Macskaevő bevándorlók, az újszülöttek életére törő kormányzó és a trumpi vérfürdő: ezek voltak az elnökjelölti vita legmeredekebb állításai

Fülöp Zsófia

2024. szeptember 11. 14:26


Ezt a cikket 2024 szeptemberében írtuk.
A benne lévő információk azóta elavulhattak.

Donald Trump és Kamala Harris is el-elrugaszkodott a tényektől, olyan vádakat hoztak fel egymás ellen, amelyek bizonyítottan nem igazak. A migrációra, az abortuszra és a gazdaságra vonatkozó hamis vagy félrevezető állításaikat gyűjtöttük össze.

Magyar idő szerint szerda hajnalban került sor az ABC tévécsatornán a Kamala Harris és Donald Trump közötti elnökjelölti vitára. A novemberi amerikai elnökválasztás előtt ez már a második vita volt, de a június végi elsőn még Joe Biden állt szemben Donald Trumppal. Biden akkor igen gyengén teljesített, végül a Demokrata Párt tagjai felől érkező nyomás hatására vissza is lépett a jelöltségtől, és bejelentette, hogy jelenlegi alelnökét , Kamala Harrist támogatja a versenyben.

Ebben a cikkünkben azt vizsgáljuk meg, melyek voltak a Trump-Harris vita legnagyobb csúsztatásai, milyen hamis vagy félrevezető kijelentéseket tettek a jelöltek

  • a migrációval,
  • az abortusszal,
  • az inflációval,
  • a munkanélküliséggel,
  • valamint azzal kapcsolatban, hogy Trump vérfürdőt ígért arra az esetre, ha nem ő nyeri a választást.

Több amerikai fact-checking oldal élőben követte és ellenőrizte a vitában elhangzottakat, az ő tényellenőrzéseik alapján készült az alábbi összeállítás.

1. Migráció

Donald Trump egy olyan állítást hozott fel, amelyről már napokkal a vita előtt bebizonyosodott, hogy nem igaz. A republikánus elnökjelölt azt mondta :

„Springfieldben (Ohio) megeszik a kutyákat, a betelepülő emberek megeszik a macskákat. Megeszik az ott élő emberek háziállatait.”

Trump ezzel a Haitiről érkező bevándorlókra utalt, akikről egy szeptember 6-i Facebook-posztban azt írták , hogy vadon élő kacsákat és az ohioi Springfieldben élők háziállatait mészárolják le és eszik meg. Az állítás gyorsan elterjedt a különböző közösségimédia-oldalakon, hol képekkel, hol videókkal illusztrálva. Ezeket a bejegyzéseket megosztotta többek között Elon Musk és JD Vance , Trump alelnökjelöltje is. Az eredeti posztot a Meta álhírként jelölte meg, azóta már nem is érhető el a közösségi oldalon.

A PolitiFact tényellenőrző oldal beszélt Springfield város szóvivőjével, Karen Gravesszel, aki elmondta, hogy nincs semmi alapja a közösségi médiában terjedő vádaknak.

A szóvivő hangsúlyozta, a városhoz nem érkezett jelentés arról, hogy bárkinek bántalmazták vagy megsebesítették volna a háziállatait, ahogy halott kacsákról és libákról sem érkeztek hozzájuk jelzések.

Bevándorlók az amerikai-mexikói határon, 2024. május 13-án. Fotó: Herika Martinez / AFP

Donald Trump a vita során egy másik állítást is tett a bevándorlókkal kapcsolatban:

„Emberek milliói és milliói (…) özönlenek havonta az országunkba”

– mondta, és hozzátette, hogy szerinte 21 millió emberről beszélhetünk.

A PolitiFact tényellenőrzése azonban megállapította, hogy ez sem igaz.

Biden elnöksége alatt a bevándorlási tisztviselők 10 millió alkalommal találkoztak olyan bevándorlókkal, akik illegálisan lépték át az amerikai határt, ha pedig hozzávesszük azokat is, akiket a határőrök nem állítottak meg, akkor ez a szám nagyjából 11,6 millióra nő. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy az alkalmak száma nem azonos a személyek számával, hiszen egy ember akár többször is megkísérelheti a határátlépést. Ráadásul a határátlépők közül nem mindenkit fogadnak be.

Az amerikai Belbiztonsági Minisztérium adatai szerint Joe Biden elnöksége alatt körülbelül 3,8 millió embert engedtek be az Egyesült Államokba, ők várják a bevándorlási bírósági tárgyalást.

