát nálunk és más európai országokban.
Az idei tanévkezdés legnagyobb figyelmet kiváltó újítása kétségkívül az volt, hogy a kormány lényegében betiltotta a mobiltelefonok használatát az iskolákban.
A közbeszéd és a sajtó főleg azután kezdett élénken foglalkozni a témával, hogy augusztus 28-án leváltották a budapesti Madách Imre Gimnázium igazgatóját, miután az iskola nevelőtestülete a kormány szerint túlságosan szabadon értelmezte a tiltás alóli lehetséges kivételeket, és azt közölte, hogy nem fogják tanítás előtt begyűjteni a tanulók mobiltelefonjait.
A Madách Imre Gimnázium közleménye. Forrás: mig.hu
A kormányzati kommunikációban a tiltás melletti fontos érvként jelent meg, hogy más európai országok is korlátok közé szorítják az iskolai mobilhasználatot. Rétvári Bence államtitkár a Nemzeti tanévnyitón elmondott beszédében említette, hogy Angliában, Franciaországban, Hollandiában, Olaszországban és Szlovákiában is szabályozzák a kérdést.
A kormánypárti lapok is azt a narratívát követték, hogy a telefonok betiltása egy nyugati tendencia, és ebbe illeszkedik az új magyar szabályozás. Több ezt bizonygató cikk is megjelent, például a Mandineren és a Magyar Nemzet online-on ( itt és itt ).
A Megafon YouTube-csatornáján, a Patriótán is elővették a témát, az ezzel kapcsolatos videót Deák Dániel azzal a kérdéssel kezdi, hogy „ a baloldali sajtóban napi szinten cikkeznek arról, hogy a kormány ki akarja tiltani a mobilokat az iskolákból. Mintha ez valami bűn lenne.” Eközben három cikk képernyőfotója villan fel : a HVG , a 444 és a Telex egy-egy írásáé. (Egyébként a cikkek egyike sem állítja be „ bűnként” a telefonok kitiltását.)
Deák ezután nemzetközi példákat említ a videóban. Szerinte
- „Franciaországban 2018 óta nem engedélyezik az iskolai telefonhasználatot.”
- És „Angliában se lehet mobilozni a suliban, ahogy Belgiumban sem, de még Olaszországban és Spanyolországban sem.”
Ebben a cikkben először a magyar szabályozást mutatjuk be, majd áttekintjük a leggyakrabban emlegetett nemzetközi példákat.
Cikkünk következtetése, hogy valóban több európai országban (vagy országrészben) betiltották az iskolai mobilhasználatot, azonban a tiltás részleteiben több fontos eltérést találunk. A magyar megoldás európai összehasonlításban is szigorúnak tűnik.
A magyar szabályozás
2024. szeptember elsejétől hatályos az az augusztus 8-án elfogadott kormányrendelet , ami részletezi , hogy milyen tárgyakat tiltanak be vagy korlátoznak az iskolákban.
A rendelet szerint a mobiltelefonok és egyéb telekommunikációs eszközök, kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök, illetve internetelérésre alkalmas okoseszközök úgynevezett használatában korlátozott tárgynak minősülnek.
Ezeket a diákok bevihetik az iskolába, azonban rögtön le kell adniuk őket egy az iskola házirendjében meghatározott személynek, aki egy szintén házirendben meghatározott elzárt helyen tárolja az eszközöket, és csak a tanítási nap végén adja vissza a diákoknak. A szabály minden oktatási szintre vonatkozik, az elsőtől a 12. (vagy ahol van, ott 13.) évfolyamig .
A kormányrendelet kiadására a köznevelési törvény módosítása adott felhatalmazást. A módosításban szerepel az is, hogy pedagógiai vagy egészségügyi célból a pedagógus vagy az igazgató engedélyezheti az okoseszközök használatát, amennyiben ennek módját a tanulmányi rendszerben rögzítik. Ez a kivételszabály azonban – mint azt a Madách igazgatójának példája mutatja – a kormány szerint nem jelentheti azt, hogy az iskola általánosságban lemond a telefonok begyűjtéséről és tárolásáról.
Részlet a köznevelési törvény módosításából. Forrás: parlament.hu
Ahogy azt a törvénymódosítás indoklásában is írják, eddig az iskolák maguk szabályozták a mobiltelefon-használatot a házirendjükben. Korábban is az volt a megszokott, hogy a diákok az órán csak tanulási célra használhatták a mobilt.
