Ezek a videók nem az olimpiai megnyitó ellen tiltakozó keresztény tömegeket ábrázolják

Barczikai Fanni

2024. augusztus 1. 13:04


Ezt a cikket 2024 augusztusában írtuk.
A benne lévő információk azóta elavulhattak.

Ötkarika nélküli Eiffel-torony, árulkodó vízjel és egy szobor elhelyezkedése – segítünk, hogyan lehet kideríteni a kontextusból kiragadott felvételek eredeti helyszínét és időpontját.

Világszerte felháborodást keltett keresztény és konzervatív körökben a párizsi olimpia július 26-ai nyitó előadása. A több mint négy órás eseménylegtöbb vitát kiváltó pillanata a sokszínűséget és befogadást szimbolizáló „Festivity” jelenet volt, melyben drag queenek, transznemű modellek és egy meztelen, kékre festett énekes is szerepelt. A tablóban többen Leonardo da Vinci Az utolsó vacsora című festményét látták megidézve, így a kereszténység paródiájaként értelmezték.

A nyitóünnepségről készített képernyőkép

Helytelenítését fejezte ki a katolikus egyház és az ügy kapcsán a máltai érsek is felvette a kapcsolatot a francia nagykövettel, de a politikai színtérről is érkezett kritika: több konzervatív külföldi politikus nyilatkozott arról, hogy sértve érezi kereszténységét a jelenet miatt, a témát Orbán Viktor miniszterelnök is érintette tusványosi beszédében.

A felháborodást látva az előadás koreográfusa viszont elmondta , hogy a jelenetben valójában egy “nagy pogány partit” szeretett volna ábrázolni az Olümposz görög isteneivel, nem az utolsó vacsorából inspirálódott. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság ennek ellenére nyilvánosan bocsánatot kért azoktól, akiket a megnyitó műsora mégis megsérthetett.

A megnyitó utáni napokban a közösségi médiában több olyan videó is terjedni kezdett, amelyeken a felhasználók állítása szerint a megnyitó ellen tiltakozó keresztény hívők ezrei láthatóak.

A két legvirálisabb videó azonban bizonyíthatóan hónapokkal a nyitóünnepség előtt készült, az olimpiától független keresztény eseményeken.

Tömeges demonstrációknak pedig sem a francia, sem a nemzetközi sajtóban nincsen nyoma.

Az első videó: Nagyboldogasszony napja (2022. augusztus)

“A francia keresztények ma este tömegesen tiltakoznak Jézus és az utolsó vacsora kigúnyolása ellen az olimpia nyitóünnepségén. A francia nép vagy továbbra is a globalisták rabszolgája marad, vagy visszaszerzi nemzetét és kultúráját. Eközben az olimpiai kudarcok folytatódnak.”

– ezzel a leírással osztott meg egy X-felhasználó július 28-án egy videót, melyen láthatóan több ezer ember ül egy téren és gyertyával a kezében énekel. A tömeg előtt egy kivilágított kereszt figyelhető meg, ami alapján valóban keresztény redezvényről lehet szó.

A friss hírként terjedő videó Facebookon is megjelent. “Több ezer #keresztény gyűlt össze #Franciaországban a #hit és az egység látványos megnyilvánulásaként🕯️🙏🏽” – így kommentálta a látottakat egy amerikai Facebook-felhasználó, akinek azóta törölt bejegyzése majdnem 3000 reakciót kapott és sok magyar profil tovább osztotta.

A törölt bejegyzés képernyőképe 2024. 07. 31. 14:00

A gyülekezés azonban nem kapcsolódik az olimpia nyitó show-jához, teljesen más időpontban és indokkal történt, ahogy erre az AFP is felhívta a figyelmet . A videóból kivágott képen végzett fordított képkereséssel több olyan bejegyzést találhatunk, melyek tartalmazzák a videót, ezeket azonban már 2022 nyarán közzétették. A tökéletes egyezések között pedig szerepel a felvétel forrása is, a Notre Dame de Lourdes szentély hivatalos X-fiókjának 2022. augusztus 14-i bejegyzése .

„Szép és boldog Nagyboldogasszony napját mindenkinek. Imádságban egyesülve a világ összes katolikusával. Szűz Mária ragyogjon a szívetekben”

– szerepel az akkori leírásban.