2. Abortusz

A korábbi amerikai elnök az abortusszal kapcsolatban is tett két, már korábban is emlegetett félrevezető állítást .

Trump először Virginia állam kormányzójáról állította, hogy a férfi régebben azt mondta:

„Amikor a baba megszületik, majd mi eldöntjük, hogy mit tegyünk vele.”

Trump egy 2019 februári gyűlésen a texasi El Pasóban már mondott egy hasonlót , akkor azzal egészítette ki, hogy a kormányzó az újszülött világra jötte után „beszélne az anyával és az apával, majd kivégezné a babát.”

A kormányzó alatt Trump a demokrata Ralph Northamet értette, aki 2018 és 2022 vezette Virginia államot. Northam foglalkozása szerint orvos, és egy rádióinterjúban valóban elmondta, hogy elképzelhető az, hogy ritka esetekben, késői terhességnél, amikor a magzat nem életképes, a világra jötte után az orvosok újjáélesztik, majd „megbeszélést” folytatnak az anyával a továbbiakról.

Trump azonban kiforgatta Northam szavait, a kormányzó ugyanis sosem állította, hogy „kivégezné a babákat”.

Igaz, ahogy a PolitiFact cikke megjegyzi, Northam azt sem tisztázta, pontosan mit ért „megbeszélés” alatt. Az újszülöttek meggyilkolása természetesen Virginiában is bűncselekmény, amiért hosszú börtön- vagy akár halálbüntetéssel is járhat.

Aktivisták tüntetnek a Roe vs. Wade-ügyben hozott ítélet felülbírálata ellen Texasban, 2022. június 24-én. Fotó: Suzanne Cordeiro / AFP

Trump ezek után arról is beszélt, hogy:

„Minden jogtudós, minden demokrata, minden republikánus, liberális, konzervatív, mindannyian azt akarták, hogy az abortusz kérdése visszakerüljön az államokhoz, ahol majd szavaznak róla.”

Trump egy áprilisi videóban már beszélt arról , hogy a Roe kontra Wade-ügy ítéletének felülbírálatát mindenki támogatta és jóváhagyta. Az amerikai Legfelsőbb Bíróság 2022 júniusában bírálta felül az 1973-as ítéletet, amely szövetségi szinten garantálta, hogy egyetlen állam sem fogadhat el az abortuszhoz való jogot sértő szabályozást.

A PolitiFact számos olyan jogtudóst talált , akik nem támogatták az eredeti ítélet hatályon kívül helyezését, és ezt jelezték is a döntés előtt az amerikai Legfelsőbb Bíróságnak. Ilya Somin, a George Mason Egyetem jogászprofesszora, a Supreme Court Economic Review korábbi társszerkesztője például azt nyilatkozta az oldalnak, hogy:

„Nagyon nyilvánvaló, hogy a jogtudósok túlnyomó többsége támogatja a Roe kontra Wade ügyben született eredményt.”

Majd hozzátette, vannak olyanok, akiknek volt problémájuk az eredeti Roe kontra Wade ítélet indoklásával, de mégis támogatták azt, már csak azért is, mert általánosságban védi az abortuszhoz való jogot.

3. Infláció

Trump a gazdasági témákra ráfordulva azt mondta:

„Biden és Harris alatt az Egyesült Államok elérte a valaha volt legrosszabb inflációt.”

Több tényellenőrző oldal megállapította, hogy Trumpnak ebben sincs igaza: Biden elnöksége alatt 2022 nyarán volt a legmagasabb az infláció, amikor is elérte a 9 százalékot. Ez valóban nagyon magasnak számított, a legnagyobbnak az elmúlt 40 évben .

Azonban nem igaz, hogy ennél sosem volt magasabb az infláció az Egyesült Államokban.

Az 1970-es években és az 1980-as évek elején az áremelkedés 12-15 százalék között mozgott, 1946-ban pedig meghaladta a 18 százalékot.

Amikor Biden átvette az Egyesült Államok vezetését, az infláció 1,4 százalék volt , a 2022 nyarán elért csúcspont után azonban az éves inflációs ráta csökkenni kezdett, a legfrissebb adatok szerint 2024 júniusában 2,9 százalékon állt.

Forrás

4. Munkanélküliség

Trump félrevezető állításai mellett Kamala Harris is többször fals információkra hivatkozott a vita során. Például azt mondta, hogy:

„Donald Trump a nagy gazdasági világválság óta a legrosszabb munkanélküliséget hagyta ránk.”