Az új szabályozás lényegi változást abban hoz, hogy most már a szünetekben sem használhtják az okoseszközöket, illetve ezek nem is lehetnek náluk, mert az iskola köteles begyűjteni őket.
Rétvári Bence Nemzeti Tanévnyitón elmondott, már idézett beszédében arra is kitért, milyen egyeztetés előzte meg a kevesebb mint egy hónap átfutási idővel bevezetett rendszert.
„Mi először a tanárokat és az iskolaigazgatókat kérdeztük meg. A Kréta-rendszeren körülbelül másfél évvel ezelőtt küldtünk minden tanár és minden iskolaigazgató számára egy kérdést, hogy eltereli-e a diákok figyelmét az oktatásról és ezáltal potenciálisan rontja-e a diákoknak a teljesítményét az, hogy az iskolákban a mobiltelefont korlátok nélkül lehet használni. És az volt a válasz, hogy igen ez nehezíti a tanárok munkáját és eltereli a diákok figyelmét”
– mondta Rétvári.
Érvényben lévő külföldi szabályozások
A nemzetközi példák közül először azokkal az országokkal foglalkozunk, amelyekben már létezik valamilyen állami (vagy legalábbis az állam közreműködésével megalkotott) szabályozás az iskolai mobilhasználat korlátozására.
Franciaország
Franciaországban 2018 nyara óta törvény tiltja a mobiltelefonok és más elektronikus kommunikációs eszközök használatát az általános iskolákban ( école élémentaire ) és az alsó középiskolákban ( collège ).
A francia iskolarendszerben az általános iskola öt évig tart, általában 6 és 11 éves koruk között tanulnak ott a diákok. A középiskola két részre oszlik: az első szint a collège, ami hasonlít az amerikai ‘middle school’-hoz, a diákok általában 11 és 15 éves koruk között végzik el. Az érettségi előtti utolsó intézmény a lycée, ami gyakorlatilag a magyar gimnázium vagy technikum megfelelője, három évig tart és a 15-18 éves korosztály jár ide.
A 2018-as tiltás nem vonatkozik a lycée-kre, erről az iskolatípusról csak annyit mond a törvény, hogy az intézmények belső szabályzata megtilthatja a mobiltelefonok használatát.
Így több cikk tévesen állította, hogy Franciaországban általánosan betiltották az iskolai mobilozást, hiszen a középiskola utolsó három évét nem fedi le a központi szabályozás.
Az alsóbb szinteken is engedélyez kivételeket a jogszabály, pedagógiai vagy egészségügyi okból.
A törvény nem szabályozza, hogy az iskolák hogyan szerezzenek érvényt a tiltásnak, így azt sem írja elő, hogy el kell venniük a diákoktól a mobiltelefont. Az oktatási minisztérium tájékoztatója szerint megfelel a jogszabálynak, ha a tanulók kikapcsolva a táskájukban tartják a mobiljukat.
Jelenleg azonban szigorításra készülnek Franciaországban.
Szeptemberben 199 collège- ban elindult egy „digitális szünet” elnevezésű kísérlet, aminek a minisztériumi tájékoztató szerint az a célja, hogy „a mobilok használatára vonatkozó törvényi tiltás hatékony és teljes legyen”.
A kísérletben résztvevő diákoknak már nemcsak a mobiltelefon használatáról kell lemondaniuk, nem is lehet náluk a készülék iskolaidőben. A France 24 riportja szerint az egyik érintett iskolában ezt úgy oldják meg, hogy a nap elején a diákok a saját szekrényeikbe zárják be a telefonokat.
A kísérleti időszak egyébként nem érkezett váratlanul, már áprilisban bekerült a hírekbe, hogy szakértők Emmanuel Macron elnök megbízásából egy 140 oldalas jelentést készítettek a fiatalok digitális eszközhasználatáról.
A szigorítást a minisztériumi tájékoztató szerint 2025 januárjától tervezik általánosan bevezetni. Az viszont nem egyértlemű, hogy csak a collège -ok teljes körére akarják kiterjeszteni a digitális szünetet, vagy az általános iskolákra is.
A szigorítás pontos menete nyilván függ a próbaidőszak eredményeitől, de a francia belpolitikai fejlemények is bizonytalanná teszik a program jövőjét. A július elején tartott előrehozott választások után Macron szeptember 5-én nevezte ki az új miniszterelnököt, Michel Barniert. A kormányalakítás jelenleg is folyamatban van, így még azt sem lehet tudni, ki lesz a következő oktatási miniszter.
