Trump minisztériuma tényleg egy olyan kutatást állított le, ami a transz férfiak menstruációját vizsgálta 600 ezer dollárért?

Balogh Boglárka

2025. április 28. 10:01


Az amerikai mezőgazdasági miniszter nyomán az MTI és Bencsik András is azt állította, hogy a Biden-kormány alatt támogatást nyert projekt a transznemű férfiak menstruációs ciklusát kutatta. Valójában a kutatás leírásában egyetlen helyen szerepelt a transznemű szó.

Március 24-én az MTI hírfolyamában jelent meg egy hír az aznap tartott amerikai kormányülésről, ahol Brooke Rollins, az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztere a kabinet ülésének nyilvános részén beszámolt a költségvetési kiadások csökkentése érdekében befagyasztott egyes állami támogatásokról.

Forrás: Képernyőkép az MTI hírfolyamában megjelent hírről

Rollins bejelentette, hogy a kormányzati hatékonyságnövelés jegyében szüntették meg többek között egy Louisiana államban futó, 600 ezer dolláros program szerződését, amely az MTI szerint a „Transznemű férfiak menstruációs ciklusának kutatása” címet viselte.

Az MTI beszámolója azonban nem tükrözi a valóságot, ugyanis nem ez volt a kutatási program címe, de a projekt célkitűzései között sem esett szó a transznemű férfiak menstruációs ciklusának kutatásáról.

A támogatás valójában arra irányult, hogy fenntartható, újrahasználható és a nők egészségére kevésbé káros alternatívákat fejlesszenek a megszokott, szintetikus anyagok feldolgozásával készült női higiéniai termékek helyett.

A projekt leírásában egyetlen helyen jelent meg az a tény, hogy egyébként a transznemű férfiak is menstruálhatnak.

A program céljára vonatkozó félrevezető állítások már a sajtótájékoztató előtt terjedni kezdtek, miután Rollins március elején X-oldalára posztolt a 600 ezer dolláros támogatás visszavonásáról, amelyet korábban a Louisiana államban lévő Southern Egyetem Mezőgazdasági és Műszaki Kara nyert el.

Forrás: Képernyőkép Brooke Rollins X-bejegyzéséről.

Rollins posztját továbbterjesztette a Kormányzati Hatékonyságért Felelős Hivatal (DOGE), a Trump-adminisztráció Elon Musk által vezetett költségcsökkentő csapata is saját X-oldalán, és a transznemű férfiak menstruációját vizsgáló kutatás megszüntetéséről szóló információ a Fox News oldalán is megjelent.

Rollins posztja után nem sokkal Bencsik András, a Demokrata főszerkesztője Facebook-oldalán arról írt, hogy Joe Biden a “transznemű férfiak menstruációs ciklusának tanulmányozására” indított programot 600 ezer dollárért.

Forrás: Képernyőkép Bencsik András Facebook-bejegyzéséről

A projekt valódi célja

A Southern Egyetem még 2024-ben nyerte el az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának 600 ezer dolláros támogatását egy projektre, ami az eredeti terv szerint 2027 áprilisában zárult volna. A támogatás egy olyan kutatásra irányult, amelyben a szintetikus anyagokból készült női higiéniai termékek helyettesítésére vizsgáltak Louisiana államban termesztett természetes anyagokat. Végcélként olyan termékek fejlesztését jelölték meg, amelyek nemcsak a nők egészségére, de a környezetre nézve sem károsak.

A program címében az MTI állításával szemben nem szerepelt a transznemű férfiakra való utalás.

A cím magyarra fordítva „Farmtól a női higiéniáig: a textilipari laboratórium megerősítése kutatás, ismeretterjesztés és tudományos mérések céljából a Southern Egyetemen zajló oktatás támogatására.”

A támogatási indítvány összefoglaló szövegében egy helyen említik a transznemű férfiakat. A szövegben a menstruációról közölnek általános információkat, ennek egyik mondata pedig így hangzik:

„Fontos elismerni, hogy a transznemű férfiak, a maszkulin nemi identitású emberek, az interszexuális és a nem bináris személyek is menstruálhatnak.”

Később ezt a mondatot kiragadva és kiforgatva állította azt Rollins mezőgazdasági miniszter, hogy a kutatás során a transznemű férfiak menstruációs ciklusával foglalkoztak az egyetemen.

