Magyar Péter testvérének lapjában még Szájer visszatérését is a Tisza sikereként értelmezik

Dezső Annamari

2025. január 31. 12:01


Magyar Márton azt ígérte, a Kontrollon lehet majd kritizálni Magyar Pétert. Erre eddig nem sok példát találtunk, a tulajdonos ellenben kétszer is beállt riporternek a testvére rendezvényein.

2024 szeptemberében derült ki, hogy Magyar Péter testvére, Magyar Márton hírportált indít. Október elején megalapította az ehhez szükséges egyszemélyes médiacégét Kontroll Média Szolgáltató Kft. néven, október közepén pedig elindult a Kontroll.hu online portál.

A családi kapcsolat miatt a Kontrollt nem meglepő módon Magyar Péterrel és a Tisza Párttal kötötték össze a nyilvánosságban. A kormányközeli sajtóban több cikk jelent meg erről, például az Origón a „Tisza pártmédiájaként”, a Magyar Nemzetben pedig a „Tisza Párt saját propagandájaként” hivatkoznak a lapra.

Ezzel szemben Magyar Márton azt állította a Magyar Hangnak adott interjújában, hogy a Kontroll teljesen független a Tisza Párttól, és az oldalon lehet majd kritizálni a testvérét.

A Kontroll működésének első két és fél hónapját áttekintve a Magyar Péterrel szembeni kritikának nem sok nyomát találtuk – kritikaként értelmezhető hangok csak videós anyagokban érkeztek az utca emberétől, illetve néhány, a Tisza megjelenését összességében pozitívan értékelő véleménycikkben fordultak elő.

A „forradalmi lendülettel” áradó Tiszáról szívesebben írnak a Kontroll szerzői, és az is megfigyelhető, hogy több ügyben (hangfelvételek, állítólagos szír gép Budapesten) nem számoltak be a Magyar Péter szempontjából negatív részletekről.

Mindig csak a Tiszára gondolnak

A Kontroll tartalmait egy 13 hetes időszakban, október 15. és január 7. között vizsgáltuk. A „Belföld”, az „Interjú” és a „Vélemény” rovatok tartalmait elemeztük, összesen 145 cikket.

Ebben az időszakban átlagosan mindössze napi két cikket publikáltak a három rovatban együttvéve, és volt 12 olyan nap is, amikor egyáltalán nem jelent meg cikk. A Kontroll legproduktívabb napja a lap indulása után egy héttel, október 23-án volt, amikor 11 cikk jelent meg a három vizsgált rovatban.

Azt nem lehet mondani, hogy a Kontroll Magyar Péter minden rezdüléséről beszámolna, a belföld rovat 110 cikke között csak kilenc olyat találtunk, ami kifejezetten Magyar Péterről szólt, ezek mellett még 17 cikkben említették a politikus nevét.

Ezek a cikkek valós tényeken alapulnak, azonban a szóhasználatukban, megfogalmazásukban gyakran tetten érhető a tiszás szimpátia.

Több cikk is megjelent például a Kontrollon azokról a közvélemény-kutatási adatokról, amelyek a Tiszát erősebbnek mérték, mint a Fideszt. Egy november 6-i cikknek például azt a címet adták, hogy ‘Forradalmi lendülettel előzte meg a Tisza Párt a Fideszt az októberi közvélemény-kutatásokban’. Azt írják benne, hogy

„hiába erőlködnek a kormányzati megbízásból tevékenykedő közvélemény-kutató cégek a fideszes szavazótábor megnyugtatása érdekében, a Medián legutóbbi felmérése már egyértelműen azt mutatja, hogy a legnépszerűbb politikai párt Magyarországon immár a Tisza”.

‘Egy év, amely élesen megmutatta, hogy a király teljesen meztelen’ címmel jelent meg a Kontroll egyik 2024-es belpolitikai évértékelője, amiben a Fidesz idei botrányait emelték ki, a Tisza Pártot pedig „rendkívül precízen építkező, és a napi tematizációt látványosan uraló ellenzéki erőként” írták le. Az évet összegző sorozatuk második részében a Tiszának kedvező narratívát erősítve azt írták, hogy „Menczer Tamás habzó szájjal hergelte Magyar Pétert”.

