Szentatya és dezinformáció: a reformpápa AI-pufidzsekit kapott, de az Epstein-ügybe is próbálták belekeverni
Egyetlen egyházfő sem került még olyan szinten a dezinformáció célkeresztjébe, mint Ferenc pápa a 12 éves pápasága alatt. A világ egyik leghíresebb személyeként ráadásul a közösségi média által meghatározott nyilvánosságnak és az AI-éra berobbanásának is fontos szereplője lett.
Az első jezsuita pápa számos reformintézkedést vezetett be, amiért sokan az egyházon kívülről is kedvelték, konzervatív körök viszont kritizálták. Jorge Mario Bergoglio 2013-ban kezdődő pápasága alatt többször vált dezinformációs kampányok célpontjává, a félrevezető tartalmak banális AI-képektől a megalapozatlan, de súlyos vádakig terjedtek.
Ferenc pápa integet a tömegnek, amikor megérkezik heti általános audienciájára a Szent Péter téren 2016. október 19-én a Vatikánban. (Fotó: ANDREAS SOLARO / AFP)
Valójában nem támogatta az eutanáziát
2023 júliusában az X-en egy közel százezres elérésű posztban kezdett terjedni az állítás, miszerint Ferenc pápa támogatta a Világgazdasági Fórum állítólagos kampányát, ami az elmélet szerint az autista és az alkoholista emberek eutanáziáját szorgalmazza, még hozzá azért, hogy az emberiség így enyhítse a klímakrízist.
Valójában a Világgazdasági Fórumnak nincs ilyen szándéka vagy kampánya, a pápa és a katolikus egyház pedig nyíltan az eutanázia ellen, a fogyatékossággal élő személyek egyenlő jogai mellett foglal állást. Ezt mutatja például egy 2020-as a pápa által jóváhagyott levél,amiben arról írt a Vatikán Hittani Dikasztériuma, hogy az eutanázia az emberi élet ellen elkövetett bűncselekmény. Az autizmus világnapján 2022-ben pedig Ferenc pápa arról beszélt, hogy olyan inkluzív társadalomra van szükség, amelyben a fogyatékkal élő emberek is szerephez jutnak.
forrás: DW
Az X-bejegyzés a számos hamis információ és vad összeesküvés-elmélet terjesztéséről ismert The People’s Voice portálra mutatott, ahol semmiféle bizonyítékkal nem támasztják alá az állítást.
Nem gratulált Putyinnak
Szintén nagy elérésű X-posztokban állították tavaly májusban, hogy az orosz elnökválasztás után Ferenc pápa gratulált Vlagyimir Putyinnak a választási győzelméért. A bejegyzések egy orosz állami hírügynökség cikkére hivatkoztak, amelyben Leonyid Szevasztyjanovot, az orosz ortodox Óhitűek Világszövetségének elnökét idézik, aki azt állította magáról, hogy rajta keresztül gratulált Putyinnak Ferenc pápa, amikor beszéltek. Számos vezető politikus gratulált Putyinnak, Orbán Viktor magyar miniszterelnök is megtette ezt levél formájában, illetve Hszi-Csin Ping kínai elnök és Narendra Modi indiai miniszterelnök is. A pápa azonban nem reagált az orosz választási eredményekre, a sajtó megkeresésére a vatikáni sajtóosztály cáfolta ezeket az információkat. A hamis tartalmat eredetileg posztoló hírügynökségnek is megerősítette a Vatikán, hogy nem gratulált a pápa, erről közzétettek egy újabb cikket, de az eredeti hírt nem korrigálták.
Képernyőfotó az egyik félrevezető posztról
Az első AI-manipulációnak kitett pápa
2023-ban futótűzként terjedt az interneten egy mesterséges intelligenciával generált kép, amin a pápa látható fehér, márkás pufidzsekiben. A kép magyar nyelvű oldalakon is terjedt, például a magyar jezsuita közösség is megosztotta – igaz, a kapcsolódó leírás szövegében említették, hogy AI-képről van szó.
A kép az AI-t használó Midjourney képalkotó programmal készült. A programról szóló Facebook-csoportba a képet készítő felhasználó kiposztolta azt is, pontosan milyen utasításokat táplált be a programba. Emellett, mint a legtöbb AI-képen, ezen is vannak intő jelek: a szemüveg deformált, hibás a jobb kézfej, ahogy a nyakában lógó kereszt és a kabát egyes részei is.
AI-generált kép Ferenc pápáról (Forrás: Instagram)
Egy összeollózott humoros videó is időről időre virálissá válik, ezen Ferenc pápa és Donald Trump találkozását láthatjuk: a két vezető egymás mellett áll, Trump hirtelen elkezdi simogatni a pápa kezét, mire ő rácsap az elnök kezére. A videón Trump 2017-es vatikáni látogatásából láthatunk valódi részleteket, az eredeti felvételbe azonban az ABC Jimmy Kimmel Live című amerikai talkshow készítői illesztették be a viccesnek szánt közjátékot. Azt a pár nappal korábban történt esetet akarták kifigurázni, amikor Donald Trump felesége, Melania egy nyilvános szereplésükön látszólag nem akarta megfogni férje kezét.
