Dezinformáció egy falat gyümölccsel – Új módszerrel kísérletezik A kopaszt oszt, videói végén rendre beleharap valamibe

Dezső Annamari

2024. október 17. 14:24


Ezt a cikket 2024 októberében írtuk.
A benne lévő információk azóta elavulhattak.

A bizarr formátumot Trump egykori asszisztensétől, John McEntee-től leshette el a megafonos influenszer. A kopasz oszt kajálós videóiban hamis vagy félrevezető állításokat is találtunk.

Nyár óta új videós formátummal kísérletezik Filep Dávid, A kopasz oszt néven posztoló megafonos influenszer. A videótípus lényege, hogy a készítő nagyon tömören, körülbelül 20 másodpercben vázol egy témát, a végén hozzátesz egy nyomatékosítást – például „got it” -, majd zárásként beleharap valamilyen ételbe, ami Filep TikTok- és Facebook Reels-videóiban általában egy gyümölcs.

A kopasz oszt egyik, a típust jól jellemző videójában például a következő szöveg hangzik el: „Ha jól értem, úgy tönkrevágták Amerikát, hogy még a tősgyökeres balos család, a Kennedyk jelöltje is inkább Trumpot támogatja. Nem semmi eredmény.” Majd Filep Dávid megeszik néhány gerezd narancsot.

A videótípust A kopasz oszt az amerikai John McEntee-től kölcsönözhette, akiről influenszer-tevékenysége mellett azt érdemes tudni, hogy 2015-ben Donald Trump kampányán dolgozott, majd az elnökválasztás után Trump tanácsadóként is alkalmazta. A Fehér Házban töltött ideje után konzervatív társkereső alkalmazást alapított The Right Stuff néven.

Donald Trump volt amerikai elnök John McEntee-vel, a Fehér Ház elnöki személyzeti irodájának igazgatójával az Ovális Iroda felé sétál. Fotó: Andrew Caballero-Reynolds / AFP

McEntee 2024 nyarán Magyarországra látogatott, ahonnan saját oldalára is posztolt egy videót, de Orbán Viktor TikTok csatornáján is vendégszerepelt, ahol annyit mondott, hogy „Itt vagyok Magyarországon, ahol alacsony a bűnözés, kevés a bevándorló, alacsonyak az adók és számos családtámogató intézkedés van. Nem csoda, hogy a balosok utálják ezt a helyet. Kövesd Orbán Viktort a TikTokon és tudj meg többet!”, majd bekapott egy falat süteményt. McEntee az idei MCC Feszten is előadott.

McEntee egyébként a társkereső alkalmazása TikTok-csatornájára szokott posztolni, egy másik videójában például a következőket adja elő egy rántotta társaságában: „Tehát a liberálisok szerint a tudomány mindent megmagyaráz a létezésben, kivéve, amikor annak meghatározásáról van szó, hogy ki számít nőnek, akkor ez ‘sokkal bonyolultabb, mint a tudomány’. Értem.”

A kopasz oszt által Magyarországra adaptált videótípus lényegéhez tartozik, hogy kisarkítva, a teljes kontextus ismertetése nélkül mutat be sokszor összetett témákat.

A megafonos influenszer videóiban azonban tényszerűen hamis vagy félrevezető állításokat is találtunk.

Filep Dávid, A kopasz oszt nevű kormánypárti közösségi média oldal üzemeltetője Szentkirályi Alexandra zárt körben, meghívásos alapon tartott kampányindítóján. Fotó: Kristóf Balázs/444

Új videóiban A kopasz oszt azt állította, hogy:

Az alábbiakban ezt a három állítást ellenőrizzük, majd visszatérünk A kopasz oszt videóit ihlető John McEntee változatos karrierútjára.

Valóban újraszámolták a szavazatokat a legutóbbi tartományi választáson Németországban?

„Szóval, ha jól értem, az AfD akkorát nyert a legutóbbi tartományi választásokon, hogy így egy mandátum híján a jelenleg kormányzó globalista lámpás koalíció bukta a kormányzóképességét. Viszont újraszámolták a szavazatokat, és hogy, hogy nem, kiderült, hogy az AfD-nek mégiscsak eggyel kevesebb mandátuma van, a lámpásoknak meg eggyel több. Micsoda véletlen”

– mondta Filep szeptember 5.-i videójában, mielőtt beleharapott egy szelet görögdinnyébe.

