Hamis képet fest a Dragtivism Erasmus+ projektről egy gyorsan terjedő petíció

Dezső Annamari

2024. október 11. 12:20


Ezt a cikket 2024 októberében írtuk.
A benne lévő információk azóta elavulhattak.

A CitizenGO által indított kezdeményezés tévesen állítja, hogy az uniós finanszírozású projekt részeként gyerekek táncoltak félmeztelenül egy melegbárban.

Szeptember 26-án jelent meg egy petíció a CitizenGO oldalán ‘ Állítsa le az EU a drag-kiképzőtáborokat!’ címmel.

A kezdeményezés a Dragtivism nevű Erasmus+ projekt ellen gyűjt aláírásokat, cikkünk megjelenéséig közel 42 ezer internetező támogatta.

A fiatalok mobilitását segítő uniós program finanszírozásával megvalósuló Dragtivism résztvevői művészeti formában dolgozzák fel a nemi önkifejezési formákat, beszélgetnek az LMBTQ-fiatalokat érő atrocitásokról és a nemek közötti egyenlőtlenség problémaköréről. A projekt célja a gyűlöletbeszéddel szembeni fellépés, illetve az LMBTQ-közösség tudatosságának és elfogadásának növelése az Európai Unióban.

Az Európai Bizottság adatai szerint eddig összesen öt darab Dragtivism projekt valósult meg az Erasmus+ keretében, a legutolsó, “Dragtivism Jr” néven futó, 36 ezer eurós keretösszegű program idén szeptember 30-án zárult.

A drag kultúra megismerése is része a mobilitási programnak, a projektleírásban szerepel, hogy a résztvevőknek lehetőségük van megismerni „alteregóikat” , illetve megtanulhatnak néhány készséget a drag művészettel kapcsolatban.

Több kormánypárti portál már jóval a CitizenGo felhívása előtt felháborodottan írt a projektről. Januárban a Mandiner bukkant rá a felhívásra, majd őket szemlézte például a Demokrata és a PécsAktuál . A Patriótán, a Megafon Youtube-csatornáján is foglalkoztak már a Dragtivismmel.

A CitizenGO mostani petíciója azonban a morális felháborodás mellett tényszerűen hamis állításokat is tartalmaz a projektről.

Valószínűleg egy a témában megjelent szlovák cikk alapján (azt részben félreértelmezve) tévesen állítják például, hogy korábban a Dragtivism program részeként gyerekek táncoltak félmeztelenül egy melegbárban.

Cikkünkben elsőként ezzel az állítással foglalkozunk, majd bemutatjuk, hogyan mossa össze a petíció az LMBTQ-aktivizmust és a drag kultúrát a pedofíliával, és ennek keretében milyen téves állítást tesz az uniós országokban érvényes beleegyezési korhatárról.

Végül a Dragtivism projekt magyar vonatkozására térünk ki, és megvizsgáljuk a petíciót indító CitizenGo magyarországi tevékenységét is.

Kiskorúak a melegbárban? Félmeztelenül?

A Dragtivism korábbi kiírásaira 16 és 30 éves kor közötti résztvevők jelentkezhettek, a legutóbbi, Dragtivism Jr elnevezésű körben azonban 14 és 17 év közöttieket vártak.

A CizitenGO-nál részben a korhatár leszállítása verhette ki a biztosítékot, ehhez kapcsolódóan írtak a petícióban arról, ami szerintük a projekt korábbi szakaszaiban történt:

  • „ Az előző tábor záró előadásán egy 16 éves, transzvesztitának öltözött fiú szexualizált módon táncolt egy melegbár színpadán. Hozzá csatlakozott egy fiatal lány, aki csak alsóneműt viselt és ragasztószalagot a mellbimbóján.”
  • „ Korábban, e projekt részeként, gyerekeket filmeztek le, amint kétes hírű melegbárokban kirívóan, hiányos öltözetben, sőt félmeztelenül táncoltak.”

A petíció forrásmegjelölést nem tartalmaz, de itt minden valószínűség szerint a Standard nevű szlovák portál február 1-jei cikkére utalnak . Ebben a cikkben is a Dragtivism projekt egy korábbi állomásáról van szó, és megemlítenek benne egy félmeztelenül, mellbimbóját ragasztószalaggal letakarva táncoló lányt és egy 16 éves fiút is.

