Az Origo most azzal riogat, hogy egy sátánista művészt neveztek ki Ukrajna nagykövetének
Ezt a cikket 2023
októberében írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
Marina Abramović legjobb esetben is csak „jószolgálati nagykövetként” támogatja az ukrán ügyet. A félreértésnek az amerikai Breitbart és orosz Telegram-csatornák ágyaztak meg.
„Volodimir Zelenszkij egy megbotránkoztató sátánista művészt nevezett ki Ukrajna nagykövetének”
– ezzel a mondattal indul az Origo egyik szeptember végén publikált cikke , amely az ukrán elnök következő elképesztő” tervéről számol be. A „sátánista művész” nem más, mint a 76 éves, világhírű szerb performance-művész, Marina Abramovi ć , aki a cikk szerint „döbbenetes stílusáról, véres performanszokról és sátánista rituálékból ismert”.
Az elmúlt hetekben a nemzetközi sajtóban fokozott érdeklődés kísérte Abramović ot, akinek szeptember 23-án nyílt nagyszabású retrospektív kiállítása a londoni Royal Academy of Arts ban. Az életművet összegző tárlat kapcsán a művésszel több külföldi lap készített interjút, az Origóban közölt állítólagos nagyköveti kinevezés is az egyik ilyenből származik .
A lap azonban – az amerikai Breitbart nyomán – félreértette, milyen értelemben használja Abramović a „nagykövet” kifejezést, amikor az Ukrajnát támogató akcióiról beszél.
A szónak ugyanis több jelentése ismert. Egyaránt nagykövetnek nevezzük
- egy állam hivatalos diplomáciai képviselőjét, aki egy külföldi országban vagy egy nemzetközi szervezetben lát el külképviseletet, de
-
egy ügy vagy népcsoport érdekében fellépő nem hivatalos képviselőket is (jószolgálati nagykövet).
Abramovi ć diplomáciai kinevezéséről se az ukrán médiában, se az elnöki hivatal hivatalos csatornáin nem jelent meg közlemény, és az ilyen kinevezésről szóló híreket október 2-i Facebook-posztjában a Stratégiai Kommunikációs és Információbiztonsági Központ ukrán kormányzati szerv is cáfolta.
A téves értelmezésre a Vox Ukraine tényellenőrző oldal külön cikkben is felhívta a figyelmet, miután a hír a brit sajtóban, az orosz Telegram-csatornákon és az amerikai alt-right felületein is terjedni kezdett. (Itthon az Origo és a Magyar Hírlap cikke, valamint obskúrus blogbejegyzések vették át a világszerte terjedő téves értelmezést).
Forrás: Telegram
Eltérített életmű-interjú
Abramovi ć ukrajnai szerepvállalásáról szóló hírt a konzervatív brit napilap, a The Telegraph robbantotta szeptember 22-én megjelent, „ Zelenszkij felkérte Marina Abramovi ć ot Ukrajna nagykövetének ” című cikkével . A lap a cikkben a művész egyik állítólagos megszólalását idézte, amelyben kijelenti:
„Én voltam az első művész, aki támogatta Ukrajnát az Oroszország ellen vívott háborúban. (…) Zelenszkij megkért, hogy legyek Ukrajna nagykövete, hogy segítsek az érintett gyerekeknek, például az iskolák újjáépítésével.”
A szerb művészt valóban szoros kapcsolat fűzi Ukrajnához: Abramovi ć még a háború előtt, 2021-ben egy interaktív installációt készített a Kijevtől tíz kilométerre található Babi Jar-i holokauszt emlékparkba. A The Crystal Wall of Crying egy 3 méter magas és 40 méter hosszú „siratófal”, amely arra hívja fel a látogatókat, hogy a falba épített kristályokat megérintve meditáljanak.
“Szorítsd a fejed, a szíved és a hasad a kristályokhoz”, olvasható az installáció “használati utasítása”
a Marina Abramovi ć Institute honlapján. Forrás: mai.art
A világhírű művész ezen túl is megtalálta a módját annak, hogy Ukrajnát támogassa: 2022-ben a The Artist is Present című performanszának újrajátszásából származó bevételét az ukrán egészségügyi minisztériummal együttműködő humanitárius szervezetnek ajánlotta .
Ukrajna nemzetközi közönség előtti képviseletéért Zelenszkij már több hírességet elismert „jószolgálati nagykövetként”. Az elnöki hivatal például a United24 adománygyűjtő platform „nagyköveteként” nevezi meg többek között Timothy Snyder amerikai történészt, Mark Hamill, amerikai színészt, a Csillagok háborúja „Luke Skywalkerét”, Demna Gvasalia, grúz divattervezőt, a Balenciaga művészeti vezetőjét, Barbara Streisand énekesnőt és az Imagine Dragons nevű popzenei formáció tagjait.
Zelenszkij meghívására színészek, rendezők, zenészek, tudósok, sportolók és művészek álltak Ukrajna mellé. Forrás: United24
Bár a művész korábbi tevékenysége alapján elképzelhető, hogy „jószolgálati nagykövetként” támogatja Ukrajnát, Abramović neve egyelőre nem szerepel az elnöki hivatal listájában,
