Gulyás Gergely szerint Nyugat-Európában nagyon súlyos a demográfiai válság, csak azt nem említette, hogy nálunk még súlyosabb

Fülöp Zsófia

2023. július 27. 11:12


Ezt a cikket 2023 júliusában írtuk.
A benne lévő információk azóta elavulhattak.

A miniszter szerint a nyugati országok a demográfiai problémák miatt fogadnak be bevándorlókat. Csakhogy az adatok azt mutatják, hogy Kelet-Európában és Magyarországon sokkal rosszabb a helyzet.

Nyár elején fontos téma volt az európai migrációs javaslatcsomag, amire heteken át – félrevezetően – “kötelező migránskvótaként” utaltak a kormányzati kommunikációban. A június 19-i kormányinfón több újságírói kérdés is érkezett a témával kapcsolatban, például arról, hogy vajon azok az országok, amelyek úgy döntenek, hogy be kell fogadni a bevándorlókat, ezt emberbaráti szeretetből teszik, vagy a munkaerőhiány miatti kényszerből.

“Természetesen igaz, hogy egész Európa küzd egy demográfiai problémával, ezen belül Nyugat-Európa nagyon súlyos demográfiai problémával küzd, és ők a demográfiai ügyeik megoldása szempontjából is számítanak azokra, akik külföldről érkeznek” – válaszolta Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Megkérdeztük a minisztert, hogy milyen adatokra alapozza az állításait, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. A nemzetközi adatokat átnézve viszont azt találtuk, hogy

Gulyás fontos részleteket hallgatot el. Az igaz, hogy Európa lakossága fogy és idősödik, de ez nem egyenletesen történik: a kelet-európai régióban, köztük Magyarországon is, súlyosabb a helyzet, mint a kontinens nyugati részén.

Az adatok értelmezésében Tóth G. Csaba közgazdász, demográfus, a Közgazdaságtudományi Intézet és a Budapesti Corvinus Egyetem tudományos munkatársa segített nekünk.

Valóban probléma?

Bár Gulyás nem részletezte, hogy pontosan mit ért “demográfiai probléma” alatt, a közbeszédben, leegyszerűsítve ez általában két dolgot jelent:

  • egy adott országban vagy régióban csökken a népességszám,
  • és ez a népesség egyre inkább idősödik.

Nulladik kérdésként felmerül, hogy ez a folyamat valóban “probléma”-e?

Tóth G. Csaba demográfus szerint nem feltétlenül. Egyrészt azért, mert a “mennyiség nem győz mindig a minőség felett”: vagyis attól, hogy egy adott országban kevesebben élnek, mint korábban, de magasabb életszínvonalon és nagyobb jólétben, nem biztos, hogy rosszabb helyzetben vannak demográfiai szempontból. Másrészt az, hogy a társadalmak idősödnek, sok pozitív dolognak köszönhető, például annak, hogy nő a születéskor várható élettartam, magyarázta Tóth G. Csaba.

A folyamat megítélése tehát komplex kérdés, de ebben a cikkben – mivel Gulyás nem utalt arra, hogy mást értene demográfiai probléma alatt – a népesség csökkenésének és a társadalom idősödésének mértékét vizsgáljuk Európában, összehasonlítva a keleti és a nyugati régiót. Tóth G. Csaba szerint akár az elmúlt évtizedek adatait, akár az előrejelzéseket figyeljük, az egyértelműen kijelenthető, hogy

Kelet-Európa nagyobb demográfiai válságban van, mint Nyugat-Európa.

Ráadásul a közép-kelet-európai régió világszinten is rosszul áll, mert a világon a legnagyobb népességcsökkenést elszenvedő országok legnagyobb része éppen ebben a régióban van. Az Euronews elemzése szerint az elmúlt évtizedben nyolc, 10 milliónál több lakosú ország lakossága csökkent, ezek közül a legtöbb európai, azon belül is dél- és kelet-európai: Ukrajna (főként az orosz-ukrán háború miatt), Olaszország, Portugália, Lengyelország, Románia és Görögország.

Az előrejelzések szerint ráadásul további népességcsökkenés várható. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint az Unió népessége 2022 és 2100 között 6 százalékkal csökken majd, ami azt jelenti, hogy 27,3 millió emberrel lesz kevesebb. Ennek ellenére lesznek olyan országok , ahol a népesség növekedése várható, de ezek közül csupán egy található a kelet-európai régióban: Csehország. Magyarország eszerint az adatsor szerint azok közé az országok közé tartozik, ahol kisebb mértékben csökken majd a népesség.

