Két súlyosan félrevezető videó, amelyekkel Biden alkalmasságát próbálták kétségbe vonni az elmúlt hetekben
Ezt a cikket 2024
júliusában írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
A légi bemutatóról „elkóborló” vagy a színpadon „lefagyó” Biden elnököt ábrázoló videók nem szerkesztettek, de manipulatívan vágták ki őket. A magyar kormányközeli sajtóban is gyorsan terjedtek az elnökjelölti vita előtt az amerikai nyilvánosságból átvett „cheapfake”-ek.
Novemberben elnökválasztás lesz az Egyesült Államokban, és múlt hét csütörtökön megtartották az első elnökjelölti vitát Joe Biden jelenlegi elnök és kihívója, Donald Trump, előző republikánus elnök között. A két jelölt átlagkora a valaha volt legmagasabb: Biden 81, Trump 78 éves, és Biden már az előző ciklusban átvette a legidősebb hivatalban lévő elnök címét. Biden gyenge teljesítménye miatt a vita óta az amerikai és nemzetközi sajtó is kiemelten foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy Biden talán túl idős egy következő ciklushoz.
Persze Biden idős kora és fizikai-mentális terhelhetősége korábban is téma volt a sajtóban: a The Wall Street Journal például saját értesülései alapján írta meg június elején, hogy zárt ajtók mögötti tárgyalásokon előfordult, hogy az elnök erőtlen, halk hangon beszélt és elveszítette a beszélgetés fókuszát.
Ezzel együtt Biden alkalmatlanságát az orosz propganda és amerikai alt-right oldalak hamis információkkal, félrevezető, manipulált médiatartalmakkal is többször próbálták alátámasztani az utóbbi hónapokban. Erre mutatunk két példát, amelyek a magyar kormánypárti sajtót is bejárták az elnökjelölti vita előtti hetekben.
Kóborlás és levegővel kézfogás?
„ Kínosan magyarázkodik a Fehér Ház szóvivője, miután Biden ismét a levegővel akart kezet fogni, és Meloninak kellett terelgetnie” címmel közölt cikket a Hirado.hu, vagyis a közmédia június 16-án a Breitbartra hivatkozva. A szöveg szerint az olaszországi G7-csúcsonaz olasz kormányfőnek kellett útba igazítania a látszólag a semmibe révedő, elsétáló, és a levegővel kezet fogó elnököt.
A cikkben egy az X-en közzétett, félperces videó hivatott alátámasztani a fenti állítást, majd hozzáfűzik: „ Biden bakijait az amerikaiak egyre inkább tartják felháborítónak, és egyre erősebben kérdőjelezik meg a 81 éves államfő alkalmasságát”.
WHAT IS BIDEN DOING? pic.twitter.com/iY33K2srII
— RNC Research (@RNCResearch) June 13, 2024
A felvételt a Magyar Nemzet cikke is tartalmazza, a kormányzati médiabirodalom lapja pedig még erősebben fogalmazott: a „ mentálisan beszámíthatatlan” Biden „ megint elvesztette a kapcsolatot a valósággal” – írták. A szintén kormányközeli Mandiner szerint az eseményen Biden „ elvesztette a fonalat”, „ láthatóan azt sem tudta, hogy hol is van.” Az Origo pedig azt írta, Biden „ elkóborolt” és a „ levegővel szeretett volna kezet fogni”. Megjegyzendő, hogy bár a cikk elején „ ejtőernyősnek” nevezik az ejtőernyősöket, később már “búvárként” hivatkozik rájuk a szöveg. (Ugyanezt a fordítási hibának tűnő furcsa bakit a hírről szintén beszámoló Naphíre is elköveti.)
Ezek a jelenetek már egyértelműen látszanak az eredeti, 17 perces felvételen, amely a G7 Italy Youtube-csatornán megtekinthető.
A félreveztő videó és állítás elsődleges forrása az RNC Research nevű X-profil, ami a Republican National Committe rövidítése. A politikai szervezet a republikánus párt brandjének építésért, népszerűsítéséért felel, és szorosan kötődik Donald Trumphoz, vezetésében Trump rokona és egyik kampányfőnöke is ott ül.
