Ez nem befizetés, hanem befektetés – így próbáltak tőlünk telefonon pénzt kicsalni

Neuberger Eszter

2022. július 21. 00:00


Ezt a cikket 2022 júliusában írtuk.
A benne lévő információk azóta elavulhattak.

Regisztráltunk egy gyanús pénzügyi befektetést reklámozó oldalra, hogy megtudjuk, hogyan próbálják behálózni a magyar fogyasztókat. Egy olyan céghez jutottunk, amit az Egyesült Királyságban már csalóként tartanak számon.

Visszaéltek ismert hírportálok nevével és megjelenésével, kamu profilok elégedett értékeléseivel árasztották el a reklámoldalt, amelyen bárhova kattintunk, több tízezer forint kifizetése felé terelnek minket: előző cikkünkben egy állítólagos bitcoin befektetés, a “Bitcode Prime” reklámján mutattuk be, milyen jelekből vehetjük észre, ha pénzügyi átveréssel találkozunk.

A gyanús hirdetésre próbaképp álnéven mi is regisztráltunk, hogy lássuk, milyen módszerekkel próbálják pénz befizetésére bírni a gyanútlan érdeklődőket, és közben minél több információt gyűjtsünk a hirdetőkről.

  • Kiderült, telefonon már nem is kriptovalutákkal kereskedő szoftvert akartak eladni nekünk.

  • A hirdetés mögött álló cég viszont egy tőlük teljesen független brókercég engedélyét mutatta be a jogszerű működés igazolásaként, akik a Lakmusznak később leszögezték, semmi közük a Bitcode Prime-hoz.

  • Az Egyesült Királyság pénzügyi felügyeleti szerve, az FCA időközben figyelmeztetést adott ki a hirdetés mögött álló, engedély nélkül működő “klón cég” ellen. A pénzpiacot Magyarországon felügyelő Magyar Nemzeti Bank azonban lakossági bejelentések híján nem vizsgálódik az ügyben.

De menjünk sorban végig a folyamaton.

A regisztrációhoz nevet, e-mail címet és telefonszámot kellett megadnunk az alább látható felületen.


Ezután pedig egy felugró ablak szövege igyekezett felkészíteni a hamarosan érkező telefonhívásra, melynek célja, “személyazonosságunk megerősítése” lesz, hogy utána beállíthassuk a “személyes, krízisbiztos” kriptovaluta kereskedői számlánkat.

“Talán kételkedve veszi majd fel a telefont, de nem kell aggódnia, nem olyan lesz, mint a telemarketingesekkel”

– szólt a megnyugtatónak szánt üzenet a regisztráció után felugró ablakban.

Felugró ablak a Bitcode Prime hirdetés regisztrációs felülete után

Ezután pedig egy új, számunkra eddig ismeretlen nevű cég, az Inertia Finance honlapjára kerültünk, ahol a “Profile” fül alatt már látszódtak is a regisztrációkor megadott adataink.


Forrás: inertiafinance.co

Forrás: inertiafinance.co

Alig telt el egy perc a regisztráció után, és meg is csörrent a telefonunk.

Forró hívás

“Mathilda vagyok, a Bitcode Prime-tól hívom, én leszek az ön fiókjának kezelője, segítek aktiválni a kereskedőplatformját”

– mutatkozott be egy nő angolul a vonal túloldalán, miután fogadtuk a +44-es telefonszámról, tehát az Egyesült Királyságból érkező hívást.

A beszélgetés itt kudarcba is fulladt volna, ha nem beszéljük a nyelvet. Az ügyintéző ugyanis azt állította, annyi magyar ügyfelük van épp, hogy nem tud nekünk magyarul beszélő kollégát keríteni.

Mathilda ismertette az ajánlatot, amire az ügyfélként benevezhetünk: minimum 250 euró kezdőtőkét kell elhelyezni egy számlán. Ezzel a pénzzel később egy személyes pénzügyi tanácsadó segítségével kereskedhetünk.

Hogy bitcoinnal üzletelhetnénk, ahogyan azt az eredeti hirdetés sugallta, arról ebben a beszélgetésben már szó sem esett. A hívás célja az volt, hogy “minimum 250 euró” befizetésével mielőbb aktiváljuk a kereskedéshez szükséges számlát.

Telefonbeszélgetésünk a Bitcode Prime képviselőjével akkor kezdett igazán bonyolódni,

amikor jeleztük, nem érezzük túl biztonságosnak, hogy látatlanban kéne pénzt fizetnünk.