Többször előfordult, hogy egy Kontroll-cikk fő témája nem Magyar Péter vagy a Tisza volt, az újságírónak mégis eszébe jutottak valamiről a párt sikerei.

  • Egy novemberi cikkben Szájer József visszatéréséről írtak, az egyik részt ‘Orbán néhány év után mindent megbocsátott, hiszen árad a Tisza’ alcímmel látták el. Feltételezhetően nem sok minden változott Szájer távozása óta, ecseteli a cikk, „de közben berobbant a magyar politikai térbe Magyar Péter és a napról-napra izmosodó Tisza Párt”. Ez azt sugallja, hogy a Fidesz a Tisza megjelenése miatt rehabilitálta Szájert, bár később ennek ellentmondva az is szerepel a cikkben, hogy már 2023-ban megbocsátottak „a tékozló brüsszeli fiúnak”.
  • A veszprémi október 23-i megemlékezésről szóló Kontroll-cikkben így bukkant fel Tisza: „A közvélemény-kutatások szerint immár legnagyobb támogatottságú Tisza Párt valahol a koszorúzás vége felé került sorra, felkeltve több helyi hatalmasság figyelmét is, akárcsak a Tisza Sziget szép számban jelenlévő tagjai”.

Botrányokról szelektíven

A vizsgált időszakra esett két jelentős, a közvéleményt napokig foglalkoztató botrány: a Vogel Evelin-féle hangfelvételek ügye és az állítólag Budapesten landolt szír gépről szóló álhír.

Ezekről a Kontroll úgy számolt be, hogy kihagyta a Magyar Péter szempontjából kellemetlen részleteket.

Egyetlen cikket sem találtunk a Kontroll belföld, vélemény és interjú rovataiban, ami bemutatta volna a Vogel Evelin által kiszivárogtatott hangfelvételek tartalmát, azt, hogy mit mond a felvételeken Magyar Péter a saját támogatóiról, EP-képviselőiről vagy éppen az újságírókról.

Összesen öt cikk került ki a témában a Kontrollra, ezekben rendre Magyar Péter narratíváját erősítik, illetve Vertán György személyére koncentrálnak, aki két szálon is kapcsolódik az ügyhöz: Vogel Evelin a lakásában lakik, Varga Judit (korábbi igazságügyi miniszter és Magyar Péter volt felesége) pedig a cégénél dolgozik.

  • Egy november 10-én publikált cikkben Magyar Péter még a hangfelvételek nyilvánosságra kerülése előtt tartott sajtótájékoztatójáról számolt be a Kontroll, azzal a címmel, hogy ‘Titkosszolgálati eszközökkel és hamisított felvételekkel akarják lejáratni Magyar Pétert’.
  • Egy november 11-i cikkben, egy napon a sajtónak kiküldött első hangfelvétellel, arról írtak, hogy milyen állami megbízást kapott Vertán György, Magyar Péter szerint az ő lejáratására.
  • November 12-én szintén Vertán György személyéről írtak egy hosszabb anyagot, ebben az üzletember eddigi pályafutását foglalják össze.
  • Később egy más témában íródott decemberi cikkben a következőt írták a hangfelvételekről: „A kormányzati sajtó a Menczer által előhozott fizikai agressziót gyakorlatilag ünnepelte, míg a Magyarral kapcsolatos hangfelvételekből kiragadott vulgáris szavakon hüledezve a választók lenézését emlegette”.
  • Ebben az AI-ról szóló véleménycikkben pedig a dolog technikai részéről írnak, többek között arról, hogy „ha valakiről van jó sok hanganyagod szöveges átirattal (utóbbit is elkészíti az AI), akkor meg lehet tanítani az illető hangját a szoftverrel és el lehet mondatni azon a hangon bármit”. (Mint azt a Lakmuszon megírtuk, a jelenleg elérhető AI-felismerő programok nem megbízhatóak, ezért 100 százalékos biztonsággal nem lehet megállapítani, hogy a Vogel-féle hangfelvételeket manipulálták-e mesterséges intelligenciával.)

A szír gépről szóló álhír ügyében a Kontroll a kormányközeli médiát támadta, azt viszont nem említették meg, hogy Magyar Péter is terjesztette a hamis információt, még akkor is, amikor már egyértelműen kiderült, hogy nem igaz.