A videó gyorsan terjedt az amerikai konzervatív médiában, bulvárkiadványok és influenszerek között. A New York Post a közösségi médiában, a brit Daily Mail az elsődleges felületén tett közzé olyan felvételeket, amelyeken félrevezetően módosították a kép kivágását is: a kép két oldalának lemetszése miatt még kevésbé helyezhető el térben az eseménysor. A manipulációval a Politifact tényellenőrző oldal, az NBC News és a Yahoo News is foglalkozott.
Az ilyen egyszerű, könnyen legyártható (és általában könnyen lelephezhető) dezinformációs tartalmakat angolul gyakran hívják „ cheapfake“ -nek, vagyis olcsó hamisítványnak. Terjesztésük pedig elvileg tilos lenne az olyan nagy techcégek, mint Google, a Meta, a TikTok és az X platformjain.
Lefagyás Obama oldalán?
Hasonló módszerrel készült és hasonló útvonalon terjedt egy másik álhír is, amelyet itthon a Mandiner és az Origo is terjesztett. Előbbi állítása szerint Biden egy adománygyűjtő kampányrendezvény színpadán „ szélütött bácsit játszott”, aki „ azt sem tudja, hol van”, utóbbi szerint az elnök „ leblokkolt”, és Obamának „ kellett lekísérnie a színpadról”.
Az állítások alátámasztására az alábbi, rossz minőségű felvételt használták:
That’s a wrap on record-setting Democratic fundraiser for Joe Biden’s reelection campaign (netting $28M). Former President Barack Obama and President Joe Biden offer final waves to Peacock Theater crowd as Obama then grabs Biden’s hand to lead him offstage following 40-minute… pic.twitter.com/xbE2jf3jdz
— Chris Gardner (@chrissgardner) June 16, 2024
A valóságban azonban Biden pár másodpercig mozdulatlanul fogadta a közönség ovációját egy hosszabb beszélgetés után, majd Obamával együtt elhagyta a színpadot. Ezt mutatja egy másik, közelebbi felvétel, amelyet az AP tényellenőrei is összevetettek a félrevezető felvétellel.
A dezinformációhoz használt távoli, szemcsés, amatőr felvételt Donald Trump is megosztotta a saját közösségi média oldalán, azzal a kérdéssel, hogy „ Tényleg azt akarják, hogy ő legyen a következő elnök?” A „ lefagyást” és a videót aztán a közösségi médián kívül a Daily Mail és a The New York Post is terjesztette.
A Kremlnek is kedves téma
Ezek a dezinformációs kampányok háttérbe szorítják a Trump helyesírási hibáiról, földrajzi tévesztéseiről szóló régebbi történeteket, és azt is, hogy Trump éppen akkor tévesztette el egy orvosa nevét június közepén, amikor Bidennek kognitív teszteket javasolt.
Biden alkalmatlanságával, mentális és fizikai állapotával kapcsolatos dezinfármációk terjesztése nemcsak a republikánus oldal felé szélsőségesen elfogult, alt-right amerikai (bulvár)portálok szokása, hanem a Kreml-propaganda visszatérő eleme is.
Jól mutatja ezt, hogy ezeket a híreket – magyar hirado.hu mellett – az orosz Russia Today is bemutatta. A Russia Today szintén közölte azt a Magyarországon is terjedő videót, amelyen a kommentár szerint Biden egy nem létező székre próbált volna leülni. A megtévesztő videóval és magyarországi terjesztőjével az AFP magyarul is foglalkozott.
Pár hónappal ezelőtt pedig az oroszbarát Orosz Hírek és a Magyar Hírlap is lehozta azt a hamisított videót, amelyen Biden demenciáról szóló könyvek között válogat, holott az eredeti felvételen gyerekkönyvek szerepelnek.
Borítókép: Tiziana Fabi / AFP
A szerzőről

Pálos Máté
Az ELTE BTK-n végzett, szerkesztett folyóiratot, írt kritikákat. 2014 óta teljes állásban újságíró. Dolgozott a régi Origónál, a Magyar Narancs hetilapnál és a G7.hu gazdasági portálnál. 2024-ben csatlakozott a Lakmuszhoz, 2025 márciusa óta szerkeszt is.
Ajánlott cikkeink

Sosem látott mértékben árasztották el félrevezető háborús AI-képek a netet az izraeli–iráni konfliktus alatt

Egészen sajátos trükkel hozta ki a Századvég, hogy a szankciók miatt 65 millió európai csúszott bele az energiaszegénységbe