@akopaszoszt

A nyugati demokrácia működik!

♬ Paris – Else

A videó közzététele előtt utoljára szeptember elsején volt tartományi választás két keletnémet tartományban, Türingiában és Szászországban.

Türingiában a szélsőjobboldali AfD kapta a legtöbb szavazatot, ugyanakkor a kormánykoalíciós tárgyalásokat a kereszténydemokrata CDU, a szociáldemokrata SPD és a populista baloldali Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) kezdte meg. A szavazatok újraszámlálásáról nem érkezett hír.

Szászországban a CDU nyerte a választást, 31,9 százalékkal, éppen megelőzve az AfD-t, akik a szavazatok 30,6 százalékát kapták.

Újraszámlálás itt sem volt, mindössze annyi történt, hogy a választási iroda korrigálta a választás eredményét, mivel első körben egy szoftverhiba miatt tévesen tették közzé a szavazatszámokból következő mandátumelosztást. A 20 Minuten összefoglalója szerint a korrekció eredményeképp a CDU és az AfD az eredetileg közöltnél eggyel kevesebb mandátumot szerzett, az SPD és a Zöldek pedig eggyel többet.

Ezzel az AfD éppen nem szerezte meg a szavazatok egyharmadát, amivel blokkolhatta volna a kétharmados többséget igénylő döntéseket.

Szászországban is a CDU, a BSW és az SPD kezdett el tárgyalni a kormányalakításról.

A kopasz oszt videójában tehát nem igaz az állítás a szavazatok újraszámlálásáról, és az sem stimmel, hogy a „lámpás” koalíció vesztette el majdnem a kormányzóképességét.

Németországban közlekedésilámpa-koalíciónak (Ampelkoalition) a jelenleg szövetségi szinten kormányzó SPD-FDP-Zöldek szövetséget nevezik, a pártok színei (piros-sárga-zöld) után. Ezzel szemben Szászországot eddig a CDU, az SPD és a Zöldek „Kenya-koalíciója” (fekete-piros-zöld) vezette, a szeptemberi választás után pedig talán a BSW kerülhet a Zöldek helyére.

Tényleg azért tartóztatták le a Telegram-vezért, mert nem adta ki a felhasználók adatait?

„Szóval, ha jól értem, a Telegram alapítóját elfogták azért, mert nem adta ki a felhasználók privát üzeneteit, Elon Muskot pedig azért fenyegetik a globalista politikusok, mert nem cenzúráz úgy az X-en, ahogy ők szeretnék. Milyen szerencse, hogy a Facebook alapítóját, Mark Zuckerberget nem érik ilyen atrocitások”

– mondta Filep Dávid egy másik videójában, mielőtt szájába vett egy fél fügét.

@akopaszoszt

Furcsa világ ez a közösségi média, de a Zuckerberg galaxis megvéd bennünket!

♬ Paris – Else

Pavel Durovot, a Telegram alapítóját (aki korábban az „orosz Facebook”, a VKontakte vezetője is volt) augusztus 24-én tartóztatták le a francia hatóságok a párizsi Le Bourget repülőtéren. Négy nappal később vád alá helyezték, azonban óvadék ellenében szabadon is engedték azzal, hogy rendszeresen jelentkeznie kell a rendőrségen, és nem hagyhatja el Franciaországot.

A kopasz oszt azt állította, hogy azért fogták el Durovot, mert nem adta ki a felhasználók privát adatait, ez azonban csak az egyik a számos vádpont közül, amit felhoztak ellene.

A francia ügyészség közleménye szerint a bűnüldöző szervekkel való együttműködés megtagadása mellett vádolják még:

  • bűnrészességgel illegális tranzakciók lebonyolításában, gyermekpornográfia terjesztésében, drogkereskedelemben és csalásban,
  • pénzmosással,
  • és azzal, hogy a szükséges engedélyek nélkül tett elérhetővé titkosítást lehetővé tevő szolgáltatást.

Pavel Durov letartóztatása egy széleskörű nyomozás része volt, ami a Telegramon vagy a Telegram segítségével megvalósuló bűncselekményeket vette célba – írta a New York Times.

