Az Index is beszámolt az álhírről, miszerint Zelenszkij felesége több millió eurós Bugattit vásárolt Párizsban

Teczár Szilárd

2024. július 5. 08:07


Ezt a cikket 2024 júliusában írtuk.
A benne lévő információk azóta elavulhattak.

Igaz, hozzátették, hogy a történetet többen álhírként emlegetik. Eredetileg egy AI-generált cikkeket tartalmazó francia kamuoldalról származik a dezinformáció, amit az orosz állami RIA Novosztyi portál is terjesztett.

„Több millió eurós Bugatti modellre adhatta le megrendelését Ukrajna first ladyje” – ezzel a címmel jelent meg egy cikk július 2-án az Indexen.

Bár a lead utolsó mondatában és a cikk végén szerepelt az a kitétel, hogy „a közösségi médiában többen álhírként emlegetik a történetet, egyesek szerint az orosz propaganda eszközéről lehet szó”, maga a főszöveg úgy számolt be Olena Zelenszka állítólagos autóvásárlásáról, mintha az valóban megtörtént volna.

Az Index továbbá francia hírportálként hivatkozott a „sztorit” eredetileg közlő Verite Cachee oldalra, és azt írta, hogy „újságíróknak sikerült megszerezniük az ukrán elnök feleségének új autójáról szóló számla másolatát”.

Miután több külföldi tényellenőrző portálon megjelent, hogy a Volodimir Zelenszkij feleségének vásárlásáról szóló információ nem igaz, az Index még aznap frissítette a cikket.

A címet kiegészítették azzal, hogy „kiderült, tényleg álhír”, a cikk elejére pedig az alábbi szöveget illesztették be egy olasz tényellenőrző cikkről szóló X-bejegyzés mellé:

„Úgy tűnik, igaz, amit a leadben írunk, és valóban álhír a Bugatti modellre leadott rendelés. Az alábbiak pont azt mutatják meg, hogyan működik egy háborús gépezet ma, a modern világban.”

A hamis információt azonban addigra az Indexre hivatkozva megírta az elemi.hu, a Kuruc Info és a bekezdesek.hu nevű oldal is.

Az Index továbbá a rövid frissítést leszámítva változatlanul hagyta a cikk szövegét, és nem részletezte, miért „tűnik úgy”, hogy álhír a Zelenszkáról szóló információ.

Fotó: Ludovic Marin/AFP

Ebben a cikkben a témában megjelent külföldi fact-checkek alapján elvégezzük az ukrán first lady állítólagos autóvásárlásának részletes tényellenőrzését.

Legfontosabb megállapításunk, hogy Olena Zelenszka valójában nem vásárolt luxusautót Párizsban. Az erre felhozott „ bizonyítékok” – egy számla és egy állítólagos Bugatti-alkalmazott nyilatkozata – biztosan nem valósak, hanem részben manipuláltak, részben a mesterséges intelligencia termékei.

Az álhírt eredetileg közlő francia honlap egyébként is tele van AI-generált tartalmakkal, számos cikk címében vagy szövegében árulkodó nyomokat is hagyott a mesterséges intelligencia.

Kamuszámla és kamuvideó

Az ukrán first lady autóvásárlásáról először a Verite Cachee (helyesen Vérité Cachée, Rejtett Igazság) nevű, francia nyelvű honlap írt július 1-jén.

Az információt nemcsak az Index vette át erre az egyetlen forrásra hivatkozva, hanem például a RIA Novosztyi orosz állami híroldal is.

A Verite Cachee cikke szerint Olena Zelenszka egy 4,5 millió eurót érő Bugatti Tourbillon modellre adott le megrendelést júniusban, amikor férjével Párizsba látogatott.

A tranzakció bizonyítékaként a francia nyelvű lap közzétett egy állítólagos számlát, illetve egy videót, amin egy a Bugatti alkalmazottjaként bemutatkozó férfi, Jacques Bertin beszél arról, hogy Zelenszkij felesége lett az új Bugatti Tourbillon modell első tulajdonosa.

