Ibolya Csenge: Karácsony Gergely budapesti főpolgármestert nem demokratikus úton választották meg
Ezt a cikket 2024
januárjában írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
Mi az állítás?
A budapesti főpolgármestert „nem kértük, de mégis megkaptuk.” A Megafon Karácsony Gergelyt lejárató videója azt sugallja, hogy Karácsony Gergely megválasztása nem demokratikus úton történt.
Ki mondta és mikor?
Ibolya Csenge megafonos influenszer, 2023. december 29-i videójában.
Milyen hirdetésekben szerepelt az állítás?
2024. január 3. és január 12. között a Megafon hirdette a Facebookon , 1,6 millió forintért.
Mire jutottunk az állítás ellenőrzésekor?
A 2010. évi L. törvény alapján a budapesti főpolgármestert (csak úgy, mint a többi település polgármesterét) a település választópolgárai választják meg. Az lesz a főpolgármester, aki a legtöbb szavazatot kapja, és így történt ez Karácsony Gergely esetében is 2019 októberében.
Bővebben?
Ibolya Csenge Karácsony Gergely 2023. december 26-án posztolt TikTok-videójából vágott ki egy részletet, amelyet kéretlen életvezetési tanácsnak minősített. A főpolgármester a posztban 2023-as olvasmányélményeiről beszél, és arról, hogy „a TikTok és az Insta az tökjó, csak ne keverd össze az élettel, amiben néha el kell jobban merülni, hiszen nem lehet a világ összes dolgát elmondani egy harminc másodperces videóban. Úgyhogy időnként olvass!” A megafonos videóban azonban csak a mondat első felét vágták be, így lett végül egy könyvajánlóból az influenszer értelmezésében „életvezetési tanácsadás”.
„Kicsit olyan ez, mint a budapesti főpolgármestersége – nem kértük, de mégis megkaptuk”
– mondja Ibolya, azt sugallva, mintha Karácsony megválasztása nem demokratikus úton történt volna. Ez azonban nem igaz.
Hogyan választják a budapestiek a főpolgármestert?
Bár Ibolya Csenge nem részletezi a videójában, hogy mit vagy kiket ért pontosan az alatt, hogy “nem kértük” Karácsony főpolgármesterségét (a budapestieket? a kormánypárti szavazókat?), a hatályos törvények pontosan szabályozzák, hogy Budapest főpolgármesterét hogyan választják meg.
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 2010. évi L. törvény 12. paragrafusa mondja ki az egyszerű szabályokat:
- a polgármestereket és a főpolgármestert a települések választópolgárai közvetlenül választják,
- minden választópolgár egy jelöltre szavazhat,
- és az a jelölt lesz a főpolgármester, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapja.
Budapest főpolgármesterét tehát közvetlenül, egyszerű szavazattöbbség alapján választják, ami azt is jelenti – a megafonos sugalmazással ellentétben –, hogy a főpolgármester az egyik legnagyobb politikai legitimitással rendelkező politikai szereplő Magyarországon.
A Megafon – amely saját bevallása szerint magánadományokból működik, de jórészt átláthatatlan módon közpénzt is felhasznál – már korábban is milliárdokat költött a Facebookon politikai tartalmú hirdetésekre. A szervezet ezúttal sem sajnálta a pénzt hirdetésre. A Meta nyilvános adatbázisa alapján Ibolya Csenge videóját két változatban, összesen minimum 1,6-1,7 millió forintot költött el a Megafon.
A szerzőről

Lakmusz
Ajánlott cikkeink

Egyszemélyes Orbán-show, csekély mérhető eredménnyel: ilyen volt belülről másfél hónapnyi Harcosok Klubja

800 ezres, 2010 óta megnégyszerezett ápolói átlagbérrel büszkélkedik a kormány – megszereztük a pontos számokat