A Snopes tényellenőrzése kimutatta , hogy az Egyesült Államokban Trump 2017 januári beiktatásától kezdve egészen 2020 februárjáig minden hónapban növekedett a munkahelyek száma. 2020 áprilisában, a Covid-19 világjárvány eszkalálódásával azonban rekordmagasra, majdnem 15 százalékra emelkedett a munkanélküliség, valóban amerikaiak milliói veszítették el az állásukat.

A Covid okozta munkanélküliség azonban még mindig jóval alacsonyabb volt, mint a nagy gazdasági világválság idején (egészen pontosan 1932-ben) mért majdnem 25 százalékos munkanélküliségi ráta.

A 2020 áprilisi csúcs után egyébként újra csökkenni kezdett a munkanélküliek száma , 2020 decemberében már „csak” 6,7 százalék volt a munkanélküliségi ráta, 2021 januárjában pedig, amikor Trumpot Joe Biden váltotta az elnöki székben 6,4 százalék. A legfrissebb, 2024 augusztusi adatok szerint a munkanélküliségi ráta 4,2 százalékon áll az Egyesült Államokban.

Forrás

Harris arról is beszélt, hogy:

„Több mint 800 ezer munkahelyet teremtettünk a feldolgozóiparban. (…) Donald Trump azt mondta, hogy munkahelyeket fog teremteni a feldolgozóiparban, de valójában veszített ezekből a munkahelyekből.”

A jelenlegi alelnök ezen állítását az AP ellenőrizte, és arra jutott , hogy Harris számai nagyjából stimmelnek, de a hiányzó kontextus miatt a kijelentés mégis félrevezető.

Az amerikai Munkaügyi Statisztikai Hivatal szerint 2021 januárjában, Joe Biden hivatalba lépésekor 12 millió 188 ezer feldolgozóipari alkalmazott volt az Egyesült Államokban. A 2024 augusztusi előzetes adatok szerint ez a szám most 12 millió 927 ezer. A különbség 739 ezer, ami közel áll a Harris által idézett 800 ezres adathoz.

Nem szabad azonban elfelejteni, hogy Trump elnöksége alatt ütött be a Covid-19 járvány: 2020-ban márciusról áprilisra hirtelen 1,3 millióval csökkent a feldolgozóipari alkalmazottak száma. Így, ha a világjárvány okozta nagy veszteség előtti utolsó adatot (2020 márciusát) nézzük,

akkor 2024 augusztusában mindössze 206 ezerrel több feldolgozóipari alkalmazott volt a rendszerben, mint a Covid-járvány előtt.

Forrás

5. „Vérfürdő”

A demokrata elnökjelölt azt is megemlítette , hogy

„Donald Trump azt mondta, hogy vérfürdő lesz, ha a választás és a kimenetele nem az ő ízlése szerint alakul.”

Trump ezt idén március közepén, egy Ohioban tartott kampányeseményen mondta , miközben az autóiparról és a külföldön gyártott autókra kivetett vámok emelésére vonatkozó terveiről beszélt.

Trump kijelentése már akkor is nagy port kavart , James Singer, Biden kampányszóvivője azzal vádolta Trumpot, hogy politikai erőszakkal fenyeget, és „újabb január 6-át akar.”

Steven Cheung, a Trump-kampány szóvivője azonban elmondta, hogy a korábbi elnök egyértelműen „gazdasági vérfürdőről” beszélt, különös tekintettel arra, hogy milyen hatással lenne egy újabb Biden-kormányzás az amerikai autóiparra és tágabb értelemben a gazdaságra.

Ha meghallgatjuk Trump beszédét, a kontextusból valóban az következik, hogy a republikánus elnökjelölt gazdasági értelemben beszélt vérfürdőről.

Közvetlenül a vérfürdőre utaló mondat előtt azt mondta, hogy „100 százalékos vámot fogunk kivetni minden egyes autóra, ami átjön a [mexikói határ]vonalon, így nem fogják tudni eladni ezeket az autókat, ha megválasztanak.”

Aki kíváncsi a Trump-Harris vita további állításainak ellenőrzésére, annak ajánljuk a PolitiFact , a Snopes és az AP cikkeit.

Címlapi kép: Allison Bailey / AFP

A szerzőről

Fülöp Zsófia

Fülöp Zsófia

2023 májusától a Lakmusz újságírója, korábban 9 évig a Magyar Narancsnál dolgozott, főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. Az oxfordi Reuters Institute ösztöndíjasaként a romák médiareprezentációját kutatta.