Vigyázat, szatíra! Ironikus TikTok videókkal bizonygatja a Magyar Nemzet, hogy a németek mennyire szeretnek Magyarországon élni
Ezt a cikket 2023
novemberében írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
A videók készítője nem él Magyarországon, ráadásul színész, aki korábban A klinika című sorozatban is játszott, mostanában pedig bevallottan szatirikus-társadalomkritikus tartalmakkal szórakoztat a közösségi médiában.
Szeptemberben több cikkben is foglalkozott a Magyarországra nagy számban betelepülő német állampolgárokkal a Magyar Nemzet. Szeptember eleji, Egyre több német talál új otthonra Magyarországon című írásukban egy Emily Paersch nevű nő mesél nekik arról, hogy miért költöztek férjével a Rajna-vidék-Pfalz tartománybeli Bad Kreuznachból Somogyvárra. A cikkben a nő a magyar konzervatív értékvilágot, az abszurd német energia- és gazdaságpolitikát, illetve az elhibázott migrációs politikát említi indokként.
Szeptember végén Magyarországra menekülnek az elégedetlen németek címmel közöltek a témáról egy újabb írást, amelyben három TikTok-csatornát említenek, ahol szerintük arról beszélnek a Magyarországra költözött németek, hogy mit szeretnek hazánkban. Az egyik, Der HON Klartext néven futó csatornáról három videót is megosztottak, kiemelve, hogy a tartalmakat készítő férfi „Magyarországot ideológiai és fizikai szempontból is biztonságosnak tartja”, és aki szerint „egyedül Orbán Viktor magyar miniszterelnök védi meg az Európai Unió külső határait”.
A cikket ráadásul a Magyar Nemzet fizetett hirdetésben reklámozta a Facebookon és az Instagramon, így bukkantunk rá mi is. Az anyagot a kormánymédia három másik zászlóshajója, az Origo , a Mandiner és a Pesti Srácok is átvette.
Forrás: Facebook Ad Library
Csakhogy a hivatkozott TikTok videók valójában egy szatirikus videósorozat részei, Der HON művésznéven egy Frank Schröder nevű német színész készítette őket, aki korábban többek között a Magyarországon is híres A klinika című sorozatban játszott.
Jelenleg főként a közösségi médiában aktív, ahol kifejezetten szatirikusnak szánt tartalmakat tesz közzé.
A klinikától a közösségi médiáig
A Wikipedia szerint Frank Schröder 1964. június 2-án született Bingen am Rhein-ban, színészként, énekesként és zenei producerként hivatkoznak rá. Leghíresebb alakítása A klinika című NSZK-s sorozat postása, Berti volt . A klinika (vagy ahogy Magyarországon a leginkább ismert, a Fekete-erdei klinika) 1985-1989 között futott, Magyarországon először 1988-ban láthatták a nézők. Schrödernek az 1990-es években számos televíziós szerepe volt, és énekesként is feltűnt különböző tévéműsorokban. 2005-ben, A klinika folytatásában (A klinika – Új generáció) Schröder ismét Berti szerepébe bújt.
A színész-énekes-műsorvezető a 2000-es évek elejéig volt igazán aktív a tévé- és rádiócsatornákon, később átnyargalt a közösségi médiába. Hat olyan YouTube-csatornát találtunk, ahol a tartalmai megjelennek, változó intenzitással. A legtöbb csatornához kapcsolódik Facebook, X vagy Instagram oldal is, de megtalálható a Spotify-on és az iTunes-on is, újabban pedig leginkább a TikTokon aktív.
Forrás: YouTube
A YouTube-on külön csatornája van Bertinek, a postásnak ; az énekes Frank Schrödernek; egy Billi Baller nevű alteregójának; az utazó és hotelkritikus Schrödernek; a luxushotelekbe utazó Der HON -nak; és a társadalomkritikus Der HON- nak, ez utóbbi a Der HON Klartext (ami magyarra körülbelül úgy fordítható: Der HON tiszta beszéde). Ezzel a csatornával a színész a TikTokon is jelen van, ez az, amelyet a Magyar Nemzet is kiszúrt.
„Gyere a biztonságos Magyarországra!”
A Der HON Klartext TikTok-csatornán több videósorozatot is találtunk, például a Német kezdőknek címűt, ahol a férfi arról beszél angolul, hogyan mondanak bizonyos kifejezéseket Németországban. Például nem azt mondják, hogy „Twitter Elon Musk”, hanem hogy „szabad véleménynyilvánítás” – mondja ebben a videóban ; ebben pedig arról beszél , hogy a „fehér férfi” helyett azt mondják, „német ember”.
Habibi No Money sorozatában sejknek öltözve és egy köteg pénzt lobogtatva arról beszél , hogy ha nincs pénzed Szingapúrba, Kanadába vagy egyéb más helyekre utazni, akkor menj Németországba. A migráció egyébként állandó témája videóinak, ezekben például arról beszél , hogy „egy olyan Németországra van szükségünk, amelynek kormánya gondoskodik rólunk, bennszülöttekről.”
