Rettenetes kórházi körülményeket mutatnak ezek a képek, de valóban a mostani állapotokat tükrözik?
Ezt a cikket 2024
szeptemberében írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
Hulló vakolat, beázott és penészes falak. Gyorsan terjed egy Facebook-poszt különböző magyar kórházakban készült képekkel. Beazonosítottuk, mikoriak és mit ábrázolnak pontosan.
Magyar Péter augusztusi kórház-körtúrájával ismét beszédtémává igyekezett tenni a magyar egészségügyi ellátórendszerben uralkodó állapotokat, különösen a klímahelyzetre és a lepusztult kórházépületekre fókuszálva. Egyik videójában a budapesti Jahn Ferenc Kórház konyhájáról mutatott felvételeket, ahol állítása szerint penészes mennyezet és szellőzők alatt főzik az ebédet naponta 600 betegnek. A videóra a kórház közleményben reagált, amelyet az augusztus 22-i kormányinfón Vitályos Eszter kormányszóvivő is ismertetett. Ebben a kórház azt állítja:
„Nem penész található a plafonon, hanem a főzés során a kicsapódott zsírra por szállhat.”
Erre a cáfolatra reflektál ez a leromlott kórházi állapotokat mutató, fényképekkel illusztrált Facebook-poszt , amelyet augusztus 24-i közzététele óta már több mint kétezren osztottak meg a közösségi oldalon:
A képek forrásai után kutatva azt találtuk, hogy
a posztban látható fotók évekkel ezelőtt, 2015-ben, 2016-ban, illetve 2019-ben készültek különböző budapesti és vidéki kórházakban, és nem feltétlenül a jelenlegi állapotokat tükrözik.
A következőkben bemutatjuk a posztban szereplő képek eredeti forrásait, és közöljük azt is, mit mondanak az érintett intézmények arról, hogy:
- a képeken látható állapotok továbbra is fennállnak-e az intézményekben,
- a képek elkészülte óta történt-e az intézményekben felújítás,
- használatban vannak-e most a képeken szereplő helyiségek.
1. Szent János Kórház, 2015
Az első képet először 2015 decemberében, az RTL Híradójában láthattuk, amikor a csatorna a Szent János Kórház pszichiátriáján forgatott. A riportban a következő mondat hangzik el:
„Ez egy orvosi szoba, annyira rossz állapotban van, hogy már senki nem használja.”
Egy nappal a híradós anyag után a Mérce is megosztotta a képet , ők is azzal a szöveggel, hogy az a Szent János Kórház egyik orvosi szobáját ábrázolja. Ezután a kép gyorsan terjedni kezdett:
- megosztotta többek között DopeMan ,
- megjelent a 24.hu-n ,
- és 2016 februárjában az Index egyik fórumán is.
2017 decemberében az RTL Híradója ismét foglalkozott a Szent János Kórházban uralkodó áldatlan állapotokkal, akkor a nőgyógyászati osztály műtőjénél történt súlyos beázás miatt. Az RTL 2017-es riportjában ismét előkerültek a 2015-ös felvételek a kórház pszichiátriai osztályáról,
de már az is elhangzott, hogy a csatorna információi szerint az osztályon azóta történtek felújítások.
A Szent János Kórház kommunikációs osztálya a Lakmusz kérdésére most megerősítette, hogy a Facebook-posztban is szereplő kép valóban az intézmény pszichiátriai osztályának orvosi szobájában készült. Majd közölték, hogy a helyiség jelenleg használatban van, de nem a képen látható állapotában.
„2017-ben teljeskörű felújításon esett át a pszichiátria nappali kórház része, majd 2022-ben állagmegóvó festést végeztek el” – írták , hozzátéve azt is : „A felújítások ellenére sajnos előfordulhat állagromlás, mint minden épületben, ilyen esetekben megtesszük a szükséges intézkedéseket.”
2. Péterfy Sándor utcai Kórház-Rendelőintézet, 2019
A második képen egy alagsor látható, ahol a falakról hullik a vakolat. A képet egy 2019 januári bejegyzésben is megtaláltuk, ahol a Gondolkodó nevű oldal azt állítja, hogy a képek a Péterfy Sándor utcai Kórház alagsorában készültek. Egy kommentből az is kiderül, hogy „az udvart a Bethlen Gábor tér felől ezen az alagúton lehet megközelíteni.”
Erről a felvételről is megkérdeztük magát az intézményt, akik megerősítették, hogy a kép a kórház
