Magyar Péter megjelenésével új erőre kapott a magát semlegesnek mondó AI-újságírás
Ezt a cikket 2025
januárjában írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
Több hírportál is született tavaly, amelyek a mesterséges intelligenciára támaszkodva ígérnek technológia által „szavatolt” független tájékoztatást és pártok felett álló új médiát – ez a törekvés azonban a gyakorlatban több ponton is megbicsaklik.
Magyar Péter megjelenésével nemcsak a hazai belpolitika, hanem az AI-újságírás is új lendületet kapott. A Fidesz tizennégy éves regnálása óta a Tisza párt az első olyan ellenzéki erő, amely több egymást követő közvéleménykutatás szerint megelőzte a kormánypártot támogatottságában. A megnövekedett érdeklődést több frissen indított weboldal is próbálja meglovagolni, amelyek a mesterséges intelligenciára támaszkodva ígérnek technológia által „szavatolt” független tájékoztatást és pártok felett álló új médiát.
Az egyik ilyen projekt a november közepén indult Okoshír.hu, amelyet több más laptársával együtt az AI Centrum Média Kft. üzemeltet. A portál egy Magyar Péterről készült hangfelvétel elemzésével hívta fel magára a figyelmet, és a tartalmainak terjesztéséhez azóta is kihasználja a Tisza párt politikusának ismertségét. Az oldal egyelőre kevésbé látható ezen a buborékon kívül, az alapítók azonban komoly ambíciókat dédelgetnek egy alternatív média létrehozására, amely a technológia feltételezett pártatlanságára épül.
Cikkünkben bemutatjuk,
- miért keltett közfigyelmet az oldal már az egyik első posztjával,
- milyen elképzelésekkel vágtak bele az Okoshír alapítói a hazai újságírás megújításába,
- milyen buktatói vannak annak az AI-újságírásnak, amit a portál jelenleg megvalósít, illetve
-
kik vannak még, akik generatív képi- és nyelvi modellekre építve igyekeznek a médiába betörni.
Az Okoshír.hu-ról Kovács Krisztián, a portál felelős szerkesztője nyilatkozott a Lakmusznak, a MagyarNews Online-t viszont hiába kerestük, nem reagáltak megkeresésünkre.
Az AI védelmében?
Az Okoshír.hu oldal november 10-én indult el a Facebookon a „Magyar Péter súlyos vádakkal illette Vogel Evelint és a Fidesz közeli körét” című hírrel. Már rögtön indulásuk másnapján a figyelem középpontjába kerültek.
Az egy napja működő Okoshír november 11-én ugyanis közleményben reagált a Vogel Evelin által rögzített, a sajtónak névtelen levélben kiküldött hangfelvételre. Ebben „mesterséges intelligencia szakértőik” vizsgálatára hivatkozva azt állították, hogy „egyértelműen bizonyítható, hogy a felvételbe belenyúltak, az eredeti felvételt manipulálták”. Az Okoshír csapata a bejegyzés szerint azért szólalt meg ebben a kérdésben, mert rendkívül károsnak tartják, hogy a „mesterséges intelligenciát ilyen negatív, lejárató tartalmakkal kapcsolatban használják”.
Forrás: Facebook
Ahogyan korábbi cikkünkben már írtuk, a jelenleg elérhető szoftverek messze nem képesek száz százalékos bizonyossággal felismerni az AI által manipulált hangfelvételeket. Az Okoshír által használt szoftver, a Resemble.AI is elbukott több ilyen teszten. Kovács Krisztián, az Okoshír egyik alapítója a Lakmusznak elárulta, valójában nem is ezt, hanem egy „sokkal jobb”, saját fejlesztésű modellt használtak a bizonyításhoz. Ennek részleteit azonban nem kívánták nyilvánosságra hozni.
Mindenesetre az Okoshír közleményét a Tisza párt elnöke is megosztotta.
Forrás: Magyar Péter, Facebook
A poszt virálissá vált (közel százan megosztották), Magyar Péter oldalán pedig több mint 800 lájkot söpört be a közlemény.