Idén július óta futó Biztonságos Magyarország (Sicheres Ungarn) sorozatának videóit mindig úgy kezdi, hogy „Van egy szabad ország, ahol…” és úgy zárja, hogy „Gyere a biztonságos Magyarországra. Jó napot!” Ezekben a videókban többek között arról beszél, hogy van egy szabad ország, ahol
- Ursula von der Leyennek nincs beleszólása semmibe;
- a bennszülöttek éjjel-nappal gond nélkül görkorcsolyázhatnak egyedül („Ha nincs kedved az európai multikultihoz, gyere a biztonságos Magyarországra” – teszi hozzá.);
- anemzetközi civil szervezetek nem azt csinálják, amit szeretnének;
- a bennszülöttek a városokban és falvakban sétálva a saját nyelvüket hallják (ennél a videónál egy szamár legel egy kerítés mellett);
- több mint 13 éve csak egy demokratikusan megválasztott párt van hatalmon, 68 százalékos többséggel.
Honnan tudjuk, hogy szatíra?
A videókból az is kiderül, hogy a férfi nem él Magyarországon, utazós csatornáján mindig más és más helyekről jelentkezik be. Egy 2017-es interjúban arról beszélt , hogy sokat utazik (az interjú időpontjában éppen Szingapúrban volt), de mindig élvezi, ha visszatérhet szülőföldjére, Németországba. Egy, az interneten fellelhető impresszumban pedig minden megadott címe németországi.
Szerettünk volna Schröderrel beszélni arról, hogy miért éppen Magyarországgal foglalkozik videóiban, ahogy azzal kapcsolatban is megerősítést kértünk tőle, hogy valóban szatirikus tartalmakról van-e szó, de hiába kerestük többször is e-mailen és a közösségimédia-csatornáin, cikkünk megjelenéséig nem kaptunk tőle választ.
Azonban így is rendelkezésünkre áll számos bizonyíték, melyeket látva nagy biztonsággal állítható, hogy a Der HON csatornákon közzétett tartalmak szatirikusak.
A magát szórakoztatóművésznek nevező Schröder TikTok-csatornáján úgy mutatkozik be, hogy „ha humorról van szó, nem értem a viccet”, és úgy hivatkozik magára, mint a társadalomkritikus „heute SHOW” szakértője. Ugyanez a bemutatkozás található a Der HON Klartext YouTube-csatornán is, azzal kiegészítve, hogy
„Figyelem szatíra”.
Forrás: YouTube
A heute SHOW a német közszolgálati televízión (ZDF) futó hírszatíra műsor . Ahogy azt a honlapon is írják: „Németország legnépszerűbb szatirikus műsora a híreket kommentálja.”
A szatirikus tartalmakra a férfi felhívja a figyelmünket a Der HON luxusszállodákba utazós oldalán is , ahol megjegyzi, hogy a videókat viccesnek és szórakoztatóan szatirikusnak szánja, melyeknek nem céljuk, hogy diszkriminálják a kisebbségeket. Ha valaki mégis úgy érzi, hogy komoly hátrányos megkülönböztetés éri, akkor Schröder arra kéri őket, jelezzék neki.
Forrás: YouTube
Egy, a Der HON Klartext-csatornán 2020. augusztus 30-án megjelent bemutatkozó videója alatt pedig arról olvashatunk, hogy „míg más csatornák csak beszélnek, addig a Der HON Klartext cselekszik, és szórakoztató szatirikus formában a sérelmek mélyére hatol.” A leírás azzal folytatódik, hogy
“a Klartext egy szatirikus videósorozat. Vicces. Soha nem bántó. (…) Mi a szatíra? Olyan művészeti forma, amely kritizálja, kigúnyolja vagy elítéli az embereket, eseményeket vagy állapotokat.”
És hozzáteszi, hogy a szatíra tipikus stíluseszközei a túlzás vagy lebecsülés, mint szándékos bagatellizálás, addig a pontig, amíg a szatíra tárgya nevetséges lesz, vagy abszurddá válik.
Forrás: YouTube
A szövegben Der HON megemlíti azt is, hogy egyfajta Till Eulenspiegelként kell őt elképzelni. Az említett figura egy német népmesehős, akinek története könyv formájában 1510 körül jelent meg először, és amely szerint Till egy ravasz vándor volt, aki ostobának tettette magát, miközben mindenféle csibészséget eszelt ki embertársai ellen.
Címlapi kép forrása: Der HON Klartext TikTok-csatornája
A szerzőről

Fülöp Zsófia
2023 májusától a Lakmusz újságírója, korábban 9 évig a Magyar Narancsnál dolgozott, főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. Az oxfordi Reuters Institute ösztöndíjasaként a romák médiareprezentációját kutatta.
Ajánlott cikkeink

Sosem látott mértékben árasztották el félrevezető háborús AI-képek a netet az izraeli–iráni konfliktus alatt

Egészen sajátos trükkel hozta ki a Századvég, hogy a szankciók miatt 65 millió európai csúszott bele az energiaszegénységbe