Hollandia
Hollandiában tavaly nyáron jelentette be az oktatási miniszter, hogy 2024. január elsejétől a középiskolás diákok nem vihetik be a mobiltelefonokat, a táblagépeket és az okosórákat az osztálytermekbe.
Az erről szóló minisztériumi közleményből az is kiderül, hogy a szabály alól Hollandiában is vannak kivételek: be lehet vinni az eszközöket, ha éppen a digitális készségekről tanulnak vagy a tananyag elsajátításához feltétlenül szükség van rá, illetve amennyiben egészségügyi okok indokolják.
A minisztérium novemberi közleménye pedig arról szólt, hogy 2024. szeptember elsejétől már nemcsak a középiskolás diákokra lesz érvényes a tilalom, hanem az általános iskolásokra és a speciális iskolába járókra is.
Hollandiában a kormány nem jogszabályi úton intézte el a kérdést, hanem úgy, hogy az oktatási minisztérium megállapodást kötött az oktatásban érintett különböző szervezetekkel.
Az iskolák szabad kezet kaptak abban, hogy pontosan hogyan szereznek érvényt a tilalomnak, a minisztérium ehhez csak irányelveket adott segítségképp.
A tiltás középiskolai bevezetését először 2023 októberében, másodszor 2024 júniusában értékelték. Előzetesen azt fogalmazták meg, hogy amennyiben az iskolák nehézségekbe ütköznek, 2024 nyarán fontolóra veszik a törvényi szabályozást. Ez a jelek szerint nem történt meg, csak kibővítették az iskolai szervezetekkel kötött korábbi megállapodást az általános iskolákra is (a megállapodás szövege ennek a parlamenti dokumentumnak a mellékletében elérhető).
Görögország
Egy másik friss eset a görög példa . Görögország az idei tanév kezdetétől vezetett be tilalmat a mobiltelefonok és más elektronikus eszközök iskolai használatára. Az eszközöket a diákok bevihetik az iskolába, de a táskájukban kell tartaniuk azokat, kikapcsolt állapotban.
A szabályszegések következményeit az oktatási minisztérium közleménye konkrétan meghatározza: aki egyszer megszegi a tilalmat, azt egy napra felfüggesztik az iskolából, többszöri kihágás esetén pedig több napra is kizárhatják az oktatásból a tanulót. Az engedély nélküli, személyes adatokat érintő videókészítést még szigorúbban veszik, aki ilyet csinál, azt akár öt napra felfüggeszthetik vagy áthelyezhetik egy másik iskolába.
A szabályozás szövege azt is tartalmazza, hogy amennyiben nem a táskában tárolják a telefont a diákok, akkor azt a nap végéig elveszik, és erről értesítik a szülőt vagy gondviselőt.
Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök arról beszélt, hogy nem elvárt az első naptól, hogy minden iskola 100 százalékban betartsa az új szabályt.
A gimnáziumi tanárok szakszervezete nem utasítja el a lépést, viszont hangsúlyozták, hogy nem a büntetéssel fenyegetés a megoldás, inkább meg kellene győzni a diákokat arról, hogy iskolaidőben ne használják a telefonokat.
Olaszország
Olaszország oktatási minisztere, Giuseppe Valditara az Euronews szerint 2024 februárjában jelentette be az iskolai mobilhasználat szabályainak szigorítását.
A szabályozás aztán egy 2024 júliusi miniszteri körlevelében jelent meg.
Az új irányelvek értelmében a 2024-2025-ös tanévtől az első oktatási ciklusban (az öt évig tartó általános iskolában és a három éves alsó középiskolában) tilos az okostelefonok használata a tantermekben, beleértve az oktatási célú használatot is. E szabály alól csak az egyéni nevelési terv tehet kivételt tanulási nehézségekkel küzdő diákok esetében.
Az új szabályozás csak a mobiltelefonokra értendő, tanulási célra továbbra is szabad laptopokat vagy táblagépeket használni.
Az idei újításnak két előzménye is van:
- Az első szabály egy 2007 óta létező tilalom , ami csak annyit írt elő (valamennyi iskolai szintre), hogy a pedagógus engedélye nélkül, nem oktatási célra tilos a tantermekben mobilt használni.