„szakrendelőjének alagsorában készült, egy sajnálatos tűzeset oltása után.”
Az intézmény azt írta, hogy az említett folyosószakasz felújítása már korábban megtörtént. A jelenlegi állapotokról egy fotót is küldtek:
Forrás: Péterfy Sándor utcai Kórház
Magyarázatképp hozzátették:
„A közlekedő folyosón (mely nem betegellátó terület) jelenleg a főelosztó cseréje zajlik, ezért láthatóak a most készített, és a levél csatolmányában szereplő fotókon az elektromos szekrények.”
3. Kalocsai Kórház, 2019
A harmadik képre szintén egy RTL Híradóban bukkantunk rá , amelyet 2019 márciusában forgattak. A csatorna birtokába jutottak ugyanis penészes falakat ábrázoló képek a Kalocsai Kórház tüdőgyógyászatáról, így egy beteg hozzátartozójának kiadva magukat ők is elmentek az intézménybe. Rejtett kamerás felvételeket készítve afelől érdeklődtek az ott dolgozóknál, miért néz ki így az osztály, miért nem történt felújítás. A dolgozók akkor azt mondták, eddig nem volt keret a felújításra, de talán majd idén (vagyis 2019-ben) elkezdődik a felújítás. A híradóból az is kiderül, hogy akkor az osztályon 70 beteget kezeltek.
Az intézmény a csatornának akkor közleményben reagálva azt mondta: a kórház nagy részét 2017-ben felújították, a D-épületben (ahol a felvételek készültek) ezután várható felújítás.
A Lakmusz kérdésére az intézmény most azt írta, a kép
„a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Kalocsai Szent Kereszt Kórház Telephely „D” épület első emeletének egyik használaton kívüli közlekedő tere, ami nem érintett sem közvetlen betegellátásban, sem a dolgozók által a napi használat során, mivel nem vezet semmilyen ellátótérhez.”
Majd hozzátették, hogy
„a falon korábbi csőtörés és beázás által okozott vizesedés nyomai láthatóak. A hiba az elmúlt időszakban többször is javítva volt, illetve újabb vakolás és festés várható a helyszínen.”
4. Ismeretlen helyszín, 2015
A negyedik képen egy beázott falrészlet és egy radiátor látható, olyan további részletet viszont nem találni rajta, amely segíthetne a pontos helyszín beazonosításában.
A felvétel a 444.hu egyik 2015 júniusi cikkéből köszönt vissza, ahol az EÜ helyzetkép nevű Facebook-oldal gyűjtéséből közöltek egy csokorra valót. A csoportban különböző magyar kórházak dolgozói mutatták be, milyen állapotok uralkodnak a munkahelyükön: képeket láthatunk leharcolt berendezésekről, beázott, penészes falakról, hulló vakolatról.
A mostani posztban megjelenő képet is megtaláltuk a csoportban, így azt biztosan állíthatjuk, hogy a kép 2015-ben vagy korábban készült, a pontos helyszínről azonban a csoportban sem találtunk bővebb információt. Kerestük a kép feltöltőjét is, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk tőle választ.
5. Péterfy Sándor utcai Kórház-Rendelőintézet, 2016
Az utolsó, ötödik képen egyértelműen a Péterfy Sándor utcai Kórház-Rendelőintézet Bethlen Gábor tér felőli bejárata látható. Azt is megtaláltuk, hogy a kép 2016-ban készült .
Idén augusztus 29-én pedig így festett.
Fotó: Barczikai Fanni
A képen látszik, hogy csupán annyi változás történt a 2016-os állapotokhoz képest, hogy az ajtó feletti tábla eltűnt, csak a fa keret maradt meg, a kapura pedig kikerült egy „A kapu zárva” és egy „Bejárat a Péterfy u. 8. felől” tábla.
A Péterfy Sándor utca 8. szám alatt található főbejárat jelenleg így néz ki.
Fotó: Barczikai Fanni
Címlapi kép: Német Szilvi
A szerzőről

Fülöp Zsófia
2023 májusától a Lakmusz újságírója, korábban 9 évig a Magyar Narancsnál dolgozott, főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. Az oxfordi Reuters Institute ösztöndíjasaként a romák médiareprezentációját kutatta.
Ajánlott cikkeink

A magyar kormány ukrán vendégmunkások tömegeivel riogat, miközben azok már inkább továbbállnak Nyugatra

Miért keresnek a magyar nők évi 1,5 millió forinttal kevesebbet, mint a férfiak?
