Az Apple nem törölte a nemzetközi nőnapot a naptáralkalmazásából, mert soha nem is volt benne
Magyar lapok is lehozták a megalapozatlan állítást az Apple-ről. A Google viszont tényleg több ünnepet törölt a naptárjából, például a nők történelmének hónapját és a fekete történelem hónapját is.
Angol nyelvű közösségimédia-felületeken a március 8-i nőnap előtt kezdett terjedni az az állítás, hogy az Apple az eszközein alapesetben elérhető naptáralkalmazásban többé nem tünteti fel a nemzetközi nőnapot olyan módon, ahogy például a magyar felhasználóknak feltünteti az augusztus 20-i magyar államalapítás ünnepét.
Képernyőfotó az Apple-naptár augusztusi oldaláról, ahol automatikus jelölést kapott az augusztus 20-i magyar ünnepnap
Az első nagyobb terjesztők között lehetett a mintegy 600 ezer követővel rendelkező Bellesaco nevű szexuálisjátékszer-márka Instagram-oldala. A márka március 5-én tett közzé egy bejegyzést, amit több mint 40 ezren kedveltek. Ebben azt állították, hogy „ az Apple csendben eltávolította a nemzetközi nőnapot a naptárjaiból”, egyben felszólították követőiket, írják be a naptárjukba az ünnepnapot. Emellett a Women’s March Foundation nonprofit szervezet is terjesztette az állítást közösségi platformokon.
Képernyőfotó a Bellesaco téves információt tartalmazó Instagram-bejegyzéséről
Aztán a Blikk (archivált változat) és a Médiapiac (archivált változat) egy amerikai médiaszakmai szervezet, a MediaPost cikke alapján március 8-án írt arról, hogy „ az Apple kiszedte a naptár alkalmazásából a nőnapot mint ünnepet.” A Blikk később frissítette a cikket az Apple nyilatkozatával, de az alapállítás továbbra is benne maradt.
Egy Apple-felhasználó által 2023. április 15-én feltöltött képernyőfotó szerint például már 2023-ban sem szerepelt a naptárban a nemzetközi nőnap március 8-nál.
A március 8-án jelölt ünnep a 2023-as Apple-naptárban az indiai Holi fesztiválra utalhat. Több további ünnep jelzését is láthatjuk, például a Ramadan kezdetét és a Húsvétot is. (Forrás: Apple Community oldaláról archivált poszt)
A Politifact megkérdezte az Apple-t is: a techóriás nyilatkozata szerint félreértésről van szó, mert sem a nemzetközi nőnap, sem a nők történelmi hónapja soha nem szerepelt az általános Apple-naptárakban.
A Google tényleg törölt ünnepnapokat
Hasonló állítások a Trump beiktatása utáni hetekben kezdtek terjedni az Apple-ről és a Google-ről. Az eseményen egyébként mindkét cég a vezérigazgatója részt vett. Az újonnan beiktatott elnök egy rendelettel megszüntette a sokszínűséget, egyenlőséget és befogadást segítő kormányzati programokat – ezt több felhasználó összeköthette egyes ünnepnapok állítólagos törlésével a techcégek naptáraiból.
A Meta, a McDonald’s és az Amazon még Trump beiktatása előtt jelentették be, hogy lazítanak a sokszínűségi és egyenlőségi céljaikon. Ezek a cégek valóban tettek lépéseket és átalakították gyakorlataikat.
Az is tény, hogy a Google 2024-ben valóban számos ünnepet törölt a naptár funkciójából, többek között a nők történelmi hónapját és a fekete történelem hónapját. A Google kommunikációja szerint viszont ezt Trump megválasztása előtt tették. Korábban a Google-nél számos ünnepet és kulturális eseményt adtak hozzá országonként a naptárhoz, de mivel a visszajelzések alapján így is rengeteg esemény hiányzott több országban, egyszerűsítettek, és átálltak arra, hogy „ csak az általános és a nemzeti ünnepeket mutatjuk be a timeanddate.com alapján”, írták hivatalos blogbejegyzésükben.
A nemzetközi nőnapot valószínűleg korábban ők sem tüntették fel, hasonlóan az Apple-höz, bár a Snopes tényellenőrzése nem tudta minden kétséget kizáróan eldönteni a kérdést: egy 2022-es YouTube-videóban mindenesetre a március 8-i dátumnál nem szerepelt az ünnepnap.
(Címlapi kép forrása: Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
A szerzőről

Dezső Annamari
2024-től a Lakmusz gyakornoka, majd újságírója. Egyetemi tanulmányait az ELTE szociológia alapszakán, majd az ELTE kommunikáció- és médiatudomány mesterszakán végezte. Az Achilles Data nemzetközi oknyomozó újságíró program nyertes csapatának tagja.