- 2022-ben pedig már kiadott a minisztérium egy első körlevelet a témában, ez azonban nem tartalmazott jelentős újítást, mindössze felhívta a figyelmet a 2007-es tilalom betartására.
Ehhez képest az új miniszteri körlevél az iskola első nyolc évében lényegében megtiltja a mobiltelefonok bármilyen célú osztálytermi használatát.
Az osztálytermen kívüli használatról viszont nincs szó benne, így arról sem, hogy el kellene venni a diákoktól az okoseszközöket az iskolában.
Egyesült Királyság
2024 februárjában iránymutatást adott ki a brit oktatási minisztérium az iskolaigazgatók számára, amiben arra szólították fel őket, hogy tiltsák meg a mobiltelefon-használatot tanítási időben, óvodától egészen a középiskola végéig – jóllehet az utolsó két évben (sixth form) megfontolhatják a telefonhasználat bizonyos keretek közötti engedélyezését. Azt is feladatul szabták az igazgatóknak, hogy a folyamatot dokumentálják, hogy felmérhető legyen a tiltás hatása.
Az iránymutatás kitért arra is, hogy a kormány fenntartja a későbbi törvénybe iktatás lehetőségét.
„Ha az eredmények azt mutatják, hogy a nem törvényileg meghatározott tilalom 12 hónap alatt hatástalan volt, a kormánynak gyorsan lépnie kell a törvényi tilalom bevezetése érdekében” – áll a dokumentumban.
A kormányzati helyzetfelmérés megemlíti, hogy számos iskola eddig is sikeresen szabályozta a telefonhasználatot, mások azonban kihívásokkal szembesültek. A nem kötelező érvényű útmutató erre kínál megoldást, és bemutatja, hogy az iskolák hogyan tudják hatékonyan végrehajtani a mobiltelefonok iskolai használatának tilalmát a tanítási nap folyamán.
Fotó: Iris van den Broek/ANP/AFP
A javasolt tiltás alapvetően az okostelefonokra érvényes, azonban az iskolák dönthetnek úgy, hogy más okoseszközöket is felvesznek a listára, például okosórát, tabletet vagy laptopot.
Az útmutató hangsúlyozza, hogy az abban leírt javaslatok alapján minden iskolának magának kell megalkotni a telefonhasználatra vonatkozó szabályzatát az iskolaigazgató vezetésével.
Négy konkrét ötletet ír le az útmutató a tilalom érvényesítésére:
- Nem vihetik be az iskolába a telefont a diákok.
- A telefonokat beszedik megérkezéskor, majd a tanítási nap végén visszaadják.
- Zárható szekrényekben is tárolhatják a telefonokat a nap folyamán.
- A negyedik ötlet pedig a „nem használják, nem látják, nem hallják” szabály, ami annyit takar, hogy a táskájukban tarthatják a telefont, de nem használhatják tanítási idő alatt.
A szabályok megszegése esetén a körülményekhez illő büntetést szintén az iskola dönti el, például elkobozhatják a telefont vagy délutáni plusz foglalkozásra küldhetik a diákot.
A dokumentum szerint 2025 februárjában iktathatják leghamarabb törvényben a mobiltelefon iskolai tiltását, amennyiben nem bizonyul elégségesnek a nem kötelező útmutató.
Itt is érdemes azonban megemlíteni a politikai bizonytalanságot: a 2024 júliusi választások során leváltották az iránymutatást jegyző konzervatív kormányt, Keir Starmer lett az ország miniszterelnöke és a Munkáspárt erős többséget szerzett. Kérdés, ők hogy viszonyulnak majd az előző kormányzat kezdeményezéséhez.
Tervezett és regionális tilalmak
Más országokban az iskolai mobilhasználatot nem központi, hanem regionális szinten szabályozzák, illetve van, ahol még csak terveznek bizonyos szigorításokat.
Belgium
A francia nyelvű belgiumi régió, Vallónia kormányzata idén nyáron jelentette be az okostelefon-tilalmat a hatosztályos általános iskolákban és a középiskolák első három évfolyamán a dél-belgiumi régióban, valamint egyes brüsszeli iskolákban. A Virgule információi szerint 373 intézmény és 132 600 diák érintett.