Képernyőfotók a valódi találkozóról és a Jimmy Kimmel Live talkshowból
Valójában nem hozott létre új kriszlám vallást
2022-ben tartották a Tradicionális- és Világvallások Vezetőinek 7. Kongresszusát, Ferenc pápa részvételével, az AFP cikkéből kiderül, hogy ezt követően magyar nyelven is elkezdett terjedni az a félrevezető információ, hogy a kereszténység és az iszlám szavakból alkotott „kriszlám” nevű világvallást hoztak létre az Emberi Testvériség dokumentumának elfogadásával. Azonban az említett dokumentumot egyrészt nem a kongresszuson fogadták el, hanem 2019-ben írta alá Ahmad Al-Tayyeb kairói nagyimám és Ferenc pápa. A dokumentumról szóló hamis állítás már ekkor is terjedni kezdett, azonban az nem egy új vallás létrehozásáról szól, hanem a kölcsönös megértésről és a vallások közötti nyitott párbeszédről. Ráadásul 2022-ben a nagyimám tanácsadója cáfolta a „kriszlám” nevű világvallás létrehozásáról szóló híreszteléseket. (Afrikában valóban létezik egy kriszlám nevű vallási mozgalom, ami Nigéria fő vallási hagyományait ötvözi, így iszlám és keresztény szokásokat is.)
Ez a hamis állítás abba a narratívába illeszkedik, hogy a nyugati kormányok el akarják nyomni a katolikus hagyományokat és teret akarnak biztosítani az iszlámnak és más keleti vallásoknak. Hasonló eset volt az is, amikor több helyen is megjelent az a feltételezés, hogy a katolikus egyház feje el akarja törölni a karácsonyt, és helyettesíteni akarja a „béke ünnepével”. 2019-ben pedig, amikor Ferenc pápa a dél-szudáni elnökkel találkozott és letérdelt előtte, többen azt állították, hogy a pápa „behódolt az iszlámnak”. Ez a kommentár azért sem állja meg a helyét, mert Salva Kiir elnök katolikus, ráadásul a gesztus lényege az volt, hogy nyomatékot adjon a pápa békés konfliktusrendezésről szóló szavainak.
A pápa 2019-ben találkozott a dél-szudáni elnökkel, aki lelki elvonulásra érkezett a Vatikánba (Forrás: Vatikán Sajtóosztály)
Ferenc pápa és a „globális elit”
Az elmúlt években arról is több állítás terjedt, hogy Ferenc pápa kapcsolatban áll a „világot irányító globalista elittel”. Ezek az összeesküvés-elméletek említik például Soros Györgyöt, Klaus Schwabot, a Világgazdasági Fórum alapítóját, illetve a Rockefeller és Rothschild bankárcsaládok egyes tagjait. Ezekről a Facta olasz tényellenőrző oldal több cikket is írt.
A feltételezéseket félrevezető tartalmakkal és valótlan információkkal igyekeznek alátámasztani.
Például egy 2014-ben készült kép, amelyen a pápa holokauszttúlélőkkel fog kezet, azzal a leírással terjedt, hogy a Rockefeller és Rothschild családok tagjaival találkozott. Egy másik teória szerint az egyházfő Klaus Schwabot „univerzális püspökké” nevezte ki, Soros György fiát pedig „az egyház bíboros diakónusává”. Azonban az első említett cím nem is létezik a katolikus egyházban, a második elnyeréséhez pedig papnak kell lenni, Alex Soros így nem felel meg a kritériumoknak.
Valóban segítette a bevándorlókat
Ferenc pápa rendszeresen együttérző hangot ütött meg a bevándorlókkal, és erre szólított fel másokat is. Az a többször is elterjedt állítás viszont nem igaz, hogy arra kérte volna az európai nőket, hogy muszlim férfiakkal vállaljanak gyereket. A sztorit a Maldita spanyol tényellenőrző lap ellenőrizte, és arra jutott, hogy a terjesztők ezt egy 2016-os interjúra hivatkozva állítják, azonban a pápa az interjúban nem mondott ilyet, és az ominózus mondatot kiragadták a szövegkörnyezetéből. A La Croix francia lapnak a pápa az Európába érkező bevándorlók integrációjának szükségességéről beszélt. Azt mondta: „ez az integráció ma még inkább szükséges, mivel Európa a negatív születési arányok súlyos problémájától szenved” – ugyanakkor nem fogalmazott meg tanácsot az európai nők és a muszlim férfiak kapcsolatára nézve.
Pedofíliával kapcsolatos megalapozatlan vádak
Egy másik, korábban elterjedt elmélet szerint Ferenc pápa azt nyilatkozta, hogy „Isten szereti a pedofilokat, okkal teremtette őket, és különleges helyük van a mennyben.” Ezt a hamis információt a már említett The People’s Voice dezinformációs oldal indította, megbízható források nem támasztották alá, hogy a pápa valaha ezt mondta volna. Erre jutott többek között a MythDetector grúz tényellenőrző portál is.
