Egy csúsztatás, egy kitalált jóslat és egy összeesküvés-elmélet a Trump elleni merényletről
Ezt a cikket 2024
júliusában írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
Tényleg Biden a hibás? Vagy Alex Soros fenyegette meg Trumpot? A Simpson család valóban megjósolta a támadást? A magyar nyilvánosságban is számos dezinformációt indított el a hétvégi merénylet.
Szerzők: Német Szilvi – Teczár Szilárd
Helyi idő szerint július 13-án, szombaton kora este rálőttek Donald Trumpra egy pennsylvaniai választási gyűlésen. A volt elnök, jelenlegi elnökjelölt fülét találta el a golyó, kisebb sérüléssel megúszta a merényletet. A rendőrök a helyszínen lelőtték a támadót, akit később a 20 éves Thomas Matthew Crooksként azonosítottak.
Ahogy az az ilyen kiélezett információs helyzetekben lenni szokott, a nyilvánosságot és a közösségi médiát rögtön ellepték a nem megerősített, félrevezető vagy egyenesen hamis információk.
Korábban írtunk róla, hogy többek között a közmédia híradója is komoly hírként hozott le egy eredetileg viccnek szánt videót, amiben egy férfi a merénylőnek adta ki magát.
Ebben a cikkben további 3+1, a magyar nyilvánosságban is megjelenő hamis vagy félrevezető információt teszünk helyre.
1. Biden „uszított”
A Trump elleni merénylet után a republikánus politikusok egy csoportja Joe Biden amerikai elnököt hibáztatta az erőszakos események kapcsán. Ehhez a legfőbb muníciót Biden egy kontextusból kiszakított félmondata szolgáltatta, amelyben egy válogatott társaság előtt úgy fogalmazott: „ideje, hogy Trumpot a céltábla közepére tegyük.” (Az eredeti mondat angolul így szól: „It’s time to put Trump in a bullseye”).
Ez az értelmezés itthon a kormánypárti médiumokban is megjelent, ifj. Lomniczi Zoltánnak, a Századvég tudományos igazgatójának a közvetítésében. Az Origo július 15-i cikkében , amelyben a lap Lomniczit a merénylet politikai indítékairól kérdezte, úgy nyilatkozott, hogy “a baloldal által alkalmazott politikai kommunikáció veszélyes következményekkel járhat”, ezt pedig Biden fenti, dartsos kifejezést tartalmazó félmondatával támasztotta alá.
A Biden-idézetről az amerikai Politico egy július 8-i cikkében is beszámolt, a hírportál azonban kiemelte, hogy a kijelentés az elnökjelölti vita tanulságaira vonatkozott.
A Nemzeti Pénzügyi Bizottságnak intézett privát telefonos beszélgetésben ezt mondta Biden: „Egyetlen feladatom van, és az az, hogy legyőzzem Donald Trumpot. Teljesen biztos vagyok benne, hogy én vagyok a legalkalmasabb erre. Szóval, befejeztük a vita megvitatását, ideje, hogy Trumpot céltáblára tegyük”.
A szerencsétlen szóhasználatáért a regnáló elnök azóta elnézést kért .
2. A Simpson család „jóslata”
A ma.hu weblapon július 14-én ‘A Simpson családban már megjósolták a Donald Trump elleni merényletet?’ címmel jelent meg egy bejegyzés. A tartalmat posztolták Facebook-oldalukra is.
A cikkben azt írják, hogy
“nem sokkal a merénylet után a világ vezetői elítélték a tettet, és számos más személy is posztolta a gondolatait. Számos hozzászólás között többen utaltak arra, hogy a Simpson család, egy amerikai sitcom megjósolta ezt a támadást”.
A borítóképen pedig egy Simpson család stílusban animált, koporsóban fekvő Donald Trumpot látni.
Mint az a leadstories.com tényellenőrzéséből kiderül, a képet nem a sorozat alkotói készítették, hanem egy ismeretlen kilétű internetező, és először 2017-ben kezdett el terjedni.
Mivel Trump egyébként többször feltűnt a sorozatban (például itt ), az ő animált figuráját valószínűleg egy igazi epizódból vágták ki, és ezt montírozták rá a sorozat egy másik részében megjelenő koporsóra.
A manipulált kép 2017-es feltűnése után egyébként 2020-ban is előkerült, amikor Trump elkapta a koronavírust.
Most a kép bizonyos variációin a “nyugodjék békében, 1946-2024” felirat is megjelent a koporsón.
https://www.instagram.com/p/C9YaPzSSiib/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