Szükségünk volna egy kapcsolattartóra, legalább egy e-mail címre, ahová fordulhatunk, ha a befizetés után probléma adódna.

“Ez nem befizetés, hanem befektetés”

– javított ki minket azon nyomban az ügyintéző, de először úgy tűnt, elismeri aggályainkat: felajánlotta az e-mailes (vagy Whatsappos) kapcsolattartási lehetőséget.

Addig azonban nem akart elérhetőséget adni senkihez, amíg a pénz átutalásával meg nem nyitjuk azt a bizonyos számlát.

Végül a hívás tizedik perce környékére, több körös magyarázkodás után sikerült elérni, hogy az ügyintéző a regisztrációnál megadott e-mail címünkre a saját címéről egy üres levelet küldjön “TEST” tárggyal. A címben az “inertiafinance.co” végződés volt olvasható.

Képernyőkép az ügyintézőzől kapott e-mailről

Inertia Finance. A Bitcode Prime-hoz tartozó legnagyobb platform neve”

– válaszolta az ügyintéző, mikor rákérdeztünk, hogy az ismét felbukkanó név hogy kapcsolódik a Bitcode Prime-hoz. Hozzátette, ez a platform való az olyan kezdő kereskedőknek, amilyenek mi is vagyunk.

Van-e engedélye a cégnek az Egyesült Királyságban befektetési lehetőségeket árulni?

– igyekeztünk megtudni, mire az ügyintéző készségesen még azt is felajánlotta, hogy az engedélyt most rögtön megmutatja nekünk.

Valójában azonban pár perc szünet után csak egy referenciaszámot és a Financial Conduct Authority, az Egyesült Királyság Pénzügyi Felügyeleti Hatósága weblapcímét küldte el nekünk.

Ezen az oldalon lehet ellenőrizni, milyen szolgáltatók rendelkeznek működési engedéllyel az ország pénzpiacán. A kapott referenciaszámra rákeresve azonban nem az Inertia Finance, de nem is a Bidcode Prime neve jelent meg, hanem egy másik cég, a Finance Expert Ltd. neve.

Ez egy létező, glasgowi székhelyű társaság, amely engedélyezetten értékesít különféle pénzügyi szolgáltatásokat az országban, fő tevékenysége a jelzáloghitel-tanácsadás.

“Finance Expert Ltd., ezek mi vagyunk”

-jelentette ki az ügyintéző, majd elmagyarázta, hogy a pénzügyi piacon és a hatóságok előtt ez a cég képviseli a “fő céget”: a Bitcode Prime-ot, és az alá tartozó, külön márkanévvel rendelkező platformokat, mint amilyen az Inertia Finance is.

Azonban már a telefonhívás közben lefolytatott gyors ellenőrzéskor kiderült, semmi nem utal az FCA honlapján arra, hogy a Bitcode Prime-nak, vagy az Inertia Finance-nek bármi köze lenne ehhez a Finance Expert Ltd-hez.

Ezek után gondolkodási időt és másnapi visszahívást kértünk.

“Általában nem vállalunk ilyet, mivel nagyon sok érdeklődő van az ajánlatra, de önnel kivételt teszek”

-hangzott a készséges válasz.

“Klón cég”

Másnap délelőtt még egyszer újra megcsörrent a telefonunk, ezt a következő napon még három hívás követte ugyanerről a számról. További érdeklődés helyett azonban inkább utánanéztünk az Inertia Finance-nek.

Míg a telefonban Mathilda egy szóval sem említette a befektetéssel járó kockázatokat, az Inertia Finance honlapja egyenesen arra figyelmezteti a felhasználókat, hogy

nagy eséllyel elvesztik majd a befektetett pénzüket.

Az oldal alján a bal oldali oszlopban olvasható szöveg szerint az Inertia Finance CFD-kereskedelemmel foglalkozik. (Contract for Difference, különbségre szóló szerződés: online kereskedési rendszer, amellyel anélkül lehet befektetni piaci eszközökbe, hogy azokat ténylegesen megvásárolnánk. A kiválasztott piaci eszköz árfolyamváltozására lehet spekulálni.) Ez pedig kockázatos tevékenység: “”a legtöbb magánbefektető elveszti a befektetett alaptőkéjét” a kereskedés során. “Arra kérjük, gondolja át alaposan, megértette-e a pénz elvesztésének kockázatait” – írják.

