Nem a kurkuma gyógyította ki a rákból a nőt, akinek a sztorijával a fűszernövényt népszerűsítik
Ezt a cikket 2022
augusztusában írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
Alaposan átköltötte a brit Victoria Sewart történetét a Titkok Szigete, hogy csodaszerként mutathassa be a keleti fűszernövényt. A nő valójában átesett kemoterápián, sugárkezelésen és egy műtéten is – amellett, hogy a valóban kedvező élettani hatásokkal bíró kurkumát is fogyasztotta.
“Kurkumával győzte le a rákot: a gyógyszeripar azóta sem beszél az esetről”
Ezzel a címmel jelent meg cikk a Titkok Szigete nevű internetes oldalon. Három éve publikálták, most mégis azért foglalkozunk vele, mert augusztus 8-án újra kitették a portál 68 ezer követővel rendelkező Facebook-oldalára, a poszt pedig a rajta lévő 3800 lájkkal és 1500 megosztással alaposan megdobta a cikk olvasottságát.
Pedig a szöveg egy sor félrevezető állítást tesz a curry alapanyagaként ismert fűszernövény gyógyhatásával kapcsolatban, és az ennek bizonyítékaként leírt történet is tele van ferdítésekkel az eredeti, angol nyelvű forráshoz képest.
A cikk azt állítja, egy brit nő, akinél emlődaganatot diagnosztizáltak, az orvosi kezeléseket visszautasítva kizárólag a kurkuma segítségével gyógyult fel a rákból. Ez nem igaz.
- A cikk felnagyította a kurkuma szerepét a cikkben bemutatott nő gyógyulásában. Victoria Sewart egy róla szóló 2012-es riport szerint valójában onkológiai kezelések sorának és egy sikeres sebészeti beavatkozásnak köszönhetően szabadult meg az emlődaganattól. A kurkumát azért építette be vegán étrendjébe, hogy a tumor kiújulását megelőzze.
- Az eredeti cikk szerint a nő orvosai sem tagadták, hogy az egészséges étkezés segítheti a teljes gyógyulást. De emellé gyógyszeres, hormonterápiás kezelést is javasoltak, amelynek Victoria Sewart saját döntése alapján nem vetette alá magát.
- A kurkuma, helyesebben a benne lévő kurkumin vegyület valóban használható a gyógyászatban. Rákos sejtekre is van romboló hatása, bár ezt eddig inkább laboratóriumi körülmények között vizsgálták. Egyelőre nincs elegendő tudományos bizonyíték arra, hogy daganatos beteg emberek állapotán is javít a fogyasztása.
Nem pontosan úgy volt
“A Nagy-Britanniában élő Vicky Stewartnál rákot diagnosztizáltak, és azt mondták neki, hogy agresszív kemoterápiás kezelésre lesz szüksége, és hogy gyakorlatilag már végstádiumban van, így nem sok az esély a gyógyulásra”
– mutatja be a történet főhősét a Titkok Szigete cikke. A nő a történet szerint erre “elhatározta, hogy nem megy bele a kezelésekbe, és egy alternatív utat választ”.
Címlapon: Kurkumát őröl egy munkás egy újdelhi fűszerfeldolgozó üzemben / Fotó: Vijay Pandey / DPA via AFP
“Rengeteg dolognak utánanézett”, majd végül amellett döntött, “hogy egy szuperételt, a kurkumát kell fogyasztania nagy mennyiségben”, annak ellenére, hogy orvosai “folyamatosan lebeszélték róla, állítva, hogy nincs semmilyen rákellenes hatása”.
“Vicky végül aztán mindenkire rácáfolt, és nem csak túlélte a rákot, évekkel később is teljesen tünetmentes”
– zárul a történet.
Mivel a Titkok Szigete cikkében semmi nem utal a hír forrására, a cikkben szereplő fotót használva fordított képkereséssel azonosítottuk be a történet legkorábbi internetes megjelenését. Így jutottunk el a Daily Mail brit bulvárlap és a Telegraph 2012. június 24-én és 25-én megjelent cikkeihez. Ezek a felhasznált fotók azonossága és a szöveg erős hasonlósága miatt valószínűleg a képek jogtulajdonosaként feltüntetett Apex News & Photos hírügynökség konzervanyagának átvételei.