A portál ezek után se engedte el Magyar Pétert, aki a Tisza párt vezetőjeként és Orbán Viktor kihívójaként az év végén tovább növelte társadalmi támogatottságát, ami meglátszott a Facebook-posztjainak rekordmagas elérésén is. Az Okoshír ebből úgy próbál saját tőkét építeni, hogy rendszeresen reagálnak Magyar Péter bejegyzéseire: decemberben például a Tisza párt elnökének 35 posztját kommentelték, néhány percen, legfeljebb fél órán belül.
Magyar Péter bejegyzései alatt több száz lájkot is összeszednek. Forrás: Facebook
Kovács Krisztián szerint egyszerűen az úgynevezett „influenszermédia” tartalomterjesztési stratégiáját követik: figyelik, kinek van jelentős elérése a közösségi médiában, és a statisztikák alapján szólnak hozzá a legnépszerűbb bejegyzésekhez. „Magyar Péter elérése brutális, meg hát többet is posztol. Várjuk, hogy tudjunk Orbán Viktor alá írni, de egyelőre nem tudunk” – mondta. (A magyar miniszterelnök az interjú készítésének idején Indiában töltötte szabadságát, és a szokásosnál ritkábban jelentezett be közösségi oldalán). Kovács szerint a Tisza párt elnöke is ezzel a recepttel vált virálissá, de hozzátette, hogy az Okoshír más, nagy elérésű oldalak posztjai alatt is megjelenik időnként, bár erre eddig kevesebb bizonyítékot találtunk.
Az oldal szerkesztői november közepétől január elejéig összesen 40 cikkben foglalkoztak Magyar Péterrel – országjárásának és a „Mennyből az angyal” jótékonysági akciónak a pécsi, nyírszőlősi, tiszadobi, bicskei, miskolci, debreceni állomásáról is beszámoltak), míg Orbán Viktor 16, Toroczkai László 6, Gyurcsány Ferenc pedig 3 írásuknak volt témája.
Okoshír: megtisztítaná a hírt a véleménytől
Az AI-alapú újságírás a hazai olvasók számára eddig leginkább a Gattyán György érdekeltségébe tartozó Frisshírek.hu-ról lehetett ismert: ez a portál volt az első a hazai sajtó történetben, ahol a tulajdonosváltás után az újságírói munka nagy részét automatizációval váltották ki. Tavaly ősszel azonban megjelent a piacon egy új online hírportál, az Okoshír.hu, ami az alapítók szerint új utat mutat a mesterséges intelligenciát használó újságírásnak.
„Az AI-jal kapcsolatban mindenki a negatív kockázatokat emeli ki, de mi szeretnénk ezt jó dolgokra használni”
– mondta Kovács Krisztián, az Okoshír.hu egyik alapítója a Lakmusznak.
Kovács szerint a mesterséges intelligenciával támogatott médiatermékekkel elsősorban azokat az olvasókat célozzák, akik elvesztették bizalmukat a hagyományos médiában. Úgy véli, hogy a technológia lehetőséget ad egy „pártpolitikától független, manipulációmentes média” létrehozására, amely mentes az elfogultságtól és a finanszírozási függőségek nélkül működik. Távolabbi céljuk pedig, hogy „az objektív, technológiai faktorok által alkotott értékítéleteikkel” a fősodratú sajtót is olyan irányba tereljék, hogy „kevésbé legyenek elfogultak” – mondta a Lakmusznak.
És hogy szeretnék mindezt elérni? Kovács elmondása szerint egy saját fejlesztésű rendszert, a Tiszta.AI-t használják a munkához. (Erről a „saját fejlesztésű” AI-ról azonban kérdésünkre nem árult el részleteket: például hogy kik és hogyan fejlesztették, milyen alapon működik, hogyan tesztelték, stb.).
