Így ismerhetjük fel az álprofilokat a közösségi oldalakon
Megmutatjuk, milyen gyanús jelek alapján buktathatjuk le a mások személyazonosságával visszaélő vagy kitalált személyiséget használó profilokat.
A közösségi médiában a felhasználók túlnyomó többsége a saját nevét, fényképét használja. Vannak azonban olyanok is, akik az interneten másnak adják ki magukat, mint akik valójában – az általuk létrehozott profilokat szoktuk hamis profilnak, vagy egyszerűen kamuprofilnak, álprofilnak nevezni.
Ezek a hamis profilok megsértik az oldalak felhasználási szabályait, ezért például a Facebook igyekszik fellépni ellenük. De miről beszélünk pontosan, amikor hamis-, kamu- vagy álprofilokat emlegetünk?
A profil létrehozója nem a saját nevével és fényképeivel regisztrál az oldalra, hanem egy olyan profilt (vagy akár sok-sok profilt) hoz létre, amikhez nem valós neveket és képeket használ, vagy valakinek ellopja a személyazonosságát.
Ezek a profilok úgy viselkednek az online térben, mintha valós személyek lennének, pedig nem azok. Az ilyen álprofilok tevékenysége önmagában is károsan hat a nyilvánosságra, de ha más profilokkal összehangoltan cselekszenek, a kár még nagyobb.
Ezt nevezzük összehangolt nem hiteles viselkedésnek: hamis profilok vagy hamis oldalak játszanak össze a közösségi médiában egy üzenet hatékonyabb elterjesztése érdekében. Az üzenet lehet politikai, de lehet valamilyen adathalász átverés is.
Mivel a Facebookon és más közösségi oldalakon nagyon sok ilyen álprofillal találkozhatunk,
Ehhez adunk most néhány szempontot és módszert. Hosszabb tényellenőrző cikkünket, amely alapján ez az összefoglaló született, ide kattintva olvashatják el.
Mire figyeljünk?
1. Hitelesítés
Ha nem valakinek a privát, személyes profiljáról van szó, hanem ismert emberek, közszereplők, esetleg cégek/márkák közösségi oldalát nézzük, akkor érdemes az oldal neve melletti pipát keresni. Ez a jelzés azt mutatja, hogy a Facebook külön hitelesítette az oldalt. Persze, ha nincs hitelesítő pipa, abból még nem következik, hogy hiteltelen lenne a profil. Vannak ugyanis, akik a személyes profiljukat használják kommunikációra, azokra pedig a Facebook szabályai szerint nem kerülhet hitelesítő pipa.
2. A profil URL-címe
Hírességek és magánszemélyek esetében is gyanús, ha különbséget fedezünk fel egy profil URL-jébe foglalt felhasználónév és a profilkép mellett szereplő név között. Ennek többek között az is lehet a magyarázata, hogy illetéktelenek vették át a profilt. De az is, hogy az illető másnak adná ki magát, mint aki. Érdemes ilyenkor gyanúval élni, és fenntartásokkal kezelni az oldal tartalmait.
3. A profilkép
Az álprofilok gyakran másoktól lopott fényképeket vagy mesterséges intelligencia segítségével létrehozott portrékat használnak profilképként.
Könnyen kideríthetjük, honnan származik egy lopott fotó, ha úgynevezett fordított képkereséssel utánajárunk. A technikáról az alábbi oktatóvideó beszél:
Ahogy azonban a mesterséges intelligencia fejlődik, egyre kevésbé van szükség a képlopásra az álprofilok előállításához. Másodpercek alatt készíthetők a semmiből olyan fényképek, amelyek első ránézésre élethűnek tűnhetnek. Bár nem mindig egyszerű kiszúrni, hogy ezeket mesterségek intelligencia készítette, a képeken gyakran előfordulnak olyan hibák, pontatlanságok, amelyek gyanúra adhatnak okot.
Mesterséges intelligencia által generált portrékon például gyakori hiba, hogy nem tudják még teljesen valósághűen megjeleníteni a különböző ékszereket (fülbevalókat, nyakláncokat, szemüvegeket), máskor pedig egy-egy testrész tűnik rendellenesnek. Arról, hogyan szúrhatjuk ki a mesterséges intelligencia által készített képeket, az ezen a linken elérhető cikkünkben írtunk bővebben.
4. A profil viselkedése
A profilok online térben való viselkedését is érdemes szemügyre vennünk. Gyanút kelthet, ha a profil
- rövid ideje létezik,
- kevés ismerőse vagy követője van.
Az sem normális, ha Facebook-bejegyzések alatt tömegesen jelennek meg gyanús kedvelések. Ez történt például Varga Judit egyik tavaly publikált bejegyzésénél is: több száz vietnámi és török reakció jelent meg a volt igazságügyi miniszter posztja alatt. Ezeknek a profiloknak korábbi tevékenységük alapján semmi közük nem volt Magyarországhoz. Ilyen esetben azt sejthetjük, nem valódi, hanem programozott reakciókkal állunk szemben. Erről is írtunk egy hosszabb cikket, amelyet erre a linkre kattintva lehet elolvasni.
5. A profil tevékenysége más csoportokban
Egy profil hitelességének megítéléséhez az is hasznos lehet, ha megvizsgáljuk, hogyan viselkedik másik környezetben, például más Facebook-csoportokban. Ha például a településünk Facebook-csoportjában szembejön egy gyanúsnak tűnő profil, és ismerünk más helyi Facebook-csoportokat is, akkor érdemes ellenőrizni, hogy a kérdéses profil tagja-e ezeknek a csoportoknak is.
Ezt az alábbi egyszerű módszerrel tudjuk megtenni. A Facebook-profilhoz tartozó URL végén olvasható 15 számjegyű felhasználói azonosítót másoljuk be a Facebook-csoport URL-címébe, és rögtön megkapjuk, hogy az illető profil tagja-e a csoportnak, ha igen, akkor mióta, és milyen bejegyzései voltak korábban.
A tudatos és biztonságos közösségimédia-használathoz mindenképpen érdemes tisztában lenni vele: a Facebookon nem mindig minden reakció valódi, és vannak olyanok, akik félre akarnak vezetni minket politikai vagy gazdasági célból. De néhány egyszerű lépéssel mi magunk is ellenőrizhetjük a gyanús lájkokat és profilokat, így magabiztosabban megítélhetjük, hiteles vagy hiteltelen tartalommal van-e dolgunk.
Szeretne többet tudni arról, hogyan lehet elkerülni az internetes megtévesztéseket? Az álhírek és átverések elleni felkészülést sosem késő elkezdeni! Ezen az oldalon olyan tartalmakat gyűjtöttünk össze, amelyek kifejezetten az idősebb korosztályt segítik a tudatos tájékozódásban: cikkeink ide kattintva olvashatók.
____
Címlapi illusztráció: Barczkai Fanni
A szerzőről

Fülöp Zsófia
2023 májusától a Lakmusz újságírója, korábban 9 évig a Magyar Narancsnál dolgozott, főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. Az oxfordi Reuters Institute ösztöndíjasaként a romák médiareprezentációját kutatta.