Hogyan ellenőrizzünk gyanús online infókat? Új tananyagokkal bővült a Detekto.hu
A kamaszoknak szóló, de idősebbeknek is hasznos oktatási oldal, a Detekto.hu alapos és szórakoztató tartalmakkal tanítja az online információk ellenőrzését, segíti az internetes tájékozódást, és építi a magyar fiatalok médiatudatosságát. Most új tananyagot tettek elérhetővé.
Milyen konkrét lépésekkel ellenőrizzünk egy gyanús online tartalmat, és ezeket hogyan jegyezhetjük meg könnyedén? Hogyan keressünk eredményesen a Google-ben? Mire jó és mire nem a ChatGPT? Hogyan ellenőrizzük egy fotó eredetiségét, és milyen eszközök segítik a mesterséges intelligencia által generált képek felismerését? Többek között ezekkel a kérdésekkel foglalkoznak a Detekto.hu új tananyagai.
Az Idea Alapítvány által fejlesztett online kurzusok célja a diákok felkészítése arra, hogy önállóan is képesek legyenek az online médiakörnyezetben tájékozódni. A tananyagsorozat korábbi részei a hamis tartalmak jellemző típusait és árulkodó jeleit, a minőségi hírek jellemzőit és hasznosságát, valamint a kritikai gondolkodás fontosságát mutatták be.
A most publikált feladatsorok egyike bevezeti a könnyen megjegyezhető és használható, FILTER nevű tartalomellenőrzési útmutatót, amiben a FILTER betűszó minden egyes betűje egy fontos szempontra hívja fel a figyelmet:
- Mindig ellenőrizzük a forrást (F),
- a tartalom keletkezésének időpontját (I),
- hogy logikus-e (L) a vizsgált tartalom.
- foglalkoztak-e már vele tényellenőrzők (T),
- illetve kelt-e bennünk valamiféle érzést (E mint emóció) egy adott szöveg, kép vagy videó,
- valamint, hogy részrehajló-e (R) valamilyen szempontból.
Forrás: Idea Alapítvány
Az Európai Unió támogatásával megvalósuló Magyar Digitális Média Obszervatórium keretében készült programban a diákok a közösségi médiában megjelenő posztokhoz hasonló tartalmakon keresztül gyakorolhatják a hamis információk felismerését.
A kurzusok az önálló tanulást támogatják, de azok tartalma, fejlesztési területei több ponton is kapcsolhatók az iskolai oktatáshoz.
A Detekto anyagai elérhetők itt: https://detekto.hu/
A szerzőről

Pálos Máté
Az ELTE BTK-n végzett, szerkesztett folyóiratot, írt kritikákat. 2014 óta teljes állásban újságíró. Dolgozott a régi Origónál, a Magyar Narancs hetilapnál és a G7.hu gazdasági portálnál. 2024-ben csatlakozott a Lakmuszhoz, 2025 márciusa óta szerkeszt is.