Semmiképpen se egyen parlagfüvet!
Régóta tudjuk, hogy a hamis egészségügyi tanácsok megfogadása árt az egészségnek, mégis van olyan, aki elhiszi a közösségi médiában terjedő valótlan információkat, például a parlagfűvel kapcsolatban.
Allergiaszezon idején gyakran látjuk terjedni a következő hamis egészségügyi információt: együnk parlagfüvet, és elmúlik az allergiánk. Ezt állította például egy régebbi Facebook-bejegyzés, amit itt lehet megnézni. Ez az átverés azt próbálta elhitetni, hogy a salátához adott parlagfű pár nap alatt gyógyító hatást fejt ki. Holott a tudományos tény az, hogy fogyasztása nemcsak hatástalan, de sejtmérgező hatású is lehet.
“Kutyaharapást szőrével”, mondanák a régiek, de valójában senki sem gondolná, hogy a veszett kutya harapására elég lenne kutyaszőrt tennünk.
Segítünk, mit érdemes mindig megvizsgálni a közösségi médiában terjedő hangzatos egészségügyi javaslatokon, hogy eldönthessük, hihetünk-e nekik. Tényellenőrző cikkünket, amely alapján ez az összefoglaló született, ide kattintva olvashatja el.
1. Ki osztotta meg?
A fent idézett tartalmat egy Fordítsuk meg a sorsunkat nevű, ezoterikus életmód-tanácsadó Facebook-oldal tette közzé. Nem tekinthetünk rá hiteles forrásként, hisz az oldalon semmi jele nincs, hogy a bejegyzés írója a téma szakértője lenne.
2. Mire hivatkozik?
A poszt szerint “Dr. Várhegyi László (természetgyógyász fitoterapeuta)” az információ forrása. Mit találunk róla? Saját honlapján (a termeszetdoktor.hu oldalon, amit ide kattintva lehet elérni) orvos benyomását kelti. De egy másik orvos utánakérdezett és kiderítette, hogy sem tudományos, sem orvos-doktori végzettsége nincsen, megtévesztően használja a doktori titulust.
3. Valós a hivatkozás? Tényleg ezt mondja a parlagfűről Várhegyi?
Igen, de érdemes megvizsgálni azt is, hogy mire alapozza ezt.
A posztból kiderül: anekdotákra, amelyeket egy régi pap ismerősétől hallott, valamint az őslakos indiánok bölcsességére.
Semmilyen tudományos bizonyítékot nem hoz fel a parlagfű állítólagos jótéteményeire.
4. Kitől származhat megbízható információ a parlagfű gyógyhatásáról?
Esetünkben például valódi orvosoktól, kutatóorvosoktól, gyógyszerészektől. Ha rákeresünk a Google-ben, hogy milyen káros hatása lehet a parlagfű fogyasztásának, rájuk érdemes figyelni.
5. Mit mondanak?
Ha rákeresünk például arra a kérdésre, hogy “Mi a hatása a parlagfű elfogyasztásának?”, akkor a találatok között ott lesz a pirulakalauz.hu. Ez az oldal Csupor Dezső szakgyógyszerész, gyógynövénykutató portálja, ahol a szakértő tudományos ismeretterjesztő cikkeket tesz közzé, és gyógynövényekkel, étrendkiegészítőkkel, gyógyszerekkel kapcsolatos tévhiteket igyekszik eloszlatni.
A parlagfű fogyasztásának veszélyeiről is írt egy cikket, amit ide kattintva lehet elolvasni.
Ebben azt írja, hogy a parlagfű elfogyasztása nem hatásos az allergia ellen. Sőt, ártalmas is lehet. Csupor egy olyan kutatásra is hivatkozik, amelyben ő is részt vett. (Aki tud angolul, erre a linkre kattintva elolvashatja az eredeti kutatást is.)
A parlagfű elfogyasztásával olyan vegyületek is bekerülhetnek a szervezetünkbe, amelyek sejtmérgező hatásúak.
___
Szeretne többet tudni arról, hogyan lehet elkerülni az internetes megtévesztéseket? Az álhírek és átverések elleni felkészülést sosem késő elkezdeni! Ezen az oldalon olyan tartalmakat gyűjtöttünk össze, amelyek kifejezetten az idősebb korosztályt segítik a tudatos tájékozódásban: cikkeink ide kattintva olvashatók.
A szerzőről

Pálos Máté
Az ELTE BTK-n végzett, szerkesztett folyóiratot, írt kritikákat. 2014 óta teljes állásban újságíró. Dolgozott a régi Origónál, a Magyar Narancs hetilapnál és a G7.hu gazdasági portálnál. 2024-ben csatlakozott a Lakmuszhoz, 2025 márciusa óta szerkeszt is.
Ajánlott cikkeink

Orvosbérek, műtőklíma, magánellátás – 7 állítás az egészségügyről a Takács–Kulja vitából

Bioterror, laborszökevény, műhúslobbi: a kormánykommunikáció inkább csak gerjesztette a konteókat a száj- és körömfájás járvány körül
