Így szerepeltek a Megafon-képzés résztvevői a választáson
Ezt a cikket 2024
júniusában írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
Korábban feltártuk, hogy a választások közel hetven fideszes és független jelöltje részt vett a kormánypárti influenszerképző tréningjein. Ez önmagában azonban nem volt elég a győzelemhez.
Az előző két évben több tucat politikus fordult meg a kormánypárti influenszerképzőben, közülük pedig összesen 68-an a Fidesz-KDNP színeiben vagy független jelöltként indultak a június 9-i önkormányzati választásokon.
Az alábbi táblázatban lehet böngészni, hogy a Megafon alumni csapatából ki milyen eredményt ért el végül a választáson.
A megafonos közösségi média tréningen kiképzett jelöltnek kevesebb mint fele, összesen 30 szerzett tisztséget.
Összességében a Megafon tréningjeit kijárt jelöltek közül az önkormányzati választásokon
- a 42 egyéni választókörzetben indulóból 15-en,
- a 10 polgármesterséget pályázó közül 4-en,
- 7 egyéni listás jelöltből 5-en,
- 7 vármegyei listán indulóból 6-an
tudtak mandátumot szerezni június 9-én. A fővárosi és a települési kompenzációs listáról indulók közül (összesen 3 fő) senki sem végzett befutó helyen.
Ha azonban jobban megnézzük a nyertes lista összetételét, azt találjuk, hogy többségében az előző ciklusban is polgármesterként vagy önkormányzati képviselőként dolgozók tudtak újrázni.
Folytathatják
Összesen tizennyolc olyan jelöltet találtunk, akik már az előző ciklusban is politikai tisztséget viseltek, elvégezték a Megafon képzését, majd az idei választásokon újra felhatalmazást kaptak.
Ilyen volt például Bajusz Gábor és Hollósy András, Miskolc Fidesz-KDNP-s képviselői. Ők egy év különbséggel, 2022 májusában és 2023 áprilisában is megfordultak az influenszerképzőben. Az idei kampányban a Hahó, polgármester! című videósorozattal taroltak, illetve olyan videókat forgattak, amelyeken főleg roncsautókat és egyéb hulladékokat takarítanak el a városból. A Fidesz február óta több mint félmillió forintot költött a facebookos hirdetéseikre is, és végül a páros mindkét tagja magabiztosan vitte a körzetét. Nagy kérdés, hogyan változik a közeljövőben a Hahó, polgármester! hangvétele, miután a páros által sokat kritizált ellenzéki polgármestertől a mostani választáson a fideszes Tóth-Szántai József vette át a városvezetést.
Az inkumbens jelöltek közül nem mindenki állt elő kreatív videókkal a Megafon képzése után. Többeknek úgy is sikerült nyerniük, hogy pusztán klasszikus eredménykommunikációt folytattak. A Megafonnal együttműködő polgármesterek közül Győri Ottília Budakeszin, Horinka László Sülysápon, Dr. Simonné Dr. Rízsák Ildikó pedig Nyírbogáton folytathatja a munkát.
A tanfolyamon részt vett, regnáló politikusok közül egyetlen jelöltnek, a váci Pető Csillának nem sikerült újráznia.
Kevés új belépőt nevelt ki a Megafon
A “profi közösségi médiás jelenlét” viszont a nagypolitikába kevéssé beágyazott, új belépőknek jellemzően nem volt elég ahhoz, hogy mandátumhoz jussanak. Ez összesen 12 szereplőnek sikerült.
Köztük szerepel 3 olyan ember is, aki a Fidelitasból érkezett a Megafon képzésére, majd a tréning elvégzését követően indult a választáson: Drenyovszky Dániel Pesterzsébeten, Serfecz Dávid Békésen , Horváth Kristóf pedig Tatabányán lett választókerületi képviselő. Rajtuk kívül még 15 fidelitasos próbált meg hasonló utat bejárni, akik a Megafon képzése után szintén szerettek volna belépni a politikába - ők azonban többségében fővárosi kerületekben indultak, és végül alulmaradtak az ellenzéki kihívóikkal szemben.
Szintén nem szerepeltek jól, akik a Megafon képzését követően, civil foglalkozásuk mellett vállalták volna magukra a politikai tisztséget: hiába a bő emojihasználat és a pörgős videók , a létavértesi és csehi gazdálkodók, a békéscsabai mentálhigiéniás szakember, a Homo Sapiens zenekar zenésze, az ózdi önkormányzat sofőrje és a dunaújvárosi vasmű dolgozója se tudott a választásokon kiemelkedőt alakítani.
Kőrösi Koppány , a Megafon 7 ezer követővel rendelkező miniinfluenszere se került be a fővárosi közgyűlésbe.
(A Jobb szemlélet néven facebookos blogot vezető Schubert Zoltánné viszont megnyerte az óbaroki körzetét, ugyanakkor ő korábban is együttműködött az önkormányzattal a sport-és kulturális bizottság külső tagjaként. Kérdés, hogy a közösségi oldalát megválasztott képviselőként is életben tartja-e.)
Címlapi kép: Kiss Bence-Német Szilvi
Közreműködött: Neuberger Eszter, Fülöp Zsófia
A szerzőről

Német Szilvi
Újságíró, médiakutató. Az álhírek és a dezinformáció terjedését vizsgálja a közösségimédia-kutatás eszközeivel, valamint a technológiai platformok és a rejtőzködő médiaorgánumok szerepével foglalkozik.
Ajánlott cikkeink

A magyar kormány ukrán vendégmunkások tömegeivel riogat, miközben azok már inkább továbbállnak Nyugatra

Miért keresnek a magyar nők évi 1,5 millió forinttal kevesebbet, mint a férfiak?