December 8-án a Magyar Hang reptéri forrásokra hivatkozva téves információt publikált arról, hogy a bukott szíriai elnök, Bassár el-Aszad titokban Budapestre érkezett. A történésről Magyar Péter is posztolt, a gyorsan érkező cáfolat ellenére nem vonta vissza a feltételezését, amiért a kormánypárt, a kormányközeli sajtó és a Megafon is elkezdte kritizálni az ellenzéki politikust.

Az ügy kirobbanása után pár nappal a Kontrollon arról írtak véleménycikket, hogy „a Magyar Hangot és Magyar Pétert összemosó kormánypárti sajtótermék hogyan hamisítja meg a valóságot”.

„A propagandának kapóra jött, hogy a Magyar Hang nemrég nagyot hibázott. Azt állította, hogy Magyarországon landolt a Szíriából elmenekült elnök gépe. Miután meggyőződött a hibáról, azonmód tájékoztatta olvasóit a tényekről és az igazságról”

– írták az esetről, azt azonban nem említették, hogy Magyar Péter szintén megosztotta ezt az állítást, és nem is vonta vissza teljeskörűen (azt írta például, hogy „már sűrűn cáfolja a szír gép érkezését az Orbánék által megvásárolt Budapest Airport”).

Pár nappal később még egy véleménycikk felkerült a Kontrollra ugyanebben a témában, ráadásul a szerző feltüntetése nélkül. Ebben az írásban Deák Dánielre koncentrálnak, elmondják, hogy „álhírt gyártott” azzal, hogy arra utalt, Magyar Péter is indíthatta a szír gépről szóló dezinformációt. Ebben a cikkben sem említik, hogy Magyar Péter hamis információt posztolt az esetről.

Óvatos kritikák Magyar Péterrel szemben

A „Belföld” rovat anyagai között egyetlen írást sem találtunk a vizsgált időszakban, amiben bármiféle kritikát fogalmaznának meg a szerzők Magyar Péterrel vagy a Tiszával szemben. A „Vélemény” rovatban viszont találtunk néhány olyan cikket, amelyben szerepelnek kritikaként is értelmezhető állítások.

  • Ebben a kétpártrendszert tárgyaló véleménycikkben a szerző elismeri, hogy veszélyt jelenthet, ha Budapesten a tiszás képviselőjelöltek és a jelenlegi ellenzéki képviselők egymás ellen indulnak a következő választáson. Azt is írja, hogy sajnálja például Hadházy Ákost és Jámbor Andrást. A végkövetkeztetése mégis az, hogy a Tisza érvrendszere, ami kizárja az egyezkedést a jelenlegi ellenzéki képviselőkkel, koherensebb.
  • Arról is írtak egy véleménycikket a Kontrollon, hogy Magyar Péter egy HírTV-s riporternek elkezdte énekelni a Börtön ablakában című dalt. A cikk ezt a lépést összességében pozitívan értékeli, egy mondata azonban akár negatív véleményként is értelmezhető: „Magyar Péter karaktere viszont sokkal támadóbb, és egyáltalán, megtanulhatta narancséktól, vagy akár Trumptól, hogy csak támadásban gondolkodjon”.
  • Bánki György pszichiáter-pszichoterapeuta vendégszerzőként írt egy véleménycikket; az ő tollából jelent meg talán a legkritikusabb gondolat Magyar Péterről a Kontrollon. Azzal kezdte a cikkét, hogy Magyar Péternek „pocsék a stílusa”, de ennek ellenére jó, hogy beleáll a fontos ügyekbe.

Ezek mellett a „Videó” rovat anyagaiban találtunk Magyar Péterrel és a Tiszával szemben kritikus állításokat – ezek nem a Kontroll újságíróitól, hanem a videókban nyilatkozó emberektől származnak.

Amikor Fidesz-szavazókat kérdeztek az ‘56-os megemlékezésükön, elhangzott például az a vélemény, hogy „nagyon sajnálom azokat, akik ennek a Tisza pártnak beugranak, mert ilyen köpönyegforgató társaság még nem volt [Magyarországon]”, illetve hogy „kurva anyját a Magyar Péternek”.

