Kamu halálhírrel próbálják megtámogatni a konteót, ami szerint Macron felesége férfinak született

Dezső Annamari

2025. július 15. 17:15


Többek között Bede Zsolt is megosztotta a Brigitte Macron transzneműségéről szóló összeesküvés-elmélet újabb leágazását. A friss álhír szerint „kiesett az ablakon” egy francia sebész, akinek bizonyítékai voltak arról, hogy a francia first lady nemátalakító műtéten esett át.

Július első felében a közösségi médiában magyarul is sokan terjesztették az állítást, ami szerint holtan találták Párizsban François Faivre sebészt, akinek bizonyítékai voltak Brigitte Macron állítólagos nemátalakító műtétéről. A férfi a posztok szövege és az azokhoz mellékelt rövid videó szerint részleteket akart elárulni a beavatkozásról egy újságírónak, de elhunyt, mielőtt ezt megtehette volna.

A sebész állítólagos haláláról szóló egyik magyar nyelvű Facebook-bejegyzés 18 ezer megtekintésnél jár, egy másik pedig 6 ezernél. A Világhelyzete blog és annak X-oldala is terjesztette a szöveget és a videót, az X-poszt 32 ezer megtekintést ért el eddig. A Vadhajtásokhoz köthető Bede Zsolt szintén posztolt a témában, X-en 38 ezren látták a bejegyzését.

Képernyőfotó Bede Zsolt X-posztjáról
Fotó: X

Külföldön többek között orosz propagandaoldalakon terjedt a sebész halálhíre, például az EAdaily felületén és a Pravda orosz dezinformációs hálózat platformjain.

Valójában François Faivre halálát, sőt az állítólagos sebész létezését sem erősíti meg semmilyen hiteles információ.

Az állítás egy olyan frissen létrehozott weboldalról terjedt el, ami bizonyíthatóan francia újságírók személyazonosságával él vissza. A történetet megtámogató videóriport pedig mesterséges intelligenciával generált részletek és hamis kontextusba helyezett régi felvételek egyvelegéből áll össze.

Az aktuális híresztelés egy évek óta terjedő összeesküvés-elmélet újabb leágazása, ami azt feltételezi, hogy Emmanuel Macron felesége, Brigitte férfinak született, és nemátalakító műtéte óta transznemű nőként éli az életét. Korábban a Lakmuszon is írtunk a Faits et Documents nevű francia szélsőjobboldali laptól indult összeesküvés-elméletről, amit idén januárban újra felpörgetett Candace Owens amerikai tartalomgyártó videósorozata, hiába született már több bírósági ítélet is a konteó terjesztői ellen.

Brigitte és Emmanuel Macron az ENSZ 2025. június 8-i konferenciáján
Fotó: CHRISTIAN HARTMANN/AFP

A manipulált videó

Szinte az összes Faivre-ről szóló posztban megtalálható az a másfél perces videó, amiben egy híradást imitálva felvételeket mutatnak a haláleset állítólagos helyszínéről. Továbbá megszólal a videóban François Faivre húga, és még a sebészről is mutatnak egy felvételt.

A francia nyelvű videó alapállítása az, hogy az 58 éves sebész 2025. június 29-én kiesett párizsi lakása ablakából és meghalt. A videóban a férfi nővére vitatja a rendőrség megállapítását, miszerint öngyilkosság történt, és arra utal, hogy a halálesetnek köze lehetett egy tervezett interjúhoz, amiben Faivre bizonyítékokat akart bemutatni Brigitte Macron nemi átalakulásáról a francia first lady kezelőorvosa, Patrick Bui doktor feljegyzései alapján.

Azonban a videóriport több eleme is bizonyítja, hogy fabrikált történetről van szó.

Fotók egy gyermekgyilkosság helyszínéről

A videó első 15 másodpercében több szögből is látunk egy esti utcai helyszínelést kordonokkal, mentőkkel és rendőrökkel. A narrátor eközben arról beszél, hogy Párizs második kerületében holtan találták François Faivre francia sebészt, aki az orvosszakértő szerint öngyilkos lett.

A videó egyes képkockáiról készített képernyőfotókon lefuttatott fordított képkeresés bizonyítja, hogy a felvétel nem most júniusban készült.

2022 októberében jelent meg először az interneten, például egy albán tévécsatorna riportjában. Az AFP médiatárából származó videó egy 2022-es helyszínelést mutat, amire azután került sor, hogy Párizsban megtalálták egy 12 éves lány holttestét egy bőröndben (az estet például összefoglalja ez a Guardian cikk).

Fotó: Lakmusz

Deepfake-tartalmak

A videóban ezt követően megjelenik Faivre állítólagos húga, Anne Dupont, aki a narrátor összefoglalója szerint azt mondja, hogy testvérének nem voltak öngyilkos hajlamai, és halálának valószínűleg ahhoz az interjúhoz van köze, amiben információkat akart megosztani Brigitte Macron sebészeti beavatkozásairól. Ezekhez az információkhoz Faivre - a narrátor szerint - azáltal jutott hozzá, hogy együtt dolgozott Brigitte Macron orvosával, Patrick Bui-val.

A sebész állítólagos nővérét mutató videórészletet valószínűleg mesterséges intelligenciával hozták létre: a videóban szereplő nő szemmozgása, arcbőre és a teljesen sötét háttér mind erre utalnak.

Pár vágókép után egy újabb, még szembetűnőbb AI-tartalom bukkan fel a videóban: egy állítólagos interjúrészlet magával François Faivre-rel.

„ Számos további információm van, feljegyzések és orvosi tesztek másolatai. Ha majd találkozunk, többet tudok önnek mondani a munkámról Dr. Patrick Bui-val. Hat évet dolgoztam a Párizsi Amerikai kórházban, és Dr. Bui az egyik közeli kollégám volt. Sok információt átadott a betegeiről”

- mondja a videóban a sebészként bemutatott férfi.