Laure Beccuau párizsi ügyész azt mondta, hogy a Telegram több olyan büntetőügyben is előkerült, amelyek gyerekek szexuális zaklatásával, kábítószer-kereskedelemmel és online gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatosak.

Daphne Keller, a Stanford Egyetem online platformokkal foglalkozó jogászprofesszora LinkedIn-bejegyzésében azt írta, hogy a Durov elleni vádak három kategóriába sorolhatók:

  • A Telegram valószínűleg számos figyelmeztetést kapott a hatóságoktól az illegális posztok miatt. Mivel Durov cége tudott ezekről a posztokról, mégsem törölte őket, a francia jog szerint a vezető felelőssé tehető a posztok tartalmáért.
  • A második kategória a felelősség azért, mert a Telegram nem adta át a hatóságoknak a büntetőeljárásban érintett felhasználók adatait.
  • Végül a harmadik a titkosított platform miatt felelősségre vonás. Ez egy 2004-es, eddig nem igazán alkalmazott francia törvényen alapul, ami arra kötelezi a titkosított szolgáltatásokat kínáló cégeket, hogy értesítsék a francia kibervédelmi ügynökséget az általuk használt technológiáról.

Durov letartóztatása nagy port kavart, többek között Elon Musk és Edward Snowden is az orosz vállalkozó védelmére kelt. Az X-en és más közösségi média platformokon a #FreePavel hashtag terjedt el reakcióként.

Valóban cenzúrázta a Facebook Joe Biden fiának „zűrös ügyeit”?

„Szóval, ha jól értem, a Facebook előbb cenzúrázta Biden fiának zűrös ügyeit, majd letiltott egy még regnáló amerikai elnököt, Donald Trumpot, most pedig kiderül, hogy a Covid alatt Bidenék kérésére cenzúrázott. Még szerencse, hogy Mark Zuckerberg megígérte, hogy többet bizony nem lesz ilyen. Milyen rendes tőle…”

– fejtegette A kopasz oszt egy újabb videóban, majd a gondolatmenet végén bekapott egy málnát.

@akopaszoszt

Zuckerberg soha nem hazudna nekünk. Ugye?

♬ Paris – Else

A republikánusok által ellenőrzött képviselőház igazságügyi bizottságának szóló augusztus 26-i levelében Mark Zuckerberg, a Meta vezetője valóban arról írt, hogy a Biden-kormány arra kérte őket a Covid-járvány alatt, hogy „cenzúrázzanak”, azaz töröljenek bizonyos tartalmakat. Zuckerberg főként azt sérelmezte, hogy olyan tartalmakat is eltávolítottak, amik szerinte szatirikusak voltak, bár hozzátette, hogy a kormányzati nyomás ellenére a végső döntést mindig ők hozták meg.

Azt ugyanakkor nem állította Zuckerberg, hogy Biden fiának ügyeit is hasonló módon „cenzúrázták”. Csak arról írt, hogy a Hunter Bidenről szóló egyik cikk elérését ideiglenesen csökkentették az algoritmus segítségével, amíg megvizsgálták az igazságtartalmát.

Zuckerberg levelében szó szerint az áll, hogy a Facebook „ideiglenesen visszaminősített” vagy „hátrébb sorolt” (demote) egy cikket, ami az elnök fiának, Hunter Bidennek a laptopján talált kompromittáló információkról szólt, miután az FBI arra figyelmeztette a Metát, hogy Oroszország dezinformációs kampányt készít elő Bidenék ellen a 2020-as elnökválasztási kampányban.

Zuckerberg itt egy New York Post cikkre utalt, amit nem töröltek a Facebookról, mindössze ideiglenesen korlátozták az elérését, amíg a tényellenőrző partnereik felülvizsgálták a tartalmat.

Zuckerberg arról is írt a bizottságnak küldött levelében, hogy később kiderült, a Biden fiáról szóló történet nem volt orosz dezinformáció, és utólag úgy látja, hogy nem kellett volna visszaminősíteni. Hozzátette, hogy azóta megváltoztatták a „hátrébb sorolási politikájukat”, és ma már nem hoznak ilyen döntést, amíg a fact-checkerek nem vizsgáltak meg egy bizonyos tartalmat.

