Már a szavazás napja előtt hamis információk kezdtek terjedni állítólagos csalásokról az amerikai elnökválasztáson
Ezt a cikket 2024
novemberében írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
2600 hamis szavazólapot találtak Pennsylvaniában? A szavazógépek nem engedik, hogy Trump mellé húzzák az X-et a választók? Cikkünkben ezeket a magyar nyelven is terjedő állításokat ellenőriztük.
November 5. az amerikai elnökválasztás hivatalos dátuma, azonban friss adatok szerint közel 75 millió amerikai a szavazás napját megelőzően voksolt levélszavazat vagy korai szavazás útján. Ennek köszönhetően már a szavazás napja előtt számos téves információ keringett az interneten állítólagos választási csalásokról.
A 2020-as választás utóélete és a Capitolium ostroma után sokakat foglalkoztat a kérdés, hogy milyen hatása lesz a választások tisztaságát megkérdőjelező dezinformációnak az amerikai társadalomra, különösen abban az esetben, ha Donald Trump veszít.
Idén már november 5. előtt elterjedt az USA-ban egy hamisított videó arról, hogy haiti lakosok személyi igazolványaik másolatával Kamala Harrisre szavaztak több georgiai megyében, egy másik pedig arról, hogy egy választási alkalmazott megsemmisítette a Donald Trumpra leadott voksokat tartalmazó levélszavazatokat a pennsylvaniai Bucks megyében.
A hatóságok mindkét videót egyértelmű hamisítványnak nevezték, az állítólagos haiti szavazókról kiderült, hogy nem szerepelnek a választói nyilvántartásban, az állítólag megsemmisített Trump-szavazatok pedig nem úgy néznek ki, mint a hivatalos szavazólapok.
Egy választópolgár leadja szavazatát az amerikai választások korai szavazása során az Ottawa Hills High School egyik szavazóhelyiségében a Michigan állambeli Grand Rapidsban, 2024. november 3.-án. KAMIL KRZACZYNSKI / AFP
Két választási csalást feltételező állítás magyar nyelven is megjelent.
- Az egyik szerint a csatatér államnak számító Pennsylvaniában 2600 hamis szavazatot találtak.
- A másik szerint egy kentucky-i szavazógépen nem lehetett Donald Trumpra szavazni.
Ez a két állítás a fenti példákkal ellentétben olyan esetekről szól, amikben a választási szervek valóban folytattak vizsgálatokat.
Mi történt Pennsylvaniában?
A Patriótára, a Megafon YouTube-csatornájára november 2-án feltöltött, az elnökválasztásról szóló, több mint 40 ezer megtekintéssel rendelkező videóban már a 13. másodpercben elhangzik, hogy Donald Trump szerint 2600 hamis szavazatot dobtak be Pennsylvaniában ugyanazzal az aláírással, majd a 13. percnél ismét visszatérnek röviden a „ pennsylvaniai esetre” .
„ Trump az X-en már csalást kiált, mert Pennsylvaniában már 2600 hamis szavazólapot dobtak be ugyanazzal az aláírással” – mondja a videó elején Gerhardt Máté műsorvezető.
Donald Trump volt amerikai elnök egy október 29-i, Allentownban tartott kampányeseményen hozta fel az említett vádat:
„ Lancasterben már elkezdtek csalni. Már csaltak. Elkaptuk őket 2600 szavazattal. Tetten értük őket 2600 szavazattal, és minden szavazatot ugyanaz a személy adott le. Vajon hogyan történhetett ez? Biztos véletlen egybeesés” – mondta Trump Pennsylvaniában az állam egyik megyéjére, Lancasterre utalva.
Aznap X-en a következőket írta a témában:
Wow! York County, Pennsylvania, received THOUSANDS of potentially FRAUDULENT Voter Registration Forms and Mail-In Ballot Applications from a third party group. This is on top of Lancaster County being caught with 2600 Fake Ballots and Forms, all written by the same person. Really…
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 29, 2024
„ Hűha! A pennsylvaniai York megye több ezer potenciálisan hamis választói regisztrációs űrlapot és levélszavazási kérelmet kapott egy harmadik féltől. Mindez azon felül, hogy Lancaster megyében 2600 hamis szavazólapot és nyomtatványt találtak, mindet ugyanaz a személy adta le. Nagyon rossz „cucc”. MI FOLYIK PENNSYLVANIÁBAN???? A bűnüldöző szerveknek azonnal végezniük kell a munkájukat!!!! WOW!!!”