Amikor a Jeffrey Epstein ügy dokumentumait nyilvánosságra hozták, a tartalmáról számos hamis információ kezdett terjedni a közösségi médiában, például az, hogy Ferenc pápa neve szerepelt a vádiratban. Ahogy a Maldita is bemutatta, még olyan AI-generált képek is terjedtek, amelyeken a pápa fiatal lányokkal alkoholt fogyaszt – ezekről a terjesztők azt állították, hogy az Epstein birtokon készült fotók.
AI-generálta képek a pápáról, amelyeken szintén több részletből látszik, hogy AI-t használtak a képek megalkotásához
A 2024 januárjában nyilvánosságra hozott, közel 950 oldalas bírósági dokumentumokban egyszer említenek egy pápát, de nem konkretizálják, hogy melyik egyházfőről van szó. Az egyik tanú megemlíti, hogy Epstein rezidenciáján, ahol megszállt, volt egy fénykép Ghislaine Maxwellről, Epstein bűntársáról „a pápával”. De nem hozza őt kapcsolatba semmilyen bűncselekménnyel. A tanúvallomás így hangzik:
Kérdés: A Palm Beach-i otthon fürdőszobáján vagy a masszázsszobán kívül emlékszik-e más olyan helyre a Palm Beach-i házban, ahol látott nőkről készült félmeztelen fotókat?
Válasz: Emlékszem, hogy mindenhol fényképek voltak. Volt egy fotó Ghislaine-ről a pápával. Nem lepődnék meg, ha meztelen nőkről is lettek volna fotók, de nem emlékszem.
K.: Tehát amikor azt mondja, hogy mindenhol fotók voltak, akkor általában a fotókra gondol?
V.: Igen, rengeteg fotó volt mindenhol a házban.
K: És Ghislaine nem volt meztelen a pápával készült fotón, jól tudom?
V.: Így van.
Képernyőfotó a pápát említő szakaszról (a dokumentum 270.-271. oldalain)
A reformpápa
Az első amerikai kontinensről érkezett és első jezsuita katolikus egyházfő a nyitottságot, a doktrínák hangsúlyozása helyett inkább az odafordulást hirdette a sérülékeny csoportok felé: szerepet vállalt a klímaváltozás elleni küzdelemben, egyik fő üzenete volt, hogy segíteni kell a bevándorlókat, menekülteket, szegényeket.
Ferenc pápa a katolikus papság tagjai által elkövetett szexuális visszaélések áldozataihoz és az elidegenedett meleg katolikusokhoz is szólt, a gesztusok szintjén az eddiginél befogadóbbnak mutatkozott az LMBQ-emberekkel. Támogatta a homoszexualitás dekriminalizációját. Hangsúlyozta elkötelezettségét a vallások közötti párbeszéd iránt.
Stílusával a szerénység képét igyekezett kialakítani magáról: elődeitől eltérően a díszes pápai lakosztály helyett a Vatikán egyik vendégházában lakott, és egy Ford Focus, majd egy Fiat 500L típusú autóval közlekedett.
Ferenc pápa integet, amikor autóval érkezik a Rebibbia börtönhöz 2014. április 2-án Rómában, ahol a rabok lábát mosta meg, ahogy Jézus tette a tanítványaival. A nagycsütörtöki hagyományos “lábmosás” a húsvéti ünnepségek része a nagyhéten. (Fotó forrása: AFP PHOTO / ALBERTO PIZZOLI)
Ferenc pápa tett azért, hogy a nők helyzete javuljon az egyházon belül és azon kívül: a katolikus egyházban több nő is vezető pozícióba került pápasága alatt, például 2021-ben Raffaella Petrini olasz apácát nevezte ki a Vatikán kormányzóságának főtitkárának, majd 2025-ben a kormányzóság elnöke is lett. Ő lett az első nő, aki a legmagasabb vezetői pozíciót tölti be a Vatikán közigazgatási struktúrájában.
2025. április 21-én hunyt el a pápasága tizenkettedik évében, április 26-án tartották a gyásszertatását. Nem a Vatikán területén, hanem a római Termini főpályaudvar közelében található Santa Maria Maggiore-székesegyházban temették el egy szűk körű szertartás keretében, amelyen a családja és hátrányos helyzetű csoportok tagjai vettek részt.
Május 7-én, szerdán veszi kezdetét a politikai érdekekkel és belső egyházi konfliktusokkal bonyolított konklávé, ahol 133 bíboros fogja megválasztani a következő pápát.
(Címlapi kép forrása: ANDREAS SOLARO/AFP)
A szerzőről

Dezső Annamari
2024-től a Lakmusz gyakornoka, majd újságírója. Egyetemi tanulmányait az ELTE szociológia alapszakán, majd az ELTE kommunikáció- és médiatudomány mesterszakán végezte. Az Achilles Data nemzetközi oknyomozó újságíró program nyertes csapatának tagja.
Ajánlott cikkeink

Sosem látott mértékben árasztották el félrevezető háborús AI-képek a netet az izraeli–iráni konfliktus alatt

Egészen sajátos trükkel hozta ki a Századvég, hogy a szankciók miatt 65 millió európai csúszott bele az energiaszegénységbe
