Szó sincs róla, hogy Hollandiában mecsetben imádkozással indulna a tanév
Ezt a cikket 2024
szeptemberében írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
Újra felbukkant a Facebookon egy megtévesztő kép, amely a holland és a magyar iskolakezdést hasonlítja össze. Ehhez egy 10 éves fotót használ, amelyen holland általános iskolások tanulmányi kiránduláson ismerkednek muszlim vallási gyakorlatokkal.
Szerző: Balogh Boglárka
A következő képet osztotta meg kommentár nélkül nyilvános bejegyzésként egy magán profil augusztus 24-én a Facebookon:
A posztról készített képernyőkép Forrás: Facebook
A képen a felirat alapján bal oldalt egy holland iskola diákjai láthatók, amint a földre borulva imádkoznak egy mecsetben , míg a jobb oldalon egy keresztény templom padsoraiban ülve láthatunk kisiskolásokat. A képre szerkesztett szöveg szerint a fényképek a holland, illetve a magyar tanévkezdés során készültek.
Az eddig viszonylag visszafogottan terjedő képpel most azért foglalkozunk részletesen, mert nem ez az első eset, hogy a képet iszlám- és nyugatellenes hangulatkeltésre használják a közösségi médiában. 2018-ban már a Mérce is úgy írt róla , mint újra terjedő iszlámellenes kamukép, 2021-ben pedig Bayer Zsolt kormánypárti publicista is felfedezte magának és tette közzé blogbejegyzésében több másik mém társaságában.
A Google fordított képkeresési funkciójának lefuttatásával azonban könnyen kideríthető, hogy a bal oldali fotót kontextusból kiragadva használják:
a kép valóban mecsetben térdeplő holland diákokat ábrázol, de régi, és nem iskolakezdés alkalmából készült, hanem nagy valószínűséggel egy más kultúrák megismerését célzó tanulmányi kiránduláson.
A képek eredete
A Google fordított képkeresőjében a keresést a bal oldali fotóra szűkítve az első találatok között szerepel egy amerikai tényellenőrző portál, a Snopes tényellenőrzése 2016-ból.
Az Egyesült Államokban ugyanis akkoriban azt állították a montázs bal oldalán szereplő, a közösségi médiában terjedő képről, hogy amerikai diákokat kényszerítenek rajta arra, hogy a központi tananyag keretében Allah-hoz imádkozzanak egy mecsetben.
A Snopes megtalálta a kép eredeti forrását a holland De Dalfser Marskramer portál egyik 2014-es rövidhírében, amelyből kiderül: a képen valóban holland iskolásokat láthatunk, méghozzá a hollandiai Vinkenbuurt nevű falu általános iskolájának diákjait, akik a holland Zwolléban található Gulzar-e-Madina mecsetben ismerkednek épp a muszlim kultúrkörrel 2014 októberében.
A híradás szerint a kisiskolások a „más kultúrák” iskolai projekt keretén belül, egy tanulmányi kirándulás során látogatták meg a mecsetet. Mawlana Tahier Wagid Hosain Noorani imám körbevezette őket, megpróbálkozhattak az arab ábécé kiejtésével, felmerülő kérdéseikre játékos, érthető válaszokat kaptak, valamint azt is megtanulták, hogyan kell egy mecsetben imádkozni.
A Snopes tényellenőrzésében hivatkozott cikk (a De Dalfser Marskramer portállal egyetemben) már nem elérhető az interneten, a Wayback Machine nevű internetes archívum azonban megőrizte az utókornak.
A holland iskolásokról készült felvétel nem csak nálunk terjed, korábban többször volt rá példa, hogy külföldi híroldalakon jelent meg. A már bemutatott példán kívül, amikor amerikai diákoknak próbálták beállítani a gyerekeket, előfordult, hogy azt híresztelték , hogy a holland tanterv része a muszlim ima elsajátítása.
A jelenleg is hatályos, az általános iskolai oktatás alapvető célkitűzéseiről szóló holland törvényből kiderül, hogy az országban valóban nagy hangsúlyt fektetnek a multikulturalizmusra és a társadalmi sokszínűségre az iskolákban. A rendelet 38-as pontja szerint a diákok az „önmagad és a világ megértése” tantárgy segítségével megtanulhatják többek között a holland társadalomban jelentős szereppel bíró spirituális mozgalmak legfőbb sajátosságait, az alapvető cél arra nevelni a gyerekeket, hogyan legyenek megértőek, elfogadóak a sokféleséggel szemben.
Nincs minden magyar iskolában templomi iskolakezdés
Szintén fordított képkereséssel derítettük ki, hogy a jobb oldali fotón feltehetően a Szilágyi Erzsébet Keresztény Általános és Alapfokú Művészeti Iskola tanulói láthatók, a veszprémi Regina Mundi római katolikus templomban. A fotó eredetije helyett ugyan egy a montázson szereplő képhez nagyon hasonló fotó jelent meg a Google találatai között, amelyet az iskola honlapjának “Beiskolázás” című aloldalán tettek közzé. Ezen a fotón agyerekek ugyanazt az egyenruhát viselik, és a helyszín is megegyezik a montázson szereplő fotón láthatóval. Képleírás és a dátumozás hiányában a kontextusból (keresztény iskola diákjai iskolai egyenruhában, ünneplőben egy templom padsoraiban állnak) azonban csak valószínűsíthető, hogy egy templomi évnyitó misét látunk a képen.
Ilyen tanévnyitó vallási szertartások (istentiszteletek, misék) megtartása diákok részvételével Magyarországon az egyházi fenntartású iskolák sajátja. Nem általános gyakorlat, ahogyan a magyar diákokat ábrázoló kép a montázson szereplő szöveggel együtt félrevezetően sugallja.
A szerzőről

Lakmusz