Bese Gergő nemcsak megáldotta a Megafon irodáját, az influenszerképzésen is részt vett
Ezt a cikket 2024
szeptemberében írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
A kicsapongó életvitele miatt felfüggesztett dunavecsei plébánost tavaly ősszel oktatták influenszerkedésre. Nem ő volt az egyetlen egyházi személy, aki részt vett a kormányközeli központ képzésén.
A melegpartikon való részvétele miatt botrányba keveredett NER-es sztárpap, Bese Gergő éppen egy évvel ezelőtt, tavaly szeptemberben végezte el a kormánypárti influenszerképző, a Megafon Központ tanfolyamát. Erről tanúskodik az egyik csoportkép, amelyet a Megafon tavaly szeptemberben töltött fel a Facebook-oldalára.
Bese Gergő a Fidesz egyik leglelkesebb hívének, a politikai kereszténység legnyíltabb és legdirektebb támogatójának számított. Ő áldotta meg a Miniszterelnökséget, a Pesti Srácok szerkesztőségét és a Megafon irodáját . Miután Heti Válasz megírta , hogy Bese melegpartikon vett részt és tartós kapcsolata is volt férfiakkal, Orbán Viktor Facebook-oldaláról eltüntették a Besét ábrázoló fotókat, törölték a vasarnap.hu oldalon megjelent cikkeit, és úgy tűnik,
Mi azonban a Besét ábrázoló csoportképet már a botrány kirobbanása előtt lementettük egy korábbi nyomozásunkhoz.
Bese atya a csoporkép jobb szélén, reverendában, Kovács István, a Megafon alapítójának mentoráltja között. Forrás: Facebook
A képen reverendában, a második sorban látható Besét Kovács István, a Megafon alapítója és az Alapjogokért Központ igazgatója készítette fel a sikeres közösségi média jelenlétre.
A központ 2020 szeptembere óta képez “digitális szabadságharcosokat”, akiknek több szinten nyújt ingyenes felkészítést online trendekből, videóvágásból, követőtábor menedzseléséből és egyéb gyakorlati ismeretekből. Ennél is lényegesebb azonban, hogy a Megafon nemcsak képzi, hanem közösségbe szervezi és koordinálja a végzett résztvevőket, akikről azonban nem minden esetben tesz közzé információt.
Korábbi cikksorozatunkban beszámoltunk arról, hogy a Megafon tréningjein aktív és választásokon induló politikusok is részt vettek, illetve, hogy tucatnyi függetlennek tűnő véleményoldal kötődik valójában a kormánypárti influenszerkeltetőhöz.
Megafon az egyházban
A nyilvánosan elérhető csoportképek szerint a Megafon nem csak a katolikus egyház felé nyitott: Bese Gergő római katolikus plébános mellett más felekezetek vallási vezetői is feltűnnek a digitális inkubátor holdudvarában. A képzősöket dokumentáló fényképeken és rendezvényfotókon beazonosítottunk egy unitárius segédlelkészt, aki információink szerint hitéleti tevékenysége mellett a Megafon koordinátorként is dolgozik. (A feltett kérdéseinkre azonban nem reagált.)
A képeken feltűnik Pocsaji Miklós református lelkész is, aki kérdésünkre megerősítette, hogy részt vett a Megafon képzésén.
Pocsaji Miklós, az Albertfalva-Kelenvölgyi Református gyülekezet lelkésze a Megafon végzőseiről készült csoportkép bal szélén. Forrás: Facebook
A Megafon tanfolyamát még 2022 nyarán kijárt Pocsaji több mint egy évtizede az Albertfalva-Kelenvölgyi Református Gyülekezet lelkipásztora , emellett pedig közéleti kérdésekben is gyakran véleményt nyilvánít, elsősorban a REform elnevezésű blogon , amelynek főszerkesztője. (Az egyházi és közéleti témákkal foglalkozó médiumot a Facebookon közel ötezren követik). Egy interjúban Pocsaji elmondta, hogy elítéli, sőt emberellenesnek tartja a “szélsőséges abortuszliberalizációt”, az “úgynevezett nemátalakító műtéteket”, és úgy gondolja, a mai ember a tudatmanipuláció hatására várja a klímaapokalipszist a “próféciákon alapuló végítélettel” szemben. De az orosz-ukrán háborúról és az amerikai elnökválasztásról is van véleménye.
Pocsaji a Lakmusz megkeresésére megerősítette, hogy elvégezte a Megafon tréningjét.
“A képzésből rengeteget tanultam, még ma is állandóan jönnek elő dolgok, amit hasznosítani tudok. A kapcsolattartásra (és további kurzusokra) nem igen volt időm, lelkészként ez a szűk keresztmetszet. Részben van az én hivatásom és a politikai influenszerkedés között egy különbség – ez egyre nyílik (gondolom nem kell utalnom az elmúlt félév vagy hetek történéseire)” – írta.
Pocsaji a válaszában azt is felidézte, hogy a tanfolyamot megelőző felvételi beszélgetésen említette az általa működtetett közéleti blogot és a kapcsolt Facebook-oldalt. “Világossá tettem, hogy itt nem direkt politikai kommunikáció zajlik, de indirekt igen, illetve nyilván a keresztyén hitből fakadó üzenetek direkt-indirekt átadása. Ezt megértették és akceptálták, így vehettem részt a kurzuson”- fogalmazott.
A református lelkész azt is elmondta, hogy több alkalommal hívták rendezvényekre is, ezek azonban rendre ütköztek egyéb programjaival. Azonban a kapcsolatfelvétel visszafele nem működöt:
Előfordult ugyanis, hogy Pocsaji közéleti blogját a Facebook minden előzetes indoklás nélkül törölte, ekkor pedig számított volna a közösségimédia-menedzsmentben jártas influenszerképző támogatására, de nem reagáltak a kérésére.
Címlapi kép: Facebook, Megafon
A szerzőről

Német Szilvi
Újságíró, médiakutató. Az álhírek és a dezinformáció terjedését vizsgálja a közösségimédia-kutatás eszközeivel, valamint a technológiai platformok és a rejtőzködő médiaorgánumok szerepével foglalkozik.
Ajánlott cikkeink

A magyar kormány ukrán vendégmunkások tömegeivel riogat, miközben azok már inkább továbbállnak Nyugatra

Miért keresnek a magyar nők évi 1,5 millió forinttal kevesebbet, mint a férfiak?