Az eredeti posztból egyértelműen kiderül, hogy a videón nem egy 2024-es tüntetés, hanem a két évvel ezelőtti Nagyboldogasszony-ünnepség szerepel.

Így bár valóban katolikus megmozdulásról van szó, a gyülekezésnek nincsen politikai célja és semmi köze a későbbi olimpiai eseményekhez.

Forrás: Facebook és az eredeti X poszt

A most terjedő posztokban nem nevezik meg a pontos helyszínt, azonban az eredeti poszt segítségével ez is könnyen kideríthető. Ha az eredeti megosztó fiók neve nem lenne elég bizonyíték, gyors keresés után kiderül, hogy a keresztény ünnepséget Franciaországban minden évben a Párizstól körülbelül 600 kilométerre található, a keresztény világban fontos zarándokhelynek számító Lourdes városában tartják. Ezt maga a felvétel is bizonyítja: a rossz éjszakai fényviszonyok ellenére is kivehető a Lourdes-i szentély sétánya és a tér közepén álló, kivilágított Koronás Szűz szobor .

Második videó: march for Jesus (2024. május)

A másik, hasonló témában terjedő videón egy népes gyülekezés látható az Eiffel-torony melletti Trocadero téren. A tömeg szintén énekel, egy transzparensen a Szeretlek Jézus felirat olvasható. A klipet megosztók azt állítják , hogy a felvétel egy istentiszteletetet mutat be, amely Jézust dicsőíti Párizsban „a sátáni és istenkáromló olimpiai megnyitó ünnepség után”.

A videó hasonló keretezéssel Magyarországon is elterjedt, “megjöttek a francia keresztények válaszul a sátáni megnyitó szeánszra… Halleluja!” – írta például egy magyar felhasználó Facebookon. Az ATV műsorvezetője és a Hit Gyülekezete lelkésze, Tóth Géza pedig 10 ezer követővel rendelkező Facebook-oldalán azzal a szöveggel osztotta meg a videót, hogy

“francia keresztények takarítanak az olimpiai megnyitón történt szellemi környezetszennyezés után!”.

A videókról készített magyar posztok képernyőképei

Forrás: Facebook

Alaposabb megfigyelés után azonban észrevehető, hogy a háttérben feltűnő Eiffel-tornyot még nem díszítették fel az olimpiai ötkarikával, melyet a szervezők 50 nappal a játékok előtt rögzítettek a híres látványosságra és már a nyitóünnepség közvetítésében is látható volt. Így a tiltakozásról szóló videót biztosan június 7. előtt vették fel.

Forrás: balra a videóból kivágott képernyőkép, jobbra APF / J-F ROLLINGER

A felvétel körülményei azonban ennél is pontosabban azonosíthatóak, miután ellenőrizzük a jobb oldalon elhelyezett vízjelet. Ebből a „@jeanluctrachsel.ministries” felirat olvasható ki, a hozzá tartozó Instagram fiók pedig a mai napig elérhető .

A név ellenőrzésével könnyen megtalálható a most terjedő poszt május 25-én közzétett eredeti forrása, ami alapján egy évente megrendezett keresztény eseményről van szó.

A videót Facebook-oldalukon is megosztották, a poszt leírásából pedig az is kiderül, hogy Párizsban játszódik és a közzététel napjának eseményeit örökítette meg.

Forrás: Facebook és az eredeti Instagram poszt

Az időpont és a helyszín kulcsszavainak beírásával már könnyen azonosítható az olimpiai tiltakozásnak beállított esemény valódi kontextusa. A májusi March for Jesus (Meneteljünk Jézusért) nevű keresztény körmenetről ugyanis az Evangelical Focus nevű lap részletesen beszámolt , cikkükbe pedig a helyszínen készült fényképet is csatoltak, ami igazolja az az egyezést. Riportjuk szerint idén több mint 21 ezer francia vonult az utcákra Párizs, Lille, Nantes, Metz és Strasbourg városaiban, ezzel az idei rendezvényen rekordmennyiségű keresztény vett részt.

Címlapi kép: Barczikai Fanni

A szerzőről

Barczikai Fanni

Barczikai Fanni

A Budapesti Corvinus Egyetemen végzett politológus, az ELTE-BTK mesterszakos hallgatója. Az Achilles Data nemzetközi oknyomozó újságíró program díjazottja és a Pelikán Projekt okleveles újságírója. A Lakmusz csapatához 2024 márciusában csatlakozott.