Forrás: Okoshír.hu
Kovács szerint az Okoshírt az különbözteti meg a versenytársaktól, hogy az AI-t nem csak híraggregálásra használják. Az oldalon nem pusztán a nap legfontosabb híreit foglalják össze, hanem a saját fejlesztésű nyelvi modell segítségével önálló elemzéseket is készítenek: ezekben értékelik a forrás elfogultságát, valamint az információ minőségét és ellenőrizhetőségét.
Kovács elmondása szerint az algoritmus először egy „súlyozási faktort” alkalmazva kiválasztja azokat a híreket, amelyek nagy valószínűséggel relevánsak a hazai olvasók számára, majd összefoglalja az eredeti hír legfontosabb tartalmi elemeit, megszűrve azt az „emberi újságírókra jellemző részrehajlástól”. Ezt követi a szintén saját fejlesztésű AI-jal támogatott elemzés, ami meghatározza, hogy a szemlézett hír szubjektív véleményt vagy objektív ténymegállapítást tartalmaz-e, és melyek azok a szavak, amelyek értékítéletet közvetítettek az eredeti cikkben. Előfordul, hogy az elemzés a forráskritikára is kitér, azaz a cikk alapján a szemlézett médium politikai irányultságát is értékeli. Végül, a „következtetések” közcím alatt a modell azt is értékeli, hogy a hír milyen területekre gyakorolhat hatást (például a magyar-amerikai kapcsolatokra, a magyar külpolitika megítélésére stb.), illetve ennek a mértékét is meghatározza.
A cikkeket azonban nem kizárólag az AI írja, hanem bizonyos pontokon az Okoshír hús-vér közreműködői is „belenyúlnak” az elemzésekbe – az oldalon azonban sehol nem jelzik, mely részek származnak tőlük, vagy mennyit változtattak a mesterséges intelligencia által generált szövegeken. Mivel nem tüntetik fel, ki a cikkek szerzője, az oldal jelenleg azt a benyomást kelti, mintha minden tartalmat „egy gép” állítana elő egységes módszerrel.
A Tiszta.AI támogatásával az oldal munkatársai a SentiOne adatai szerint november óta több mint 400 cikket állítottak elő. Az írott tartalmakat időnként videók egészítik ki, amelyeken virtuális avatárok – szintén AI-szoftverek segítségével – mondják fel a híreket. A portál ezeknek a stock fotóknak és digitális modelleknek az arcával igyekszik betörni a TikTokra és a YouTube-ra is.
Uncanny valley: az Okoshír.hu küldetéséről virtuális hírmondóik beszélnek . Forrás: Facebook
Jelenleg hárman dolgoznak a projekten. Kovács mellett – aki nemzetközi biztonság- és védelempolitikai szakértőként pozicionálja magát év elején indított saját Facebook-oldalán – egy programozó/AI-szakértő és egy oktatás-fejlesztéssel foglalkozó szakember vesz részt a portál működtetésében.
Kovács Krisztián, az Okoshír.hu “kiemelt szerkesztője”. Forrás: Facebook
Bár az oldal fenntartása kezdetben hobbinak indult, mára sokkal többről van szó: november végén saját céget alapítottak AI Centrum Media Kft. néven, terveik szerint pedig a médiaportfólió a közeljövőben további elemekkel bővül. Az Okoshíren jelenleg másik saját vállalkozásuk, egy secondhand és vintage ruhákat forgalmazó webshop hirdet, de Kovács szerint azért alakult a híroldal mögé is egy gazdasági társaság, mert ezt is üzleti alapon tervezik üzemeltetni.
Tényleg jobbá teszi az újságírást?
Kovács Krisztián szerint az Okoshír folyamatosan fejlődik a beérkező visszajelzések alapján, és a nyelvi modellt is rendszeresen frissítik. Hangsúlyozta, hogy az AI sem hibátlan, az esetleges tévedésekért pedig a szerkesztőség vállalja a felelősséget. Ezért is kezdeményezték tavaly novemberben az oldal sajtótermékként való bejegyzését a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóságnál, jelenleg azonban még nem szerepel a nyilvántartásban.