A cikkekből nemcsak az derül ki, hogy a Titkok Szigete rosszul írta le a történet főszereplője, Victoria Sewart nevét, de az is, hogy jelentős eltérések vannak a magyar portálon közölt sztoriban az eredeti, angol nyelvű forráshoz képest.
A cikk szerint a 44 éves Victoria Sewart, aki ékszerkészítő, és az angliai Plymouth kikötővárosban üzemelteti ékszerüzletét, 2008-ban komoly műtéten esett át. Kemoterápia és sugárkezelés után rosszindulatú daganatot távolítottak el az egyik melléből.
A sikeres műtét után orvosa a Tamoxifen nevű gyógyszert írta fel neki, amely az emlőrák kialakulásának megelőzésére használatos hormonterápiás gyógyszer. A cikk szerint azonban a lehetséges mellékhatásoktól való félelmében Sewart úgy döntött, nem szedi a készítményt.
Ehelyett összeállított magának egy speciális, vegán, zsírszegény étrendet, aminek az egyik központi eleme a különösen egészséges ételnek (superfoodnak) tartott kurkuma volt.
A Daily Mail és a Telegraph oldalán is elmesélt történet szerint tehát Victoria Sewart nem végstádiumú rákos betegként, a halál kapujában fordult utolsó reménységként a kurkuma központú diétához. Valójában már a sikeres operáció után, a tumor újbóli kialakulásának megelőzésére választotta a kurkumát (az orvosok által javasolt gyógyszeres terápia helyett).
A teljes képhez az is hozzátartozik, hogy a két azonos tartalmú angol nyelvű cikk szerint a kurkuma csak egy eleme volt Sewart étrendjének. A főzéshez rendszeresen használt még gyömbért és fokhagymát, ezek mellett pedig friss gyümölcsökből és zöldségekből készült leveket is fogyasztott “organikus, vegán”, tehát a hús mellett tejtermékektől is teljesen mentes diétájában. Saját elmondása szerint a rendszeres, de kímélő testmozgás is fontos eleme lett életmódváltásának.
Étrendkiegészítő kurkumából / Fotó: VOISIN / Phanie via AFP
Az orvosok reakciói minderre szintén összetettebbek voltak annál, mint ahogy a Titkok Szigete írja. Victoria Sewart az eredeti cikkekben a következőket meséli a döntése fogadtatásáról:
“Amikor elmondtam az orvosoknak, hogy nem akarom beszedni a hormonkészítményt, továbbra is csak azt tanácsolták, tartsam távol az ösztrogén hormont a szervezetemtől – pontosan ez a készítmény hatásmechanizmusa.”
Sewart szavai alapján az orvosai valóban nem ismerték el, hogy a diéta használhat a rák ellen, de azt kijelentették, hogy a “az egészséges étkezés bármilyen betegség elleni küzdelem fontos része”.
Mindez egybevág azzal, amit a Victoria Sewartot kezelő plymouthi kórház mellrák-specialista onkológusa, Dr. Steve Kelly nyilatkozott a kérdésről a cikkekben.
“A mellrák okozta halálesetek száma a sikeres sebészi, kemoterápiás és sugárterápiás beavatkozásoknak köszönhetően csökkent folyamatosan az elmúlt húsz évben”, de három dolgot a betegek is megtehetnek gyógyulásuk érdekében.
- Heti háromszor 30 percet sportoljanak,
- ne hízzanak el,
- és csökkentsék a zsírbevitelt az étkezésükben.
“Ez nem garantálja a gyógyulást, de segíti”
– magyarázta az onkológus. Hozzátette, hogy 4 évvel az operáció után még túl korai lenne teljesen gyógyultként kezelni a cikkben szereplő beteget.