Hogyan jutott el John McEntee a Fehér Házból a TikTokra?

A kopasz oszt falatozós videóit ihlető John McEntee pályafutását és karakterét érdemes közelebbről megnézni.

McEntee 2015-ben még a Fox News csatornánál volt produkciós asszisztens, már akkoriban is foglalkozott közösségi médiával. Abban az évben vette kezdetét Donald Trump elnöki kampánya, ahova McEntee lelkesen csatlakozott, először önkéntesként, majd teljes állásban, ekkor már kampányutakra is kísérte Trumpot – írta a Politico.

Trump megválasztása után testőrként és személyi titkárként dolgozott az elnök közvetlen közelében, egészen 2018-ig, amikor a Fehér Ház vezérkari főnöke, John F. Kelly elbocsátotta őt, mivel a Nemzetbiztonsági Minisztérium súlyos pénzügyi bűncselekmények miatt nyomozott ellene.

A Trump-kampány ennek ellenére még aznap bejelentette, hogy McEntee csatlakozik az újraválasztásért küzdő csapathoz, mint a kampányműveletekért felelős főtanácsadó. 2020 elején aztán Trump a Fehér Házba is visszavette, és kinevezte az Elnöki Személyzeti Hivatala igazgatójának.

John McEntee, a Fehér Ház munkatársa sétál az Air Force One felé, mielőtt Donald Trump amerikai elnökkel együtt elindul a marylandi Andrews egyesített támaszpontról 2020. január 23-án. Fotó: Saul Loeb / AFP

McEntee szerepet játszott Trump választási kudarcának visszafordítási kísérleteiben, és a 2021. januári capitoliumi zavargáshoz is hozzájáruló téves információk terjesztésében – írta a The Atlantic.

Miután otthagyta a Fehér Házat, 2022-ben egy The Right Stuff nevű társkereső alkalmazást alapított, aminek az a célja, hogy konzervatív, jobboldali emberek tudjanak egymással könnyedén ismerkedni. „Más randiappok már túl woke-ok”, „Lépj kapcsolatba olyan emberekkel, akik nem sértődnek meg mindenen!” – írják weboldalukon.

Képernyőfotó a The Right Stuff weboldaláról

A társkeresőt McEntee a közösségi platformokon nem a szokásos marketingeszközökkel népszerűsíti, hanem a saját rövid videóit posztolja a The Right Stuff csatornáin politikai és társadalmi kérdésekről.

Pár hónapja egy olyan TikTok-videó miatt kritizálták, amiben arról beszél, hogy mindig tart magánál hamis bankjegyeket azzal a céllal, hogy ha egy hajléktalan pénzt kér tőle, akkor azt adja oda. McEntee abban bízik, hogy amikor a hajléktalanok használják a hamis pénzt, letartóztatják őket, így az akcióval segít „megtisztítani az utcákat”.

A New York Times szerint John McEntee szerepet játszott a Project 2025 nevű javaslatcsomag kidolgozásában is, ami az amerikai választási kampány fontos témájává vált.

A Heritage Foundation Mandate for Leadership sorozatának részeként kiadott közel 900 oldalas terv nagy része a végrehajtó hatalmi ág szélsőséges átalakítását részletezi, de ajánlásai között szerepel a pornográfia kriminalizálása, a kereskedelmi és az oktatási minisztérium feloszlatása, az abortusz teljeskörű betiltása és az éghajlatvédelem lefokozása is.

A kampányban a demokraták visszatérően a Project 2025 szélsőséges javaslataival támadják Trumpot, bár a dokumentum nem választási program, és Trump többször is elhatárolódott tőle. A projekt képviselője azt mondta, „végső soron az adott elnökön múlik, aki szerintünk Trump elnök lesz, hogy eldöntse, milyen ajánlásokat hajt végre”.

(Címlapi illusztráció: Dezső Annamari)

A szerzőről

Dezső Annamari

Dezső Annamari

2024-től a Lakmusz gyakornoka, majd újságírója. Egyetemi tanulmányait az ELTE szociológia alapszakán, majd az ELTE kommunikáció- és médiatudomány mesterszakán végezte. Az Achilles Data nemzetközi oknyomozó újságíró program nyertes csapatának tagja.