Az alábbiakban sorra vesszük, milyen buktatók nehezítik azt, hogy az AI által támogatott újságírásnak ezt a formáját valóban megbízható információforrásként kezeljük.
1. Nem transzparens
A hírportál cikkei mesterséges intelligencia támogatásával készülnek, de nem tüntetik fel, ki az a szerző, aki az AI-t használta. Emellett az sem derül ki egyértelműen, mely részek származnak az AI-tól, és mennyiben járultak hozzá az újságírók vagy szerkesztők a tartalomhoz, esetleg módosították-e azt. Az Okoshír.hu elődje, a Tisztahírek.info még így fogalmazott: „Az AI által generált cikkek nincsenek ellenőrizve, hiszen azzal nem tudná az oldal teljesen őszintén visszaadni az AI fejlettségi szintjét. Kivételt jelent ez alól a sértő, vagy ízléstelen tartalmak megjelenítése. Ezeket nem engedem ki.” Az Okoshíren az AI már csak támogató szerepet tölt be, azonban jelenlegi működése átláthatatlan és nehezen ellenőrizhető, hogy pontosan mi történik a betáplált cikkekkel.
2. Nem mindegy, hogy mi az input
Az Okoshír működése elképzelhetetlen lenne hagyományos sajtótermékek nélkül, hiszen cikkeik jelentős része ezek tartalmait összegzi és értékeli. Az általunk átnézett, 2023 decemberében megjelent 128 cikk alapján a portál főként a Demokrata.hu, a Portfolio, a Telex és a 444.hu tartalmait használja. A források között azonban helyet kaptak szélsőjobboldali portálok is, például a Mi Hazánkhoz köthető Magyar Jelen és az ismeretlenek által szerkesztett Vadhajtások blog.
A portálon található cikkek egy része tájékoztat is az idézett médiumok politikai irányultságáról: itt például a Telexet semlegesnek, a 444-et „baloldali elfogultságúnak” ítélik, az azonban nem derül ki, milyen szempontok alapján. Az oldalon a címkézés azonban ad hoc módon történik. Például a szír bevándorlók helyzetéről szóló írásukban nem tüntették fel a forrásként használt Magyar Jelen orientációját, míg egy másikban törölték a Társadalomkutató Kft. előtt szereplő „kormányközeli” jelzőt, noha ez az eredeti forrásban és még a saját AI-modelljükben is szerepelt.
3. Az átvétel átvételének az átvétele
Más források gépies átvételének problémáját szemléletesen mutatja a következő példa: a portál január elején megjelent, az orosz hadsereg ukrajnai előrenyomulásáról szóló cikkében a Demokrata.hu írására támaszkodott. A szemlézett kormánypárti napilap azonban a putyinista Oroszhírek cikkéből dolgozott, amely a TASZSZ orosz állami médiától vette át az információt, amely pedig a német Der Spiegel anyagát dolgozta fel. Kérdés, hogy – akárcsak a súgóposta játékban – mennyi marad meg az eredeti közlésből, ha senki sem végzi el az újságírói munkát, ami az eredeti forrás felkutatásából áll. (A német lap cikke eredetileg az orosz hadsereg veszteségeit emeli ki már a cikk címében is, ez az információ azonban az oroszpárti források többszörös átvétele után elveszett).
Forrás: (alulról felfelé) Der Spiegel, TASZSZ, Oroszhírek.hu, Demokrata.hu, Okoshír.hu
4. Elbizonytalanít, de nem ad válaszokat
Az Okoshír hozzáadott értéke („önálló szellemi terméke”) az a saját elemzés, amelyet a másoktól átvett hírek összefoglalása után tesznek közzé. Ennek része az is, hogy értékelik, vajon a hírben szereplő állítások megfelelnek-e a valóságnak. Például Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nyilatkozatát, amelyben kijelentette, hogy „Magyarország energiaellátása biztonságban van” a következő megjegyzéseket fűzte a portál:
„A nyilatkozat egy állítás, amely nem tartalmaz további részleteket vagy bizonyítékokat. Annak megállapításához, hogy a kijelentés mennyire pontos, további információk szükségesek. A „biztonságban van” kifejezés szubjektív, és nem ad meg egyértelmű mércét. A biztonság különböző szempontokból értékelhető, például az ellátás folyamatossága, a források diverzifikációja, az árak stabilitása szempontjából.”
