Nem, a Netflix új sorozata nem egy konkrét késeléses gyilkosságot dolgoz fel
Kormánypárti lapok azért kritizálják a Kamaszok című sorozatot, mert szerintük egy fehér fiú alakítja a valóságban fekete elkövetőt. A sorozat készítői azonban többször is hangsúlyozták: filmjük nem egy konkrét eseten alapul.
Szintet lépett a Netflix: fehér kisfiú játssza a fekete gyilkos migránst az új sikersorozatban
– ezzel a címmel jelent meg a Mandineren egy cikk március 23-án. Az írás a Netflix március közepén bemutatott Kamaszok (Adolescence) című minisorozatáról szól. A cikkben azt állítják, a sorozat valós eseményeken alapul, a legfőbb problémájuk pedig az, hogy „egy fehér kisfiú testesíti meg azt a 17 éves fekete elkövetőt, aki 2023-ban halálra vert egy tizenöt éves lányt.”
A lap különböző X-posztokra hivatkozva azt írja, ezzel a Netflix a „fehérek megítélését próbálja rombolni”. A Mandiner azt is megjegyzi – egy BBC-n megjelent cikkre hivatkozva –, hogy „maguk a készítők is elismerik, hogy a sorozat valóban a szóban forgó fekete kamasz esetét dolgozza fel”. A cikket átvette a Vadhajtások , és az Origón is hosszan írnak róla.
A feketéből fehérré változtatott elkövetőről szóló állítás azonban nem igaz.
A sorozat készítői többször is nyilvánvalóvá tették, hogy a Kamaszok egy fikciós történet, nem konkrét esetet dolgoz fel. Az alapötletet több olyan késeléses gyilkosság adta, amit kamasz fiúk követtek el kamasz lányok ellen az Egyesült Királyságban.
A Mandiner által linkelt BBC-cikkben ráadásul szó sincs arról, hogy az alkotók elismerték volna, hogy a sorozat igaz történeten alapul. A cikkben csupán azt állítják, hogy a Netflix drámája „rávilágít a közösségi média és a nőgyűlölő influenszerek kamasz fiúkra gyakorolt káros hatására”. Egy munkáspárti képviselőt idézve azt írják, hogy a film felhívja a figyelmet „a férfiak online radikalizálódására és a lányok ellen elkövetett erőszakra”.
Nem egy konkrét esetet dolgoz fel
A Mandiner nincs egyedül az álhír terjesztésével: az X-en számos poszt megjelent arról, hogy a Netflix sorozata valójában egy 17 éves, Hassan Sentamu nevű fiú esetét dolgozza fel, aki 2023 szeptemberében a dél-londoni Croydonban, egy bevásárlóközpont előtt szúrta le a 15 éves Elianne Andamot (vagyis nem halálra verte, ahogy az a Mandiner cikkében tévesen szerepelt). Az elkövetőt idén márciusban életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték .
A francia 20 minutes és az ír LogicallyFacts tényellenőrzése azonban rámutatott: a sorozat készítői több helyen is arról beszéltek, hogy
a sorozat nem egy valós eseményt mutat be. Az alapötletet több nagy nyilvánosságot kapott gyilkosság adta, de a Kamaszok fikciós történet.
A sorozatot Jack Thorne és Stephen Graham írták (utóbbi játszik is a filmben, a főszereplő kisfiú édesapját alakítja). A Netflix tartalmairól beszámoló oldalon azt írják, hogy a történet nem valós személyeken vagy eseményeken alapul. A film ötlete akkor vetődött fel Grahamben, amikor késes támadásokat elkövető kamasz fiúkról olvasott híreket:
„Volt egy eset, amikor egy fiatal fiú [állítólag] leszúrt egy lányt. Ez sokkolóan hatott rám. Arra gondoltam: Mi folyik itt? Mi történik a társadalomban, hogy egy fiú halálra késel egy lányt? Mi lehet ennek a kiváltó oka? Aztán újra és újra és újra megtörtént. Erre akartam rávilágítani és feltenni azt a kérdést, miért történik ez manapság? Mi folyik itt? Hogyan jutottunk idáig?”
– mondta Graham, aki hasonlókról nyilatkozott a BBC-nek is.
A BBC-nek azt mondta: olvasott arról, hogy egy fiatal fiú megölt egy fiatal lányt, majd három héttel később azt látta a hírekben, hogy egy kamasz fiú leszúrt egy kamaszlányt.
„Ez nagyon fájt, csak arra tudtam gondolni, mégis mi folyik a társadalomban, hogy az ilyesmi rendszeressé válik?”
– mondta a színész.