Victoria Sewartot ékszerüzlete e-mail címén próbáltuk elérni, hogy megbizonyosodjunk róla, valóban az idézetteket nyilatkozta-e az eredeti cikk szerzőjének. Amint válaszol kérdéseinkre, cikkünket frissítjük.
Tények és bizonytalanságok a kurkuma hatásával kapcsolatban
A Daily Mail és a Telegraph cikkeinek utolsó bekezdéseiben szakértők figyelmeztetnek: a rák bevált, hagyományos orvosi kezelési módjai nem válthatók ki teljesen alternatív gyógykezeléssel.
“Elegendő tudományos bizonyíték híján nem állítható, hogy az alternatív terápiák hatékonyabbak lennének a gyógyászatban, mint a kipróbált onkológiai kezelések” – magyarázta Sara Hiom, a Cancer Research UK, az Egyesült Királyság egyik legismertebb, rákkutatást finanszírozó alapítványának képviselője.
A szervezet tájékoztató honlapján egyébként kifejezetten a kurkuma rákra gyakorolt hatásairól is olvasható egy rövid összefoglaló.
A Cancer Research UK oldalán “ígéretes”-nek írják le az eddigi laboratóriumi eredményeket: az elvégzett kísérletek a kurkumin gyulladáscsökkentő hatását bizonyították, és kimutatták, hogy a hatóanyag nem okozott káros mellékhatásokat a kezelésen átesettek szervezetében.
A weboldal azonban azt is megjegyzi, hogy összességében egyelőre csak kevés klinikai kutatás vizsgálta a kurkumin gyógyhatását, ezek ráadásul kevés ember részvételével készültek. Ezért további vizsgálódásra volna szükség, hogy biztonsággal lehessen kijelenteni, hogy a kurkumin hatékony a rák gyógyításában.
Kurkumából készült étrendkiegészítő kapszulák tartalmát elemzik egy természetes alapanyagokra specializálódott gyógyszereket és étrendkiegészítőket fejlesztő francia cégnél. / Fotó: A. NOOR / BSIP via AFP
Nehézséget jelent, hogy a kurkumin az emésztés során viszonylag nehezen szívódik fel az emberi szervezetben, ahol kifejthetné kedvező hatását.
Egy magyar nyelvű, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végzett kutatás is kitér erre a problémára, de azt írja, egyes anyagokkal, például a feketeborsban található piperin nevű alkaloiddal vegyítve növelhető a kurkumin emberi hasznosíthatósága.
Óvatosan az étrendkiegészítőkkel!
A kurkumin vélt gyógyhatásai miatt számos étrendkiegészítő van kereskedelmi forgalomban, amely ezt a vegyületet is tartalmazza. Ezeket első körben érdemes gyógyszertárból beszerezni, mert ott a készítménnyel kapcsolatos kérdéseinkre szakemberek tudnak válaszolni, írja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) ebben a friss kiadványban, ahol sorra veszik, mire érdemes figyelni az étrendkiegészítők vásárlásánál.
A hatályos magyar szabályozás szerint az étrendkiegészítők nem minősülnek gyógyszernek, hatósági engedélyeztetésük nem kötelező a forgalomba hozatal előtt. Ahogy az élelmiszereknél, biztonságosságukat és minőségüket csak a forgalomba hozatal után vizsgálja a hatóság.
2009-ben például nagy port kavart, hogy egy kurkumint tartalmazó étrendkiegészítőben, amelyet Fortodol és Miradin néven egyaránt árultak, és az interneten keresztül Magyarországon is gond nélkül beszerezhető volt,
A magyar hatósági vizsgálatokon elbukott termékek listáját a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal folyamatosan frissülő jogsértés-adatbázisában, az étrendkiegészítő termékkategóriára keresve lehet böngészni.
A szerzőről

Neuberger Eszter
Ajánlott cikkeink

800 ezres, 2010 óta megnégyszerezett ápolói átlagbérrel büszkélkedik a kormány – megszereztük a pontos számokat

Orvosbérek, műtőklíma, magánellátás – 7 állítás az egészségügyről a Takács–Kulja vitából