A szlovák cikk elolvasása és a Dragtivism egyik résztvevőjével folytatott beszélgetés után azonban arra jutottunk, hogy a CitizenGO állításai tévesek. A Dragtivism eseményén félmeztelenül táncoló személy nem volt kiskorú, a cikkben említett, állítólag 16 éves fiú pedig nem volt a program résztvevői között.

A Standard cikke hosszasan ír a 2021-2022-es Dragtivism 3.0” program záró előadásáról, amit Barcelonában, egy Lo de Carmen nevű melegbárban rendeztek meg.

A cikkben egy az előadásról (drag show-ról) készült videóra hivatkoznak, ami csak egy általuk archivált linken érhető el kép formájában, és nem játszható le. A cikkben azonban több, a videóból kivágott képernyőfotót is elhelyeztek, ezeken az látható, hogy az egyik fellépő félmeztelenül, mellbimbóját ragasztószalaggal eltakarva táncol.

Forrás: Standard

A videó leírására hivatkozva azt állítja a Standard, hogy a felvételen három szlovák résztvevő szerepel, akik ugyanahhoz a drag művészeti társulathoz, a House of Elisabeth-hez tartoznak.

A félmeztelen táncost a Tor Túre művésznevű drag fellépőként azonosították a cikkben, és azt állították róla, hogy a Dragtivism 3.0. 2022-es barcelonai záró előadásának idején még kiskorú (18 év alatti) volt.

Az érintett azonban már a cikkben is tagadta, hogy félmeztelenül lépett volna fel a szóban forgó előadáson, és most a Lakmusznak is megerősítette, hogy a Standard újságírója összekeverte egy másik, nagykorú résztvevővel.

A Tor Túre művésznevet viselő szlovák drag művész, Victory Vargic elmondta a Lakmusznak, hogy részt vett a két évvel ezelőtti Dragtivism projektben 17 évesen, a szülei és a szervezők beleegyezésével. Azt mondta, ő volt az egyetlen résztvevő, aki még nem töltötte be a 18-at. Elmondása szerint nem ő szerepel félmeztelenül a videóban, és hogy ezt alátámassza, megosztotta velünk a tényleges előadását a barcelonai eseményről, amiben valójában teljesen felöltözve táncol és tátog egy zenére

https://www.instagram.com/reel/Cj5q_lBDtA8/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading

Azt is elmondta, hogy egy görög nagykorú lánnyal keverte össze a szlovák lap:

„A szlovák újságíró, akinek a cikkét olvastad, azt feltételezte, hogy én vagyok az, anélkül, hogy igazán összehasonlított volna engem és a videón szereplő lányt, akire hivatkozott” – mondta Vargic a Lakmusznak. Hozzátette, hogy a Standard nem kereste meg őt, hanem ő írt a lapnak, miután a téves állítást lehozták róla.

Kifejtette, hogy mindenkinek a saját döntése volt, hogy szeretne-e fellépni a záróeseményen vagy sem, a projekt pedig a dragről, mint művészeti formáról szólt. Volt, aki tánc helyett például énekelt vagy gitározott.

Bár az eseményt valóban egy melegbárban rendezték meg, Vargic szerint a közönség 70-80 százaléka a projekt résztvevőiből állt, a többiek pedig a bár dolgozói és a törzsvendégek voltak, többségében fiatal felnőttek. Elmondása szerint az esemény egy biztonságos, befogadó tér volt a Dragtivism projekt csapata számára.

A CitizenGo petíciója azt állítja, hogy egy 16 éves fiú is fellépett a záróeseményen. A Standard cikkében valóban megemlítenek egy szerintük 16 éves fiút, de azt nem állítják, hogy ő részt vett a Dragtivism projektben vagy a barcelonai előadáson – itt a petíció szerzői valószínűleg félreértelmezték a cikket.

Valójában arról írt a szlovák lap, hogy a House of Elisabeth drag társulat egy másik, a szlovákiai Prizma közösségi térben tartott rendezvényén léphetett fel Do-Chic művésznéven egy 16 éves fiú.

Ez a fellépés azonban nem a Dragtivism projekt keretében valósult meg, és nem egy melegbárban tartották.

Do-Chic-ról ráadásul csak közösségi médiás posztjai alapján feltételezte a Standard, hogy 16 éves.