Egy másik videóban Menczer Tamás választókerületében kérdezték az embereket Menczer és Magyar Péter konfliktusáról, ekkor többen a fideszes politikus mellett álltak ki. Egy megszólaló azt vetette fel, „hogy van képe Magyar Péternek kiállni és bármit mondani, amikor nagyon jól tudjuk, hogy viselkedett a családjával”.

Az egyik Tisza pártos gyűlésről készült videóban az is látszik, ahogy fideszes ellentüntetők elhajtották a Kontroll riporterét – aki egyébként nem más volt, mint Magyar Márton, a lap tulajdonosa és Magyar Péter testvére. Amikor megkérdezte, mivel érdemelte ki ezt a bánásmódot, azt a választ kapta, hogy „a platós tesóddal”.

Erről az esetről Magyar Márton azt mondta a Lakmusznak, hogy alapvetően nem ő lett volna a riporter a tiszás rendezvényen, de aznap reggel történt Pécsen a Magyar Péter-Menczer Tamás találkozó, így átvette a kollégája szerepét. „Személyesen szerettem volna elmondani a testvéremnek, hogy mennyire büszke vagyok rá, hogy milyen higgadtan kezelte ezt a helyzetet” – indokolta lapunknak a döntést.

Érdekesség, hogy a videó végén, amikor Magyar Pétert interjúvolták, Magyar Márton átadta egy kollégájának a mikrofont.

Ezt kérdésünkre azzal magyarázta, hogy bár önmagában nem tartja összeférhetetlennek, hogy tiszás rendezvényekről tudósítson, a bátyjával nem fog interjút csinálni, mert a Kontrollnál hisznek az újságírás „alapvető szabályaiban”.

Magyar Márton riporterként a Tisza rendezvényén. Képernyőfotók a Kontroll.hu videójából.

Magyar Márton egyébként a köztévé épületéhez szervezett tiszás tüntetésen is beállt riporternek, és a Kontrollon megjelenő első publicisztikát is ő írta. Ebben a fideszes elitre utalva úgy fogalmazott, hogy „talán ideje lenne új karrierterveket szövögetni, hiszen nem mindenki fog tudni elhelyezkedni a Tisza-parton”.

Magyar vs. Orbán

A Kontroll újságírói nem ugyanúgy viszonyulnak Magyar Péter és Orbán Viktor megszólalásaihoz. Míg Magyar mondandóját jellemzően szó szerint és kommentár nélkül idézik (például az újévi beszédét), Orbán szavaihoz kritikus megjegyzéseket fűznek (az Orbán decemberi sajtótájékoztatójáról szóló cikkben például azt, hogy„menczeri mélységekbe” merült alá).

A magyar politikusok karácsonyi fotóiról szóló cikkben azt írták, „Magyar posztjára 115 ezer reakció érkezett, míg Orbán Viktoréra a tömeges vietnami lájkolókkal együtt 12 ezer”.

Egy külön cikket szenteltek az Orbánnak vásárolt lájkoknak, azt azonban nem említették meg benne, hogy ilyen helyzetekben nem minden esetben a profil tulajdonosa vásárolja a lájkokat, az is előfordulhat, hogy valaki rossz szándékból terel külföldi kedveléseket egy Facebook-oldalra.

Képernyőfotó a karácsonyi cikk elejéről

Orbán Viktorral értelemszerűen nem készíthetett interjút a Kontroll, Magyar Péter viszont a lap indulása után egy héttel, október 23-án leült velük egy közel egyórás exkluzív beszélgetésre.

Az interjú talán legkritikusabb kérdése azt feszegette, hogy lesz-e elég ideje a Tiszának felkészülni a kormányzásra 2026-ig. Magyar ugyanakkor olyan kellemes kérdéseket is kapott, mint hogy „Ön korábban, néhány héttel ezelőtt azt nyilatkozta, hogy körülbelül év végére fogják utolérni a népszerűségi indexekben a Fideszt. Mi történhetett most, hogy ez már lényegében megvalósult?”.

Magyar Péterrel a lap eddigi lassan négyhónapos működése alatt még egy interjú készült, december 23-án Kéri László beszélgetett a pártelnökkel, a fő téma a jelenlegi kormánypárt elszámoltatása volt.