Mit mutatnak az adatok?

A Bécsi Demográfiai Intézet kétévente összesíti és közli az európai demográfiai adatokat és azok változásait. A legfrissebb, 2022-es adatsorukból jól látszik, hogy az Európai Unió országai közül a leginkább Nyugat-Európában nőtt a népesség 2000 és 2021 között. Vannak országok, ahol a változás nem számottevő, például Csehországban vagy Lengyelországban, de Magyarországon is csupán 5 százalékos csökkenés figyelhető meg. Az viszont jól látszik, hogy a legnagyobb csökkenés a kelet-európai régióban történt, például Romániában, Bulgáriában és a balti államokban. (A grafikonon pirossal jelöltük a Bécsi Demográfiai Intézet által Nyugat-Európához sorolt országokat, míg kékkel a Kelet-Közép-Európához tartozókat.)

Az Eurostat friss adataiból szintén az rajzolódik ki, hogy az elmúlt 10 évben a nyugat-európai országok népessége nőtt, a keleti országoké pedig leginkább csökkent. Nézzünk néhány példát arra, hogy 2013 és 2022 között hogyan változott a népesség:

  • Belgiumban közel 480 ezerrel nőtt,
  • Franciaországban 2 millió 272 ezerrel nőtt,
  • Lengyelországban 408 ezerrel csökkent,
  • Romániában 978 ezerrel csökkent.

Ezt az adatsort használva Tóth G. Csaba is hasonló tendenciát vázolt fel.

Az elmúlt évek adatai mellett fontos figyelni az előrejelzéseket is. A már említett Bécsi Demográfiai Intézet becslése szerint ez a trend folytatódni fog: 2060-ban továbbra is a nyugat- és dél-európai országok lesznek a legnépesebbek.

Az ENSZ demográfiai előrejelzései is hasonló tendenciát mutatnak. (Itt ugyan kicsit más számokat kapunk, mert a különböző szervezetek nem egységesen sorolják az egyes országokat Nyugat – illetve Kelet-Európáho z, Magyarország például az ENSZ összesítése szerint Kelet-Európához tartozik.)

A számok viszont így is azt mutatják, hogy a kelet-európai régió népessége az elkövetkezendő évtizedekben rohamosabb ütemben fog csökkenni, mint a nyugat-európaié.

Magyarország a középmezőnyben

A kelet-nyugat összehasonlítás nem fekete-fehér, a kelet-közép-európai régióban is vannak különbségek az országok között. A V4-es országok közül Magyarország teljesít a legrosszabbul, de ha az egész kelet-európai régiót nézzük, akkor nagyjából a középmezőnyben vagyunk. A KSH legfrissebb adatai szerint elmondható, hogy “2022. október 1-jén 3,4 százalékkal kevesebben éltek hazánkban, mint a 2011. évi népszámlálás eszmei időpontjában. A népességszám 1980 óta folyamatosan csökken. Ennek legfőbb oka, hogy a halálozások száma egyre nagyobb mértékben haladja meg a születésekét.”

Tóth G. Csaba elmondta, hogy a jelenlegi magyar népesség száma az 1950-es évek népességszámával egyezik meg. Az ENSZ előrejelzései szerint Magyarországon 2050-ben 8 millió 817 ezren fognak élni, 2100-ban ez a szám 6 millió 930 ezer lesz. A már említett Eurostat előrejelzés ennél sokkal pozitívabb képet mutat, aszerint 2100-ra nagyjából 9 millió magyar lesz majd.

Idősödő társadalmak

A népesség csökkenése mellett az egyes országok lakosságának öregedésével is számolnunk kell. Az Eurostat friss adatai szerint 2022. január 1-én az Európai Unió lakosságának átlagéletkora elérte a 44,4 évet. Ez 0,3 évvel több, mint 2021-ben. Ha összehasonlítjuk az elmúlt tíz év számait (2012 és 2022 között), akkor az látszik, hogy Európában mindenhol növekedett az átlagéletkor, de a legnagyobb növekedés Dél- és Kelet-Európában ment végbe, leginkább Portugáliában (4,7 évvel), Spanyolországban (4,3 évvel) és Görögországban (4,1 évvel); egyedül Máltán nem történt változás, és csupán Svédországban csökkent, 0,1 évvel.

Magyarországon 2010-ben 39,8 volt az átlagéletkor, míg 2022-ben már 43,9 év.