A tervezett szabályozás a tartományi kormányprogram 20. oldalán olvasható, ebből kiderül, hogy az okoseszközöknek csak a nem oktatási célú használatát tiltanák. Ezzel összefüggésben céljuk az iskolák digitális infrastruktúrájának fejlesztése a digitális eszközök tanulást támogató használatának érdekében. A dokumentum szerint a középiskolákat csak „ ösztönöznék” a telefonok tiltására belső szabályzataikban, míg az általános iskolák esetében jogszabályi tilalmat fontolgat a kormány.
Egyes iskolák már augusztus 26-tól, a tanév első napjától alkalmazzák a tiltást, mások a tanév későbbi szakaszában követik a példát – írta az RTBF.
Egyelőre nem az egész ország területén érvényes a tilalom, és ez valószínűleg még egy ideig így is marad.
Koen Pelleriaux, a flamand oktatási rendszer vezetője úgy véli, hogy minden iskola maga döntheti el, betiltja vagy korlátozza-e az okostelefonok használatát. Pelleriaux nem tervez a flamand iskolákra vonatkozó egységes szabályozást kialakítani – mondta a Virgule-nek .
Spanyolország
A spanyol Állami Iskolatanács (a kormány oktatási kérdésekben illetékes tanácsadó testülete) 2024 januárjában egyhangúlag hagyott jóvá egy javaslatot az iskolai mobilhasználat korlátozásáról.
A javaslat a spanyol oktatási rendszer három szintjére eltérő ajánlásokat tartalmaz.
- Az általános iskoláknak (ahová 6-tól 12 éves korukig járnak a diákok) azt javasolja az iskolatanács, hogy teljesen tiltsák ki az intézmények területéről a mobiltelefonokat, csak indokolt esetben engedélyezzék azok behozatalát.
- A diákokat a tankötelezettségi korhatár végéig (16 éves korukig) fogadó középiskoláknak azt, hogy a mobiltelefon legyen kikapcsolva, kivéve, ha oktatási célra használják.
- A 16 éves kor felettiekkel foglalkozó középiskolák pedig szabadon alakíthatják a saját szabályzatukat az iskolatanács véleménye szerint.
A javaslat nem kötelező, viszont Pilar Alegría oktatási miniszter egyetértett vele, és továbbította azt Spanyolország oktatási kérdésekben illetékes autonóm tartományi kormányai felé
– írta januárban a La País.
Spanyolországon belül a 18 autonóm régió/város eltérő megközelítést alkalmaz a telefonhasználat kérdésében. Egyesek az oktatási intézményekben a mobiltelefonok teljes törvényi tiltása mellett döntenek, míg mások az enyhébb szabályozást részesítik előnyben.
Fotó: Rob Engelaar/ANP/AFP
A digitális ügyekre szakosodott Pantallas Amigas portál gyűjtése alapján 9 olyan régió van, ahol már betiltották vagy a közeljövőben tervezik betiltani az iskolai telefonozást, 5 olyan, ahol korlátozzák a mobiltelefon használatot és 4 olyan, ahol az intézmények döntenek a saját szabályaikról. Mindhárom kategóriából ismertetünk egy-egy példát:
- Castilla-La Mancha volt az első spanyol régió, ahol betiltották a mobiltelefonok használatát az osztálytermekben. Ez 2014-ben történt, ekkor adtak ki egy törvényt , ami tartalmazott egy részt arról, hogy a diákok csak kikapcsolt állapotban tarthatnak maguknál telefont az iskola területén, kivéve, ha engedélyt kapnak egy tanártól a bekapcsolásra (oktatási céllal).
- A Kanári-szigetek regionális kormánya 2024 év elején jelentette be egy sajtótájékoztatón, hogy korlátozza a mobiltelefonok használatát az egyetemek kivételével az összes közoktatási intézményben. Továbbra is lehet használni pedagógiai célra az eszközöket.
- A Navarrai Foral Közösség oktatási minisztériuma egy javaslatban írt arról, hogy eszközök használatának korlátozását támogatja, nem a betiltásukat, azonban az esetükben a végleges döntést az intézmények egyéni módon hozhatják meg arról, hogy a korlátozás vagy a tiltás mellett döntenek.
Németország
Németországot is több cikk említette a tiltás kapcsán, azonban a németeknél nincsen országosan érvényes korlátozás az iskolai mobilozásra.