Míg az algoritmus (egyedül vagy szerkesztői imputra) megadja, hogy milyen adatokra lenne szükség ezek megállapítására (például Oroszországtól való függőség mértéke, uniós forrásokból származó energia aránya, megújuló energiaforrások részaránya, energiaárak alakulása stb.), az újságírói munka itt is elmarad. Így kérdéses, hogy ebben az esetben mennyiben valósul meg az olvasók tájékoztatása, ami egy médium alapvető feladata.
5. Tényleg mindent „megtisztít"?
Az Okoshír egy november végi Facebook-bejegyzésében afféle ars poeticát tett közzé, amelyben kifejtette küldetését. „A hatásvadász címek és a manipuláció kora: miért van szükség az okoshir.hu-ra?” című írásban egy példán keresztül mutatja be a kattintásvadász újságírás problémáit, amelyet az AI-technológia segítségével kíván leváltani, előtérbe helyezve a tényeken alapuló tájékoztatást. Saját elvárásaiknak azonban ők maguk sem mindig tesznek eleget. Ennek szemléltetésére álljon itt egy, ismét csak a Vadhajtások alapján készített írásuk:
Forrás: Okoshír.hu
6. Újságírás programnyelven
Bár a természetes nyelvfeldolgozás, szövegbányászat és érzelemelemzés (sentiment analysis) számos módon támogathatja az újságírói munkát, eredményeik általában csak kiindulópontként szolgálnak és a háttérben maradnak. Azonban az Okoshír több cikkében is maga az adat válik a tartalom központi elemévé:
Tiszás aktivizmus
Kovács Krisztián, a portál egyik alapítója az Okoshír szerkesztése mellett a Talpra, magyarok! Discord-szerverén is aktív – ez a Tisza párt támogatói által létrehozott online közösségi tér, ahol az önkéntesek és támogatók ötletelnek, szervezkednek és beszélgetnek egymással.
A Tisza párt online csatornái, köztük a Discorddal. Forrás: A Tisza párt hivatalos Linktree oldala
Kovács itt saját nevén (és a „stopgyurcsány” fiókazonosítóval) tavaly április óta közel 1000 hozzászólást írt. Ezekben hálózatosodásról („épül a hálózat. készülünk és nem félünk”) és stratégiáról („saját fegyverüket fordítjuk ellenük. Össze lesznek gyurcsányozva”) ír, illetve szabad felhasználású anyagokat terjeszt azzal a céllal, hogy bizonyos üzenetekkel árasszák el az internetet („pár nap és elárasztjuk az internetet a Fidesz-DK koalíció hírével”). Emellett létrehozott egy „beperelni a megafonosokat - erre weboldal” néven futó csatornát is. Krisztián egy hozzászólásából az is kiderül, hogy a Tiszát támogató anyagokat „egy aktív csapattal szerkeszti” egy olyan Discord-csatornán, amit „csak a vezetőség lát”. Az azonban nem egyértelmű, hogy kiket ért vezetőség alatt.
November közepén Krisztián az Okoshírt is promózni kezdte a Talpra, magyarok! Discord-csatornáján, amit úgy mutatott be, mint egy „AI-alapú, független oldal”. A portál Vogel-féle hangfelvételről írt állásfoglalását azzal a felszólítással tette többször is közzé, hogy „minden fórumon tolni kell, hogy kamu, nagyon fontos a hazugság cáfolata.”
Forrás: Discord
A hálózatosodás eredményei már most láthatóak: az Okoshír.hu indulása előtt az AI által generált tartalmak a tisztahirek.info oldalon jelentek meg. Emellett az AI Centrum Kft. már októberben bejegyzett egy másik honlapot is, Szabadszemle.hu – a közösség hangja néven és ehhez a körhöz csatlakozik hamarosan a Kvint.hu is.