Azonban a hivatalos projektleírás célkitűzései között ilyesmi egyáltalán nem szerepel. A nyilvános összefoglaló szerint a program céljai a következők:

  • Szintetikus anyagokból készült menstruációs termékek helyett fenntartható, természetes és helyi gazdáktól származó anyagok – mint a pamut, a gyapjú és a kender – felhasználásával készült, újrahasználható és eldobható termékek fejlesztése.
  • Fenntartható, újrahasználható és eldobható tisztasági betétek és alsóneműk prototípusának kidolgozása.
  • Az elkészült termékek használhatóságának, fenntarthatóságának, káros hatásainak és népszerűségének kiértékelése.
  • A nők és lányok oktatása a menstruációs higiéniával kapcsolatban egy ismeretterjesztő program keretében.

Valójában tehát nem a transznemű férfiak, és még csak nem is a cisz nők menstruációs ciklusának kutatására irányult a projekt, hanem arra, hogy a menstruációval kapcsolatos tudatosságnövelés mellett természetes anyagokat tartalmazó, fenntarthatóbb intim higéniai termékeket állítsanak elő.

Sharon Donna, a projektben vizsgált egyik természetes anyaggal foglalkozó cég igazgatója is erről beszélt az AFP-nek. Elmondása szerint a kutatás során nem a menstruációs ciklust vizsgálták, hiszen ez a projekt kiindulópontja, éppen emiatt van szükség higiéniai termékekre.

Kiemelte, hogy a projekt teljes mértékben a nők egészségére összpontosít: arra, hogy

„a nők számára elérhető termékek valóban azt tartalmazzák, amit állítanak, és olyan anyagokból készüljenek, amelyek nem ártalmasak az egészségükre”.

Maga a Southern Egyetem is kiadott egy közleményt arról, hogy a támogatott projekt nem a menstruációs ciklust vizsgálta, és nem is tartalmazott erre vonatkozó kutatási elemet.

A Mezőgazdasági Minisztérium szóvivője Brooke Rollins eredeti állításától eltérve azt mondta az AFP-nek, hogy a projekt oktatási-ismeretterjesztő komponense részesítette előnyben a transznemű férfiakat. Ezt a kijelentést semmilyen bizonyítékkal nem támasztotta alá, és a projektleírásban sincs utalás ilyesmire.

De még ha igaz is lenne a szóvivő állítása, az sem jelentené azt, hogy a projektben a transznemű férfiak menstruációját kutatták, azt pedig főleg nem, hogy a program címében is ez szerepelt.

Menstruáció a transznemű férfiaknál

A leállított 600 ezres kutatási projekt leírásából kiemelt, a transznemű férfiakra vonatkozó mondat csupán azt a tényt rögzíti, hogy önmagában attól, hogy egy nőként született ember férfiként határozza meg magát, még nem áll le a menstruációs ciklusa.

A tranzíciós folyamat – ami alatt azt a folyamatot értjük, amit egyes transz személyek azért vállalnak, hogy a nemi identitásuknak megfelelően élhessenek – kimerülhet pusztán társadalmi vagy jogi lépésekben: például valaki változtat az öltözködésén, vagy megváltoztatja a nevét és a nemét a hivatalos irataiban. Ezeknek értelemszerűen nincs hatásuk a menstruációra.

A tranzíció részét képezheti az orvosi nemi megerősítés. Ez a transznemű férfiak esetében hormonterápiát, műtéti, vagy egyéb beavatkozásokat jelent – ez már elvezethet a menstruáció megszűnéséhez.

Ilyen kezelésen azonban nem esik át minden transznemű férfi, és akiknél megmarad a menstruáció, azoknak továbbra is szükségük van a menstruációs higiéniai termékekre – az őket érintő elismerés szerepelt a projekt leírásában is.

Erre vonatkozóan egyébként más kezdeményezések is léteznek. Az Always menstruációs termékeket gyártó cég például 2020-ban eltávolította a termékei csomagolásról a női nem jelképét a transznemű és nem bináris vásárlókkal szembeni inkluzivitás jegyében.

Címlapi kép: Brendan SMIALOWSKI / AFP

A szerzőről

Balogh Boglárka

Balogh Boglárka

Egyetemi tanulmányait a BGE kommunikáció- és médiatudomány alapszakán végezte. 2024 júliusától három hónapon át a Lakmusz gyakornoka, novembertől a Thomson Alapítvány nemzetközi gyakornoki programjának résztvevőjeként dolgozik a Lakmusznál.