és maga a művész sem adott hírt a kinevezéséről sem a közösségi médiában, se a hivatalos oldalán.
A Lakmusz a Marina Abramovi ć Institute-on keresztül próbálta elérni a művészt, azonban megkeresésünkre a cikk megjelenéséig nem érkezett válasz.
A Telegraph cikke szerint Abramović „nagyköveti” szerepvállalásáról szóló idézet a Shanghai Modern Művészeti Múzeumnak (MAM) adott interjújából származik. Ez azonban nem pontos hivatkozás, hiszen a múzeum honlapján nem érhető el ilyen interjú. Valójában az idézet egy olyan portrécikkből származik, amelyet a a shanghai múzeum művészeti vezetője , Shai Baitel készített az olasz La Repubblica irodalmi-kulturális mellékletébe . A nyomtatásban megjelent terjedelmes portrét később az The Jerusalem Post hozta le angol nyelven, amelynek az izraeli származású Baitel rendszeres közreműködője . (Az oldal nemrégiben törölte a cikket a honlapjáról).
Míg az eredeti cikk hosszasan időzik a szerb művész klímaváltozásról, VR technológiáról, művészeti örökségéről, végül pedig az orosz-ukrán háborúról való gondolatain, a The Telegraph csak ez utóbbit emelte ki. Azt sem tette egyértelművé, hogy az állítólagos „nagyköveti” megbízás diplomáciai képviseletre vagy pusztán jószolgálati támogatásra vonatkozik-e, megágyazva a későbbi félreértéseknek. A brit napilap két nappal a megjelenés után elérhetetlenné tette a cikket, amely azonban önálló életre kelt: több médium is saját tartalmat gyártott belőle, egyes elemeket elvéve, hozzátéve vagy megváltoztatva egyes szavak jelentését.
Sátánizmus-vádak
Az amerikai alt-righthoz köthető Breitbart cikkében például a nagyköveti kinevezés mellett a művész életművének „okkult” elemeiről is szó esik. Ahogy a Fidelio írja, Abramovi ć ot az amerikai szélsőjobboldal 2016 óta bélyegzi sátánistának. Ekkor derült ki ugyanis, hogy a művész disznóvért használó Lélek Főzés című performanszának újrajátszására meghívást kapott Hillary Clinton akkori kampányfőnöke, Jon Podesta is. (Podesta emailjét pár nappal a választások előtt a Wikileaks szivárogtatta ki ). A Clinton-körüli sátánista hálózat „leleplezése” a 2016-os amerikai elnökválasztás egyik legbizarrabb témája volt , aminek bizonyítására pedig Abramovi ć – kevéssé ismert – műveit is felhasználták.
Abramovi ć művészete több Amerikából indult összeesküvés-elméletnek (pl. QAnon, Pizzagate) is táptalajt nyújtott. Ezek a liberális elit és a gyerekek szexkereskedelmében érintett sátánista kabal kapcsolatáról spekuláltak. Forrás: Nymag.com
Abramović könnyű célpontja az összeesküvés-elméleteknek, a test fizikai tűrőképességét próbára tévő művészetében ugyanis gyakran alkalmaz erőszakot önmagával szemben, illetve használ állati eredetű testnedveket (mint vért, ondót vagy vizeletet). A performanszain – akár a hasfalára vésett – ötágú csillagot is gyakran értik félre “sátánista” pentagramként, pedig ez az egykori Jugoszláviában töltött gyerekkorának egyik kommunista jelképe. Az őt ért vádakra a sztárművész utoljára a The Guardiannek adott interjújában válaszolta:
„művész vagyok, nem sátánista”.
Miközben Abramovi ć munkásságának sátánista értelmezését az amerikai jobboldali sajtó alapozta meg, ez a keretezés visszhangra talált az orosz médiában is. Kiváltképp, mióta tavaly októberben a Kreml „Ukrajna teljes desátánizációját ” a „különleges katonai hadművelet” céljának nevezte meg.
Ahogy a sátánizmust elképzelik: fekete macska, pentagram, “Ave Satan” felirat. Forrás: Szent István Légiója, VK.
Az ukrajnai sátánizmus terjedését – ahogy a nácizmusét is – az orosz nyilvánosságban fényképes bizonyítékokkal is igyekeztek alátámasztani. Ezek egy része beállított felvétel (amelyeken minden fontos sátánista kellék, így fekete macska, pentagram és egy „Ave Satan” felirat is szerepel); de a harcokban megsérült ortodox templomok képeit is felhasználják (annak ellenére, hogy ezek az ukrajnai egyházi épületek sok esetben éppen az orosz támadás miatt sérültek meg).
Templomrombolások és az ukrán sátánisták. Forrás: Szent István Légiója, VK
Címlapi kép: Vogue Ukraine (módosítva)
A szerzőről

Német Szilvi
Újságíró, médiakutató. Az álhírek és a dezinformáció terjedését vizsgálja a közösségimédia-kutatás eszközeivel, valamint a technológiai platformok és a rejtőzködő médiaorgánumok szerepével foglalkozik.
Ajánlott cikkeink

Hamis „bizonyíték” alapján írta meg a Magyar Hírlap, hogy Zelenszkij dubaji luxuslakást vett az édesanyja születésnapjára

Az ukránellenes dezinformáció jól bejáratott fegyvere a hamisított Charlie Hebdo-címlapok terjesztése