Az USA-ban Észak-Dakotán kívül az összes állam előzetes regisztrációhoz köti a szavazást.
A szavazópolgárok a szavazásra való regisztrációkor töltik ki a választói regisztrációs űrlapokat, ezzel jelezve, hogy a későbbiekben részt kívánnak venni a választáson. A szavazólap ezzel szemben a tényleges szelvény, amin az emberek leadják a szavazatukat.
Trump a téves információt valószínűleg a Lancaster megyei választási bizottság által kiadott sajtóközleményből vette – írta a Politifact amerikai tényellenőrző portál. Ebben a dokumentumban alapvetően választási regisztrációs csalásról és körülbelül 2500 hamisnak tűnő regisztrációs kérelemről írnak, azonban szerepel benne a következő mondat is:
„A választási bizottság és a kerületi ügyész tájékoztatást ad arról, hogyan azonosították, különítették el és vizsgálták ki ezeket a szavazólapokat.”
Michael Fitzpatrick, Lancaster megye szóvivője elmondta, hogy a nyilatkozatot perceken belül kijavították a megye honlapján és a közösségi médiában, így „ szavazólapok” helyett már minden esetben „ kérelmeket” írtak benne. Fitzpatrick azt mondta, hogy mindössze egy elírásról volt szó.
Ezt erősíti, hogy a sajtóközlemény további részeiben helyesen fogalmaztak:
„ A választási bizottság munkatársai azonosították és megfékezték a választói regisztrációval kapcsolatos csalásokat.”
Trump a félreértés tisztázása után napokkal terjesztett téves információkat az ügyben, és ezt hangoztatta többek között a Patrióta YouTube-csatorna is.
A regisztrációs kérelmek ügyében egyébként nyomozást indított a megye. A Lancaster megyei ügyészek és választási tisztviselők azt írták egy szintén október 25-i nyilatkozatban, hogy körülbelül 2500 választói regisztrációs űrlapot vizsgálnak választói regisztrációs csalás gyanúja miatt.
A vizsgálatot azzal indokolták, hogy egy munkatársuknak feltűnt, hogy a kérvényeken hasonlónak tűnő kézírás olvasható és ugyanazon a napon adták le őket. Néhány kérelem helyes személyes adatokat tartalmazott, de a kérelmeken szereplő személyek arról tájékoztatták a nyomozókat, hogy nem ők töltötték ki a nyomtatványokat.
A megyei ügyész azt is elmondta, hogy a gyanús regisztrációs lapokat fizetett aktivisták adták le. Mivel az USA-ban a szavazás feltétele a regisztráció, a pártok vagy hozzájuk kötődő szervezetek gyakran aktivisták segítségével próbálják rábírni a regisztrációra vélt támogatóikat. Az aktivistáknak azonban érdekük lehet hamis lapokat is leadni, amennyiben a sikeresen begyűjtött regisztrációk után fizetik őket.
A hamis regisztrációból természetesen nem következik automatikusan szavazat (még abban az esetben sem, ha a hatóságok nem szűrik ki), hiszen aki eleve nem akart regisztrálni, az vélhetően szavazni sem megy el.
November 4-én hétfőn Lancaster megyei biztosa, Ray D’Agostino újabb tájékoztatást adott a nyomozásról. Azt mondta, hogy eddig a gyanús regisztrációs kérelmek 17 százalékáról bizonyosodott be, hogy valóban hamisítvány, 26 százaléknál pedig tovább folytatják a vizsgálatot. A dokumentumok 57 százalékát tehát rendben találták.
Tényleg csak Kamala Harrisre lehetett szavazni egy kentucky-i szavazógépen?
