Létszámellenőrzés a Békemenetről és Bayer Zsolt beismerése – az elmúlt hónap legolvasottabb tényellenőrzései
Ezt a cikket 2022
áprilisában írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
Márciusban az ukrajnai háború és a közelgő országgyűlési választások adták a legtöbb munkát a Lakmusz szerkesztőségének, e témákkal kapcsolatosak azok a cikkeink is, amelyek az elmúlt hónapban a leginkább érdekelték olvasóinkat.
5. helyezett
“Ez már fasizmus!” – Magyarul is terjed egy német-orosz blogger videója arról, hogyan utálják az oroszokat Németországban.
Rekordszámú olvasó küldte el nekünk azt a magyar felirattal is gyorsan terjedő videót, amelyen egy Alina Lipp nevű videóblogger kemény állításokat fogalmaz meg a német társadalom jelenlegi állapotáról, az országban elharapódzó oroszgyűlöletről és a megszálló orosz hadsereg ellen háborúzó ukrán hadsereg bűneiről. Tényellenőrzésünkben megírtuk, hogyan vált a néhány hónapja a kelet-ukrajnai szakadár Doneckbe költözött, német-orosz származású fiatal nőből Putyin háborús narratívájának szócsöve.
Címlapi montázs: Kiss Vera
4. helyezett
Hogyan tudod saját magad kinyomozni, ha egy videó orosz propagandaoldalról származik?
A háború kezdete óta csúcson pörög az orosz dezinformáció a közösségi médiában: homályos hátterű Facebook-oldalak terjesztenek orosz háborús érdekeket szolgáló üzeneteket. (Közülük van olyan is, például a 85 ezer követővel rendelkező “Számok – a baloldali álhírek ellenszere” nevű oldal, amely a kormánypárti, Orbán Viktor éltető üzeneteket kapcsolja össze a putyinista narratívával.)
Néhány egyszerű lépéssel viszont szerencsére kinyomozható, ha valamilyen tartalom orosz propagandaoldalról származik. Mutattunk egy példát az orosz állami médiából átvett, Putyinék emberségességéről szóló videóval, amely márciusban óriásit ment a Számok Facebook oldalonán.
3. helyezett
Vajna Tímeának kétségei támadtak, hogy tényleg orosz rakéta csapódott-e egy kijevi lakóépületbe. Segítünk!
Több mint 400 ezren követik az Instagramon Vajna Tímea celeb-üzletasszonyt, úgyhogy nagyon nem mindegy, mit terjeszt az orosz-ukrán háborúról. Az Ukrajna megtámadása utáni napokban nyilvánosan kételkedett benne, hogy ezt a súlyos kárt egy kijevi lakóépületben valóban orosz rakéta okozta-e.
A válasz: igen. A kijevi polgármester, az ukrán katasztrófavédelem és számos nemzetközi híroldal tett közzé videókat a pusztításról. Ezek alapján térképen is pontosan beazonosítható, hol csapódott be a rakéta.
2. helyezett
5 bejegyzés Bayer Zsolttól, amelyben orosz háborús propagandát terjeszt
A Békemenet-szervező jobboldali megmondóember Ukrajna orosz lerohanása óta sorra oszt meg olyan tartalmakat, amelyek a háború indításának orosz magyarázatát támogatják, és amelyekről független tényellenőrző oldalak már kiderítették, hogy hamisak. Ezeket vettük sorra ebben a cikkben.
Igaz, ezt a cikkünk megjelenése óta eltelt közel két hét alatt nem tette meg.
A publicista válaszlevelében azt is elárulta, miért mutatja be Bádog című blogján rendszeresen a putyini orosz háborús narratívát.
Megosztott 1. helyezett
Békemenet és ellenzéki tüntetés: hol hányan voltak? / Békemenet: még mindig messze a vágyott 1 millió
Megírtuk, hogy az elmúlt 10 év Békemenetein nagyjából hányan vehettek részt, és megmutattuk azt is, hogy hogyan lehet kiszámolni, mekkora lehetett a tömeg.
Majd a rendelkezésünkre álló fotók és videófelvételek alapján megnéztük, az idei Békemeneten és a közös ellenzéki tüntetésen körülbelül hányan vehettek részt, hogy kiderülhessen, igaz volt-e a közmédia tálalása: „Százezrek a Békemeneten, néhány ezren a baloldal eseményén”.
A szerzőről

Neuberger Eszter
Ajánlott cikkeink

Sosem látott mértékben árasztották el félrevezető háborús AI-képek a netet az izraeli–iráni konfliktus alatt

Egészen sajátos trükkel hozta ki a Századvég, hogy a szankciók miatt 65 millió európai csúszott bele az energiaszegénységbe