Bajorországban, Németország egyik tartományában valóban volt egy szabály erre vonatkozóan. 2006-tól ki kellett kapcsolni a mobilokat az iskolába történő belépéskor, és még szünetekben sem használhatták az eszközöket a diákok – írta a Spiegel. Azonban ezen a szabályozáson 2022-ben enyhítettek , azóta a középiskolák és a szakiskolák engedélyezhetik a digitális eszközök használatát oktatási céllal vagy akár a szünetekben is.
Egy másik német tartományt is találtunk, ahol konkrét tilalom van érvényben. Karin Prien (a CDU szövetségi alelnöke) Schleswig-Holstein tartomány oktatási minisztere 2023-ban mobiltelefon-tilalom bevezetésére szólította fel az általános iskolákat. A k özponti ajánlásszerint a készülékeket csak tanítási céllal vagy vészhelyzetben szabad kivenni az iskolatáskából.
Szlovákia
2024 áprilisában jelentette be Tomáš Drucker szlovák oktatási miniszter, többek között egy sajtóközleményben , hogy elsőtől harmadik osztályig teljes mértékben betiltják a tanulók mobiltelefon-használatát.
A 4. és 5. osztályban már használhatnak mobiltelefont, ha ez az állam által előírt tantervben a tananyag részeként szükséges. A 6. osztályos és annál idősebb tanulók akkor is használhatnak mobiltelefont, ha a tanár oktatási céllal ezt megengedi az órán.
Elsőként februárban említette az oktatási miniszter a szabályozás lehetőségét, azonban ezután még egy szakértői csoporttal is megvitatta azt. Az áprilisi bejelentés pedig januárban élesedhet a Napunk cikke szerint.
Nemzetközi mércével is szigorú magyar szabályozás
Áttekintésünkből az a következtetés vonható le, hogy a magyar kormány friss mobilhasználati tilalma szigorúnak számít európai összevetésben.
A magyar szabályozás
- minden iskolai szintre és évfolyamra vonatkozik,
- mindenféle elektronikus kommunikációs eszközt lefed
- és kifejezetten előírja, hogy az iskoláknak be kell gyűjteniük az eszközöket.
A tiltást továbbá jogszabályban (törvényben és kormányrendeletben) vezették be, és nagyon rövid felkészülési időt hagytak a megvalósításra.
Más országokban jobban differenciálnak az egyes iskolai szintek között. Van, hogy egyes (általában felsőbb) szintekre egyáltalán nem vonatkozik a korlátozás vagy enyhébb szabályozás érvényes, illetve az is előfordul, hogy nem minden szintre egyszerre vezetik be az új szabályokat (például Franciaországban vagy Hollandiában).
Nem jellemző, hogy kifejezetten az iskolák feladatává teszik a telefonok begyűjtését. Sokszor csak a használatot tiltják vagy azt írják elő, hogy a mobilokat az iskolatáskában kell tartani (például Görögországban).
Több országban nem (vagy nem egyből) jogszabályi tiltást vezettek be, hanem miniszteri tájékoztatókban, irányelvekben vagy az oktatási szervezetekkel kötött megállapodásban próbálták rendezni a kérdést (például Hollandiában vagy Angliában).
Általában az iskolák felkészülési ideje is hosszabb vagy próbaidőszak előzi meg a szigorítás bevezetését (például a javasolt francia „ digitális szünetnél” ).
A konzultációs folyamat is nyitottabbnak tűnik sok helyen (például Hollandiában vagy Spanyolországban), mint Magyarországon, ahol Rétvári államtitkár csak annyit említett, hogy egy eldöntendő kérdést tettek fel az igazgatóknak és a pedagógusoknak, ami nem is a szabályozás mikéntjére vonatkozott.
Egyes országok szabályozásának bizonyos elemei ugyanakkor szigorúbbak is lehetnek a magyar megoldásnál.
Olaszországban az első nyolc évfolyamon például a mobilok oktatási célú használata ellen is fellépett a minisztérium. Görögországban komoly szankciókkal fenyegetik a telefonozó diákokat. A brit és spanyol központi ajánlások pedig felvetették (igaz, nem kötelező jelleggel), hogy az iskolák akár teljesen kitilthatják a telefonokat az intézmények területéről.
A szerzőről

Dezső Annamari
2024-től a Lakmusz gyakornoka, majd újságírója. Egyetemi tanulmányait az ELTE szociológia alapszakán, majd az ELTE kommunikáció- és médiatudomány mesterszakán végezte. Az Achilles Data nemzetközi oknyomozó újságíró program nyertes csapatának tagja.