Krisztián kérdésükre elmondta, szimpatizál a Tiszával, de nem párttag, és tisztséget sem vállal. Hozzátette, hogy az Okoshír csapatában vannak fideszesek, ellenzékiek és apolitikus tagok is. Centrista beállítottsága miatt pedig fontosnak tartja, hogy az oldalon mindenféle vélemény megjelenhessen. (Megkeresésünk után Kovács Krisztián mégis eltávolította profilképét a Discordról, ahol már nem saját nevén szerepel).
Vannak még
Az Okoshír nem az egyetlen új hírportál, ami Magyar Péter felfutására óta generál az AI segítségével híreket. Tavaly nyáron indult a MagyarNews Online, amely főként virtuális avatárok segítségével aknázza ki a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségeket. Ez azonban időnként furcsa helyzeteket teremt: az oldal közreműködőiről – és még az impresszumban szereplő főszerkesztőről is – nehéz megállapítani, hogy valódi személyek-e.
A Magyar News Online-t egy bécsi címre bejelentett vállalkozás, az MNews Media Global adja ki. A lapigazgató pedig egy bizonyos Pierog Ferenc Alexander, aki személyes üzleti weblapja szerint life- és business tréner, korábban viszont “talent managementtel” foglalkozott, például a Megasztárból ismert Mujahid Zoli sajtósa volt. Pierog az interneten elérhető nyilvános adatok szerint rövid időre a politikába is átnyargalt, a 2014-es választásokon a kamupártként leleplezett az SMS (Seres Mária Szövetségesei) színeiben indult . LinkedIn profilja szerint viszont több mint egy évtizede egy másik média vállalkozás, a Media Today Kft. ügyvezetőjeként dolgozik (az évek óta veszteségesen működő cégnek Fieraru Gábor, a televíziós jóslást Magyarországon meghonosító Ezo TV egykori producere a tulajdonosa).
A napi 2-10 cikket publikáló MagyarNews Online szintén nem bejegyzett sajtótermék, az oldalon megjelenő írásokat pedig itt sem jegyzi senki. A portál ugyanakkor tavaly decemberben egy Facebook-hirdetésben megyei tudósítókat és közéleti újságírókat keresett, pedig egyes cikkeik felépítése azt sejteti, hogy a tartalmak előállításához AI-programokat is igénybe vesznek.
Igénytelen AI-generált képpel reklámozzák a jövő újságírását. Forrás: Meta, AdLibrary
A Magyar News hírgyártása (rászolgálva elnevezésére) minden más hazai politikusnál nagyobb felületet biztosít a belpolitikába tavaly betörő Tisza párt elnökének: a portál decemberben megjelent 185 cikkéből 62 foglalkozott Magyar Péterrel, míg Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel mindössze 39.
A cikkek hangvétele egyértelműen az előbbi politikust mutatja kedvező színben, minden közleményét újraközli, élőben közvetíti Magyar sajtótájékoztatóit és külön műsort készít a Tisza párt tüntetéseire. (Ez utóbbi programot október 23-án sugározták a MagyarNews Online YouTube-csatornáján. A többórás műsorfolyamnak az a része, ami nem a Tisza megemlékezését mutatta, szintén több problémát vet fel szerzői jogi szempontból. Bár a csatorna saját produkcióként hivatkozott rá, a mozgóképes anyaghoz valójában a Fórum Intézet „56-os dokumentumfilmjét használták fel újra).
Rajongói poszt egy Magyar Infó előtt. Forrás: Facebook
Címlapi kép: Kiss Bence/444
A szerzőről

Német Szilvi
Újságíró, médiakutató. Az álhírek és a dezinformáció terjedését vizsgálja a közösségimédia-kutatás eszközeivel, valamint a technológiai platformok és a rejtőzködő médiaorgánumok szerepével foglalkozik.