„ Beleértve a francia elnök feleségét?”

– kérdez vissza az interjúztató.

„Igen, beszélt nekem azokról a fizikai változásokról, amiken Brigitte Macron átment a nemváltó sebészeti beavatkozás alkalmával."

Az interjút a neten terjedő videó szerint a Closer magazin vette fel François Faivre-rel, a Closer oldalán azonban ennek nincs nyoma, a lap főszerkesztője pedig megerősítette az AFP-nek, hogy nem készült náluk ilyen interjú.

Ez a videórészlet sem valódi, számos jel arra utal, hogy mesterséges intelligenciával generálták.

A szereplőnek természetellenesen sima a bőre, a haja rajzoltnak tűnik, a hangszíne érzelemmentes, robotszerű a testbeszéde és nem pislog, a háttérben pedig a fal szegélye egy ponton eltűnik.

Képernyőfotó a videóból, jelölve az AI-ra utaló részleteket
Fotó: Facebook

A nem létező sebész

Egy gyors internetes kereséssel kiderül, hogy egyetlen helyi vagy nemzetközi, hiteles forrásnak számító lap sem írt François Faivre nevű francia sebész 2025. júniusi haláláról. Faivre nevére rákeresve pedig nem találtunk egyetlen szakmai oldalt vagy kórházi weboldalt sem, ahol ezzel a névvel és kinézettel plasztikai sebész dolgozna.

Az álhír részeként a Párizsi Amerikai Kórházat jelölték meg Faivre munkahelyeként, ahol állítólag találkozott Dr. Patrick Bui-val, aki Brigitte Macron-t kezelte. A kórház oldalán valóban található egy Dr. Patrick Bui nevű plasztikai sebész, azonban nem szerepel senki François Faivre névvel. Az AFP tényellenőrző oldala megkereste a kórházat, akik megerősítették, hogy soha nem dolgozott ilyen nevű sebész náluk.

Patrick Bui neve azért kerülhetett be az elméletbe, mert felesége, Barbara Bui divattervező 2023-ban egy kitüntetést vett át Macron elnöktől az Élysée Palotában. Az eseményről készült egyik fotón Patrick Bui is szerepel felesége és Brigitte Macron társaságában. A képet Barbara Bui posztolta a Facebookra, és az interneten terjedő hamis videóriportba is bevágták.

Barbara Bui divattervező, férje és Brigitte Macron társaságában

Fotó: Facebook/Barbara Bui

Azt, hogy a François Faivre-ként bemutatott férfi arcképe még hol jelent meg az interneten, a Pimeyes nevű arcfelismerő programmal lehet ellenőrizni. A videóban szereplő férfi arca számos reklámban szerepel, például egy német tankönyv borítóján, egy stockfotó-oldalon, egy személyre szabott gitárokat árusító weboldalon és egy indiai wellnessturizmusra szakosodott oldalon.

Így arra lehet következtetni, hogy a dezinformációt előállítók egy stockfotó-modellről készült képet vettek alapul a mesterséges intelligenciával gyártott videóhoz.

Fotó: Lakmusz

Az álhír első megosztója újságírók nevével élt vissza

A sebészről szóló álhír terjesztői az orosz dezinformációs kampányok egyik bevett elemét is alkalmazták: valódi emberek személyazonosságát lopták el.

A hamis információt elsőként tartalmazó, „Holtan találták Párizsban a Brigitte Macron transzneműségéről szóló pletykákhoz köthető sebészt” című cikket és a másfél perces videót az Enquête du Jour francia nyelvű weboldal hozta le 2025. július elsején. Ahogy a Maldita spanyol tényellenőrző lap is írta, mindezt úgy, hogy az oldal domainnevét mindössze hat nappal korábban jegyezték be a Whois eszköz információi szerint (ugyanakkor a honlapon ennél korábbi dátummal is találunk cikkeket, az elsőt márciusra datálva).

Képernyőfotó a Whois oldaláról

Ahhoz, hogy hitelességet kölcsönözzenek a szájtnak, az Enquête du Jour létrehozói francia újságírók neveivel éltek vissza, akik olyan nagy francia lapoknál dolgoznak, mint a Le Monde vagy a Streetpress.

A sebész haláláról szóló cikk alatt például Audrey Parmentier nevét és fotóját tüntették fel, aki valójában egy szabadúszó újságíró, többek között a Le Monde-nak ír cikkeket. Az újságíró egy X-posztjában cáfolta, hogy ő lenne a cikk szerzője, a France Info-nak pedig a következőket mondta:

„Megtudtam, hogy március óta én írok ennek az álhírportálnak. Elég zavaró, amikor a fényképemet, a keresztnevemet és a vezetéknevemet összeesküvés-elméletekkel hozzák összefüggésbe. Újságíró vagyok, semmi közöm ehhez a tartalomhoz".

A France Info megkereste az oldalon szerzőként feltüntetett többi újságírót is, akiknek szintén semmi közük a dezinformációt terjesztő portálhoz. Többen közülük a Streetpress nevű oknyomozó újságnak dolgoznak, ahol már vizsgálják a lehetséges jogi lépéseket az ügyben.

Képernyőfotó a dezinformációt elsőként terjesztő lapról

(Címlapi kép forrása: Christian Hartmann / POOL / AFP)

A szerzőről

Dezső Annamari

Dezső Annamari

2024-től a Lakmusz gyakornoka, majd újságírója. Egyetemi tanulmányait az ELTE szociológia alapszakán, majd az ELTE kommunikáció- és médiatudomány mesterszakán végezte. Az Achilles Data nemzetközi oknyomozó újságíró program nyertes csapatának tagja.