Az ITV News videójában Graham elismételte, hogy a történetet olyan esetek inspirálták, ahol fiatal fiúk fiatal lányokat szúrtak le. A sorozat rendezője, Philip Barantini pedig arról beszélt:
„Ez egy kitalált történet, de olyan események ihlették, amik megtörténtek és még mindig megtörténnek. Az volt a szándékunk, hogy jó drámát készítsünk és diskurzust indítsunk el.”
Jack Thorne társíró a The Guardianon március 18-án megjelenő cikkében azt írta, Stephen Graham „két és fél évvel ezelőtt felhívott, hogy megkérdezze, akarok-e írni egy sorozatot a késeléses támadásokról.”
Grahamben tehát 2022 őszén merülhetett fel először a sorozat ötlete, nagyjából egy évvel az előtt, hogy a Mandiner és az Origo cikkeiben (illetve az X-en terjedő posztokban) leírt dél-londoni késeléses eset megtörtént volna.
Liverpool, London és a növekvő tendencia
Stephen Graham a RadioTimes-nak részletesen mesélt arról, mely esetek kavarták fel és gondolkodtatták el:
„Volt egy eset Liverpoolban, ahol egy fiatal lányt halálra késelt egy fiatal fiú. Azt gondoltam, vajon miért? Aztán volt egy másik fiatal lány, akit dél-Londonban szúrtak le egy buszmegállóban. És volt ez az eset Északon, ahol egy Brianna Ghey nevű fiatal lányt egy parkba csábított két kamasz, és leszúrták.”
Ez utóbbi eset 2023 februárjában történ. A 16 éves Brianna Ghey két (egyébként fehér) gyilkosát, a szintén 16 éves Scarlett Jenkinsont és Eddie Ratcliffet 2024 februárjában ítélték életfogytiglanra . A bíró az ítélethirdetéskor elmondta, hogy a brutális gyilkosság előre megtervezett volt, és részben az áldozat transznemű identitása motiválta az elkövetőket.
A másik két esetnél Graham nem nevezte meg az áldozatokat, így teljes bizonyossággal nem lehet beazonosítani a gyilkosságokat.
Annyi azonban tudható, hogy 2021 novemberében Liverpoolban egy 14 éves fiú leszúrt egy 12 éves, Ava White nevű lányt, miután összevesztek egy Snapchat-videón. Az elkövetőt, akiről az életkorán kívül nem tudni semmit, szintén életfogytiglanra ítélték. A Kamaszok kapcsán keringeni kezdett, hogy erről a történetről is szól a sorozat, Ava édesanyja azonban azt mondta a BBC-nek , hogy a filmnek semmi köze a lánya történetéhez.
A dél-londoni buszmegállóban leszúrt fiatal lány esete megegyezhet azzal a gyilkossággal, amit a Mandiner is kiemelt, hiszen az is dél-Londonban történt, és az ítélethez fűzött megjegyzésekből kiderül, hogy az áldozatot egy buszmegállóban szúrták le. Hassan Sentamuról azt is leírják a bírósági megjegyzések, hogy Ugandából érkezett Angliába, 5 éves korában.
Azonban még ha részben ez a dél-londoni eset is inspirálta a sorozat készítőit, akkor sem állítható, hogy a Kamaszok Hassan Sentamu tettét dolgozza fel.
A sorozat nem egy megtörtént esetet mutat be, készítői több valós eseményből is inspirálódtak, az alapötlet pedig valószínűleg már a dél-londoni eset előtt megszületett.
Ahogy a 20 minutes tényellenőrzésében megjegyzik – a Nemzeti Statisztikai Hivatal adataira hivatkozva –, Angliában és Walesben az elmúlt 15 évben a késes támadások száma jelentősen megugrott: míg 2010 márciusa és 2011 márciusa között majdnem 34 ezer ilyen támadás történt, addig 2023 márciusa és 2024 márciusa között már több mint 50 ezer. 2022-2023-ban a fiatalkorúak tették ki a bíróságok által kés vagy támadó fegyver birtoklása miatt hozott figyelmeztetések és ítéletek majdnem 18 százalékát.
Címlapi kép: Netflix
Frissítés (2025. 03. 26. 16:55): Cikkünkben eredetileg tévesen írtuk, hogy az Angliában és Walesben 15 év alatt 34 ezerről 50 ezerre emelkedett késes támadásokat mind tizenévesek követték el. Valójában ez a szám az összes elkövetett késes támadást jelenti. A hibát javítottuk.
A szerzőről

Fülöp Zsófia
2023 májusától a Lakmusz újságírója, korábban 9 évig a Magyar Narancsnál dolgozott, főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. Az oxfordi Reuters Institute ösztöndíjasaként a romák médiareprezentációját kutatta.