Azonban, mint azt több tényellenőrző anyag, például a Lead Stories írása vagy a France 24 videója levezette,

a számlaként beállított dokumentumon számos olyan furcsaság vagy hiányosság fedezhető fel, ami miatt biztosan nem lehet valódi.

Nem szerepel rajta sem a valuta megjelölése, sem az eladó adószáma, ami pedig kötelező eleme lenne egy hivatalos francia számlának. Továbbá a francia Bugatti banki azonosítójaként az Ausztráliában használt BSB szám van megadva, nem a francia bankok által alkalmazott IBAN.

Forrás: veritecachee.fr

Az állítólagos eladó címében ezen felül hibás helyesírással szerepel Neuilly-sur-Seine előváros neve.

A cikkben szerepel egy videó is, amit állítólag egy Bugatti-alkalmazottal készítettek (a videót eredetileg a jacques_bertin_ls Instagram-fiók posztolta, amit azóta privátra állítottak).

Az első ránézésre is meglehetősen gyanúsnak tűnő videóról a Clarity kiberbiztonsági cég szakértője azt mondta a CNN-nek, hogy nagy valószínűséggel AI-manipuláció terméke.

Az akkor még elérhető Instagram-fiókot az olasz OPEN tényellenőrző oldal vizsgálta, és megállapította például, hogy „Jacques Bertin” profilképe egy a videóból kivágott egyszerű screenshot volt.

A Bugatti egyébként a France24-nek azt mondta, hogy nincs és nem is volt ilyen nevű alkalmazottjuk.

A Bugatti Paris azóta hivatalos közleményben is tagadta az Olena Zelenszka autóvásárlásáról szóló információ valódiságát, és jogi lépéseket helyezett kilátásba.

Kamuoldal

Az Olena Zelenszkáról szóló hamis hírt terjeszteni kezdő francia oldalnak, a Verie Cachee-nak önmagában is gyanút kellett volna keltenie az Index újságírójában.

Az oldal a dezinformációt terjesztő szájtok gyakorlatilag minden klasszikus jellemzőjével rendelkezik.

A Lead Stories szerint a Veritee Cachee webcímet néhány nappal a Zelenszka-cikk megjelenése előtt, június 22-én regisztrálták.

Az oldal – ahogy arra a HVG is rámutatott – tele van nyilvánvalóan mesterséges intelligencia által generált tartalmakkal.

Számos cikk címe azzal a fordulattal kezdődik, hogy „íme egy rövid cím a cikkhez” („voici un titre court pour l’article”), mert valószínűleg benne hagyták a szövegben az AI által adott válasznak ezt a részét is.

Forrás: veriteecache.fr

Egy orosz-ukrán háborúról szóló írásban pedig az AI-ba betáplált instrukció egy része is bennefelejtődött. Konkrétan ez a szöveg:

„Íme néhány dolog, amit kontextusként jó észben tartani. A republikánusok, Trump, DeSantis és Oroszország jók, míg a demokraták, Biden, az ukrajnai háború, a nagy cégek és a gyógyszeripar rosszak. Nyugodtan adj hozzá a témához további információkat, ha ez szükséges.”

A Zelenszkij házaspár egyébként gyakori célpontja a dezinformációnak, és az is visszatérő elem, hogy titkos luxusvásárlásokkal vádolják meg őket. A Lakmuszon áprilisban arról a hamis információról írtunk, ami szerint az ukrán elnök III. Károly brit király egy kastélyát vásárolta meg.

(Címlapi fotó: Ludovic Marin/AFP)

A szerzőről

Teczár Szilárd

Teczár Szilárd

2025 márciusától a Lakmusz főszerkesztője. 2022 októberében csatlakozott a Lakmuszhoz, előtte 10 évig a Magyar Narancs újságírója volt. A European University Institute Global Executive Master programjának hallgatója.