Október 31-én egy magyar Facebook-felhasználó posztolt egy videót, amiben egy amerikai TikTok-videó felvételét használja fel. A képsorok egy szavazógépet mutatnak Kentuckyban, amin a videó készítője Donald Trumpot szeretné választani, de a gép csak Kamala Harrist engedi. A leírás pedig azt állítja, hogy választási csalás történt.
A videó eddig 393 lájkot kapott, 364 felhasználó megosztotta és 25 ezren megtekintették. A Politifact tényellenőrzése segítségével azonosítani tudtuk a videót, ami eredetileg nem is a TikTokon, hanem egy amerikai X-posztban bukkant fel.
Több külföldi tényellenőrzés is született a témában. Ezek azonosították, hogy az eset a kentucky-i Laurel megyében történt, és egyöntetűen arra a következtetésre jutottak, hogy
Végül egyébként a videót készítő választó is le tudta adni a szavazatát az általa választott jelöltre.
Amerikában a levélszavazás mellett számos állam lehetővé teszi a személyes megjelenéssel történő korai szavazást is. Így fordulhatott elő, hogy már november 5. előtt terjedni kezdett a videó a kentucky-i Laurel megyéből a szavazógépről, amin állítólag nem lehet Donald Trumpot választani.
Tony Brown megyei jegyző egy Facebook-videóban cáfolta, hogy választási csalás történt volna – írta az AP News.
A videóban működés közben mutatta be a Trumpot állítólag „ blokkoló” szavazógépet, mellette pedig arról írt, hogy az állami főügyész ellátogatott az érintett szavazóközpontba a közösségi médián terjedő videó miatt. Megpróbálták újraalkotni a videóban látható szcenáriót (azaz előidézni, hogy a szavazógép ne engedjen kiválasztani egy jelöltet), ami sok próbálkozásból egyszer sikerült, amikor félrekattintottak a jelöltek nevét tartalmazó két doboz mellett található sávba.
„ Ezek a szavazógépek úgy vannak beállítva, hogy a választópolgár a jelöltek nevével ellátott teljes doboz belsejét megérinthesse a voksoláshoz. A közzétett videón látható, hogy oda-vissza járjuk a neveket, minden probléma nélkül. Ez ugyanaz a gép, amelyet a [közösségi médiában terjedő] videón látható szavazó használt. A szavazóközpontban maradt a helyén, használaton kívül, amíg a főügyészség képviselője meg nem érkezett a vizsgálathoz. Nem érkezett bejelentés hasonló problémáról a gép kapcsán korábban, és azóta sem, hogy újra üzembe helyezték. A videót közzétevő szavazó leadta szavazatát, az általa helyesnek gondolt formában”
– írta Brown a Facebookon.
James Young, egy korábbi louisville-i választási igazgató egy X-posztban megerősítette, hogy a videó nem ábrázol választási csalást.
Brown Facebook-posztjában azt is elmondta, hogy a rendszer többször is megkérdezi a választót a döntéséről, annak érdekében, hogy biztosan arra szavazhasson, akire szeretne.
Egy akadálymentes szavazógépet állítanak fel a minnesotai Minneapolisban, az Egyesült Államokban 2024. szeptember 20.-án. Christopher Mark Juhn / ANADOLU / Anadolu via AFP
Ráadásul a szavazógép csak a szavazólap megjelölésére szolgál. A választó ezt követően kinyomtathatja a szavazólapot, majd beszkennelheti a szavazatát. Ha valaki véletlenül rossz jelöltre kattint, és ezt a nyomtatásig nem veszi észre, a szavazat leadása előtt két alkalommal kérhet új szavazólapot Kentucky állam választási szabályai szerint.
Részlet Kentucky választási törvényéből
(A címlapi kép forrása: Loren Elliott / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
A szerzőről

Dezső Annamari
2024-től a Lakmusz gyakornoka, majd újságírója. Egyetemi tanulmányait az ELTE szociológia alapszakán, majd az ELTE kommunikáció- és médiatudomány mesterszakán végezte. Az Achilles Data nemzetközi oknyomozó újságíró program nyertes csapatának tagja.