Forrás: inertiafinance.co

Mathilda állítására, miszerint a Bitcode Prime és az Inertia Finance a Finance Expert Ltd. céggel áll kapcsolatban, így legálisan működik, semmilyen bizonyítékot nem találtunk az oldalon.

Ezért megkerestük a Finance Expert Ltd.-t, akik viszont válaszlevelükben

cáfolták, hogy bármi közük lenne a Bitcode Prime-hoz vagy az Inertia Finance-hez.

Válaszlevelükben leszögezték, a glasgowi székhelyű vállalat kizárólag jelzáloghitel-közvetítéssel foglalkozik.

Rábukkantunk viszont az Inertia Finance-re az Egyesült Királyság pénzügyi felügyelete, az FCA oldalán,

a figyelmeztetések között.

A hatóság itt arról tájékoztatja a fogyasztókat, hogy az InertiaFinance egy engedély nélkül működő “klón cég”, amely

más, legálisan működő cégek adataival visszaélve téveszti meg a fogyasztókat.

Az ügyfeleknek megadott adatok persze változhatnak – olvasható a figyelmeztetésben. Így lehet, hogy az FCA honlapján a visszaélés áldozataként másik céget tüntetnek fel, mint amelyikre az Inertia Finance nekünk hivatkozott, miközben minden, a figyelmeztetésben megadott adat (offshore székhely, weblapcím) ugyanaz, mint a minket megkereső cég paraméterei.

Forrás: Financial Conduct Authority

Magyarországon a Magyar Nemzeti Bank (MNB) foglalkozik pénzügyi fogyasztóvédelemmel: a jegybank honlapján egy adatbázisban kereshetünk rá, hogy az MNB vagy más, külföldi jegybankok, pénzügyi felügyeletek milyen szolgáltatókról állapították már meg, hogy jogosulatlanul kínálnak befektetési lehetőségeket.

A Bitcode Prime és az Inertia Fiance azonban az FCA figyelmeztetésének megjelenése óta sem szerepel a listán, ezért megkerestük az MNB-t, hogy megtudjuk,

  • a Bitcode Prime, a Finance Expert Ltd., vagy az Inertia Finance rendelkezik-e Magyarországon működési engedéllyel,
  • magyar fogyasztóktól érkezett-e már panasz velük kapcsolatban,
  • és indult-e piacfelügyeleti eljárás az ügyben.

A jegybank piacfelügyeleti osztálya közölte, sem a Bitcode Prime, sem az Inertia Finance, sem a Finance Expert Ltd. nem jogosultak “bejelentéshez kötött pénzpiaci tevékenység végzésére” Magyarországon. Viszont mivel 2021 januárjától mostanáig egyetlen ügyfélmegkeresést, piacfelügyeleti bejelentést sem kaptak, piacfelügyeleti eljárást nem folytattak a kérdéses társaságokkal kapcsolatban. Hozzátették, “a kriptovalutákhoz kötődő kereskedelmi ügyleteket” amúgy sem felügyeli az MNB, nem adott ki a téma kapcsán felügyeleti szabályozást sem.

“Amennyiben az ügyben kriptovaluta nem érintett, akkor vagyon elleni bűncselekményről beszélhetünk, amiben nem az MNB, hanem a nyomozó hatóság illetékes.”

-tették hozzá. (A nyomozó hatóság a rendőrséget, bizonyos esetekben az adóhatóságot jelenti.)

Cikkünk állításaival megkerestük az Inertia Finance-t is. Az oldalukon megadott e-mail címről és a weblapon működő üzenetküldő felületről visszapattant a levelünk, de a cikkben bemutatott ügyintézőhöz végül sikerült azt eljuttatni. Ha válasz érkezik, cikkünket frissítjük.

Ha ön is gyanús ajánlattal találkozik az [email protected] vagy a 06/80 203-776-os telefonszámon jelezheti a Magyar Nemzeti Banknak. Bejelentése nyomán ugyan nem indul rögtön piacfelügyeleti eljárás, de a jegybank azt állítja, “minden bejelentés feldolgozásra kerül és amennyiben az MNB úgy ítéli meg, hivatalból indít eljárást”. Ha úgy érzi, csalás áldozata lett, mindenképpen a rendőrségen tegyen bejelentést.

Címlapi grafika: Botos Tamás

A szerzőről

Neuberger Eszter

Neuberger Eszter