A Reutersnek a Simpson család producere, Matt Selman is megerősítette, hogy a koporsóban fekvő Trumpot ábrázoló kép nem a sorozatból származik.
Érdekesség, hogy a ma.hu cikkének végére beillesztettek egy ‘A Simpson család tényleg megjósolta Trump halálát’ című Youtube-videót, ami valójában az állítás részletes cáfolatát tartalmazza. Erre azonban a szövegben semmilyen módon nem utalnak.
3. Alex Soros „fenyegetése”
Mint arról a Telex is beszámolt, a merénylet után a Tűzfalcsoport nevű blog és az Origo arról írt, hogy Soros György fia, Alex Soros még januárban „golyóval fenyegethette meg Trumpot”.
Mindezt a Gateway Pundit nevű lap cikkére hivatkozva arra alapozzák, hogy az ifjabbik Soros év elején egy olyan képet osztott meg az X-en, ami egy golyó által ütött lyukat és 47 dollárt ábrázolt. Trump előző ciklusában az USA 45. elnöke volt, de ha újraválasztják, a 47. is ő lesz.
Ezért értelmezték úgy a kormánypárti lapok Soros tweetjét, mint ami „áttételesen Donald Trumpot golyóval fenyegette”.
Soros január 22-i bejegyzésével a The Atlantic nevű lap ‘The Great Normalization’ című cikkét osztotta meg. A cikkhez semmit nem tett hozzá, a bejegyzés illusztrációja a cikk borítóképe volt, Soros kommentárja pedig a cikk bevezető mondata.
Last year, the crime and inflation crises largely evaporated. So did the leading theories about what had caused them. https://t.co/WguJQkj1PG
— Alex Soros (@AlexanderSoros) January 22, 2024
A The Atlantic cikke egyébként arról szól, hogy 2023-ban a bűnözési és az inflációs adatok is javultak Amerikában. Trumpot a cikk egyetlen pontján említik, amikor arról van szó, hogy a lakosság nagy része nem érzékeli a kedvezően alakuló statisztikákat, és ez Trump választási esélyeit növelheti.
A cikk borítóképeként – a bűnözésre és az inflációra utalva – egy plexifalon golyó által ütött lyukat és egy dollárköteget választott a szerkesztő. A bankjegyeket összeadva valóban kijön a 47 dollár.
A képek forrásaként a Getty Images ügynökséget tüntették fel, a bankjegyes eredetijét meg is találtuk ezen a linken.
Anna Bross, a The Atlantic szóvivője még januárban azt mondta a USA Today-nek, hogy „abszurd és felelőtlen” azt állítani, hogy bármit is üzenni akartak Trumpnak a képválasztással.
A Nyílt Társadalomért Alapítvány egy szóvivője azt nyilatkozta a lapnak, hogy Alex Soros mindössze egy pozitív hírt osztott meg a bűnözési és inflációs adatok alakulásáról.
„Sem többet, sem kevesebbet. Elképesztő, hogy egyesek meddig hajlandóak elmenni annak érdekében, hogy megpróbálják megosztani az országot és elterelni a figyelmet az objektíve kedvező hírekről.”
+1. A merénylőt a BlackRock „alkalmazta”
A YouTube-on több mint 180 ezer követővel rendelkező, biztonság- és külpolitikával foglalkozó Ultrahang július 15-én rukkolt elő új részletekkel a Trump elleni merénylet elkövetőjével kapcsolatban. A Moszkvatér egyik szerkesztőjével, Hidegkuti Konstantinnal felvett adás a Váratlan: Trump merénylője a BlackRocknak dolgozott címmel csalogatja a nézőket. Ez azonban nem igaz.
A félperces reklámfilmben az iskola egyik tanára a főszereplő, Crooks pedig a többi diák között látható. A cég szóvivője, miután a TV spot terjedni kezdett az X-en , kijelentette , hogy a szereplésért egy tanulónak, így Crooksnak se fizettek. Az áldozatok tiszteletére azóta ki is vonták a videót a forgalmazásból.
Az adást meghallgatva mindezzel az Ultrahang szerkesztői is tisztában voltak, mégis úgy döntöttek, hogy egy hamis állítással vonzzák be nézőket. A videó azóta több mint 53 ezres megtekintést ért el. (Az Ultrahang csatornáról és az azon megjelenő félrevezető tartalmakról korábbi cikkünkben írtunk.)
Címlapi kép: Német Szilvi
A szerzőről

Lakmusz
Ajánlott cikkeink

Már a szavazás napja előtt hamis információk kezdtek terjedni állítólagos csalásokról az amerikai elnökválasztáson

Megafon, Békemenet és a politikai reklámokra költött milliárdok – Ilyen volt a Lakmusz júniusa