Visszaköszön a kormányzati retorika

A CitizenGO petíciója több ponton „ agymosásként” vagy „ átnevelésként” ír a Dragtivism projektről, illetve azt sugallja, hogy a program a pedofíliához mérhető veszélyt jelent a fiatalokra.

A petíció nyelvezete hasonlít a magyar kormány retorikájához, ami szintén épít a pedofília és az LMBTQ-témák összemosására. A kormány úgynevezett gyermekvédelmi törvénye például egyszerre szabályozta a pedofil bűnelkövetőkkel szembeni szigorúbb fellépést és tiltotta meg a homoszexualitást vagy a transzneműséget bemutató tartalmak hozzáférhetővé tételét kiskorúak számára például könyvesboltokban vagy a televízióban.

A CitizenGO felhívásában például a következőket olvashatjuk a Dragtivismről:

  • „Szörnyű agymosást végeznek rajtuk, amit az EU finanszíroz – radikális LMBT-csoportokkal partnerségben.”
  • „Az efféle szexualizációnak való kitettség a gyermekeket pedofil ragadozók kiszolgáltatottjaivá teszi.”
  • „Az identitásukat kereső tinédzsereket átnevelő táborba viszik, hogy aztán az LMBT-lobbi bábjaiként térjenek vissza.”

A Dragtivism Jr-ra utalva azt is írják, hogy „idén ráadásul kibővült a projekt 14 éves gyerekek bevonásával. A legtöbb EU-tagállamban ez legalább két évvel alacsonyabb a törvényes beleegyezési korhatárnál, mégis meg merték lépni.”

Amellett, hogy a projekt céljai és támogatott tevékenységei között nincs olyasmi, ami érintené a szexuális beleegyezési korhatárt, tényszerűen sem igaz, hogy az uniós tagállamok többségében a 14 éves kor legalább két évvel alacsonyabb a törvényes beleegyezési korhatárnál.

Az Európai Unió alapjogokért felelős ügynökségének 2018-as adatai szerint az akkor még 28 tagállamból hétben volt 14 év a beleegyezési korhatár (köztük Magyarországon is), 10-ben pedig 15 év. Észtországban és Romániában azóta felemelték a beleegyezési korhatárt 16 évre, de az uniós tagállamok szűk többségében, 15 országban így is 14 vagy 15 év a törvényes korhatár.

Miről szól valójában a Dragtivism projekt?

„ Tanultunk táncot, divatot, sminket, arcmimikát. Mindezeken felül például beszélgettünk arról, hogyan lehet a művészetet összekapcsolni az aktivizmussal és átbeszéltük a queer aktivizmus történetét. Számomra ez egy hihetetlen kulturális csere is volt, ez volt az első alkalom, hogy Spanyolországban jártam, és az első alkalom, hogy a szomszédos országainkon kívül más európai országokból is találkoztam emberekkel”

– mesélte Victory Vargic a Dragtivism projektről szerzett tapasztalatait a Lakmusznak.

A legújabb, junior program leírása szerint a résztvevők olyan kompetenciákat szereznek, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy magabiztosabbak legyenek, és a művészet, a színház és a humor segítségével kiálljanak az LMBTQ-fiatalok egyenlőségéért, emberi jogaiért, a befogadó oktatás szükségessége mellett, és a gyakorlatban tegyenek a homo/bi/transzfóbia ellen.

A korábbi Dragtivism projektek leírása megegyezik az új programmal, időrendben itt találhatók: 1 , 2 , 3 , 4 .

Magyarország eddig egyszer vett részt a programban, a 2022-2024-es turnusban .Civil szervezeti oldalról a Háttér Társaság volt a magyar partner, így őket is megkérdeztük a petícióról. Beda Balázs, a Háttér Társaság munkatársa elmondta a Lakmusznak, hogy a projekt az Erasmus+ program szakmai követelményei szerint valósult meg, máshogy nem is kaptak volna támogatást.

„A résztvevők visszajelzése alapján egy nagyon élvezetes programot valósítottak meg a szervezők, izgalmas témákkal, műhelyfoglalkozásokkal, módszerekkel”- mondta Beda a Dragtivism 2024 januárjában zárult köréről.

