Az álhírek ellenszere: a kritikai gondolkodás fejlesztése az iskolában
Ezt a cikket 2024
szeptemberében írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
A kamaszoknak szóló oktatási oldal, a Detekto.hu alapos és szórakoztató tartalmakkal tanítja az online információk ellenőrzését, segíti az internetes tájékozódást, és építi a magyar fiatalok médiatudatosságát.
Új tartalmakkal bővült a Lakmusz konzorciumi partnere, az Idea Alapítvány által fejlesztett Detekto.hu oldal.
Az eddigi játjékos tananyagok elsősorban a hamis hírek felismerését, az árulkodó jelek kiszúrását segítették, a most felkerült új fejezetek a kritikai gondolkodást fejlesztik a 13-16 éves gyerekek körében.
Józan ész és kiváncsiság
„ Korábbi tananyagaink a hamis tartalmak jellemző típusait és árulkodó jeleit, illetve a minőségi hírek jellemzőit és társadalmi hasznosságát mutatták be. Új kurzusainkban a kritikai gondolkodás magjait vetjük el, rámutatva többek között az önreflexió, a józan ész és a kíváncsiság fontosságára” – mondta Nagy Krisztina, az Idea Alapítvány programvezetője.
Az Európai Bizottság által finanszírozott Magyar Digitális Média Obszervatórium keretében készült honlap segítségével a diákok olyan tartalmakon keresztül gyakorolhatják a hamis információk felismerését, amelyek a közösségi médiában eléjük kerülő bejegyzésekhez hasonlóak.
Önállóság, tudatosság
„ Az egyik feladatsorban például azt mutatjuk be, hogyan tehetünk fel olyan kérdéseket, amelyek segíthetnek egy közösségi oldali poszt vagy kép hitelességének ellenőrzésében. De olyan feladat is van, amelyben a mesterséges intelligencián alapuló csetprogram, a ChatGPT válaszait kell értékelni aszerint, hogy felhasználnánk-e az így szerzett információkat egy házi dolgozat megírása során” – mondta Marinov Iván, a projekt egyik fejlesztője.
A kurzusok az önálló tanulást támogatják, de azok tartalma, fejlesztési területei és céljai több ponton is kapcsolhatók az iskolai oktatáshoz. A tananyagcsomaghoz készült tanári útmutató konkrét tippeket ad az iskolai felhasználáshoz is.
A Detekto anyagai elérhetők itt.
A Lakmuszon kiemelten fogalkozunk a médiatudatosság fejlesztésével. A médiatudatosság szempontjából fontos cikkeinket itt gyűjtöttük össze.
Boritókép: NICOLAS GUYONNET / HANS LUCAS / HANS LUCAS AFP
A szerzőről

Pálos Máté
Az ELTE BTK-n végzett, szerkesztett folyóiratot, írt kritikákat. 2014 óta teljes állásban újságíró. Dolgozott a régi Origónál, a Magyar Narancs hetilapnál és a G7.hu gazdasági portálnál. 2024-ben csatlakozott a Lakmuszhoz, 2025 márciusa óta szerkeszt is.