Soha ne adjuk meg számlaszámunkat megbízhatatlan oldalaknak!
A túl jól hangzó befektetési hirdetések mögött általában csalók állnak. Mutatunk néhány módszereket arra, hogyan kerülhetjük el ezeket.
Szerző: Dezső Annamari
2022-ben egy magyar nyelvű oldal kezdte reklámozni, hogy ha fizetünk 75 ezer forintot, akkor nagyon gyorsan meggazdagodhatunk. Az oldal nagyon hasonlított a sokak által ismert hvg.hu-ra, és olyan hírességek fotóival igyekezett hihetővé tenni a reklámot, mint például Elon Musk..
A gyanús hirdetést sokan megosztották Facebookon, és volt, aki elhitte az állításait – pedig valójában egy átverés volt. Aki kifizette a 75 ezer forintos beugrót, annak ellopták a pénzét, és valójában semmit sem kapott cserébe.
Képernyőfotó az átverést terjesztő oldalról
A hirdetés hamisan állította, hogy Elon Musk cége, a Tesla elindított egy platformot, amin keresztül állítólag befektetik a pénzüket. (Ezt egy elég bonyolult folyamattal írták le: azt ígérték, hogy a program mesterséges intelligencia segítségével, a bitcoin nevű online fizetési eszköz árfolyamát figyelve fialtatja a befektetett pénzünket.)
A hirdetés állításai azonban nem igazak. Valójában ugyanis semmi nem bizonyítja, hogy a Tesla valóban ilyen platformot indított volna, és a hvg.hu igazi oldalán sem jelent meg soha ilyen hirdetés.
A reklámszöveg alapján ahhoz, hogy befektessünk, meg kell adnunk a nevünket, az e-mail címünket, a telefonszámunkat és be kell fizetnünk minimum 75 ezer forintot.
Figyelem! Soha ne adják meg adataikat, számlaszámukat megbízhatatlan oldalaknak!
Ebben a cikkben sorra vesszük, milyen jelekre kell odafigyelni, hogy elkerüljük az internetes pénzügyi átveréseket. A cikk eredeti változata 2022-ben jelent meg és ezen a linken található.
Először is: keressünk rá a Google-ön, de ne csak első találatokat nézzük meg!
A fenti példánál a cikk azt állítja, hogy a befektetési felületet úgy hívják, hogy Bitcode Prime. Ha a Google-ben rákeresünk erre a névre (“Bitcode Prime”), az első magyar nyelvű találatok mind arról győzködik a fogyasztót, hogy minden rendben van a befektetési lehetőséggel. Csakhogy ezek nem eredeti tartalmak, hanem mesterségesen generált szövegek. Erről a fordítási és tördelési hibák is árulkodnak. Ezért érdemes a találati oldalon lejjebb lévő, kevésbé reklámozott keresési találatokat is megnézni, azok nagyobb eséllyel eredetiek.
A hirdetésben számos gyanús jelet találunk, ha közelebbről megnézzük. Nézzük végig ezeket, hogy a jövőben könnyen felismerjük a pénzügyi átveréseket!
1. Hogyan lehet felismerni, ha egy népszerű internetes hírportál kinézetét másolják?
A legegyszerűbb megoldás, hogy megnézzük az oldal URL-jét, tehát webcímét, ebből kiderül, hogy valóban a vélt oldalon vagyunk vagy sem. Például a HVG esetében a https://hvg.hu/ a helyes webcím, a hamis hirdetésnél viszont egy másik, hamis cím szerepelt.
Képernyőfotó segítségével mutatjuk be, hol található az URL.
2. Gyanús jelek a hirdetés szövegében:
- Titokzatosság, például konkrétumok nélküli állítások.
- Túl kedvező ajánlat, például kisebb összeg befizetése utáni csodás gyors hozamok ígérete.
- Ismerősen csengő nevek hangoztatása, például Bill Gates vagy Elon Musk.
- Sürgető hangnem.
3. Az is intő jel lehet, ha túlzottan a biztonság érzetét próbálják kelteni.
Például ismert vírusirtó programok logóival igyekeznek elhitetni velünk, hogy semmi baj nem történhet, ha feliratkozunk a szolgáltatásra. Ennek nem szabad bedőlni, egy logót könnyen fel lehet használni jogtalanul, így csak emiatt ne bízzunk az adott oldalban.
4. Az értékeléseket is könnyen meghamisíthatják.
Az átverésre létrehozott oldalakon gyakran feltüntetnek elégedett felhasználói kommenteket. Ilyenkor megpróbálhatjuk ellenőrizni a kommentelők személyazonosságát azzal, hogy a profiljukra kattintunk. Az általunk használt példában nem is lehetett rákeresni a profilokra, hanem egy kattintás után már egyből a regisztrációs felületre (és a fizetési lehetőségre) irányítják a felhasználót. Az is gyanús lehet, ha híres személyek képét használják ezek az álkommentelők.
Tippek:
- Soha ne adja meg adatait, számlaszámát és soha ne utaljon pénzt megbízhatatlan oldalaknak.
- Keressen rá a kínált befektetési szolgáltatás nevére a Magyar Nemzeti Bank (MNB) piacfelügyeleti oldalán található “Figyelmeztetések” adatbázisában (ezt ide kattintva olvashatja el). Itt azokat a szolgáltatókat listázzák, amelyekről már megállapították, hogy jogosulatlanul kínálnak befektetési lehetőségeket.
- Ha ezen a szűrőn átment, de továbbra is gyanús az ajánlat, az [email protected] e-mail címen vagy a 06/80 203-776-os telefonszámon érdemes ezt jeleznünk az MNB-nek.
- Ha pedig úgy érezzük, csalás áldozatai lettünk, mindenképpen a rendőrségen tegyünk bejelentést.
__
Szeretne többet tudni arról, hogyan lehet elkerülni az internetes megtévesztéseket? Az álhírek és átverések elleni felkészülést sosem késő elkezdeni! Ezen az oldalon olyan tartalmakat gyűjtöttünk össze, amelyek kifejezetten az idősebb korosztályt segítik a tudatos tájékozódásban: cikkeink ide kattintva olvashatók.
____
Címlapi kép: illusztráció, Victor Habbick Visions / Science P / VHB / Science Photo Library / AFP
A szerzőről

Lakmusz