Kik írják a cikkeket?

A lap indulásakor azt nyilatkozta Magyar Márton a Magyar Hangnak, hogy több kisebb támogatásból fogják fenntartani a Kontrollt. A Lakmusznak három hónappal később azt mondta, ez a helyzet annyiban változott, hogy elindult a Tabula Rasa Média Alapítvány, amin keresztül olvasói támogatást is elfogadnak, illetve több, kezdetben támogatást ígérő vállalkozó visszalépett, mivel „nem olyan évet zártak, hogy erre lehetőségük legyen”.

A Kontroll impresszumában jelenleg 15 szerző van feltüntetve, azonban számos cikkük név nélkül jelenik meg. A „Belföld” rovatban a 110 vizsgált cikk közül 74-et névvel, 36-ot (a cikkek több mint 30 százalékát) név nélkül publikáltak.

Erről is megkérdeztük Magyar Mártont, aki azt állította, hogy a név nélkül megjelenő cikkeket jellemzően olyan külsős szerzők írják, akiknek a nevük feltüntetése „a munkájuk vagy egy hozzájuk közel álló személy munkája miatt” kárt okozna, illetve a rövidhíreknél is előfordulhat a névtelenség, például a gyorsaság miatt.

A Kontrollon rendszeresen publikáló szerzők közül ők az ismertebbek:

  • A Kontroll tulajdonosa, egyben szerzője Magyar Márton. A Kontroll indulása előtt testvére kampánycsapatának segített, illetve a kormányközeli Indamediában dolgozott, korábban pedig a HírTV-nél volt riporter. Hír TV-s munkájáról azt nyilatkozta, hogy a G-nap után ment oda, és a 2018-as választás utáni „fideszes térfoglalásban” rúgták ki. „2008-ban kezdtem gyakornokként az újságírói pályafutásomat. A bátyám 2024 februárjáig csak a közélettel hardcore szinten foglalkozók körében volt úgy ahogy ismert. Nem értem hát, hogy miért nekem kell magyarázkodnom, ha a média területén kezdek valamibe” – mondta a Magyar Hangnak.

Magyar Márton 2017-ben, a Hír TV riportereként

  • A Kontroll főszerkesztője, Tarr Péter korábban a HírTV vezérigazgató-helyettese, majd a hvg360, az Alfahír és a Media1 újságírója, illetve a Gattyán György-féle Frisshirek.hu főszerkesztője volt.
  • Eszes Ádám 2019-ben csatlakozott a Jobbikhoz kötődő Alfahírhez, 2020-ban három hónapig főszerkesztő volt, mielőtt otthagyta a lapot.
  • A Kontroll két szerzője, Hetei Péter és Timár Gábor működteti a KARD elnevezésű, 34 ezres követőbázisú Facebook-oldalt, derül ki a Substack-oldalukból, illetve ebből a posztból. Az oldal borítóképén az a szlogen szerepel, hogy „konzervatív alternatíva, reform és demokrácia”; főként politikai tartalmakról posztolnak, a Kontroll indulása óta annak a tartalmait is rendszeresen promotálják.
  • A lap egy másik újságírója, Szolga Bálint fiatalon kezdte karrierjét, már 16 évesen írt a Népszavának, illetve diákaktivistaként is tevékenykedett.
  • Tótváradi Zsolt 2004 és 2019 között a HírTV-nél dolgozott, 2020-ban az egy.hu oldalán jelentek meg írásai.
  • Kéri László politológus főként videós anyagok készít a Kontroll oldalára és YouTube-csatornájára.

A Kontroll jelenleg nem szerepel a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnál (NMHH) bejegyzett sajtótermékek között. Kérdésünkre Magyar Márton azt válaszolta, hogy ez csak saját feledékenységének köszönhető, és már intézkedett az ügyben.

(Címlapi kép: Dezső Annamari)

A szerzőről

Dezső Annamari

Dezső Annamari

2024-től a Lakmusz gyakornoka, majd újságírója. Egyetemi tanulmányait az ELTE szociológia alapszakán, majd az ELTE kommunikáció- és médiatudomány mesterszakán végezte. Az Achilles Data nemzetközi oknyomozó újságíró program nyertes csapatának tagja.