Egy másik fontos adat lehet az, ha megnézzük a 65 évesek vagy annál idősebbek arányát a teljes népességhez képest. 2022-ben az EU lakosságának több mint egyötöde (21,1 százalék) 65 éves vagy annál idősebb volt. Itt nincs akkora különbség a nyugati és keleti régió között, minden országban folyamatosan nő a 65 évesek és annál idősebbek aránya. Míg 2012-ben csupán Németországban és Olaszországban volt ez az arány több, mint 20 százalék, addig 2022-re a legtöbb európai országban 20 százalék felett van ez a szám. Magyarországon 2012-ben 16,9 százalék volt, 2022-ben pedig már 20,5 százalék.

Mi az ok?

A kérdés az, hogy ezek a változások mégis minek köszönhetők. Itt két elemet kell figyelembe venni:

  • az egyik a születések és a halálozás aránya,
  • a másik a migráció, a vándorlás mértéke.

Utóbbi jelentősen befolyásolja a népességszám változását minden országban, keleten és nyugaton egyaránt.

A vándorlás mértékét a leginkább a nettó migrációs arányszám mutatja meg. Ezt úgy kapjuk meg, ha kiszámoljuk a bevándorlók és a kivándorlók különbségét, majd rávetítjük a népességszámra. Ha a kapott érték - amit ezer lakosra szokás megadni - mínusz, az azt jelenti, hogy többen hagyták el az országot, mint amennyien érkeztek, ha plusz, akkor pedig többen érkeztek, mint ahányan elmentek.

A migrációs egyenleg a KSH és az Eurostat adatai alapján is azt mutatja, hogy az elmúlt tíz évben a nyugat-európai országokba többen vándoroltak be, mint ahányan elhagyták azokat, a kelet-európai régióból ehhez képest folyamatosan vándorolnak el az emberek. A déli és közép-kelet-európai régiónál a kép ennél árnyaltabb: vannak országok, mint például Olaszország vagy Csehország, ahol pozitív a migrációs egyenleg, és vannak, ahonnan folyamatos az elvándorlás, mint Lettország és Románia. Az adatok alapján az elmúlt tíz év során Luxemburgnak a legmagasabb a migrációs egyenlege, a legalacsonyabb számok pedig Horvátországban és Görögországban vannak.

Magyarországon többnyire 1-2 között mozog a migrációs egyenleg, 2018-2019-ben ugrott fel 3 fölé, és egyedül 2016-ban volt mínuszban. Az Eurostat adatai 2022-re egyelőre csak becsült adatként jelennek meg, Magyarország esetében ez a szám -4,6, vagyis azt jelenti, hogy 2021-hez képest sokkal többen hagyták el az országot, mint ahányan érkeztek.

A migráció azonban nem az egyetlen oka annak, hogy Nyugat-Európában kevésbé jelentős a demográfiai probléma, mint a keleti régióban.

Nyugaton ugyanis még mindig több gyerek születik, és a születéskor várható élettartam is magasabb, mint a keleti régióban, így hiába idősödik a társadalom,

Nyugat-Európában több az utánpótlás, és az emberek tovább élnek.

Az ENSZ adatai szerint jelenleg magasabb a termékenységi ráta a nyugati régióban, mint keleten, az előrejelzések szerint viszont ez változni fog a következő néhány évtizedben: nyugaton a termékenységi ráta lassabban növekszik majd, mint Kelet-Európában.

A születéskor várható élettartam tekintetében viszont Nyugat-Európa nemcsak jelenleg, hanem a jövőben is megelőzi majd a keleti régiót (legalábbis az előrejelzések szerint). A különbség csökken ugyan, de a keleti régió nem fogja tudni behozni a Nyugat előnyét.

A jelenlegi helyzetet jól mutatja a Bécsi Demográfiai Intézet adatsora , amely szerint 2020-ban a nők születéskor várható élettartama Franciaországban volt a legmagasabb (85,3 év), a férfiaké pedig Máltán (80,8 év). A legalacsonyabb számokat mindkét esetben Bulgáriában találni: a nőknél 77,5 év, a férfiaknál pedig 69,9 év.

Címlapi kép forrása: Ryoji Iwata, Unsplash

A szerzőről

Fülöp Zsófia

Fülöp Zsófia

2023 májusától a Lakmusz újságírója, korábban 9 évig a Magyar Narancsnál dolgozott, főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. Az oxfordi Reuters Institute ösztöndíjasaként a romák médiareprezentációját kutatta.