A Háttér Társaság munkatársa szerint ők abban állapodtak meg a koordináló szervezettel, hogy 18 és 30 év közötti érdeklődőket delegálhatnak az eseményre, így az is elmondható, hogy magyar oldalról nem volt kiskorú résztvevő.

„A projekt egy biztonságos teret teremtett meg LMBTQI fiataloknak, hogy szűk körben tudjanak a művészeten keresztül a nemi önkifejezés és identitás módjairól beszélgetni, azokat feltérképezni. Az ilyen tapasztalatcserék meghatározó élményeket tudnak jelenteni LMBTQI fiataloknak, főleg, ha az otthoni környezetük kevésbé elfogadó” – mondta Beda Balázs a projekt hatásáról.

Hozzátette, „mindenkinek joga van kifejezni a véleményét, akár petíciókkal vagy aláírásgyűjtéssel hangot adni annak. Ám a CitizenGo által használt nyelvezet és téves információk bemutatása a társadalmi párbeszéd elősegítése helyett inkább egy gyűlöletkampányra hasonlít.”

Mivel foglalkozik a CitizenGo?

A CitizenGo székhelye Madridban található, összesen 11 nyelven indítanak kampányokat: angolul, spanyolul, franciául, portugálul, olaszul, németül, lengyelül, horvátul, magyarul, hollandul és szlovákul.

Weboldalukon úgy jellemzik magukat, hogy „a CitizenGO aktív polgárok közössége, akik célul tűzték ki az emberi élet, a család és a szabadság védelmét világszerte. Azért dolgozunk, hogy a hatalmon lévők tiszteljék az emberi méltóságot és az egyén jogait.”

Az oldalon egészen egyszerűen lehet új petíciót indítani, azt viszont nem részletezik, hogy a benyújtott petíciókat felülvizsgálják-e vagy rögtön kikerülnek szerkesztői beavatkozás nélkül.

Képernyőfotó a CitizenGo felületéről

A beküldött petíciókon kívül a CitizenGo számos saját kezdeményezést is publikál, többek között a cikk témáját adó petíciót is ők maguk indították.

A szervezet magyar ága aktívnak mondható, Facebook-oldaluk on mostanság főként az abortusz elleni tiltakozásról kommunikálnak. A Mindenki Születésnapja civil szervezettel együttműködve szerveztek egy abortuszellenes megmozdulást és petíciót is indítottaka témában. Magyarországi csapatuk a Budapest Pride ellen is tüntetett idén nyáron.

A 2024-es Budapest Pride ellen tiltakozó CitizenGo. Fotó: Németh Dániel/444

A szervezet abortuszellenes véleménye nem új. 2022-ben a kormány változtatott az abortusz szabályain, ennek értelmében az abortuszt kérő nőknek kötelező meghallgatni a magzati szívhangot, anélkül nem hajtják végre a beavatkozást. Az új abortusz törvény bevezetésekor a CitizenGo magyar kampányigazgatója, Schittl Eszter támogatta a törvénymódosítást .

„Fontos tehát tisztázni , hogy a gyermek már az anyaméhben is él, csak még nagyon kicsi. A szívhang meghallgatása pedig tájékoztatja az édesanyát arról, hogy egy élő ember fejlődik a szíve alatt, akinek hozzá hasonlóan szintén dobog a szíve” – mondta Schittl a Magyar Nemzetnek.

A CitizenGO már korábban is több LMBTQ-ellenes petíció indított, például júliusban Ne költsék a közpénzt drag show-kra! Állítsuk meg az LMBT-propagandát a Szigeten!’ címmel, júniusban pedig ‘ Vétózza meg Magyarország a mindenféle fajta „szülőséget’ elismerő uniós igazolvány bevezetését!” címmel tettek közzé felhívást. Korábban a „ transzgender bankkártyák” , a pécsi Pride és az iskolai „ LMBTQ-befolyásolás” ellen is tiltakoztak az oldalon.

(Címlapi kép: Dezső Annamari)

A szerzőről

Dezső Annamari

Dezső Annamari

2024-től a Lakmusz gyakornoka, majd újságírója. Egyetemi tanulmányait az ELTE szociológia alapszakán, majd az ELTE kommunikáció- és médiatudomány mesterszakán végezte. Az Achilles Data nemzetközi oknyomozó újságíró program nyertes csapatának tagja.